Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[το παρόν thread δημιουργήθηκε από μηνύματα που μεταφέρθηκαν από εδώ]

 

Τα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι όταν κριτικάρουν ένα apple φορητό px το macbook pro είναι ότι το κάνουν με βάση τη σύνθεση και την εμφάνιση και αντιμετωπίζουν το mac os x σαν "ε και τι έγινε". Το θέμα είναι ότι τελικά η τιμή δικαιολογείται και ας βρίσκεις πιο φθηνά με την ίδια σύνθεση. Εϊναι οι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά όπως:

- η μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης (τώρα μόνο αλλάζει αυτό στα vista φορητά σιγά σιγα - μιλάω πάντα για 15,4)

- η μαγνητική τροφοδοσία ρεύματος (με έχει γλυτώσει μία φορά από τα χειρότερα)

- Το χαμηλό βάρος

- Το μικρό πάχος

- Το trackpad ειδικά με τη νέα του μορφή και τους multitouch χειρισμούς. Ακόμα και του δικού μου (που είναι "απλό") παραμένει

εξαιρετικό

 

Ειδικά τα 2 τελευταία με έχουν σώσει, αφού μεταφέρω καθημερινά το laptop και δε μπορώ να συμβιβαστώ με οθόνη κάτω των 15,4" αφού αποτελεί και το βασικό μου μηχάνημα. "Αξία ανεκτίμητη".

 

Σε σκέτα χρήματα είναι όντως ακριβά, αλλά δικαιολογούν περισσότερο από όσο νομίζετε τα λεφτά τους. Αλλωστε υπάρχουν και οι έξυπνες αγορές. Όποιος θέλει apple να αγοράζει τέτοιες περιόδους που πέφτουν οι τιμές. Όταν ανανεωθήκανε τα φορητά τον περασμένο φεβρουάριο οι τιμές των παλιών πέσανε από 2000 και 2500 σε 1500 και 1700! Και επειδή έχω ένα τέτοιο (και το πήρα τότε) παραμένουν γρήγορα μηχανήματα.

 

Τώρα λογικά θα ξαναπέσουν οι τιμές για να ξεφορτωθούν το παλιό στοκ εν όψη των φρέσκων.

 

Όσο αφορά το θέμα μας, γενικά είμαι ικανοποιημένος με απογοητευση την γυαλιστερή οθόνη και ερωτηματικό το πλαστικό πληκτρολόγιο (το μέχρι μέχρι τώρα αλουμινένιο του Pro είναι απλά φανταστικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν παιδιά προσέχετε τι γράφετε για τους mac.

 

Εγώ πάνω που πήγα να ποστάρω θάψιμο για τους mac και λίγο πριν πατήσω υποβολή, κόλλησε το satellite μου και δεν κουνιόταν ούτε το mouse μου.

 

Γι' αυτό η άποψή μου για τους mac διαμορφώνεται πλέον ως εξής:

Άμα είσαι επαγγελματίας και θες ένα ελαφρύ για να το κουβαλάς συνέχεια, μούρικο για να εντυπωσιάζεις, και αξιόπιστο laptop, αξίζει να δώσεις 1500 ευρώ για να πάρεις laptop με επιδόσεις pc laptop των 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόστρα βρε κουτό...

Εντάξει μάγκες το χουμε ξαναδεί το παραμύθι. Τώρα το BR είναι ακόμα στα σπάργανα κτλ κτλ κτλ. Όταν το βάλουν σε κανα 6μηνο στη νέα παρτίδα, θα βαράτε όλοι μαζί ....παλαμάκια επειδή το έβαλαν. U know "έλα μωρέ τώρα ποιος θέλει 3g στο κινητό του" style.

Ξαφνικά εταιρίες όπως πχ η dell* και η toshiba δεν βγάζουν καλά laptops. Μόνο η Apple έχει ποιότητα.

