Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ άντεξα 2 μήνες με την 3αρα. Ήταν απλώς ανεπαρκής.

Έτσι πήρα μια 6αρα, καθότι η 9αρα ήταν άλλο ένα netbook.

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι την πήρα από bay, κινέζικη και καλά 5200 mAh, κάτι που το Everest μου είπε ότι δεν ισχύει (η μαμά είναι 2200 mAh, οπότε την πήρα για να κρατάει πάνω από το διπλάσιο). Και ότι τα Windows δεν μπορούσαν να προβλέψουν με τίποτα πόσο θα κρατήσει. Κάθε 2 λεπτά που κοιτούσα, έδειχνε ότι να ΄ναι νούμερο (από 4:00 σε 3:20 φάση) Ευτυχώς ο κινέζος έκανε έκπτωση μετά από παράπονα και δεν την έστειλα πίσω.

Τέσπα, στην αρχή κρατούσε 4 ώρες παρά λίγο, αλλά μετά από ένα χρόνο, έχει πέσει σε περίπου 3. Εντάξει, κάνει και κρύο και έχω και κάνα δίμηνο να κάνω calibration.

 

Bottom line, πρέπει να πάρεις άλλη μπαταρία. Τώρα πια θα είναι αυτή... εξαρτάται από ΄σένα. Πρόσεχε μόνο από που θα την πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ παιδιά που πήρα μία 6 cell μπαταρία μου κρατάει μέσο όρο 4 ώρες (το μέγιστο που έπιανα αρχικά ήταν 5 ώρες και κάτι και τώρα 5 ώρες παρά κάτι!) ανάλογα με την χρήση που του κάνω!Αν τα έχω όλα ανοιχτά,φουλ η φωτεινότητα κ.α. μου κρατάει γύρω στο 3ωρο περίπου!!!

 

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος!Εγώ όμως δεν την πήρα ούτε από "κινέζο" ή κάτι τέτοιο!Από ελληνικό κατάστημα με μπαταρίες την πήρα απλώς ήταν λίγο τσιμπημένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα, στην αρχή κρατούσε 4 ώρες παρά λίγο, αλλά μετά από ένα χρόνο, έχει πέσει σε περίπου 3. Εντάξει, κάνει και κρύο και έχω και κάνα δίμηνο να κάνω calibration.

 

Για πές (αν έχεις χρόνο) για το calibration... επειδή δεν γνωρίζω.

Τί μπορώ να κάνω και πώς βοηθάει την μπαταρία μου?

Γίνεται μέσω κάποιου utility ή manual?

 

---------- Προσθήκη στις 14:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:02 ----------

 

Τέσπα, στην αρχή κρατούσε 4 ώρες παρά λίγο, αλλά μετά από ένα χρόνο, έχει πέσει σε περίπου 3. Εντάξει, κάνει και κρύο και έχω και κάνα δίμηνο να κάνω calibration.

 

Εγώ παιδιά που πήρα μία 6 cell μπαταρία μου κρατάει μέσο όρο 4 ώρες (το μέγιστο που έπιανα αρχικά ήταν 5 ώρες και κάτι και τώρα 5 ώρες παρά κάτι!) ανάλογα με την χρήση που του κάνω!Αν τα έχω όλα ανοιχτά,φουλ η φωτεινότητα κ.α. μου κρατάει γύρω στο 3ωρο περίπου!!!

 

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος!Εγώ όμως δεν την πήρα ούτε από "κινέζο" ή κάτι τέτοιο!Από ελληνικό κατάστημα με μπαταρίες την πήρα απλώς ήταν λίγο τσιμπημένη!

 

Aπ ότι βλέπω δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η προέλευση αφού και η κινέζικη και αυτή που αγοράστηκε απο εδώ πάνω κάτω ίδια διάρκεια έχουν.

 

Σκέφτομαι λοιπόν οτι εφόσον η διάρκεια είναι η ίδια (σχεδόν) αλλά το κόστος παίζει στα μισά ή και λιγότερα χρήματα (απο ebay) μάλλον συμφέρει να πάρουμε απο τον κινέζο και όποτε χαλάσει σκασίλα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πές (αν έχεις χρόνο) για το calibration... επειδή δεν γνωρίζω.

