Προς το περιεχόμενο

«Καθαρό Φωτιστικό Πετρέλαιο»


liomelissinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσει κάποιος με καλύτερη εμπηρία...

Με καλύτερη εμπειρία πού;Στα posts στο insomnia εννοείς;Δεν σε κάλυψα όταν σου είπα πρόσεξε το κόστος του άδειου μπιτονιού ή ότι είναι αναξιόπιστοι και θα στη φέρουν όταν πας να ζητήσεις πίσω τα χρήματα που έδωσες για το άδειο;

 

Έχω σομπες kerosun πάρα πολλά χρόνια,περισσότερα απ' ότι κρατάς πληκτρολόγιο.Μην βάζεις από βενζινάδικα,μην αγοράζεις άλλη μάρκα εκτός kerosun όσο και να κοστίζει και μην πληρώσεις την νταβατζίδικη εγγύηση του άδειου μπιτονιού.Καθάριζε το φυτίλι μια φορά το χρόνο (θα δεις πως...),άφηνε τη σόμπα να ανάβει πλήρως σε εξωτερικό χώρο πριν και μετά φέρτην μέσα,ρύθμιζε τη στάθμη έντασης της φλόγας,κάθε δυο-τρια ανάματα να την αφήνεις να σβήνει μόνη της έξω (έτσι αυτοκαθαρίζονται τα κατάλοιπα του φυτιλιού),να αερίζεις πολύ καλά το χώρο,μετά τη χρήση (δηλαδή αν τη βάζεις αποβραδύς και καίει όλη νύχτα,άνοιγε όλα τα παράθυρα κανα μισάωρο τουλάχιστον) και ποτέ μα ποτέ μην τη γεμίζεις ενώ δουλεύει!!!

 

tip:Να προτιμάς τα "υάλινα" φυτίλια,ξέρει ο πωλητής αν τα ζητήσεις έτσι...

 

B)

Καλύφθηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζεις πόσο πάει το λίτρο στο βενζινάδικο?

 

 

-----Προστέθηκε 24/10/2008 στις 11 : 27 : 26-----

 

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13478

 

Αυτή που αναφέρεις δουλεύει με τον ίδιο τρόπο με αυτή στο link? Μου φαίνεται πως όχι. Αλλά εφόσον μου χρεώνουν τα μπιτόνια πως μπορώ να αρνηθώ να τα πληρώσω?

 

Με καλύτερη εμπειρία πού;Στα posts στο insomnia εννοείς;Δεν σε κάλυψα όταν σου είπα πρόσεξε το κόστος του άδειου μπιτονιού ή ότι είναι αναξιόπιστοι και θα στη φέρουν όταν πας να ζητήσεις πίσω τα χρήματα που έδωσες για το άδειο;

 

Έχω σομπες kerosun πάρα πολλά χρόνια,περισσότερα απ' ότι κρατάς πληκτρολόγιο.Μην βάζεις από βενζινάδικα,μην αγοράζεις άλλη μάρκα εκτός kerosun όσο και να κοστίζει και μην πληρώσεις την νταβατζίδικη εγγύηση του άδειου μπιτονιού.Καθάριζε το φυτίλι μια φορά το χρόνο (θα δεις πως...),άφηνε τη σόμπα να ανάβει πλήρως σε εξωτερικό χώρο πριν και μετά φέρτην μέσα,ρύθμιζε τη στάθμη έντασης της φλόγας,κάθε δυο-τρια ανάματα να την αφήνεις να σβήνει μόνη της έξω (έτσι αυτοκαθαρίζονται τα κατάλοιπα του φυτιλιού),να αερίζεις πολύ καλά το χώρο,μετά τη χρήση (δηλαδή αν τη βάζεις αποβραδύς και καίει όλη νύχτα,άνοιγε όλα τα παράθυρα κανα μισάωρο τουλάχιστον) και ποτέ μα ποτέ μην τη γεμίζεις ενώ δουλεύει!!!

 

tip:Να προτιμάς τα "υάλινα" φυτίλια,ξέρει ο πωλητής αν τα ζητήσεις έτσι...

 

B)

Καλύφθηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε ακόμα και σε μη επιστρεφόμενα.

Με τον ίδιο τρόπο καίνε όλες,από το '45 (νομίζω,όχι δεν ζούσα τότενες-lol) που βγήκανε.Η συγκεκριμμένη που δείχνεις σαν μόνο προσόν έχει τη μόστρα.Μπορείς να βρεις φθηνώτερες,ασχημώτερες και με καλύτερη απόδοση στο χώρο (κυλινδρικές).Αλλά κι εγώ τη χαλβάδιαζα αυτή τη μανιτζέβελη,μ' αρέσουν τα "σχήματα"...