*Και μιας και είπα dell ρε σεις εκείνη η έρμη η 24άρα της dell και η αντίστοιχη της apple ίδιο πάνελ δε φοράνε. Υπάρχει διαφορά στην τιμή. Και αν ναι γιατί; Τρέχει η οθόνη MacOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, τι κάνει κάποιος με ένα mac καλύτερα από ένα διπύρινο laptop με windows xp pro ή kubuntu? Ειλικρινά αναρωτιέμαι!!!

Συγνώμη, συγκρίνουμε MAC OS με xp και ubuntu;:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LL_NEO, ανάλογα θα μπορούσες να δώσεις το 1/10 από τα λεφτά που έδωσες για το ρολόι που φοράς και να κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά...καταλαβαίνεις πως το εννοω.

 

Ο καθένας όπως το βλέπει. Εγώ για παράδειγμα δε θα δινα τα λεφτά για το macbook pro με τίποτα. Για τα macbook, imac όμως θα τα δινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, συγκρίνουμε MAC OS με xp και ubuntu;:confused:

 

 

Σόρρυ για την έκφραση αλλα εσύ τι σκατά κάνεις με το MAC OS παραπάνω από τα XP και το Ubuntu?Λειτουργικά είναι κ τα 3 εξαρτάται από το χρήστη τι θα κάνει.Ω ξέχασα δεν μπορώ να κάνω switch desktop στα windows!We ARE DOOMED!And mac os will save us!

Να στο πώ πιο απλά αν νομίζεις ότι με τα Xp κάνεις λιγότερα κι οτι χρειάζεσαι οπωσδήποτε Illustrator,QuarkXpress και Mac OS X +G5 για να είσαι γραφίστας να σου δείξω δουλειές του πατέρα μου στα Windows 2000 με Corel Draw 8 (!) να τρίβεις τα μάτια σου.Τι να πω όμως ο ελιτισμός σου ξεχείλιζει ακόμα και από nick σου.

LEET

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιου του βαλε πιστόλι στον κρόταφο η Apple για να αγοράσει Macbook PRO ή MacBook Fifa να σηκώσει το χέρι.

Αύριο πάω να κάψω την αντιπροσωπεία της Subaru,είδατε τιμές;Οι αλήτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ο καθένας να αγοράζει κάτι συνειδητά.

Εγώ ξέρω τι μου προσφέρει το macos και επιλέγω να το αγοράσω.

Κάποιος άλλος πιστεύει οτι κάνει καλά τη δουλειά του με ένα PC, αρα δεν έχει λόγο να αγοράσει mac.

Δεν ασχολούμαι με illustrator και corel draw επαγγελματικά. Απλά είμαι ένας χρήστης που η ζωή μου (στον υπολογιστή) γίνεται πιο εύκολη με ένα macbook. Αντίθετα η ζωή με windows γίνεται πιο εφιαλτική και τα αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μικρη παρενθεση: ηδη(οχι ΘΑ) βγαινουν μονο σε blueray . Επισης, μερικοι αγοραζουν προιοντα εχοντας το νου τους και για τις μελλοντικες τους αναγκες)

 

Για αυτο ειπαμε να ειναι σαν bto option.

Αλλα και παλι επαναλαμβανω, δεν εγινε και τιποτα που δεν εχει blueray!

Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν χρειαζεται να πιστευουμε τον jobs..

 

Την άσκηση που έβαλα δεν την απάντησες όμως :P Η τιμή ενός slot blue ray drive είναι εξωφρενική. Πες μου τι θα ακουγόταν εδω μέσα αν το MacBook είχε 2.000? και το Pro 3.200?.

 

Δεν είπε κανείς να πιστεύουμε τον Jobs σε ό,τι λέει. Όταν όμως λέει ότι δεν είναι mainstream το blue ray και ότι θα επιβάρυνε πολύ τον αγοραστή μια τέτοια επιλογή, δεν βλέπω κάπου το λάθος. Όταν γίνει standar το blue ray και δεν βάλει blue ray, τότε θα τον κράξω κι εγώ.

