Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά haHa θα μας πεις πόσες μετοχές της MS έχεις?

 

Και συ alexzzzzzzzzzzzzzzz (με έπιασε ο ύπνος :P), πόσα σου δώσανε (εκτός από το τσάμπα μακμπουκ) για να πεις τις κακίες σου?

 

:eek: (<--- ασχετο, αλλά δεν το έχω βάλει ποτέ...)

 

 

-----Προστέθηκε 21/1/2009 στις 10 : 48 : 23-----

 

 

 

 

εσύ να δώσεις τα λεφτά που θα πουλήσεις το macbook στην ομάδα σου μπας και πάρει κανα παίκτη (στο pro). ;)

 

Ακόμα και στα ποδοσφαιράκια λάθος επιλογή έχεις κάνει...Δεν υπάρχει πλέον το pro μόνο το fifa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

haHa με βοήθησες ήδη. Απλώς βλέπω και το macfuse στο system preferences! Μάλλον είναι η βάση για τη λειτουργία και του paragon και του ntfs 3g από ότι διαβάζω για το τι κάνει το macfuse και μάλλον μπήκε μαζί με την εγκατάσταση του paragon. Απλώς δεν το θυμόμουν και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ σωστα τα λες,δεν σε καταλαβαινουν ομως ολοι:

 

Είδες, όμως, βρε haHa μερικοί άνθρωποι, ε; Μα να μην καταλαβαίνουν τι τους γράφεις.

 

Πολύ σπαστικό, συμφωνείς;

 

Άσε, μου 'χει συμβεί και μένα, ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε, πολλες!!

 

Παρολο που η apple εχει παρει απο εμενα πολλαπλασια χρηματα απο οτι η ms(κατι πληκτρολογια μονο εχω παρει απο αυτην ), εγω επιμενω να αγοραζω μετοχες ms..:lol:

 

Εσυ σωστα τα λες,δεν σε καταλαβαινουν ομως ολοι:

 

Στο έλεγα haHa. Μην αγοράζεις Microsoft. Πάνε οι μετοχές της κατρακύλησαν.:lol: Αααχ σκέφτομαι τους άμοιρους τους απολυμένους από MS και από INTEL. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ριξτε μια ματια και σε αυτη την ενδιαφερουσα αποψη σχετικα με τις τιμες των MAC ..

 

http://www.pcworld.com/article/148032/mac_vs_windows_laptops.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ριξτε μια ματια και σε αυτη την ενδιαφερουσα αποψη σχετικα με τις τιμες των MAC ..

 

http://www.pcworld.com/article/148032/mac_vs_windows_laptops.html

 

Επειδη στο αρθρο γινεται κ συγκριση του macbook pro 17" με το hp compaq 8710, μια παρομοια συγκριση με αυτα τα λαπτοπ ειχαμε κανει κ εδω..

Δεν ξερω που βρηκε τις τιμες ο αρθρογραφος, αλλα το 8710 το αγορασε πανακριβα.. (ή βασικα πηρε την πανακριβη εκδοση, με εξαιρετικα γρηγορη καρτα γραφικων για 3dstudio max κλπ που κοστιζει μονη της 500 ευρω παραπανω, το πηρε με blueray κλπ)

Η κανονικη(με παρομοια specs δηλαδη) διαφορα των 2 μοντελων ειναι γυρω στα 1000 ευρω...

Οποτε αν δεχτουμε σαν δικαιη την συγκριση αυτων των 2 λαπτοπ, τοτε η διαφορα στην τιμη ειναι ειναι μεγαλη.

 

Nα εδω οι δυο συγκρισεις που ειχαν γινει:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1784982#post1784982

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2264645#post2264645

 

 

Προσωπικα πιστευω πως το αρθρο αν και προσπαθει να το δει απο σωστη πλευρα το ολο θεμα, λογω αγνοιας του συντακτη υπεπεσε σε χοντρα λαθη. (ως προς τα μοντελα-χαρακτηριστικα-τιμες που συνεκρινε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναφερει το αρθρακι, συνεβαινε "χονδρικα", μεχρι τελος 2005,

οποτε και μπουκαρανε...οι διπυρηνοι AMD s939 X2 & οι Intel Dual Core :-)

Θυμαμαι καλοκαιρι '04 προσπαθωντας να χτιστει PC ισοδυναμο Dual G5,

τελικα το PC (Dual P4) κατεληγε να ειναι λιγο ακριβοτερο απο το Mac :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονικη(με παρομοια specs δηλαδη) διαφορα των 2 μοντελων ειναι γυρω στα 1000 ευρω...

