Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις τιμες θα συμφωνησω , ειδικα στα iMac και στα MAcbook Pro ειναι απαραδεκτες .....

Αλλωστε εχω στηλιτευσει κ εγω αυτη την τιμολογιακη πολιτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Mα αυτο ακριβως ειναι το νοημα φιλε Thresh ..οι υπολογιστες πρεπει να απευθυνονται στο ευρυ κοινο που στην πλειοψηφια του ειναι noob...

 

sorry αλλά μια χαρά βολεύεται η πλειοψηφία των αρχάριων με Windows και για αυτό έχουν και το τρελό μερίδιο αγοράς...

 

οι πατεράδες των κολλητών μου που χρησιμοποιούν PC και είναι αρχάριοι δεν νοιώθουν με τπτ αυτό που έγραψες πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά μια χαρά βολεύεται η πλειοψηφία των αρχάριων με Windows και για αυτό έχουν και το τρελό μερίδιο αγοράς...

 

οι πατεράδες των κολλητών μου που χρησιμοποιούν PC και είναι αρχάριοι δεν νοιώθουν με τπτ αυτό που έγραψες πιο πάνω...

 

 

Επειδη εχουν "on site support" απο τους γιους τους !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο οτι τωρα την ψαχνω pc (agp) vga, για να τη φλασαρω σε mac,

ωστε να μη πληρωσω την ΙΔΙΑ καρτα +200 ευρω, πρεπει να λεει πολλα...

 

Μιλας για το Mac Pro ....?

Αν ναι , τοτε θα ξερεις οτι η τιμη του τοτε που βγηκε π.χ το τελευταιο μοντελο ηταν ακρως ανταγωνιστικη με PC servers αντιστοιχου configuration ..

 

Κατα τα αλλα αυτο που λες για την τιμη της καρτας γραφικων ειναι οντως τραγικο ...Ολοι απορουν με αυτη την "ξεροκεφαλια" -μαλακια της Apple ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για το Mac Pro ....?

Αν ναι , τοτε θα ξερεις οτι η τιμη του τοτε που βγηκε π.χ το τελευταιο μοντελο ηταν ακρως ανταγωνιστικη με PC servers αντιστοιχου configuration ..

 

Agp, ειχαν τα Power Mac G5.

Κι εχω ηδη αναφερει οτι, για να τα ανταγωνιστουν PC,

προ 2πυρηνων βεβαιως, πληρωνες περιπου τα ιδια :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη αγορά υπολογιστή που νιώθω ότι άξιζε τα λεφτά της, ήταν ο iMac.

 

Όλα τ' άλλα, νιώθω ότι ήταν πεταμένα λεφτά, μια και τα υλικά είναι έτσι κι αλλιώς πάμφθηνα (σε σχέση με την τιμή που τ' αγοράζουμε) και ακόμα και αν δεν είναι, γίνονται σε διάστημα ενός χρόνου.

 

Εν ολίγοις, και όπως έγραψα και σε άλλο thread, εγώ προτιμώ από το να πληρώνω τα υλικά και να παιδεύομαι μόνος μου σαν να αγοράζω έπιπλα από το ΙΚΕΑ, να πληρώνω τη δουλειά κάποιων ανθρώπων. Και εννοώ τη δουλειά για να μου φτιάξουν υπολογιστή αθόρυβο, χωρίς κουτί, χωρίς ζέστη, με ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και για το λειτουργικό (απόλυτη ασφάλεια, αυτόματη συντήρηση, αντοχή στο χρόνο), καθώς και για το λογισμικό, βλέπε iLife, iWork αλλά και πολλές εφαρμογές άλλων που δεν υπάρχουν για PC, τουλάχιστον όχι με τη φιλοσοφία simple and beautiful που προσωπικά μ' έχει ενθουσιάσει.

 

Απλά είναι τα πράγματα. Ή δίνεις 100 και παίρνεις μια μέτριας αισθητικής βιβλιοθήκη την οποία θα πρέπει να βιδώσεις μόνος σου και να βρεις τρόπο να την οργανώσεις (πχ να φτιάξεις ειδικά ράφια για CD ή να πληρώσεις 20 επιπλέον για σιντιέρα την οποία θα πρέπει να προσαρμόσεις και δεν είσαι και σίγουρος άμα θα μπαίνει και καλά) και να βάλεις τα πράγματά σου, ή δίνεις 140 και παίρνεις μια όμορφη βιβλιοθήκη, έτοιμη, με έτοιμες θέσεις και τρόπους οργάνωσης.