 

Εντάξει εγώ συμμερίζομαι και τους φίλους που έχουν Macs και θέλουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά μην λέτε κι όλας οτι δεν σας τον πιάνουν... Αν οι τιμές ήταν λογικές δεν θα είχαν το 8% της αγοράς σε μερίδιο μόνο και αυτό στην αμερική. Εγώ (όπως και το 90% των χρηστών) θέλουμε να παίρνουμε 2 φορές συχνότερα καινούριο laptop απο εσάς με τα ίδια λεφτά και να μην μας νοιάζει τόσο η ποιότητα κατασκευής γιατί μέχρι να φθαρεί το μηχάνημα, παίρνεις καινούριο και έχει και καλύτερες επιδόσεις απο το παλιο mac όπως και να το κάνεις... Είναι θέμα άποψης...

 

Μήπως έχει 8% λόγω Windows που... δεν τρέχει; Η Dell πόσο νομίζεις θα είχε αν έτρεχε MacOS;

 

 

Αξίζουν/ δεν αξίζουν το κόστος είναι υπερβολικό. Καταλαβαίνω τα πιστά σκυλιά της μαμά-apple που για μία ακόμα φορά κάνουν το καθήκον τους και την υπερασπίζονται, αλλά όσο το κόστος είναι εκεί, αποτρέπουν τον πολύ κόσμο να δοκιμάσει και ίσως να κάνει και το switch.

Αν με αυτό εξιτάρονται νομίζοντας ότι είναι προνομιούχοι... καλός, αλλά όταν εγώ δεν έχω κανένα κανέναν λόγο για switch τότε από απλή περιέργεια δεν θα δώσω 1200+.

 

Κάθε φορά τα ίδια πράγματα... Λες και άμα διαμαρτυρηθεί πολύ το Insomnia θα ρίξει τις τιμές η Apple. Αυτές είναι. Όποιος πιστεύει ότι είναι ακριβά, δεν παίρνει. Τέλος. Ποιός ο λόγος να αναπαράγεται συνέχεια το ίδιο, χωρίς νόημα, πράγμα.

 

Ρε παιδιά δεν έχουν firewire τα καινούρια MacBook ή εγώ κάτι χάνω?

 

Δεν έχουν. Κάτι έπρεπε να βγάλουν για να μεγαλώσουν οι διαφορές με το Pro και διάλεξαν την firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια πράγματα... Λες και άμα διαμαρτυρηθεί πολύ το Insomnia θα ρίξει τις τιμές η Apple. Αυτές είναι. Όποιος πιστεύει ότι είναι ακριβά, δεν παίρνει. Τέλος. Ποιός ο λόγος να αναπαράγεται συνέχεια το ίδιο, χωρίς νόημα, πράγμα.

 

Είναι ο ίδιος λόγος που ποτέ δεν βλέπεται τίποτα απολύτως κακό στην apple και ότι για όλα φταίνε αυτοί που φθονούν τα mac.

Το ότι εσύ γουστάρεις που σε χουφτώνει η μαμά apple δεν σημαίνει ότι και εμείς οι υπόλοιποι πρέπει να τα καταπιούμε αμάσητα. Γιατί εντάξει οι αμπελοφιλοσοφικές κουβέντες περί αξιοπιστίας κτλ αλλά η τιμή είναι κάτι το μη υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άσκηση που έβαλα δεν την απάντησες όμως :P Η τιμή ενός slot blue ray drive είναι εξωφρενική. Πες μου τι θα ακουγόταν εδω μέσα αν το MacBook είχε 2.000? και το Pro 3.200?.

 

Δεν είπε κανείς να πιστεύουμε τον Jobs σε ό,τι λέει. Όταν όμως λέει ότι δεν είναι mainstream το blue ray και ότι θα επιβάρυνε πολύ τον αγοραστή μια τέτοια επιλογή, δεν βλέπω κάπου το λάθος. Όταν γίνει standar το blue ray και δεν βάλει blue ray, τότε θα τον κράξω κι εγώ.

Ρε συ ,εγω συμφωνω μαζι σου ..

 

To μονο που εγω ειπα ειναι οτι θα μπορουσε να το εβαζε σαν bto option, οπως πχ εχει βαλει και τους ssd.

