Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε κάθε περίπτωση, εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς. Ό,τι γνωρίζουμε, να το μοιραστούμε. Δεν είναι καιροί για πλερόκο σεμινάρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε να προτείνετε καποια σελίδα με καστομ σενάρια για το packet tracer? Και ειδικα σενάρια για διαβασμα αλλά και πλήρη σενάρια για την τελική εξεταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μερικά ωραία labs για ΡΤ μπορείς να βρεις εδώ: http://www.cnttbachk...-in-each-topic/ Είναι κατηγοριοποιημένα, έχουν σενάρια και εντολές για όλα τα γούστα, ενώ στο τέλος της σελίδας μπορείς να κατεβάσεις και τις λύσεις τους.

  • Επίσης κοίτα εδώ: http://freeciscolab....scenarios/ccna/ (δυστυχώς πολλά labs έχουν έννοιες και για CCNA και για CCNP, πρέπει να κάνεις ξεσκαρτάρισμα).

Στην πράξη τα labs της εξέτασης δεν είναι τόσο περίπλοκα όσο τα παραπάνω (ούτε τόσο μεγάλα). Συνήθως υπάρχει ένα που αρκεί να τρέξεις μερικά "show running-config" και "show CDP neighbors" ώστε να μαζέψεις πληροφορίες για το δίκτυό σου και να συμπληρώσεις διάφορα κουτάκια ή ερωτήσεις.

 

Και -πάλι συνήθως- υπάρχει κι ένα δυσκολότερο lab που πρέπει να σετάρεις διάφορα πράγματα (hostnames, passwords, IP, routing protocols, NAT κλπ) αλλά μην φανταστείς τίποτα διαστημικά configurations. Ρίξε μια ματιά στις ερωτήσεις των 9tut.net και 9tut.com, μερικές από αυτές αναφέρονται σε labs που πέφτουν στις εξετάσεις (έστω και λίγο αλλαγμένα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σεταρισμα κλπ το έχω ανετα, όπως και την εφαρμογη πρωτοκόλλων στο Troubleshoting κολλάω κάπως γιατί δεν έχω τρέξει πολλά labs και θελω να βελτιώσω τους χρόνους που τα κανω.

Ημουν σίγουρος ότι κάπου θα ζητουσε cdp, όχι που δεν προωθούσε η cisco τα δικά της πρωτόκολλα.. Να φανταστω ότι από τα 4 labs τα 3 θα είναι eigrp κ 1 ospf.. :P

Θενκς για τα sites, το 1ο και το 3ο δεν τα ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν είμαι φανατικά υπέρ του GNS, τουλάχιστον για το επίπεδο του CCNA. Το GNS είναι πολύ βαρύ (έως απίστευτα βαρύ, ακόμα και με 1-2 router). Επίσης δεν εξομοιώνει switches και δεν μου αρέσουν καθόλου οι "λύσεις" του στιλ "μπορεί όμως να συνδεθεί με πραγματικό Cisco switch".

 

Ναι μεν μπορεί να δώσει την πλήρη εικόνα λειτουργίας ενός router (αφού τρέχει το original IOS) αλλά για τις ανάγκες του CCNA είναι μάλλον too much. Το PΤ είναι πανεύκολο στη χρήση (απορώ γιατί δεν έχουν αντίστοιχο interface σε Boson Sim και GNS3) ενώ εξομοιώνει το 90φεύγα τοις εκατό των εντολών που απαιτούνται για το CCNA.

 

Φυσικά εδώ τίθεται το ερώτημα "διαβάζεις για να μάθεις ή απλώς για να πάρεις την πιστοποίηση"; Αν υπερισχύει το πρώτο τότε δεν το συζητάω, το GNS όντως μπορεί να βοηθήσει. Επίσης για όποιον πάει για CCNP δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα η δημιουργία ενός lab, με συνολικό κόστος 800-1000 ευρώ (τα μηχανήματα βέβαια μπορούν να ξαναπουληθούν σε παραπλήσιες τιμές, οπότε η χασούρα δεν είναι σημαντική).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τώρα ένα δοκιμαστικό schedule exam στο Vue και ιδού τα αποτελέσματα:

 

post-47640-0-17859900-1329337631_thumb.jpg

 

Πιο φθηνό απ' όσο το θυμόμουνα.

 

edit: Άκυρο, οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ 23%. Τα ICND 1/2 έχουν τελική τιμή 135 ευρώ ενώ το CCNA 265.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω την γνώμη σας. Επαφή με τα δίκτυα έχω, μικρή βέβαια λόγω σχολής και εργαστηρίων που κάνουμε. Θα ήθελα όμως να παρακολουθήσω μαθήματα, καθώς ακούω πολλούς που λένε ότι αξίζουν τα μαθήματα αφού έρχεσαι σε επαφή με τον εξοπλισμό και προφανώς έχει διαφορά από το να το κάνεις σε simulator. Αλλά όπως λέτε, μιας και είμαστε σε περίοδο κρίσης, αξίζει να δώσεις δηλαδή γύρω στα 2000€ για την εκπαίδευση? Μήπως είναι υπερβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως οι μισοί θα σου πουν έτσι κι οι άλλοι μισοί αλλιώς. Η δική μου συμβουλή είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις μόνος σου από βατά βιβλία (βλ. Lammle ή Odom) και αν δεις ότι δυσκολεύεσαι τότε κοίτα και την περίπτωση του σεμιναρίου. Οι ηλεκτρονικές μορφές των βιβλίων δεν είναι δύσκολο να βρεθούν -γκουχ, γκουχ- σε διάφορα γνωστά μέρη...

