Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολουσ, θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος για το city unity college για CCNA, αν ειναι καλα τα μαθηματα εκει ή αν μπορει καποιος να μου προτινει που θα μπορουσα να παω.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδωσα πριν απο λιγες μερες recertification CCNA γιατι απο λαθος μου ειχε προλαβει και ειχε ληξει πριν ολοκληρωσω το CCNP ( :mrgreen: :cry: :devil: :shifty: )και το χρειαζομουν για να προχωρησω στο CCNP Seciruty . 990 με διαβασμα απο 9tut. ευκολακι.. παντως ΠΟΛΛΑ πραγματα τα ειχα ξεχασει. κατι frame relay και vtp που επι της ουσιας δεν τα βλεπω σε πελατες, ουτε που τα θυμομουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικό, πόσοι να έχουν τόσο μεγάλα δίκτυα που να χρειάζονται πολλαπλά VLANs και διαχείριση αυτών μέσω VTP. Οι μεγάλες εταιρίες φαντάζομαι έχουν δικό τους τμήμα ΙΤ που ασχολείται μόνιμα με το δίκτυό τους, ενώ οι μικρότεροι πελάτες δεν μπαίνουν καν στον κόπο για VLAN replication. Το FR βέβαια είναι άλλη υπόθεση, αλλά λογικά θα έχει μειωθεί η ζήτησή του με το πανταχού παρών DSL και τα VPN.

 

Από μένα συγχαρητήρια! Φαίνεται το 9tut είναι πάντα επίκαιρο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FR δε χρησιμοποιειται γιατι εχει αντικατασταθει σε μεγαλο βαθμο απο το mpls. περα απο IPsec VPN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας, επειδή πρόκειται να δώσω μέσα στην εβδομάδα, μπορείτε να μου πειτε αν υπάρχει calculator ή πρέπει να κάνω τους υπολογισμούς στο χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πολύ θα πρέπει να εχεις αυτοματοποιησει καποια διαδικασία, στην τελική γραψε 2 λεπτά στο προχειρο που δίνουν subnet masks, broadcast κλπ από /22 Κ πάνω για να εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας σύντομα στην εξέταση και να μην έχεις ευχέρεια στο subnetting είτε με πράξεις στο μυαλό σου, είτε "αυτοματοποιημένα" (όπως λέει ο Chrisxxx), τότε σκέψου και την περίπτωση να το αναβάλλεις για λίγες μέρες :P

 

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το πρόχειρο της Vue, αλλά αν ήταν να το κάνω θα ξεκινούσα γράφοντας όλες τις πιθανές μάσκες (δεκαδικά, δυαδικά και σε slash notation). Και μάλιστα θα το έκανα πριν ξεκινήσω την εξέταση, κατά τη διάρκεια του έξτρα χρόνου που δίνουν για το tutorial.

 

Για εξάσκηση στο subnetting/supernetting προτείνω το http://www.subnettingquestions.com/ (απλό αλλά καλό). Μερικές ώρες εξάσκησης στo site και δεν νομίζω να ξαναχρειαστείτε χαρτί για να κάνετε υπολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο ερωτησούλες, ο χρονος ειναι 90 λεπτά, σωστά; επίσης, μπορεις να επιστρεψεις στο τελος να δεις τις απαντησεις σου ξανα όπως γίνεται με την microsoft ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δώσει ακομα αλλά από οσο ξέρω για ccna ειναι 110' + 30' για τους non-native speakers, δηλαδη 140' και πως δεν μπορεις να γυρισεις πίσω σε μια ερώτηση ή να δεις την επόμενη. Κοινώς πρέπει να απαντησεις σε όποια ερώτηση ή lab ερθει, αλλιως να την κανεις drop και να πας στην επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω 825/1000 με περιπου 55 ερωτησεις (συμπεριλαμβανομένων των labs) αλλά χωρις να έχουν ιδια βαρυτητα ενω καποιες δεν μετράνε καθόλου στον τελικό βαθμο. Αυτα οσον αφορα το ccna 640-802.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δινω για το icnd1. Κάτι θα ήθελα να διορθώσω, το κόστος είναι 135€ μαζί με τους φόρους και όχι 110€ που αρχικα φαίνεται στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα η ώρα που σου έγραψα όπως και ο αριθμος των ερωτησεων δεν ισχυει. Ψαξε για ICnd1, αν και θα το γράφει στο mail που θα σου στειλουν ή θα σου που νστο εξεταστικό κέντρο που θα κλεισεις την εξεταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...