Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυο ερωτησούλες, ο χρονος ειναι 90 λεπτά, σωστά; επίσης, μπορεις να επιστρεψεις στο τελος να δεις τις απαντησεις σου ξανα όπως γίνεται με την microsoft ή όχι;

Απ' όσο θυμάμαι ο επίσημος χρόνος είναι 90 λεπτά, αλλά επειδή η εξέταση γίνεται στα αγγλικά υπάρχει 30λεπτη επέκταση. Άρα πάμε στα 120 λεπτά.

 

Ο χρόνος παραδοσιακά είναι από τα μεγαλύτερα προβλήματα της εξέτασης, αλλά προσωπικά πιστεύω πως αν έχεις διαβάσει καλά και έχεις κοιτάξει τις ερωτήσεις των διαφόρων dumps που δημοσιεύονται σε 9tut, examcollection και σία, δεν θα σου χρειαστούν πάνω από 45 λεπτά. Όταν είχα δώσει τα ICND 1/2 (περίπου 55 ερωτήσεις το πρώτο και 45 το δεύτερο), νομίζω πως είχα κάνει λιγότερο από 30' για το καθένα τους.

 

Δεν μπορείς να επιστρέψεις για να δεις τις απαντήσεις, είτε κατά τη διάρκεια της εξέτασης, είτε στο τέλος της. Δεν μπορείς να αφήσεις αναπάντητες ερωτήσεις με την ελπίδα ότι θα τις κοιτάξεις αργότερα. Γι' αυτό μεγάλη προσοχή πριν πατήσουμε το κουμπί "Next".

 

Το κόστος για κάθε ένα εκ των ICND όντως είναι γύρω στα 135 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ (δηλ. το σύνολο ~270). Αν πας για CCNA θα δώσεις γύρω στα 260-265. Γενικά είμαι υπέρ των 2 εξετάσεων.

 

Άσχετο αλλά σήμερα τα έχω πάρει στο κρανίο. Ήρθε επιτέλους το 3550PoE που είχα παραγγείλει πριν 20 μέρες από το αγγλικό ebay και σαν μην έφτανε η καθυστέρηση είχε και κουσούρια. Κατά πρώτον είχε μισοστραβωμένη πρόσοψη (μικρό το κακό), το κουμπί mode δεν δουλεύει (το άνοιξα και πρέπει να λείπει το έλασμα που κλείνει την επαφή) και κυρίως δεν είχε τα rackmount brackets (τα οποια ξεχωριστά πωλούνται πανάκριβα στο ebay). Καταραμένοι Άγγλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

nzeppos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, το γεγονός οτι είναι γύρω στις 50 ερωτήσεις με καθησύχασε γιατί είχα την εντύπωση ότι ήταν γύρω στις 100. Έκλεισα εξετάσεις για αύριο και το τελικό κόστος είναι 135€, επίσης πέρα του βιβλίου icnd1 που διάβασα έχω κοιταξει τα examcollection και 9tut που πιστευω ότι αυτα είναι που πεφτουν... Anyway, το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι απαντας..

 

Σχετικά με το swicth που ανέφερες εισαι πολυ ατυχος μπορω να πω, οτι εχω παραγγείλει μου ήρθε μια χαρα αλλα γενικώς να ρίχνεις και μια ματια στην ελλάδα www.alpha.net.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν είναι και τραγικά τα πράγματα αφού κατά τ' άλλα το switch δουλεύει κομπλέ (κατάφερα μάλιστα να κάνω και το πρώτο μου τηλεφώνημα). Ούτως ή άλλως το κουμπί Mode δεν έχει καμια σοβαρή χρήση. Ευτυχώς οτιδήποτε άλλο Cisco έχω παραγγείλει από ebay ήταν μια χαρά.

 

Καλή επιτυχία για αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, τελικά πέρασα με 987. Examcollection & 9tut οπωσδήποτε. H ώρα δεν μου φάνηκε λιγη να ειμαι ειλικρινής.. εκανα μια ώρα και μου είχε μείνει ακόμα μια. Στο pearson αναφέρει για διάρκει 140λεπτων καπου. Βασικά δεν θέλει αγχος γιατι αν μπλέξεις με κανενα lab που δεν εχεις διαβασει (καλη ώρα) την εβαψες. εμένα ένα από αυτα που μου έπεσαν ήταν με εναν router και ένα switch στα οποίο θα έπρεπε να βρεις τις αλλαγες που πρέπει να γινουν για να είναι ασφαλη και κανα 3αρι ακόμα ερωτήσεις πάνω σε αυτο, μου φάνηκε παλουκι και ψιλο απογοητευτηκα, περίμενα οτι θα είχα κοπει σχεδον στα μισά του τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο! Και εις ανώτερα :)

