Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως ειμαι χρηστης και windows αλλα και mac αλλα δεν συμφωνω με το γεγονος οτι τα mac εχουν καλυτερη κατασκευαστικη ποιοτητα... αν προσεξετε σε ολες τις γενιες των mac υπηρχε και ενα προβλημα... και τα πρωτα ibook ειχαν βγει προβληματικα και τα πρωτα macbook και τα πρωτα iphone και αρκετα pro ειχαν παρουσιασει προβληματα... και επισης για να μιλησουμε και λιγο για σταθερους υπολογιστες, εχω φτιαξει ενα πολυ καλο συστημα pc το οποιο μου κοστισε γυρω στα 800ε οπου το αντιστοιχο mac θα εκανε 2000-2500 και το εχω συγκρινει με imac με περιπου ιδια specs και στα win xp αλλα και στα 7 το pc ηταν πολυ ποιο γρηγορο απο mac... και για να μην μιλησουμε για gaming...

τελος πιστευω οτι τα καινουρια windows ειναι ποιο γρηγορα και αρκετα σταθερα ακομα και στην beta εκδοση τους οποτε δεν υπαρχει λογος για καποιον να αγορασει mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πραγματι, δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος, να αγορασει καποιος Mac,

τουλαχιστον απο το 2006 και μετα, πριν υπηρχαν οντως πολλοι :o

 

Για την ποιοτητα θα διαφωνησω: ρωτωντας @ summer '04, ποσο θα στοιχιζε,

ενα pc tower (μονο!) ποιοτικα αντιστοιχο των G5, ακουγαμε 500ευρα & βαλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ομως τωρα που λετε οτι δεν υπαρχει λογος να αγορασει κανεις Mac , τωρα ειναι που πολλαπλασιαζονται οι switchers ...

Πως το εξηγειτε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, μην υποτιμας τους χρηστες-αναζητητες βολικοτητας :-D

"δε χαλαει, το βαζω μπρος και (παντα) δουλευει, δε με ζοριζει" B)

Αυτο μπορει να γινει & με τα PC/Windows, αλλα δυσκολοτερα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τα εχεις ολα σε ενα ,περιποιημενα ?

 

Και πληρωνουν premium price για να εχουν windows ?

 

 

Εγω αυτο που βλεπω σε ολα τα forums ειναι οτι ολοι εντυπωσιαζονται απο το λειτουργικο κ τα συνοδευομενα προγραμματα ,και το μονο που τους απωθει απο την αγορα ειναι η τιμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που βλεπω σε ολα τα forums ειναι οτι ολοι εντυπωσιαζονται απο το λειτουργικο κ τα συνοδευομενα προγραμματα ,και το μονο που τους απωθει απο την αγορα ειναι η τιμη ...

 

Συμφωνώ.

Πιο πριν σκεφτόσουν:Κι αν δεν βρω την εφαρμογή που χρειάζομαι στο OSX,κι αν δεν με βολέψει το OSX,κι αν είναι χειρότερο κτλ κτλ,τι θα κάνω;Θα αγοράσω pc?Γενικά πήγαινες στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

Δεν ήταν μόνο τα λεφτά που σε έκαναν σκεπτικό,τώρα είναι μόνο το χρήμα,γιατί τη καβάτζα των Windows την έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα "περιποιημενο", μπορεις να εχεις και το PC σου,

απλως (sic!) θα χρειαστει, ενα κ*λοσφιξιμο παραπανω :lol:

Και βεβαιως, τα χρηματα, δε φυτρωνουν σα μαρουλια :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, μην υποτιμας τους χρηστες-αναζητητες βολικοτητας :-D

"δε χαλαει, το βαζω μπρος και (παντα) δουλευει, δε με ζοριζει" B)

Αυτο μπορει να γινει & με τα PC/Windows, αλλα δυσκολοτερα :fear:

 

 

Δυσκολοτερα = συνεχεια τρεξιμο διαφορων προγραμματων "συντηρησης" (defrag,registry cleaners,antivirus κ.λ.π) ...Για να μην μιλησουμε για την μη διαδραστικοτητα του λειτουργικου και των προγραμματων ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου (πρεπει να) το εχω ξαναγραψει:

μου ακουγονται κινεζικα πλεον αυτα :-D

 

Σα να λεει ενας στρατιωτης: θελω να χρησιμοποιω το οπλο μου, αλλα να μη το καθαριζω..!

Κι επιπλεον, αμα ετσι παθει ποτε εμπλοκη, να μη μαθω καν τι κανω, για να το επαναφερω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου (πρεπει να) το εχω ξαναγραψει:

μου ακουγονται κινεζικα πλεον αυτα :-D

 

Σα να λεει ενας στρατιωτης: θελω να χρησιμοποιω το οπλο μου, αλλα να μη το καθαριζω..!

Κι επιπλεον, αμα ετσι παθει ποτε εμπλοκη, να μη μαθω καν τι κανω, για να το επαναφερω :rolleyes:

 

Nαι αλλα με τα Windows νοιωθεις σαν να εισαι αραβας μαρτυρας που προετοιμαζεσαι για με την μεγαλη αποστολη , κανοντας καθημερινα γυμνασια ..:-)

 

 

Τα windows σε σχεση με το Mac Os αυτη τη στιγμη τουλαχιστον για τους περισσοτερους χρηστες ειναι αναγκαιο κακο για 2 βασικους λογους .

1) αυτο που υποθηκε ,οτι ισως υπαρχει καποιο προγραμμα που δε θα υπαρχει στο Mac

2) τιμη ..

 

Αν δεν υπηρχαν αυτα τα δυο , για τον πολυ κοσμο θα ηταν αποφαση 1" το να αγορασουν MAC ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Nαι αλλα με τα Windows νοιωθεις σαν να εισαι αραβας μαρτυρας που προετοιμαζεσαι για με την μεγαλη αποστολη , κανοντας καθημερινα γυμνασια ..:-)

 

πόσο noobάς πρέπει να είσαι για να αισθάνεσαι έτσι? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο noobάς πρέπει να είσαι για να αισθάνεσαι έτσι? :o

 

 

 

Mα αυτο ακριβως ειναι το νοημα φιλε Thresh ..οι υπολογιστες πρεπει να απευθυνονται στο ευρυ κοινο που στην πλειοψηφια του ειναι noob...

Και εκει δεν μετραν τα specs ,αλλα το λειτουργικο , δηλαδη η ευκολη κ απροβληματιστη χρηση ..

Παρε π.χ ενα iphone κ ενα symbian ή windows mobile κινητο , στο πρωτο σε λιγη ωρα ξερεις εκριβως τι κανεις και στα αλλα δυο εισαι συνεχεια στο ψαξιμο ..

 

Για αυτο αλλωστε και η τεραστια επιτυχια του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...