Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος, είσαι ήρωας! Είναι δυνατόν να διάβασες τόσα post? Με γεια το μικρό. Λοιπόν, στο δια ταύτα... Το μήνυμα που σου βγάζει σημαίνει κλάψε το δίσκο σου. Μήπως έφαγε καμιά τούμπα; Εναλακτικά, θέλουν repair τα XP. Οπότε... 0: Κατεβάζεις καποιό live linux-ακι και κάνεις checkdisk, αφου το περάσεις σε USB. 1: Αν είναι καλά ο δίσκος, εγκαθιστάς το linuxaki! 2: Αν δεν θέλεις linux, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το boot usb XP που έφτιαξές με το πρόγραμμα δουλεύει. Σε άλλο υπολογιστή κάνει boot? 3: Αν δεν δουλεύει, φτιάξε ένα με Windows 7. Δεν του πέφτουν και άσχημα. Και αυτό ξέρω ότι γίνεται εύκολα χωρίς επιπλέον πρόγραμμα. 4: Υπάρχει και η hardware λύση παίρνεις ένα εξωτερικό Cd-rom. Δεν ξέρω αν σου ταιριάζει κάτι από τα παραπάνω, καλή τύχη πάντως. Sorry για τη στοίχηση του post, αλλά έχω βάλει και εγώ linuxaki και το Enter δεν εκλαμβάνεται ως change line από το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Φίλος, είσαι ήρωας! Είναι δυνατόν να διάβασες τόσα post? Με γεια το μικρό. Λοιπόν, στο δια ταύτα... Το μήνυμα που σου βγάζει σημαίνει κλάψε το δίσκο σου. Μήπως έφαγε καμιά τούμπα; Εναλακτικά, θέλουν repair τα XP. Οπότε... 0: Κατεβάζεις καποιό live linux-ακι και κάνεις checkdisk, αφου το περάσεις σε USB. 1: Αν είναι καλά ο δίσκος, εγκαθιστάς το linuxaki! 2: Αν δεν θέλεις linux, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το boot usb XP που έφτιαξές με το πρόγραμμα δουλεύει. Σε άλλο υπολογιστή κάνει boot? 3: Αν δεν δουλεύει, φτιάξε ένα με Windows 7. Δεν του πέφτουν και άσχημα. Και αυτό ξέρω ότι γίνεται εύκολα χωρίς επιπλέον πρόγραμμα. 4: Υπάρχει και η hardware λύση παίρνεις ένα εξωτερικό Cd-rom. Δεν ξέρω αν σου ταιριάζει κάτι από τα παραπάνω, καλή τύχη πάντως. Sorry για τη στοίχηση του post, αλλά έχω βάλει και εγώ linuxaki και το Enter δεν εκλαμβάνεται ως change line από το insomnia.

 

Καλησπέρα και πάλι. Πάει ο σκληρός, μας άφησε. :cry: Έφερε ένα φιλαράκι εξωτερικό case για 2.5'' σκληρό, το δοκιμάσαμε, τζίφος. Το δοκίμασα προληπτικά και σε ένα παλιό laptop που έχω (έκανα τράμπα τους σκληρούς), ο σκληρός του Advent δεν bootάρει με τίποτα, ενώ στο Advent ο άλλος σκληρός ανοίγει κανονικά.

Το μαμώτο είναι ότι τα Χριστούγεννα που το άνοιξα ήταν μια χαρά - βέβαια θα μου πεις εάν πρόκειται να κρασάρει ο σκληρός δεν εμφανίζει προειδοποιητικό μήνυμα "γεια σας, είμαι ο σκληρός του Advent, σε 2 ημέρες θα αυτοκαταστραφώ", αλλά ο άτιμος δεν έκανε κανέναν περίεργο θόρυβο, ούτε είχε πέσει το netbook.

Οπότε αλλάζω θέμα: επειδή το netbook από ότι φαίνεται είναι καταραμένο, σκέφτομαι να πάρω έναν 80άρι σκληρό και να το σπρώξω σε κανέναν ανυποψίαστο συγγενή :P

Επειδή έχει ειπωθεί και στο παρελθόν, έχει βρει κανείς image των xp από recover του Advent, ή θα πάω μέσω Τρικάλων, θα περάσω XP και θα περνάω έναν έναν τους drivers; Μάλλον για το 2ο με κόβω και μόνο και μόνο για την ψυχική οδύνη θα χρεώσω κάτι παραπάνω τον ανυποψίαστο συγγενή :P

 

Updated 20/12 1:20πμ:

Βρήκα έναν πολύ ωραίο οδηγό για δημιουργία bootable XP usb recovery flash drive (προϋπόθεση το usb flash να είναι μικρότερο των 2GB & να υπάρχει cd εγκατάστασης των XP)

http://www.liliputing.com/2008/04/install-windows-xp-on-mini-note-usb.html

http://sincitylife.net/xpthumbdrive.aspx

(H μέθοδος είναι κοινή στα 2 links, απλά το ένα συμπληρώνει το άλλο)

Προς το παρόν έφτιαξα το bootable usb, το πρωί που θα πάρω τον 80αρι στα χέρια μου θα σας πω εάν έπαιξε η μέθοδος

Επεξ/σία από Encl0sed
updated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα 1.0F Bios και Win7 Ulti όλα πάνε σφαίρα τα κουμπάκια δουλεύουν μιά χαρά με τον system control manager και overclocked στα 24% χωρίς πρόβλημα.

