Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας επιτραπέζια παιχνιδια;


beliot1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, μια βοήθεια θα ήθελα.

 

Όποιος έχει το HOTEL, αν μπορέσει ας μου στείλει με pm τους κανόνες του παιχνιδιού (πως μοιράζοντε τα λεφτά, πόσα παίρνεις σε κάθε γύρο κτλ) γιατί έχασα το χαρτί που τους είχε και τους έχω ξεχάσει. Δεν μπορώ με τίποτα να τους βρώ στο internet.

 

Ευχαριστώ! :-)

 

http://www.hasbro.com/common/instruct/Hotels.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pandemic και το catan προσυπογράφω.

 

Πές 2 λόγια για το Betrayal at house on the hill. Από μια γρήγορη ματιά μου μοιάζει με cluedo με custom έπαυλη.

 

Αρχικα ειστε μια ομαδα που εξερευνειτε το σπιτι . Στη διάρκεια του game μαζευονται σιγα-σιγα καποιες καρτες οιωνών που μόλις φτάσουν εναν αριθμό τον οποίο δεν θα μπορέσεις να ξεπεράσεις με καποια ειδικη ζαριά αρχίζει το haunting. Ουσιαστικά το παιχνίδι ειναι από εκείνο το σημείο και πέρα. Το σπίτι πέρνει συνήθως* μαζί του καποιον απο τους παίχτες σαν προδότη και αυτός έχει μαζί του ή και όχι κάποιο τέρας ανάλογα με το story ( εχει πολλα ) . Το συνήθως το έγραψα γτ υπάρχουν ιστορίες χωρίς προδότη ή ακόμη και με κρυφό . Με το που αρχίσει το haunting υπάρχουν 2 βιβλία ένα για το προδότη και ένα για τους heroes όπου ο καθένας διαβάζει τι πρέπει να κάνει για να νικήσει (δλδ δεν αρκεί απλά να σκοτώσεις τον αντίπαλο). p.s. αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο θα ήθελα να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρονια μετα :P

 

Είχα την εντύπωση οτι είναι φρέσκο thread... Έχεις ένα δίκιο αλλα ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να μην του είχαν απαντήσει.

 

Το μάθημα είναι οτι μπορείτε να βρείτε τους κανόνες για όλα τα board games σε pdf στο internet. Εγω είμαι φάν του αθλήματος κατα περιόδους (γιατι γενικότερα προτιμάω να μπεκρουλιάζω) και πάντα πρίν αγοράσω ή παίξω σε kaisa ή κανα play house διαβάζω τους κανόνες στο internet και βλέπω video στο youtube με παρουσιάσεις (για να δώ αν με ενδιαφέρει).

 

Γενικά έχω παίξει αρκετά games και δεν θυμάμαι πολλά ονόματα. Απο τα αγαπημένα είναι το:

 

The Lord Of The Rings Το strategy με τις μινιατούρες. Επίσης ήμουν πάρα πολυ καλό στο να ζωγραφίζω μινιατούρες αλλα που χρόνος.

Shadows over Camelot

Uluru

Bang!

Magic The Gathering

7 wonders

Σκάκι φυσικά

Tichu

Και φανατικός παίχτης Hearts

Επίσης παίζω και το Μουλάν (δεν ξέρω πως γράφεται - Αλβανικό card game) που είναι παραλλαγή του Tichu . Μου το έμαθε ένα πολυ καλός φίλος απο την Αλβανία και μου λέει οτι το παίζει όλος ο κόσμος εκέι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους δυο ;) θα κοιταξω πιο καλα το θρεντ και θα ψαξω αυτα που προτεινατε. RottenLungs αυτο με τα βιντεο στο utube δεν το ειχα σκεφτει πιστευω θα βοηθησει πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Boss τώρα αλλα σίγουρα θα το κοιτάξω το thread γιατι γουστάρω πολυ board games. Κυρίως τα card games και τα dtrategy προτιμώ. Άντε και ορισμένα καθαρά σκέψης, όπως το Uluru...

 

Παλιά είχα παίξει και ένα παιχίδι στρατηγικής αρχαίο κινέζικο σαν το σκάκι. Ο ένας είχε για πούλια ελέφαντες, ο άλλος ρινόκερους και στη μέση ήταν κάτι βραχάκια. Γαμάτο αλλα δεν θυμάμαι το όνομα και το έχω ψάξει αρκετά. Παίζει να το ξέρει κανείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Boss τώρα αλλα σίγουρα θα το κοιτάξω το thread γιατι γουστάρω πολυ board games. Κυρίως τα card games και τα dtrategy προτιμώ. Άντε και ορισμένα καθαρά σκέψης, όπως το Uluru...

 

Παλιά είχα παίξει και ένα παιχίδι στρατηγικής αρχαίο κινέζικο σαν το σκάκι. Ο ένας είχε για πούλια ελέφαντες, ο άλλος ρινόκερους και στη μέση ήταν κάτι βραχάκια. Γαμάτο αλλα δεν θυμάμαι το όνομα και το έχω ψάξει αρκετά. Παίζει να το ξέρει κανείς;;;

http://boardgamegeek.com/boardgame/20782/siam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit:

 

Το βρήκα στο internet λίγο δύσκολα. Murlan λέγετε το αλβανικό card game... Μία διόρθωση για να μην λέω ανακρίβειες. Άμα κάποιος ενδιαφέρεται του γράφω και κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...