 

Η επαφή με τον εξοπλισμό δεν είναι σημαντική δικαιολογία για την τιμή των σεμιναρίων. Ένα απλό Cisco lab με 2-3 μεταχειρισμένα switches 2950 κι άλλα τόσα routers 2620 μπορεί να στηθεί με 500-700 ευρώ (από ebay). Τα οποια δεν τα χάνεις, αφού μετά το πέρας των εξετάσεων μπορείς άνετα να τα ξαναπουλήσεις στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σεμινάριο δεν θα έρθεις σε επαφη με hardware, παλι σε software θα κανεις τα labs. Για μένα αξίζει για λόγους που εγραψα σε προηγούμενα ποστ αλλα κυριως γιατι το μαθημα κατα 99% θα το κανει καποιος που δουλευει ήδη στο χωρο και θα παρεις πολλές πολύτιμες πληροφορίες.

 

Για να στήσεις μονος σου lab όπως λέει ο Nzeppos Που ειναι ότι καλύτερο μπορεις να κανεις η τιμη τώρα στο ebay για 2-3 router 2610-11xm ή 2620xm με το κατάλληλο IOS και 2 switch 1 2950 και ενα 3550-60 (που θα σε καλύψει και για ccnp) ειναι κοντα στις 400λίρες με μεταφορικά. Αν παλι χρησιμοποιήσεις gns3 για προσομοίωση των ρουτερ και πάρεις μόνο switch θα πέσει στις 230-250 λίρες (ειναι ακριβό το άτιμο το layer 3 switch)..

 

Παντως nzeppos επειδη διαβάζω και από το βιβλίο της ακαδημίας και από το βιβλίο του Lammle μπορω να πω ότι αλληλοσυμπληρώνονται με την ακαδημία να ειναι πιο αναλυτική και τον Lammle να καταπιάνεται με αυτά που θεωρεί ο ιδιος πιο σημαντικα.

 

Τελος ψαξε και για nuggets, από Cioarra και lammle που θα μπορεσουν να σου λύσουν αρκετές απορίες αν και δεν εμβαθύνουν ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται έχουν πέσει λίγο οι τιμές σε σχέση με την εποχή που έψαχνα εγώ :P Τα μηχανήματα βέβαια μπορεί να έχουν κι άλλα κρυφά έξοδα, πχ. περισσότερη μνήμη, έξτρα κάρτες WIC, σειριακά/rollover καλώδια (εγώ πχ. χρειάστηκε να αγοράσω μέχρι και NM-cover για ένα router).

 

Για τα CBT nuggets πάντως έχω να πω ότι ποτέ δεν μου πολυάρεσαν, άσχετα αν γενικά έχουν μεγάλη πέραση. Έχω δει σχεδόν όλα τα "επεισόδια" του Cioara και πραγματικά απορώ με αυτούς που λένε ότι πήγαν και έδωσαν μόνο με τα nuggets και ελάχιστο διάβασμα από βιβλίο.

 

Ο Cioara παραλείπει αρκετά σημαντικά πράγματα ενώ πολλές φορές ασχολείται με θέματα πέραν του CCNA. Επίσης πλατειάζει χωρίς έλεος (κάτι που μπορεί να κάνει το "μάθημα" πιο εύπεπτο αλλά εμένα προσωπικά με κουράζει). Και καλά να τα κατεβάσεις τζάμπα από τον μπάρμπα. Πού να τα αγοράσεις κιόλας με την εξωφρενική τιμή που έχουν...

 

Αν και δηλώνω οπαδός του Lammle, συμφωνώ απόλυτα ότι μόνο αυτός δεν αρκεί. Χρειάζεται και λίγο διάβασμα από άλλες πηγές (Odom, McQuerry, Exploration/Discovery κλπ) γιατί δυστυχώς κανένας δεν τα καλύπτει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ο Cioara πλατειάζει ως εκει που δεν παει, εγω τον βάζω πριν διαβάζω καποιο κεφάλαιο, φτιάχνω κανα καφεδάκι και βλέπω όπως θα έβλεπα τηλεόραση, αν αρχίσει να λέει κατι ενδιαφέρον δινω βάση αλλιως μικραινω το βιντεο και χαζευω στο ιντερνετ :P Ειναι καλός παντως για μια πρωτη γρήγορη προσέγγιση και φυσικά όπως είπες όχι αν έχεις σκασει λεφτα για να αγοράσεις τα DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...