Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (φωτεινότητας οθόνης) απο εκεί που λες.....

 

Δεν ξέρω τι να σου πω...

Δεν θυμάμαι καν πως είναι στα XP (αυτά έχεις υποθέτω) γιατί έχω βάλει 7αρια εδώ και αρκετό καιρό. Και εκεί γίνεται όπως λέω... Αν και σαν να θυμάμαι ότι το είχα ρυθμίσει και στα XP αυτό.:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάει τα ξεχάσατε τα μικρά μας advent-άκια?

 

Εγώ βρίσκομαι σε φάση εσωτερικής αναζήτησης, εσωτερικών ψυχοσωματικών διαβουλεύσεων με τον εαυτό μου... κοινώς σκέφτομαι τι μ@λ@κία να κάνω.

 

Σε πρώτη φάση λέω να περάσω Ubuntu και μετά να κάνω Dual boot με MacOS.

 

Καλά ώς εδώ με την παράνοια...αλλά δεν έχω ιδέα απο MacOS, οπότε κάποιο guide ή οποιεσδήποτε συμβουλές ευπρόσδεκτες.

 

Υ.Γ. Τα 7άρια τα οποία όταν τα έβαλα πετάγανε, στην πορεία βαραίνουν κάθε μέρα και περισσότερο χωρίς να έχω βάλει πάνω κάτι το ιδιαίτερο... οπότε είναι μιά καλή ευκαιρία να τα ξαποστείλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έριξα στο tablet, that's why! :P

 

Ε καλά... μάλλον ο μόνος που έχω ακόμα 4211 είμαι. Αν βρώ και δεύτερο... ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΣ για προδοσία !!!:P

 

Βασικά και γώ παραμελημένο το έχω το κακόμοιρο, αλλά τώρα με έπιασε και θέλω να το βασανίσω λίγο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το Advent είναι εξαιρετικο value for money... :)

 

Ψάχνω και εγώ να βρω κανένα μεταχειρισμένο αλλά μάταια....στον Κωτσόβολο είχε μερικα στα 140 ευρώ αλλα έφυγαν αμέσως.

 

Αν το βαρέθηκε κανείς εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ να του περάσω ένα 250 GB σκληρό που έπεσε στα χέρια μου και μου έχει βγάλει τον αδόξαστο.

Το ότι πρέπει να ξεβιδώσεις το Wi-fi module για να βγάλεις το σκληρό (αφού ξεβιδώσεις όλο το κάλυμμα) δεν θα το σχολιάσω. Όχι, θα το σχολιάσω. Μα τι γιωτάδικη σχεδιάση είναι αυτή;;;;;

 

Το πρόβλημα είναι το cloning, γιατί Win7 δεν ξαναπερνάω από την αρχή ούτε επί πληρωμή.

Έβαλα το Acronis να κάνει clone και με γείωσε. (Μου έβγαλε ένα error που δεν έχω ιδέα τι σημαίνει. )

Τώρα έκανα Backup το Partition στο μεγάλο δίσκο του Desktop και το κάνω recover στον "καινούργιο".

Πιο πριν είχα κάνει backup σε εξωτερικό σκληρό και είχα δημιουργήσει boot USB stick με το Acronis, αλλά όταν πήγα να κάνω recover με γειώνει εξ' αρχής. (Εκεί ούτε το error δεν μπόρεσα να δω).

Εν ολίγοις, μου έχουν σπάσει τα νεύρα και τραβάω αυτά ακριβώς που ήθελα να αποφύγω και είχα τον μεγαλύτερο δίσκο στο ράφι 2 εβδομάδες.

Μπορεί και να μου έπαιρνε λιγότερο να ξαναπεράσω Win από την αρχή.

 

Εν συνεχεία -όχι εδώ κοντά- θα περάσω dual boot kububtu netbook remix. Ελπίζω να μην τα βρω τόσο καλά ώστε να πετάξω τα Win και έχω ταλαιπωρηθεί τσάμπα.