 

Α, ναι. Θα είναι και λίγο μικρότερη (βλέπε διπύρηνος < τετραπύρηνος), αλλά πιθανότατα δε θα το παρατηρήσετε γιατί θα είναι όλα πολύ νοικοκυρεμένα και όμορφα πάνω της, που δε θα χρειαστείτε τον επιπλέον χώρο, ο οποίος παρεπιπτόντως, στην άλλη βιβλιοθήκη καταλαμβάνεται συνήθως από τα πλαίσια της σιντιέρας κτλ, και όσο περνάει ο καιρός, η σκόνη γεμίζει ράφια ολόκληρα. Ναι, ναι, μπορείτε να την καθαρίσετε αν θέλετε (βλέπε format). Να φύγουν και τα ποντίκια που σας τρώνε τα βιβλία (βλέπε virus). Κάποιο ράφι βέβαια πρέπει να πιάσει και η γάτα (antivirus), η οποία βέβαια, ζώο είναι, δεν είναι και σίγουρο ότι θα σας προστατέψει. Αλλά τον χώρο της τον θέλει απαραιτήτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, εσυ δεχεσαι αναντιρρητα να πληρωνεις, το ιδιο προιον, στη διπλη τιμη?

Προσωπικα, χρηματα στην Apple, δυσκολο να ξανασκασω... Ειναι θεμα αρχης :-(

 

Σεβαστη η "επιλογη βολεψης", απ' την αλλη ομως, θεωρω "ψιλοχαμενο" το στυλ:

"το αυτοκινητο με πηγαινει στη δουλεια μου & μονο τουτο θελω να ξερω για αυτο..!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, εσυ δεχεσαι αναντιρρητα να πληρωνεις, το ιδιο προιον, στη διπλη τιμη?

Προσωπικα, χρηματα στην Apple, δυσκολο να ξανασκασω... Ειναι θεμα αρχης :-(

 

Σεβαστη η "επιλογη βολεψης", απ' την αλλη ομως, θεωρω "ψιλοχαμενο" το στυλ:

"το αυτοκινητο με πηγαινει στη δουλεια μου & μονο τουτο θελω να ξερω για αυτο..!"

 

αυτή η λογική με το αυτοκίνητο ταιριάζει γάντι στα windows το αυτοκίνητο μου με πηγάινει στη δουλειά μου γρήγορα αλλά θέλει ζυγοστάθμιση κάθε 10 χιλιόμετρα και αλλαγή λαδιών κάθε 2 χιλιόμετρα και λάστιχα μπουζί κλπ κλπ. αν ναι και η επιλογή που έχω είναι από zastava εως landa βλέπε λειτουργικό και εφαρμογές. αν θέλει να μου πει κάποιος καλύτερες εφαρμογές από safari , itunes, iwork, ilife, ichat, aperture. και καλύτερο λειτουργικό από leopard και αλλάζω αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, εσυ δεχεσαι αναντιρρητα να πληρωνεις, το ιδιο προιον, στη διπλη τιμη?

Προσωπικα, χρηματα στην Apple, δυσκολο να ξανασκασω... Ειναι θεμα αρχης :-(

 

:confused:

 

Εσύ αυτό κατάλαβες ότι έγραψα;!

 

Νομίζω ήμουν σαφής. Δεν πληρώνεις για το προϊόν. Πληρώνεις για την εργασία. Για διάβασε και το παράδειγμα με τον υδραυλικό, ίσως γίνω πιο κατανοητός: http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2528655&postcount=27

 

Σεβαστη η "επιλογη βολεψης", απ' την αλλη ομως, θεωρω "ψιλοχαμενο" το στυλ:

"το αυτοκινητο με πηγαινει στη δουλεια μου & μονο τουτο θελω να ξερω για αυτο..!"

 

Ναι, συγγνώμη, αλλά δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το χρόνο να κάθονται να τρώνε τις ώρες τους να μάθουν πως λειτουργεί ο υπολογιστής τους και το αυτοκίνητό τους.

 

Κάποτε που είχα χρόνο, το έκανα κι εγώ. Και δεν μπορώ να πω, καλά πέρασα, ωραίο χόμπι ήταν. Τώρα δεν έχω πια χρόνο να κάθομαι να κάνω φορμάτ και ανασυγκροτήσεις ή να μαθαίνω να χρησιμοποιώ πολύπλοκα προγράμματα με 100 εντολές, για να χρησιμοποιήσω τελικά τις 5. Προτιμώ την απλότητα, η οποία μου δίνει και ένα έντονο εσωτερικό γουργούρισμα, γιατί πραγματικά θαυμάζω το απλό και εύστοχο.