Τί μπορώ να κάνω και πώς βοηθάει την μπαταρία μου?

Γίνεται μέσω κάποιου utility ή manual?

 

E, την ξεζουμίζεις τελείως (δεν αφήνεις τα win να κάνουν sleep-hibernate ktl-ελπίζω να μην έχεις FAT32 fs) και μετά την φορτίζεις full, χωρίς να τη χρησιμοποιείς. (Rinse and :-D) Repeat as needed.

Ουσιαστικά, αυτό λέει στο τσιπάκι-ελεγκτή μέσα στη μπαταρία πόσο είναι η πλήρης φόρτιση της μπαταρίας γιατί με το ξαναγέμισμα στα μισά, απορρυθμίζεται κάπως αυτό.

Το κάνουμε στην αρχή και μια φορά κάθε 1 με 2 μήνες, με καθημερινή χρήση πάντα.

 

 

 

Aπ ότι βλέπω δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η προέλευση αφού και η κινέζικη και αυτή που αγοράστηκε απο εδώ πάνω κάτω ίδια διάρκεια έχουν.

 

Σκέφτομαι λοιπόν οτι εφόσον η διάρκεια είναι η ίδια (σχεδόν) αλλά το κόστος παίζει στα μισά ή και λιγότερα χρήματα (απο ebay) μάλλον συμφέρει να πάρουμε απο τον κινέζο και όποτε χαλάσει σκασίλα μας...

 

Όπως καταλαβαίνεις συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Βέβαια άμα βγει μάπα βγήκε. Κάτι σαν τα Acer ένα πράμα. Τα περισσότερα καλά, αλλά άμα κάτσει στραβή, την πάτησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια τι μπαταρια να παρω; Σκέφτομαι μια 6cell αλλα εχω μπερδευτει υπαρχουν 5200mah,4400mah,4800mah

ποιες ειναι οι πιο αξιοπιστες γιατι εχω ακουσει διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ο θεος και η ψυχη τους τι γραφουν και τι βγαζουν!!!το μονο καλο ειναι οτι εχουν πεσει καπως οι τιμες οποτε δεν κλαις και πολυ αν δεν σου βγει καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο αξιόπιστες είναι οι original. Βέβαια κάνουν περίπου τα διπλά λεφτά.

 

Εγώ πήρα μια, έλεγε 5200, ήταν 4400, μου έκανε μια επιστροφή μικρή ο κινεζάκος και τα βρήκαμε.

Η original 3-cell, είναι 2200 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια βλεπετε καλα hd movies 720p;

στο μικρο του εχω βαλει μνημη 2 gb και με overclocking βλεπω μια χαρα.Το προβλημα ειναι οτι επειδη δεν με βολευει το τροφοδοτικο χωρις overclocking δεν παιζει καλα

το ερωτημα ειναι αν με διαφορετικους drivers και player θα μπορω να δω καλα και χωρις overclocking

 

ΥΓ. χρησιμοποιω bs player και codecs k lite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άντεξα 2 μήνες με την 3αρα. Ήταν απλώς ανεπαρκής.

Έτσι πήρα μια 6αρα, καθότι η 9αρα ήταν άλλο ένα netbook.

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι την πήρα από bay, κινέζικη και καλά 5200 mAh, κάτι που το Everest μου είπε ότι δεν ισχύει (η μαμά είναι 2200 mAh, οπότε την πήρα για να κρατάει πάνω από το διπλάσιο). Και ότι τα Windows δεν μπορούσαν να προβλέψουν με τίποτα πόσο θα κρατήσει. Κάθε 2 λεπτά που κοιτούσα, έδειχνε ότι να ΄ναι νούμερο (από 4:00 σε 3:20 φάση) Ευτυχώς ο κινέζος έκανε έκπτωση μετά από παράπονα και δεν την έστειλα πίσω.