 

Πρέπει να είναι με διαφορά το γρηγορότερο netbook με ATOM 1.6 που κυκλοφορεί στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι με διαφορά το γρηγορότερο netbook με ATOM 1.6 που κυκλοφορεί στην αγορά.

 

Και για το advent ειδικά όταν όλοι τα δίναν 350-400 (το Wind και το Multiδραμα netbook) αυτό έκανε 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα 1.0F Bios και Win7 Ulti όλα πάνε σφαίρα τα κουμπάκια δουλεύουν μιά χαρά με τον system control manager και overclocked στα 24% χωρίς πρόβλημα.

 

εγω παταώ φν + f10 μου πετάει μπλε οθόνη

εχω win 7 ultimate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παταώ φν + f10 μου πετάει μπλε οθόνη

εχω win 7 ultimate

 

Ξαναπέρασε το bios από την αρχή. Εγώ το δουλεύω σχεδόν μόνιμα στο 24% και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Κάτι λάθος θα έχεις κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανα ηδη , αλλα τζιφος εβαλα το οβερκλοκ στο 16 % νομιζω και επαιξε κανονικά.Θα δοκιμάσω οταν ευκαιρήσω να κανω disable την onboard μνημη να δώ τι θα κανει αν και ποιο παλια δουλευε κανονικά στα 2ghz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά σε όλους σου συν-κατόχους advent 4211.

 

Μετά απο καιρό με win7 το μικρό συνεχίζει να τραβάει άψογα (φτού-φτού) αλλά εμένα άρχισε να με τρώει (ξανά) να το σκαλίσω :)

 

Γιά πείτε τελευταίες εντυπώσεις απο bios (τώρα έχω 10Ε) σε συνδιασμό με win7 και δεύτερον, έχει κανείς ιδέα πού έχουν φτάσει οι τιμές για 6-cell μπαταρία? Η εργοστασιακή με τις 2 ώρες της δεν φτάνει πλέον για τίποτα.... οπότε αν μπορείτε να βοηθήσετε και απο πού να αγοράσω... θα είμαι υπόχρεος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση....

είδα οτι οι τιμές πλέον είναι αρκετά προσιτές και τώρα επανήλθα με νέες απορίες.

6cell ή 9cell?

Πόσες ώρες προσφέρει η καθεμία?

 

Παλιότερα είχα πετύχει στο ίντερνετ φωτογραφία με 4211 που φόραγε 9άρα και ήταν αηδία γιατί η μπαταρία ήταν τεράστια και έκανε ένα εξόγκωμα σαν "ποδαράκι¨. Ακόμα έτσι είναι ή έχουν βγεί και 9άρες πίο...slim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και τις 2 στο msi mου,η 6cell μου κραταει 3 ωρες με wifi και πλοηγηση,την οθονη την εχω στο 75% αντιστοιχα η 9cell παει στο 5ωρο σχεδον,βεβαια ειναι θηριο το μηχανημα και πιο ασχημο με την 9αρα.ενω με την 6αρα ειναι μια χαρα και πιο μαζεμενο,το θεμα ειναι τι αναμονες θελεις εσυ,βεβαια με την 9αρα καπου το χανουμε το θεμα αν σκεφτεις οτι τα netbook τα πηραμε για φορητοτητα κυριως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γείτονα,

 

Θα σου ήταν εύκολο σε παρακαλώ να ανεβάσεις μια φώτο με την 9άρα πάνω? (έστω και με email αν γίνεται).

Δεν με χαλάει τόσο (αν δεν ξεφεύγει πολύ σε βάρος) μιάς και το advent-άκι είναι ΑΠΕΙΡΩΣ φορητότερο απο το 17άρι λάπτοπ μου.

Τις γιορτές είχα πάει ταξιδι και με χάλασε που με την εργοστασιακή 3-cell δεν μπόρεσα να δώ κάν ολόκληρη την ταινία (διάρκειας κάτι λιγότερο απο 2 ώρες). Οπότε πιθανόν να με ενδιέφερε και η 9άρα σαν λύση αν δεν το κάνει θεόβαρο και παντελώς αντιαισθητικό.

Αλλά με παραξενεύει οτι η θεωρητικά 2πλάσια 6άρα βγάζει 3 ώρες ενώ η εργοστασιακή 3άρα αγγίζει τις 2.

Πώς στο καλό τα καινούρια netbook υπόσχονται 7-9 ώρες? Τί τα ταϊζουν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια εδω http://www.youtube.com/results?search_query=msi+u100+9cell+battery&search_type=&aq=f καλα οι αναμονες που λενε ειναι για χρηση χωρις wifi,και χαμηλη φωτεινοτητα,και στα κινητα το ιδιο δεν λενε;πχ 4 μερες αλλα αν στειλεις 10 μηνυματα και μιλησεις κανενα 20 λεπτο αλλαζουν ολα,παντως η χρυση τομη ειναι η 6αρα,για την 3αρα δεν το συζηταω...δραμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...