 

Αν ηταν σαν bto option, δεν θα επιβαρυνε τον καταναλωτη και θα το εβαζαν οσοι πραγματικα το ειχαν αναγκη ή θελουν να καλυπτονται μελλοντικα, μιας και παιρνοντας ενα λαπτοπ των 1200+ ευρω φανταζομαι θα το κρατησεις αρκετο καιρο.

 

 

Αλλα και παλι, δεν πιστευω οτι εγινε και τιποτα που δεν εβαλε blueray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο ίδιος λόγος που ποτέ δεν βλέπεται τίποτα απολύτως κακό στην apple και ότι για όλα φταίνε αυτοί που φθονούν τα mac.

Το ότι εσύ γουστάρεις που σε χουφτώνει η μαμά apple δεν σημαίνει ότι και εμείς οι υπόλοιποι πρέπει να τα καταπιούμε αμάσητα. Γιατί εντάξει οι αμπελοφιλοσοφικές κουβέντες περί αξιοπιστίας κτλ αλλά η τιμή είναι κάτι το μη υποκειμενικό.

 

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού πιστεύεις ότι είναι υπερεκτιμημένα και ακριβά, πιο το νόημα να μπαίνεις σε ένα thread που ασχολείται με τα χαρακτηριστικά ενός νέου προϊόντος και να λες "έλα μωρέ τώρα με τα Mac που είναι πανάκριβα". Δύο λόγοι μπορεί να υπάρχουν. Είτε θέλεις πολύ να το πάρεις και σου φαίνεται ακριβό, είτε απλά δεν έχεις τι να κάνεις και λες, δεν ξεκινάω ένα flame;

 

Στην πρώτη περίπτωση σε καταλαβαίνω, αλλά με το να κάνεις παράπονα στο Insomnia δεν κερδίζεις τίποτα. Στην δεύτερη περίπτωση, δεν σε καταλαβαίνω με τίποτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού πιστεύεις ότι είναι υπερεκτιμημένα και ακριβά, πιο το νόημα να μπαίνεις σε ένα thread που ασχολείται με τα χαρακτηριστικά ενός νέου προϊόντος και να λες "έλα μωρέ τώρα με τα Mac που είναι πανάκριβα". Δύο λόγοι μπορεί να υπάρχουν. Είτε θέλεις πολύ να το πάρεις και σου φαίνεται ακριβό, είτε απλά δεν έχεις τι να κάνεις και λες, δεν ξεκινάω ένα flame;

 

Στην πρώτη περίπτωση σε καταλαβαίνω, αλλά με το να κάνεις παράπονα στο Insomnia δεν κερδίζεις τίποτα. Στην δεύτερη περίπτωση, δεν σε καταλαβαίνω με τίποτα :-)

 

Flame λοιπόν η διαφορετική άποψη σε ένα τόπικ...

Ξέρω και την συνέχεια. Θα πλακώσουν και οι υπόλοιποι πιστοί και θα αρχίσουν τα ποστ με τα smilies.

Εγώ γράφω γιατί βαρέθηκα να ακούω για φοβερό μάρκετινγκ και κόλπα από την μαμά apple. Μόνο τα πιστά σκυλιά της βλέπουν σαν φοβερό τέχνασμα το να κυκλοφορεί μια φήμη για ένα φορητό αξίας 800 δολαρίων και μετά ως εκ θαύματος αυτό να γίνεται οθόνη αφού κέντρισε την προσοχή του κόσμου. Και μην μου πει κανείς ότι δεν φταίει η μαμά apple για την φήμη...

Όπως προ είπα το πρόβλημα μου είναι η τιμή. Όχι ότι δεν τα έχω και ζηλεύω, απλά δεν μπορώ να ακούω χαζά του στυλ "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Την άποψη "με το να κάνεις παράπονα στο Insomnia δεν κερδίζεις τίποτα" μόνο ως αστείο μπορώ να την πάρω. Να μην σχολιάσουμε δηλαδή επειδή δεν θα αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...