Τέσπα, στην αρχή κρατούσε 4 ώρες παρά λίγο, αλλά μετά από ένα χρόνο, έχει πέσει σε περίπου 3. Εντάξει, κάνει και κρύο και έχω και κάνα δίμηνο να κάνω calibration.

 

Bottom line, πρέπει να πάρεις άλλη μπαταρία. Τώρα πια θα είναι αυτή... εξαρτάται από ΄σένα. Πρόσεχε μόνο από που θα την πάρεις.

Εγώ επειδή δεν είχα εμπιστοσύνη στους Κινέζους πήρα μια 6cell 4400mAh από Multirama. Την πλήρωσα 72 ευρώ πριν 1+ χρόνο η οποία κρατούσε 3 ώρες περίπου απ την αρχή μέχρι πριν μια βδομάδα που τα παιξε :shock:

Δεν φορτίζει και δεν ανάβει το Advent! Άντεξε συνολικά 14μήνες με λίγη χρήση (λιγότερες από 50 φορτίσεις)

Η γνώμη μου είναι να μην αγοράζετε ακριβά μπαταρίες οι οποίες δεν είναι original που απ ότι ξέρω είναι μόνο αυτές των 2200mAh και είναι πανάκριβες!

Καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου αγορά από ebay όσο πιο φτηνά τη βρείτε και όσο αντέξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ΠΟΛΥ σπαστικό με το advent είναι το εξής...

Εχω τη φωτεινότητα στο χαμηλότερο σημείο πατώντας fn+f4 (δεν μπορώ περισότερη φωτεινότητα με κουράζει σε όλες τις οθόνες) αλλά βάζοντας η βγάζωντας το βίσμα της τροφοδοσίας πάει την φωτεινότητα εκει που θέλει αυτό....:mad:

Υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης αυτής της αηδίας???????:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βλεπετε καλα hd movies 720p;

στο μικρο του εχω βαλει μνημη 2 gb και με overclocking βλεπω μια χαρα.Το προβλημα ειναι οτι επειδη δεν με βολευει το τροφοδοτικο χωρις overclocking δεν παιζει καλα

το ερωτημα ειναι αν με διαφορετικους drivers και player θα μπορω να δω καλα και χωρις overclocking

 

ΥΓ. χρησιμοποιω bs player και codecs k lite

λογικα αυτο http://forum-en.msi.com/index.php?topic=126626.0 πρεπει να σου παιζει οποτε θα εχεις overclocking χωρις το τροφοδοτικο,στο msi μου παιζει μια χαρα,για δες το;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ΠΟΛΥ σπαστικό με το advent είναι το εξής...

Εχω τη φωτεινότητα στο χαμηλότερο σημείο πατώντας fn+f4 (δεν μπορώ περισότερη φωτεινότητα με κουράζει σε όλες τις οθόνες) αλλά βάζοντας η βγάζωντας το βίσμα της τροφοδοσίας πάει την φωτεινότητα εκει που θέλει αυτό....:mad:

Υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης αυτής της αηδίας???????:X

 

Nα υποθέσω ότι δεν υπάρχει τρόπος????:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα υποθέσω ότι δεν υπάρχει τρόπος????:rolleyes:

 

Υπάρχει φίλος, εύκολα.

Πρέπει να ρυθμίσεις αναλυτικά τα power settings στο λειτουργικό σου σύστημα.

Κάπου έχει διαφορετικά settings on battery και οn ac power. Τα εξισώνεις στο επιθυμητό σου επίπεδο.

 

Φίλε μηχανόβιε, εντελώς μαζί σου. Εγώ υποστηρίζω φουλ κινέζικο μοντέλο κατανάλωσης, στα αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φίλος, εύκολα.

Πρέπει να ρυθμίσεις αναλυτικά τα power settings στο λειτουργικό σου σύστημα.

Κάπου έχει διαφορετικά settings on battery και οn ac power. Τα εξισώνεις στο επιθυμητό σου επίπεδο.

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (φωτεινότητας οθόνης) απο εκεί που λες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...