Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας επιτραπέζια παιχνιδια;


beliot1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το pandemic και το catan προσυπογράφω.

 

Πές 2 λόγια για το Betrayal at house on the hill. Από μια γρήγορη ματιά μου μοιάζει με cluedo με custom έπαυλη.

 

Για το pandemic, θέλει παρέα, στο easy, παραείναι easy, αν και εαν είσαι λίγο δημιουργικός με τους κανόνες κανονίζεται, στο ίδιο μοτίβο "Hunt for red november".

 

Όσο για τον 2ο τίτλο, Catan και ας μην γ@μήσω ποτές!:Ρ

 

Για όσους ενδιαφέρονται για κάτι πιο διαφορετικό από την Monopoly, ας δοκιμάσουν το Power Grid.

 

Και επίσης, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, Diplomacy, αλλά αυτό θέλει, χρόνο, υπομονή και άτομα με @@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δύο που έχω εντοπίσει τον τελευταίο καιρό:

 

Cyclades (έχει και expansion, το Cyclades:Hades)

 

Mansions of Madness (έχει δύο expansions, το Forbidden Alchemy και Season of the Witch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο που έχω εντοπίσει τον τελευταίο καιρό:

 

Cyclades (έχει και expansion, το Cyclades:Hades)

 

Mansions of Madness (έχει δύο expansions, το Forbidden Alchemy και Season of the Witch).

 

Πωωω το cyclades θέλω να το παίξω και εγώ παρα πολύ. Είναι λίγο ακριβό αλλιώς θα το είχα πάρει. Που το έχεις παίξει;; Για χαρακτήρισε το λιγάκι και γράψε τις εντυπώσεις σου...

 

Ρε παιδιά θέλω ένα στρατηγική, με κάρτες ή πιόνια ή και τα δύο που να είναι όμως αρκετα διαδραστικό μεταξύ των παιχτών. Επίσης να μπορείς να το παίξεις με παρέα και όχι μόνο με τίποτα καμμένους απο καμια κάι...α. Στο 7 wonders πχ. παίζεις ελάχιστα, άντε ένα 20%, με τους δίπλα σου και γιαυτό δεν το πολυ παίζω. Για πείτε καμια πρόταση. Το Cyclades πρέπει να είναι κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε φίλο έπαιξα το "Κυκλάδες" (την ελληνική έκδοση). Η μετάφραση ήταν καλή (δε θυμάμαι κάτι χτυπητά αρνητικό, ενώ σε παλιότερα παιχνίδια έλεγα διάφορα...).

 

To board είναι το Αιγαίο (ας πούμε) και στόχος των παικτών είναι να κυριαρχήσει ο πολιτισμός τους στα νησιά, χτίζοντας μητροπόλεις (ή κατακτώντας τις μητροπόλεις άλλων παικτών).

 

Εκτός από κανονικούς στρατιώτες και πλοία, στο παιχνίδι μπαίνουν και μυθολογικά τέρατα, τα οποία αποκτάς αν κερδίσεις την εύνοια του αντίστοιχου θεού (υπάρχουν πέντε θεοί, δεν δίνουν όλοι πρόσβαση σε τέρατα). Την ίδια εύνοια, βέβαια, προσπαθούν να κερδίσουν και οι άλλοι παίκτες.

 

Βασικά, προσπαθείς να αναπτύξεις την οικονομία σου, να βελτιώσεις τις πόλεις που έχεις, να αποκρούσεις επιθέσεις, να εξαπολύσεις δικές σου επιθέσεις. Κάτι σαν μίνι civilization, με φόντο το Αιγαίο, τέρατα και θεούς.

 

Λίγο έχω παίξει, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον και είναι όμορφα φτιαγμένο από το κουτί του (σε ξένα φόρα έχω δει να βάφουν τις φιγούρες κτλ. άλλο επίπεδο). Παίζει ρόλο και ο αριθμός των παικτών που συμμετέχουν. Κλασικά, όσο περισσότεροι, τόσο χειρότερο το πανδαιμόνιο.

 

Μπορείς να δεις μια πολύ καλή και σύντομη παρουσίαση του παιχνιδιού εδώ. Γράφει και για το expansion, το οποίο δεν έχω δει (και δεν ξέρω αν είναι ακόμη διαθέσιμο στην ελληνική έκδοση, έξω πρέπει να βγήκε το '11).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο που έχω εντοπίσει τον τελευταίο καιρό:

 

Cyclades (έχει και expansion, το Cyclades:Hades)

 

Mansions of Madness (έχει δύο expansions, το Forbidden Alchemy και Season of the Witch).

