Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα δικα μου σε msi u100 με το τελευταιο bios με 15% o\c και 2 g μνημη οι τιμες μου ειναι

επεξεργαστης 2.6

μνημη ραμ 4.7

γραφικα με αερο 2.4

γραφικα παιχνιδιων 3.0

σκληρος δισκος 5.4

ειμαι με 7αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα δικα μου σε msi u100 με το τελευταιο bios με 15% o\c και 2 g μνημη οι τιμες μου ειναι

επεξεργαστης 2.6

μνημη ραμ 4.7

γραφικα με αερο 2.4

γραφικα παιχνιδιων 3.0

σκληρος δισκος 5.4

ειμαι με 7αρια

 

Σημαντικές διαφορές με το δικό μου :-(

Έχεις βάλει έξτρα drivers από την MSI ή άφησες αυτούς που βρήκαν μόνα τους τα Windows 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν έχω windows στο adventακι και δεν μπορω να δωσω αντιστοιχα στοιχεία αλλά θυμαμαι ότι όλα δουλεψαν σωστα με scm οπότε πρέπει να ειναι πάντα το τελευταιο για να δουλευει σωστα και με το πιο καινουριο bios.Σε leopard πάντως υπήρξε σημαντικη βελτίωση κστην συνολική λειτουργια του με το νέο Bios αλλά και το ότι δουλευει σταθερα σε+15% το κανει αξεπέραστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο!!!ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το συγκεκριμενο μηχανακι και με τα 7αρια παει μια χαρα και γρηγορο σε ολα(αρκει μην ζηταμε απο αυτα τα μηχανηματα υπερβολικα πραγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο παιδι ειχε αναφερει οτι ειχαν τα μουλτιραμα στην βουλιαγμενης πλαστικα αλλα του μηχανηματος που φτιαχνουν αυτοι(κλωνος του msi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο παιδι ειχε αναφερει οτι ειχαν τα μουλτιραμα στην βουλιαγμενης πλαστικα αλλα του μηχανηματος που φτιαχνουν αυτοι(κλωνος του msi)

 

τνχ αλλά πως μπορώ να τα βρω οεο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τνχ αλλά πως μπορώ να τα βρω οεο???
γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνο στα multirama;θα σου πουνε αν εχουν και σε ποιο καταστημα:-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ρε μαν 1000 ευχαριστώ.

Θα παρω τηλ αυριο καποια στιγμή αν προλάβω..

Θα ενημερώσω εδω για περισσότερα για οποιον αλλον ενδιαφέρεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια εχει κανεις να μου δωσει ενα link για να κατεβασω το image του o/s με windows xp home! θελώ να το φορτωσω απο usb stick η δισκο, εχουν κρασαρει τα windows και δεν εχω το recover imaege.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Με τελευταίο bios Advent: Επεξεργαστής 2,3 - Μνήμη (2gb) 4,5 - Γραφικά (Aero) 2,0 - Γραφικά παιχνιδιών 3,0 - Σκληρός δίσκος 5,1.

Με τελευταίο bios MSI: Επεξεργαστής 2,3 - Μνήμη (2gb) 4,5 - Γραφικά (Aero) 2,2 - Γραφικά παιχνιδιών 3,0 - Σκληρός δίσκος 5,1.

 

Με το παλίο bios (1.09) έχω τις εξής βαθμολογίες στα windows 7 ultimate:

Επεξεργαστής : 2.8

Μνήμη : 4.8

Γραφικά : 2.7

Γρ.Παιχνιδιών: 3.0

Δισκος : 5.4

 

Μήπως δεν κάνεις κάτι καλά? Πέρασες όλους τους τελευταιους drivers?

 

UPDATE:

Μόλις πέρασα το καινούργιο bios 1.0F από το site της MSI.

Οι τιμές παρέμειναν οι ιδιες παντού, με την διαφορά ότι τα γραφικά από 2.7 πήγαν στο 3.0!!

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα & καλώς σας βρήκα :-D

Προχθές μου χάρισε ο αδερφός μου το Advent του. Το άνοιξα τα Χριστούγεννα, όλα καλά. Πήγα σήμερα να το ανοίξω, εμφανίζει σφάλμα "A disk read error occurred" - "Press Ctrl+Alt+Del to restart" (επιτυχία μεγάλη Νο1)

Διάβασα το συγκεκριμένο thread (καμιά 100αρια σελίδες) (επιτυχία μεγάλη Νο2)

Η λύση που προτείνατε στο #1175 post από ότι κατάλαβα είναι για την περίπτωση που εμφανίζει error File: \Boot\BCD Status: 0xc000000f και όχι για τη δική μου περίπτωση, σωστά; (ρωτάω γιατί είναι περασμένη η ώρα και αφού έχω διαβάσει καμιά 600αρα posts, έχω χάσει τον μπούσουλα)

Επειδή δεν θα πόσταρα εδώ εάν δεν είχα δοκιμάσει κάποια πράγματα, σας παραθέτω τις προσπάθειές μου:

1) Αφότου googlαρα το σφάλμα, το 1ο αποτέλεσμα έλεγε ότι μπορεί να φταίει το overclocking :rolleyes: και ότι έπρεπε να μπω Bios να επαναφέρω τα defaults. Τζίφος

2) Κατέβασα μία εφαρμογή που ονομάζεται Novicorp WinToFlash, την οποία χρησιμοποίησα για να μετατρέψω το original cd των Windows XP σε bootable usb (χρησιμοποίησα ένα Kingston Data Traveler 8GB). Επιλέγω στο Advent boot from usb και εμφανίζει τη γνωστή οριζόντια παυλίτσα που αναβοσβήνει. Περιμένω, περιμένω, αλλά επειδή έχω την εντύπωση ότι θα ασπρίσουν τα μαλλιά μου μέχρι να δω αποτέλεσμα, εγκαταλείπω την προσπάθεια.

3) Σε ένα άλλο forum, κάποιος πρότεινε να γίνει αλλαγή στο Bios, να κάνει boot πρώτα από Hrd drive, μετά CD-ROM και μετά USB, αλλά επειδή μετά ακολούθησαν 50 posts όπου πλακώνονται, υποθέτω δεν είναι η λύση που ψάχνω (αν και στο Adventακι δεν έχει και πολλές επιλογές)

4) Διάβασα κάπου αλλού μία λύση, όπου προτείνανε να χρησιμοποιηθούν 6-7 floppy discs και λύθηκα στα γέλια :P γιατί πες στα κομμάτια, floppy disc ξεθάβω από το πατάρι, σιγά μην μπω στον κόπο να αγοράσω εξωτερικό floppy disc usb. Εκτός του ότι κοστίζει €30, θα γελάνε στα Multirama μαζί μου (άσε που δε νομίζω να βρω εύκολα, γιατί παντού είναι διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας - τι κάθομαι και σκέφτομαι τέτοια ώρα)

Τι έχω κάνει λάθος και δεν ανοίγει το μπρίκι; :-(

Usb recover δεν υπάρχει. Το Advent αγοράστηκε τον Σεπτέμβριο του 08, να υποθέσω ότι δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση, σωστά;

Τα φώτα σας παρακαλώ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...