 

Ίσως γιατί δεν το έχω εγώ. Όπως βλέπετε, για να πω μια κουβέντα, πάντα απεραντολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα πράγματα είναι απλά... για να πάρει καποιος Mac πρέπει

 

1. Να έχει να δώσει τα παραπάνω λεφτά

2. Να μην παίζει παιχνίδια ή χρησιμοποιεί κάποια εφαρμογή που είναι αποκλειστικά για windows...

 

Αν πληρεί τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις... τότε καλύτερα να πάρει mac...δεν θα το μετανοιώσει.

 

Αν δεν πληρεί τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις... πάει σε pc και πάλι ευχαριστημένος θα μείνει.

 

Εγώ προσωπικά ήθελα πολύ να πάω σε έναν iMac αλλά επειδή αυτή τη στιγμή δεν είχα 1000 ευρώ να δώσω.. έδωσα 500 και αναβάθμισα το pc μου... και είμαι μια χαρά... Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... και ούτε με antivirus ούτε με firewalls ασχολούμαι.. γιατί ακόμα και στο pc αν προσέχεις που μπαίνεις και τι ανοίγεις...είναι περιττά...

 

Ότι και να λέμε τα Mac είναι πιο ακριβά από τα PC... δεν λέω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους...εγώ για παράδειγμα το Macbook μου δεν θα το άλλαζα με κανένα laptop... γιατί 2 χρόνια τώρα που το έχω είναι σαν να το πήρα χθες...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και με mac και με pc γίνεται η δουλειά... τώρα το αν αξίζει να δώσει τα παραπάνω λεφτά ο καθένας θα το κρίνει με βάση τη δική του τσέπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα πράγματα είναι απλά... για να πάρει καποιος Mac πρέπει

 

1. Να έχει να δώσει τα παραπάνω λεφτά

2. Να μην παίζει παιχνίδια ή χρησιμοποιεί κάποια εφαρμογή που είναι αποκλειστικά για windows...

 

Αν πληρεί τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις... τότε καλύτερα να πάρει mac...δεν θα το μετανοιώσει.

 

Αν δεν πληρεί τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις... πάει σε pc και πάλι ευχαριστημένος θα μείνει.

 

Εγώ προσωπικά ήθελα πολύ να πάω σε έναν iMac αλλά επειδή αυτή τη στιγμή δεν είχα 1000 ευρώ να δώσω.. έδωσα 500 και αναβάθμισα το pc μου... και είμαι μια χαρά... Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... και ούτε με antivirus ούτε με firewalls ασχολούμαι.. γιατί ακόμα και στο pc αν προσέχεις που μπαίνεις και τι ανοίγεις...είναι περιττά...

 

Ότι και να λέμε τα Mac είναι πιο ακριβά από τα PC... δεν λέω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους...εγώ για παράδειγμα το Macbook μου δεν θα το άλλαζα με κανένα laptop... γιατί 2 χρόνια τώρα που το έχω είναι σαν να το πήρα χθες...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και με mac και με pc γίνεται η δουλειά... τώρα το αν αξίζει να δώσει τα παραπάνω λεφτά ο καθένας θα το κρίνει με βάση τη δική του τσέπη...

 

Φίλε Ic3m@N πρέπει να είναι η πιο ορθή και αντικειμενική άποψη που έχει ακουστεί στο θέμα. Γιατί ο καθένας προσπαθεί να περάσει την πλατφόρμα που χρησιμοποιεί ως την καλύτερη. Όπως και εσύ λες, εξαρτάται τη χρήση που θέλεις να κάνεις με τον υπολογιστή σου ( είτε pc, είτε mac).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχαμε να δούμε υδραυλικούς, αμάξια και άλλα τέτοια ωραία... το επόμενο βήμα είναι να ξανακούσουμε το mac=value money...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχαμε να δούμε υδραυλικούς, αμάξια και άλλα τέτοια ωραία... το επόμενο βήμα είναι να ξανακούσουμε το mac=value money...

 

Κι ομως υπηρξε χρονικη περιοδος που ηταν, τις αγορες που εχω κανει δε τις μετανιωνω:

πχ τα Ibook ή οι G5 ηταν value for money, σε σχεση παντα με τα αντιστοιχα (?) σε pc :shifty:

Τα Mac σημερα οχι: as simple as that. Τα υπολοιπα = απλως μονομερειες & "κολληματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...