 

Ωραία - είπα κάπου το πόνο μου, ξέδωσα. Μπορείτε να συνεχίσετε τη μέρα σας! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχαχαχαχα... απίστευτο πόστ. Αχαχαχαχα

 

Εγώ με ubuntu μπορώ να πώ οτι για αρχή είμαι χαρούμενος. Τα 7άρια δεν θα τα ξαναδεί ποτέ. Αν γυρίζω σε win, XP και καλά είναι.

 

By the way.... γιατί δεν περνάς 7άρια απο την αρχή? Σφαίρα περνάνε και δεν θέλουν και πολλά πολλά.

 

Και μιάς και το έφερε η κουβεντα, δε μου αναγνωρίζει την camera στο ub :(

Επεξ/σία από spirosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βλεπετε καλα hd movies 720p;

στο μικρο του εχω βαλει μνημη 2 gb και με overclocking βλεπω μια χαρα.Το προβλημα ειναι οτι επειδη δεν με βολευει το τροφοδοτικο χωρις overclocking δεν παιζει καλα

το ερωτημα ειναι αν με διαφορετικους drivers και player θα μπορω να δω καλα και χωρις overclocking

 

ΥΓ. χρησιμοποιω bs player και codecs k lite

 

βαζεις το CCCP, ολα default

μετα CoreAVC αλλα χωρις το Haali Media Splitter μετα πας μετα CCCP settings και ξετικαρεις h264 (κατω απο ffdshow) μετα με το Media Player Classic βλεπεις χωρις overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια εχω και εγω το 4211 και εκει που λειτουργουσε μια χαρα εσβησε και δεν ανοιγει πλεον....ουτε καν το λαμπακι του ρευματος?καμια ιδεα για το τι παιζει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.Το ανοίγω και πάει στην οθόνη που λέει windows xp professional kai έχει την μπλε μπάρα και δεν προχωράει μετά.Πήγα να κάνω setup με usb cd xp sp3 και όταν κάνει εξέταση δίσκου σταματάει.Τι γίνεται?Μπορώ να αλλάξω σκληρό?

Επεξ/σία από sun34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα παιδιά!

Ανασταίνω αυτό το θέμα επειδή από το Γενάρη του 2009 χρησιμοποιώ αυτό το netbook ως βασικό μου πισι.

Το 2010 περίπου η μπαταρία μας άφησε και έφυγε για ανακύκλωση.Πέρσι μου χάλασε και ο φορτιστής,το πάλεψα λίγο με κολλητήρι,αλλά επειδή δεν είχα μπαταρία έπρεπε να το μετακινώ όλη την ώρα(είμαι κ ατσούμπαλος) και έτσι όλο χάλαγε.

Φέτος πήρα καινούργιο φορτιστή από πλαίσιο.Που θέλω να καταλήξω??Το βίσμα του φορτιστή δεν έχει πλήρη εφαρμογή με το βίσμα της μητρικής.Έτσι με κούνημα καμιά φορά κλείνει και χάνω τη δουλειά μου.

 

Γιαυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να μην χρειάζεται κάποια μπαταρία του και μπορεί να μου τη δώσει.Πολλοί που έχουν γράψει,είχαν πάρει 2η και 3η γιατί αυτή του κουτιού δε κράταγε.Εμένα δε με πειράζει αυτό,θέλω μονάχα να τη βάλω ώστε τα δευτερόλεπτα που χάνεται η επαφή να συνεχίζει με τη μπαταρία.

Αυτά,βασικά στην Ελλάδα δε βρίσκω να αγοράσω καινούργια.Μονάχα στα 40+ από εξωτερικό έχω βρει,αλλά για τη παλαιότητα του laptop και για τη χρήση που τη θέλω,δε πιστεύω ότι αξίζει..

 

Άμα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει μεγάλο καλό θα κάνει γιατί τα νεύρα μου αρχίζουν να μην ελέγχονται και θα το σπάσω!! :mad:

 

(επίσης αμα δε βρεθεί κάποιος που να του περισσεύει να μου τη δώσει,θα ενδιαφερόμουν και για αγορά..όπως και για μια κάρτα μνήμης επειδή του πέρασα τα win7 και δεσμεύονται 750MB για πλάκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...