Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το gui αγαπητέ μου φίλε είναι ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι του προγραμματισμού το οποίο δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για χάρη του HCI. Το gui επίσης είναι πολύ κακός τρόπος να μάθεις προγραμματισμό. Δημιουργεί πολλά προβλήματα στον τρόπο σκέψεις διότι είναι πολύ συγκεκριμένος ο τρόπος που γράφεις το gui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια,το ιδιο ειναι να κανεις προγραμματισμο σε vb2008 και πασκαλ?

στην πασκαλ γραμματα παντου..

κ οκ,εμενα μου αρεσε επειδη ειμαι εκείνης της εποχής

τα παιδια που εχουν συνηθήσει windows?(gui)

You God! :lol:

 

Συγκρίνεις τα ασύγκριτα ή κοινώς "έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αν έχεις το μικρόβιο του πληροφορικού δεν θα ρωτήσεις "από που να ξεκινήσω" ή "σε τι θα μου χρειαστεί", θα πιάσεις το πρώτο πράγμα που θα συναντήσεις και θα προσπαθήσεις να μάθεις πώς δουλεύει σε βάθος. Αρχίκα προφανώς και θα τα βρεις σκούρα, όμως θα βρεις τουλάχιστον 5 κατευθύνσεις προς άλλα πράγματα πάνω στο οποίο βασίζεται. Θα αφήσεις στην άκρη το πρώτο και θα πιάσεις να μελετάς κάποιο από αυτά τα 5. Αυτό μπορεί να επαναληφθεί τόσες φορές ώστε όταν τελικά φθάσεις να πεις επιτέλους "κατάλαβα πραγματικά κάτι" να σου φαίνεται αστείο ότι οδηγήθηκες εκεί από κάτι τόσο φαινομενικά άσχετο.

 

Σκεφτόμουν να μη ξαναγράψω, αλλά πιο εύστοχη πρόταση από αυτή δεν ειπώθηκε εδώ.

 

Κατ' αρχήν περί του μεγάλου σάλου και τα ρέστα του υπογεγραμμένα μισάνθρωπου, όσο και για τα σχόλια που κατευθύνονται στο "αφήστε πια το θέμα να πεθάνει" να σχολιάσω δύο σημεία και να επιστρέψω στο λόγο που ξεκίνησα να γράφω.

 

1) Αν κρίνεις ότι είναι μεγάλος ο σάλος [παρόμοια ότι θες να αφήσει το θέμα να πεθάνει για τους λόγους σου] δεν υπάρχει λόγος να δώσεις παράταση. Απλά και όμορφα, μη προσθέτεις. Μη ξεχνάς όμως ότι το πως θα το κρίνεις αφορά μόνο εσένα και, όπως και να το κάνουμε, δεν σου επιβάλλεται με κάποιον τρόπο το γεγονός ότι κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά. Εφόσον δεν σου επιβάλλεται και από την άλλη θεωρείς ότι πήρε μεγάλο μέγεθος, συνεπές μου φαίνεται να μη συμμετάσχεις, ενώ κάπως αντιφατικό [τουλάχιστον] να προσπαθήσεις να επιβάλεις τον τρόπο που εσύ το "έκοψες". Πέρα από το ότι χεστήκαμε, ενοχλείς.

 

2) Η χρησιμότητα ενός thread με τόσο pop keywords στον τίτλο, είναι πολλαπλή. Κατ' αρχήν και πάνω από όλα, συχνό φαινόμενο στη χρήση του παγκοσμιού ιστού, και ειδικά δε των φορουμικών συζητήσεων, είναι να μην είναι σχεδόν τίποτα "μίας χρήσης". Άμεσο αποτέλεσμα; Μετά από 2 μήνες κάποιος μπορεί να το διαβάσει ένω το θέμα έχει εξαφανιστεί. Ή μετά από 10 χρόνια. Βλέπετε το πρόβλημα στο να προσθέτετε σκουπίδια [spam] του τύπου "Αφήστε το να πεθάνει;" σε κάποιον που πιθανό να έχει οδηγηθεί εδώ από το google ή από οπουδήποτε αλλού και τον ενδιαφέρει το θέμα; -Χαίρομαι που το βλέπετε. Άλλωστε ήμουν βέβαιος ότι το βλέπετε από πριν, δε νομίζω ότι άνθρωπος που είναι σε θέση να δίνει τεχνολογικές συμβουλές, ειδικά σε έναν άσχετο, όπου δεν μιλάμε για "άποψη μεταξύ ομοίων" η οποία φιλτράρεται, αλλά για "άποψη αυθεντίας", να μην έχει συνειδητοποιήσει κάτι τόσο στοιχειώδες στη χρήση του διαδικτύου. Αναρωτιέμαι, λίγο, βέβαια γιατί το ξεχνάτε και ιδιαίτερα σε αυτό το κομμάτι του insomnia.