 

Πάντως καιρός δεν είναι να αναφέρουμε και τις τιμές της Ελλάδας ?? Στο ποστ που παράθεσες, το MBP κοστίζει 2840 ευρώ ( ! ) την στιγμή που στην Αγγλία είναι 1950 !! Να η διαφορά των 1000 ευρώ εκεί :lol: Και συγκρίνοντας ένα MBP μέ ένα HP Compaq είναι σαν να θέλω Fillet Mignon και να μου προσφέρουν Big Mac ... Και τα 2 κρέας είναι, αλλά το θέμα είναι η ποιότητα ;)

 

Υ.Γ. Το παράκανα αλλά ήθελα να περάσω το νόημα ! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καιρός δεν είναι να αναφέρουμε και τις τιμές της Ελλάδας ?? Στο ποστ που παράθεσες, το MBP κοστίζει 2840 ευρώ ( ! ) την στιγμή που στην Αγγλία είναι 1950 !! Να η διαφορά των 1000 ευρώ εκεί :lol: Και συγκρίνοντας ένα MBP μέ ένα HP Compaq είναι σαν να θέλω Fillet Mignon και να μου προσφέρουν Big Mac ... Και τα 2 κρέας είναι, αλλά το θέμα είναι η ποιότητα ;)

 

Το ιδιο ομως ισχυει λογικα κ για την τιμη του hp compaq στην Αγγλια λογω χαμηλης ισοτιμιας της λιρας!;)

 

Ειναι εξαιρετικα περιεργο που μερικοι αναφερουν τιμες Αμερικης ή Αγγλιας για τα mac, αλλα για τα pc laptop αναφερουν τιμες Ελλαδας.. Η συγκριση θα πρεπει να γινεται σε ιδια βαση κ κυριως σε συγκριση τιμων Ελλαδας, γιατι απο εδω αγοραζουμε κατα κυριο λογο.

 

 

Οσο για την ποιοτητα ειπαμε ,δεν συγκρινουμε με acer, αλλα με αντιστοιχης ποιοτητας pc laptop.(αυτο εκανε αλλωστε κ ο συγγραφεας του αρθρου,δεν επελεξε τυχαια το hp compaq . Θα μπορουσε να ειχε επιλεξει καποιο acer με παρομοια specs, αλλα καταλαβαινεις οτι μια τετοια συγκριση δεν θα ειχε νοημα)

 

Μιλαμε για laptop με εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης,ακριβα υλικα κατασκευης κ εξαιρετικα ανθεκτικα.

 

 

 

Εδω ενδεικτικα κ μερικα τεστ που περνανε μερικα hp compaq p,w series:

1) test αντοχής(αντεχει πανω του βαρος 215 kg, ενω ειναι ανοιχτο):

http://au.youtube.com/watch?v=H5cKuO8ojAU

 

2) test γδαρσίματος με μεταλλικό σύρμα

 

3)test με υγρο στο πληκτρολογιο

 

Αντιστοιχα ποιοτητας ειναι και τα καλα dell latitude, ibm thinkpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ομως ισχυει για την τιμη του hp compaq στην Αγγλια λογω χαμηλης ισοτιμιας της λιρας!

 

Σωστός εδώ .. Πάλι όμως η διαφορά στην Αγγλία είναι πιο μικρή εν συγκρίση με την Ελλάδα ..

 

Μιλαμε για laptop με εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης, αλουμινιο κ εξαιρετικα ανθεκτικα.

