Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας επιτραπέζια παιχνιδια;


beliot1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαβασες μαλλον καλα τι εγραψα. Καταρχην εγω ξερω και σκακι και ρεβερσι και τα συγκρινω.

Δεν αρκει απλα να ξερεις τις κινησεις στο σκακι, πρεπει να ξερεις καλό σκακι. Μόνο ετσι το εκτιμας. Αλλιως τρως συνεχεια σφαλιαρες και ειναι λογικο να απογοητευτεις, προσεξε τι ειπε ο αλλος φιλος:

ξερω να παίζω σκάκι, δεν ειμαι καλός όμως,βαριέμαι και χάνω την προσοχή μου.

:rolleyes:

 

Φιλε PP1969, στο Go για να καταλαβεις πολυπλοκότητα, μπορεις να βάλεις πούλι σε οποιαδήποτε από τις 19x19 θέσεις που δεν έχει ήδη καταληφθεί. Είναι λοιπόν πιο περίπλοκο από το σκάκι

Μαθε πρωτα καλο σκακι, νικησε ισχυρους παιχτες και μετα θα μπορεις να κρινεις αν ειναι πιο περιπλοκο. Γιατι ειναι πολυ ευκολο να εχεις λαθος εντυπωση για κατι που δε γνωριζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μεγάλε γκραντμαστερ. Το καταλάβαμε. Παίζεις σκάκι και σου αρέσει και είσαι καλός..

Δε με πείθεις όμως οτι το σκάκι με τις 400 πιθανές επιλογές για τις πρώτες δυο κινήσεις είναι πιο περίπλοκο από τις 129960 πιθανές του go ( δια 4 αν λαβουμε υποψιν τη συμμετρία 32490)

 

Πόσο μάλλον όταν τα σημερινά προγράμματα υπολογιστών δεν έχουν φτάσει το επίπεδο των επαγγελματιών λόγω υπολογιστικής δύναμης.

 

 

Δεν έχω κάποιο λόγο να προτιμήσω ενα από τα δυο κατάλαβέ το.Αν ήταν θα υποστήριζα το Mahjong (όχι αυτό που βγάζεις τα ακριανά τουβλάκια μη μπερδέυεσαι) που μου αρέσει πολύ, αλλά είναι παιχνίδι ΚΑΙ τύχης..

 

Σε πολυπλοκότητα, το Go είναι απλησίαστο.

 

Επίσης είναι και το είδος του παιχνιδιού. ΤΟ σκάκι είναι περισσότερο θέμα tactics, ενώ το go περισσότερο στρατηγικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκει απλα να ξερεις τις κινησεις στο σκακι, πρεπει να ξερεις καλό σκακι. Μόνο ετσι το εκτιμας. Αλλιως τρως συνεχεια σφαλιαρες και ειναι λογικο να απογοητευτεις, προσεξε τι ειπε ο αλλος φιλος:

 

Δεν ειπα οτι ξερω απλα τις κινησεις, ειχα φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο στο παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει παιδια ας μην φλαιμαρουμε αυτο το ωραιο τοπικ.

 

ενα που παιζω αυτο το καιρο με την παρεα μου ειναι το dominion. ειναι με καρτες, ενημερωτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μεγάλε γκραντμαστερ. Το καταλάβαμε. Παίζεις σκάκι και σου αρέσει και είσαι καλός..

Δε με πείθεις όμως οτι το σκάκι με τις 400 πιθανές επιλογές για τις πρώτες δυο κινήσεις είναι πιο περίπλοκο από τις 129960 πιθανές του go ( δια 4 αν λαβουμε υποψιν τη συμμετρία 32490)

 

Πόσο μάλλον όταν τα σημερινά προγράμματα υπολογιστών δεν έχουν φτάσει το επίπεδο των επαγγελματιών λόγω υπολογιστικής δύναμης.

 

 

Δεν έχω κάποιο λόγο να προτιμήσω ενα από τα δυο κατάλαβέ το.Αν ήταν θα υποστήριζα το Mahjong (όχι αυτό που βγάζεις τα ακριανά τουβλάκια μη μπερδέυεσαι) που μου αρέσει πολύ, αλλά είναι παιχνίδι ΚΑΙ τύχης..

 

Σε πολυπλοκότητα, το Go είναι απλησίαστο.

 

Επίσης είναι και το είδος του παιχνιδιού. ΤΟ σκάκι είναι περισσότερο θέμα tactics, ενώ το go περισσότερο στρατηγικής.

 

Δεν ειμαι μεγαλος γκρανμαστερ, ξερω αρκετα ωστε να μπορω να σε ενημερωνω:)

Οι πιθανες κινησεις που μπορουν να αθροιστουν σε μια παρτιδα ειναι πολλα εκατομμυρια. Χωρις να γνωριζω απ τα αλλα παιχνιδια που λετε, δε μπορω να φανταστω οτι αυτα εχουν περισσοτερες, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι στην ομορφια του παιχνιδιου. Γιατι αν εχεις μόνο πουλια δε θα σου κρατηθει πολυ ωρα το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια ποιο ειναι αυτο το παιχνιδι που χωριζομαστε σε

Ομαδες και κερδιζει αυτη που φτανει πρωτη στο κεντρο; Αναλογα με τη ζαρια που φερνεις και το χρωμα στο οποιο πεφτεις, πρεπει ειτε να ζωγραφισεις μια λεξη και να τη βρουν οι αλλοι, ή να το δειξεις με παντομιμα κλπ

 

Δε μπορω να θυμηθω με τπτ το ονομα κι ειναι γνωστο!

 

Κατα τα αλλα ατελειωτες ωρες λιωσιματος με monopoly(θυμαμαι οτι ενας φιλος ειχε παρει μεχρι και τη ποκεμον!:P) uno & taboo

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το random δεν ειναι το μόνο του μειονεκτημα. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι πρεπει να θυμασαι τα κομματια του αντιπαλου, και μαλιστα οπως μετακινουνται.

Θυμαμαι παλια με εναν φιλο ειχαμε βαλει 2 και ειχαμε απο 80 κομματια ο καθενας:)

 

Ξερεις που μπορει να το παιξει κανεις online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω. Το παιζω καθε μερα. Προηγουμενως εριξε ασοδυο ο ξαδελφος μου και βγηκαν κατι γιγαντια κουνουπια, τα φλιταραμε και συνεχισαμε.

 

Hoteeeeel!!!!!

το αγαπημενο μου!

Τι μου θυμησες τωρα... φολα:) Το ειχαμε παρει παρακινουμενοι απο τη διαφημιση ελπιζοντας οτι θα ειναι σα τη monopoly αλλα δεν εχει και πολυ σχεση. Ειχαμε παιξει καμποσα παιχνιδια, οτι πει το ζαρι βασικα. Θυμαμαι οτι το PRESIDENT ηταν το ακριβοτερο ξενοδοχειο που ολοι θελαμε να το αποκτησουμε πρωτοι, αλλα ειχε τοσο μεγαλα...εξοδα συντηρησης που συχνα υποχρεωνομασταν να το (ξε)πουλησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...