Τα συγκεκριμενα τα εχω δει και εγω και τα 2 μου εχουν κανει καλη εντυπωση κοιταξα και σημερα καποιες παρουσιασεις στο youtube . Οι τιμες ειναι αρκετα πανω (το ενα 60 το αλλο 80 στην καισσα) . Το mansion of madness το εχεις παίξει ? Ηθελα να σε ρωτησω κατα ποσο γρήγορα μπορεί να κορεστεί γιατί από ότι είδα έχει 5 ιστορίες μόνο αν και λέει πως κάθε ιστορία έχει αρκετές παραλλαγές. Επίσης άκουσα καλά λόγια για το dixit αν θέλετε να το κοιτάξετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, οι τιμές και των δύο είναι αρκετά υψηλές αλλά νομίζω πως τόσο σε σχεδιασμό, όσο και σε ποιότητα κατασκευής ξεχωρίζουν.

 

Το "Κυκλάδες" είναι πολύ όμορφο και πιο γρήγορο στο παίξιμο από το Mansions. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά η αίσθηση που μου άφησε είναι πως θέλει σίγουρα 4 παίκτες για να δείξει πλήρως την αξία του. Μαθαίνεται εύκολα όμως (το ζήτημα είναι να ισορροπήσεις resources και ανάγκες για άμυνα/επίθεση) και το expansion (που δεν το έχω δει) προσθέτει τέρατα και θεούς, άρα μεγαλώνει το εύρος των επιλογών.

 

Το Mansions είναι κάτι σαν μεταφυσικό Cluedo (πολύ χοντρική περιγραφή αυτή). Ευρευνητές παραφυσικών/μεταφυσικών φαινομένων αντιμέτωποι με φαντάσματα, εκτοπλάσματα, δαίμονες, δαιμονολάτρες κτλ. Έντονες επιδράσεις Lovecraft, θέλει πολύ περισσότερη μελέτη στους κανονισμούς αλλά κι αυτό δε νομίζω πως μπορεί να δείξει πλήρως την αξία του με δύο παίκτες. Εξαρχής είχε τεθεί θέμα κατά πόσο έχει replay value και διάρκεια στο χρόνο, λόγω των περιορισμένων σεναρίων. Δεν έχω δει όλα τα σενάρια, όμως ήδη έχουν κυκλοφορήσει δύο expansions, οπότε η κριτική μάλλον ήταν βάσιμη αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με την επιτυχία του παιχνιδιού. Κι αυτό πάρα πολύ καλοφτιαγμένο, στην Αγγλική έκδοση που έχω δει.

 

Δεν ξέρω αν στέλνει Ευρωπαϊκό κατάστημα στην Ελλάδα (από amazon οι συνεργαζόμενοι σίγουρα δεν στέλνουν) αλλά έξω οι τιμές είναι κάπως χαμηλότερες. Από Αμερική μου έχουν πει ότι στέλνουν, αλλά σε μία τουλάχιστον περίπτωση το πακέτο (με σήμανση "δώρο") το σταμάτησαν και του βγήκε το τελωνείο ό,τι είχε κερδίσει σε διαφορά τιμής και κάτι παραπάνω (γενικά η ιστορία με τα "δώρα" αρχίζει και σκαλώνει συχνά, όπως μαθαίνω από συγγενή εκτελωνιστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το Αγγλικό ebay που δεν θέλει τελωνεία κτλ. για Ελλάδα έρχεται στα 63€ το Cyclades... (Έχω βάλει και τα μεταφορικά για Ελλάδα και έχω κάνει και την μετατροπή). Η Κάισσα το έχει 59,99 € άρα δεν αξίζει...Εγω θα το πάρω σίγουρα αλλα δεν ξέρω πότε... Ίσως να περιμένω να το παίξω πρώτα σε καμια Κάισσα και για να είμαι σίγουρος οτι μου αρέσει...

 

Το Dixit προσωπικά δεν μου άρεσε αλλα εντάξη πιστεύω πως είναι πολυ καλό παιχνίδι. Απλα όχι του γούστου μου.

 

Edit:

 

ΤοDominion το έχει παίξει κανείς;;;; Πρέπει να είναι πολυ καλό. Και αυτό είναι στα άμεσα σχέδια μου. Για πείτε καμια γνώμη. (Γενικότερα με εκνευρίζουν τα παιχνίδια που είτε σκέφτεσαι είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό. Πχ. για strategy θεωρώ εντελώς μούφα το Small Worlds, εκτός αν μιλάμε για μικρές ηλικίες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο από όλα κατά την γνώμη μου είναι το ταμπού. Έπειτα έρχεται η μονόπολη και τρίτο το abalon δεν ξέρω αν γράφεται έτσι ακριβώς. Και το τάβλι καλό είναι γιατί ανάβει τα αίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

πολυ καψιμο το Munchkin και παρα πολλες κοντρες γιατι οι κανονες ειναι φτιαγμενοι για να τσακωνεσαι με τους αλλους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Διάβαζα για το Scrable Catch Phrase της Hasbro και μου κίνησε το ενδιαφέρον για ενα δώρο. Μήπως το έχει κανείς να μου πει καμια γνώμη? η κανένα αντίστοιχο με την ίδια λογική παιχνιδιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...