 

Από πλαστικό είναι .. Πάντως διάβασα ένα review στο notebookreviews.com και πράγματι το Compaq πέρασε με flying colors ... Ίσως και να το υποτιμήσα λίγο :whistle:

 

Στην αρχική σύγκριση , ουσιαστικά ο reviewer νομίζω ότι σύγκρινε τα Dell που αντιστοιχούν στην ποιότητα των Apple ... Όχι τα inspiron δηλαδή αλλά τα XPS .. Και οι τιμές πράγματι είναι περίπου οι ίδιες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός εδώ .. Πάλι όμως η διαφορά στην Αγγλία είναι πιο μικρή εν συγκρίση με την Ελλάδα ..

 

Για αυτο αν προσεξες, στο δευτερο λινκ που εδωσα πιο πανω, ειχε γινει συγκριση με τιμες Γερμανιας!

Κ εκει για παρομοια specs κ εγγυηση , η διαφορα ηταν γυρω στα 1200 ευρω.. (ή 800 ευρω με μονο 1 χρονο εγγυηση το apple κ 3 χρονια το hp compaq)

 

Στην Ελλαδα,η διαφορα ηταν πανω απο 1100 ,χωρις καν την επεκταση εγγυησης.

 

 

Από πλαστικό είναι .. Πάντως διάβασα ένα review στο notebookreviews.com και πράγματι το Compaq πέρασε με flying colors ... Ίσως και να το υποτιμήσα λίγο :whistle:

Μπα , δεν ειναι απο πλαστικο,αλλα απο μαγνησιο το συγκεκριμενο.

Το επομενο μοντελο ειναι απο αλουμινιο κ ειδες τι τεστ περνανε!

 

 

Στην αρχική σύγκριση , ουσιαστικά ο reviewer νομίζω ότι σύγκρινε τα Dell που αντιστοιχούν στην ποιότητα των Apple ... Όχι τα inspiron δηλαδή αλλά τα XPS .. Και οι τιμές πράγματι είναι περίπου οι ίδιες ..

Προσωπικη αποψη ειναι οτι ουτε τα xps φθανουν την ποιοτητα των macbook pro. Ειναι λιγο φρου-φρου κ αρωματα.

 

Dell latitude, ibm thinkpad, hp compaq p,w series ειναι σε παρομοιο επιπεδο ποιοτητας με τα apple macbook pro.

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 04 : 29 : 10-----

 

 

Λιγο ή πολυ, τα apple ειναι συνηθως ακριβοτερα.. Ε και?

Επειδη μας αρεσουν τα apple πρεπει να πεισουμε τους εαυτους μας οτι δεν ειναι ακριβοτερα?

 

Σε καποιον μπορει να αρεσουν μονο κ μονο για την αλλαγη, σε αλλον για το mac os x, σε αλλον αισθητικα κλπ.

 

Κ επειδη ειναι της μοδας κ οι αναλογιες-παρομοιωσεις:

κ εμενα μου αρεσουν τα tag heuer , αλλα δεν λεω οτι κοστιζουν οσο τα seiko!

 

 

Υπαρχουν χιλιοι λογοι για να παρεις mac, αλλα η τιμη τους(σε συγκριση με αντιστοιχης ποιοτητας pc) δεν ειναι ενας απο αυτους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εμενα μου αρεσουν τα tag heuer , αλλα δεν λεω οτι κοστιζουν οσο τα seiko!

 

 

Υπαρχουν χιλιοι λογοι για να παρεις mac, αλλα η τιμη τους(σε συγκριση με αντιστοιχης ποιοτητας pc) δεν ειναι ενας απο αυτους..

 

Fair enough .. Απλά νιώθω ότι υποτιμούμε πάρα πολύ αρκετές από τις αρετές των apple με το να στεκόμαστε συνεχώς στην σύγκριση των specs, και στην ανάλυση της τιμής βάσης αυτών .. Αυτό είναι όλο ...

 

Υ.Γ.

 

carrera_tachymetre.jpg

 

Αχχχχ :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Απλά νιώθω ότι υποτιμούμε πάρα πολύ αρκετές από τις αρετές των apple

 

gay meter? :P

 

αρετές των mac = OS + looks/quality τπτ άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...