 

Έχω από πέρσυ μπιτόνια γεμάτα στην αποθήκη,οπότε δεν γνωρίζω φέτος το κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρομαι κι εγω για αγορα μιας KEROSUN. Εχω βαλει στο ματι τα εξης μοντελα:

 

OMNI 105

 

LC 40

 

DC 90

 

Απο αυτες μονο η OMNI 105 καιει κυροζινη? Οι αλλες 2 καινε πετρελαιο? Φανταζομαι πετρελαιο θερμανσης ή κατι πιο εξειδικευμενο? Διοτι αναφερει κατι περι "καθαρου πετρελαιου".

 

Συμφερει η αγορα την LC 40 εναντι των αλλων 2? Περαν του πιο εμφανισιμου λουκ εχει καποια ατου? Διαβαζω πως καει και περτελαιο, αλλα και ρευμα. Αυτο βεβαια το θεωρω αρνητικο. Δεν λεει να πληρωνεις και ΔΕΗ και καυσιμο. Λειτουργει εχοντας φλογα οπως και οι αλλες 2 ή με διαφορετικο τροπο? Βλεπω πως εχει και βεντιλατερ...πως ειναι δυνατον βεντιλατερ μαζι με φλογα? Γενικα παρολο που ειναι εμφανισιμη (διοτι θα μπει σε σαλονι) εχω καποιους ενδοιασμους...αν μπορειτε να με κατατοπισετε περισσοτερο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου προτείνω LC40 είναι παρά πολύ καλή...την είχα βάλει στο μάτι από πέρσι...φέτος την αγόρασα... δεν φωτίζει καθόλου (δεν φαίνεται η φλόγα της…) ρεύμα καίει 29w και αυτό γιατί έχει ένα ανεμιστήρα...(φαντασου ανεμιστηρακι μεγάλο σε κουτί PC) ... δεν μυρίζει καθόλου και ζεσταίνει πάρα πολύ καλά...

 

καταναλωση 0,406lt per hour

 

μεση διαρκεια ενος ρεζ. 18,7hour

 

στην ανάφλεξη καιει 320w

Επεξ/σία από dwarves
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, καίει 0,10-0,40 λίτρα / ώρα και χωράει 7 λίτρα ;; ( + 150ς βατ /ώρα ρεύμα )

 

Αυτή θα βγαίνει φαρμάκι οικονομικά μετά, τι διάολο;;;

 

Για την LC40 λέω στην οποία αναφέρεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα .θελω να ρωτησω η lc40 ειπες δεν μυριζει αλλα επειδη ξερω απο την rainbow που ειχα οτι βγαζει μαυριλα.εχει και αυτη το ιδιο προβλημα;

 

 

οχι δεν βγάζει μαυρίλα...τουλάχιστον μέχρι τώρα... σαν αερόθερμο δουλευει....

 

έκανα και διορθώσεις στα χαρακτηριστικά της στο προηγούμενο post....

 

 

-----Προστέθηκε 16/11/2008 στις 11 : 37 : 14-----

 

 

Καλά ρε παιδιά, καίει 0,10-0,40 λίτρα / ώρα και χωράει 7 λίτρα ;; ( + 150ς βατ /ώρα ρεύμα )

 

Αυτή θα βγαίνει φαρμάκι οικονομικά μετά, τι διάολο;;;

 

Για την LC40 λέω στην οποία αναφέρεστε.

 

29w per hour...οχι 150...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλεφωνο στην εταιρια και μου ειπαν οτι ναι μεν δεν μυριζει αλλα οταν αναβει και σβηνει εκεινη την δστιγμη μυριζει.και θελω να σε ρωτησω εαν μυριζει πολυ ή την βγαζεις εξω οταν την αναβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλεφωνο στην εταιρια και μου ειπαν οτι ναι μεν δεν μυριζει αλλα οταν αναβει και σβηνει εκεινη την δστιγμη μυριζει.και θελω να σε ρωτησω εαν μυριζει πολυ ή την βγαζεις εξω οταν την αναβεις.

 

Αυτό ισχυει... δεν χρειαζεται να την βγαλεις εξω...και στο εγχειριδιο σου προτεινει να ειναι καλα αερισμενος ο χωρος... or την ωρα που την αναβεις να εχεις ενα παραθυρο ανοιχτο... προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου η μυρωδια της...επειδη εχω και kerosun παλιου τυπου... με φυτιλι κλπ...που μυριζει καργα...και πρεπει να την αναβεις εξω... αυτη που εχω τωρα δεν εχει καμια σχεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...