 

Άρχισε το διάβασμα για το ICND2, όσο τα έχεις φρέσκα ακόμα. Το ICND2 μπορεί να έχει θεωρητικά μικρότερη ύλη και λιγότερες ερωτήσεις στην εξέταση, αλλά γενικά το βρήκα σαφώς πιο δύσκολο από το ICND1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα ωραιο κουράγιο μου δίνεις! το βιβλίο που έχω για το 2, τον ίδιο αριθμό σελίδων είδα ότι έχει (600 κάτι). Από αύριο ξεκινάω πάααλι διάβασμα και τώρα που ανοίγει ο καιρός.. δεν μου έρχεται η εμπνευση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις διαφορές των ICND 1 και 2 χωράει μεγάλη συζήτηση. Έχοντας διαβάσει τα βιβλία των Lammle και Odom (απαραίτητα και τα 2 αφού καλύπτουν την ύλη σε διαφορετικό βαθμό και με διαφορετικό τρόπο) μπορώ μπακάλικα να πω ότι ενώ στο πρώτο ICND διάβαζες πχ. 10 σελίδες και κράταγες τις 5, στο ICND 2 πρέπει να μάθεις τις 7-8. Όταν με το καλό ξεκινήσεις το διάβασμα, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! κατι που ξεχασα να πω, σε ενα lab που μου έπεσε, το cofiguration ήταν λάθος από την cisco, όταν εδινες την εντολη sh ip int brief σου εμφανιζε fa0/1 ip address 192.168.1.11 status administrative down, και αν εμπαινες στο int fa0/1 έβλεπες άλλα στοιχεια, είχε ip .10 και status up και up. Αν καποιος χρησιμοποιουσε μονο την δευτερη εντολη για να δει για ποιο λογο ο χρηστης δεν μπορει να βγει στο internet θα επαιρνε.. δεν το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Ενδιαφερομαι να παρακολουθησω τα σεμιναρια της cisco!

 

Ειναι προτιμοτερο να το κανω e-learning ή να παρω μερικα βιβλια να διαβασω και να αρχισω απο μονος μου?

 

Ποσο σημαντικο ειναι το κομματι της πρακτικης καθως στην περιοχη που μενω δεν υπαρχει καποιο κεντρο πιστοποιησης ωστε να κανω εξασκηση πανω στον εξοπλισμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχουμε συζητήσει εκτενώς το θέμα εδώ μέσα. Η γνώμη μου είναι πως το προσωπικό διάβασμα αρκεί για να περάσεις την εξέταση, ενώ ο εξομοιωτής Packet Tracer αρκεί για τα labs.

 

Τα μαθήματα επί πληρωμή (όπως επίσης και η εξάσκηση σε πραγματικό εξοπλισμό) σού δίνουν μεν κάτι παραπάνω, αλλά δεν είναι απαραίτητα για να πάρεις την πιστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχουμε συζητήσει εκτενώς το θέμα εδώ μέσα. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως το προσωπικό διάβασμα αρκεί για να περάσεις την εξέταση, ενώ ο εξομοιωτής Packet Tracer αρκεί για τα labs.

 

Τα μαθήματα επί πληρωμή (όπως επίσης και η εξάσκηση σε πραγματικό εξοπλισμό) σού δίνουν μεν κάτι παραπάνω, αλλά δεν είναι απαραίτητα για να πάρεις την πιστοποίηση.

 

 

Ναι μολις κοιταξα σε προηγουμενες σελιδες και ηταν κατατοπιστικες οι απαντησεις!

 

Χμ αυτο που μπορω να κανω ειναι να πηγαινω για το καλοκαιρι 2-3 φορες την εβδομαδα να κανω τα απαραιτητα εργαστηρια στο ΤΕΙ Χανιων εφοσον με δεχτουν εθελοντικα να απασχοληθω εκει.

 

Ο εξομειωτης packet tracer τι κανει ακριβως και πως χρησιμοποιειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος γουστάρει πραγματικά ας κατεβάσει το gns3..http://www.gns3.net/download/

 

IOS όλο και κάπου θα βρεθεί με λίγο γουγλινκ..

 

 

ps: το packet tracer είναι για παιδάκια

ps1: αξίζει μόνο για δεις 'γραφικα' πως πηγαινοέρχεται ένα πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mε την ιδια λογικη χτυπας και ενα educational opnet (..ή κανονικο εαν εχεις τη δυνατοτητα), με το gns3 να ειναι αυτο για παιδακια μπροστα του.

Καλως ή κακως με το περιορισμενων δυνατοτητων packet tracer την βγαζεις την ακρη για το ccna.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...