 

Και μια και λέω για τεχνολογία να επιστρέψω σε αυτό που έλεγε ο nske για το να ψάξεις κάτι σε βάθος. Εκεί προκύπτει η αγάπη για το τεχνολογικό δημιούργημα που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής [όχι με την αυστηρή έννοια]: έχεις λόγο να ψάξεις κάτι σε βάθος. Ξεκινάς και όσο ψάχνεις τόσο συλλέγεις πληροφορίες από τη μία πλευρά και επιστρατεύεις νέους τρόπους αναλυτικής σκέψης από την άλλη. Χρειάζεται να ανακαλύψεις τόσο την πληροφορία, όσο και τον αναλυτικό τρόπο σκέψης. Το θέμα όμως με την αναλυτική σκέψη είναι πως όσο πιο ανεπτυγμένη είναι, τόσο περισσότερο συνηθίζεις στο να "κατακερματίζεις" οντότητες κατά πως σε βολεύει και να χτίζεις μετά σε δεύτερη φάση δικά σου δημιουργήματα με τα κομμάτια τους. Πρώτα μαθαίνεις τα τουβλάκια και πως κολλάνε και μετά αρχίζει το λέγκο σύμφωνα με τις εικόνες στις οδηγίες και, τέλος, σε διαφωνία με αυτές. Είναι παιχνίδι.

 

Αυτά.

Επεξ/σία από ClouD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν ειμαι σιγουρος για αφτο ποθ θα πω παρακατω αλλα νομιζω πος εχουμε ξεφυγει απο τιν κανονικη σημασια της λεξης Hacker και το λεω αφτο διοτι νομιζω πος Hacker ειναι αφτος που σπαει 1 συστημα ασφαλειας και συλλεγει καποιες πληριοφοριες, και πιστευω πος η ιδεολογια των Hackers ειναι να δημοσιευουν την πληριοφορια και τις γνωσεις που εχουν. Για το Ubuntu εχεις κανεις να μοθ δειξει καπιο tutorial ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χωράει δασκαλίκια αυτό το θέμα. Βρες τι ψάχνεις και μάθε να βρίσκεις τρόπους να το εντοπίζεις. Τι θα πει Tutorial για ubuntu;

 

Τι νόημα έχει μια τέτοια ερώτηση; -Είναι πολύ γενική για να έχει νόημα.

 

Σπάσε την ερώτηση σε πιο μικρές ερωτήσεις, όπως ας πούμε τι θες να βρεις στο "tutorial για ubuntu"; Γιατί ψάχνεις tutorial για ubuntu;

 

Συγκεκριμένα πράγματα, αν μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε θα διαπιστώσεις ότι σε κάποια γωνιά του διαδικτύου βρίσκεται -και όχι πολύ μακριά- η απάντηση. Για την ακρίβεια βρίσκεται σε πολλές γωνίες του διαδικτύου, γαρνιρισμένη με ένα σωρό οπτικές ή και σκέτη. Περιγραφικά ή εντελώς τεχνοκρατικά.

 

Μαθαίνεις να ψάχνεις αφού καταλάβεις τι ψάχνεις και γιατί ψάχνεις. Ύστερα σου μένει ο τρόπος για να αντιμετωπίσεις τις επόμενες ερωτήσεις και σιγά σιγά μαθαίνεις να ... χρησιμοποιείς το μυαλό σου χωρίς πατερίτσες. Εν τέλει αυτό είναι το ουσιαστικό, να αφήσεις τις πατερίτσες των ρόλων [που υπάρχουν ένα σωρό "δάσκαλοι" πρόθυμοι να σου προσφέρουν] και να επινοήσεις το δικό σου ρόλο.

 

Για αρχή, μάθε να σέβεσαι τη λογική της γλώσσας και πάψε να γράφεις σαν δεκάχρονος τηλεορασόπληκτος. Το γιατί, το έγραψα σε προηγούμενο ποστ.

 

Τέλος:

 

αλλα νομιζω πος εχουμε ξεφυγει απο τιν κανονικη σημασια της λεξης Hacker και το λεω αφτο διοτι νομιζω πος Hacker ειναι αφτος που σπαει 1 συστημα ασφαλειας και συλλεγει καποιες πληριοφοριες, και πιστευω πος η ιδεολογια των Hackers ειναι να δημοσιευουν την πληριοφορια και τις γνωσεις που εχουν.

 

Νομίζεις.

 

Πρόσεξε -για να γίνει λίγο πιο σαφές το δεύτερο point του προηγούμενου post που έκανα- τι σημαίνει να γράφεις "νομίζοντας". Σκέψου, φαντάσου, σε ένα θέμα που σε ενδιαφέρει και ψάχνεις να βρεις υλικό γύρω από αυτό σε κάποιο topic να έχει γράψει ο κάθε ένας από τα χιλιάδες εγγεγραμμένα μέλη του εδώ forum "τι νομίζει", χωρίς να έχει μπει στον κόπο να σκεφτεί και να μάθει έστω και στοιχειωδώς για τι πράγμα μιλάει.

 

1) Δεν θα βγαίνει νόημα. [χιλιάδες ποστ χωρίς λογική αλληλουχία]

2) Δεν θα διαβάζεται. [χιλιάδες ποστ χωρίς λογική αλληλουχία]

3) Ακόμα και να υπάρχει ουσιαστική πληροφορία κάπου θα είναι εντελώς ασύμφορο να την εντοπίσεις μέσα σε έναν ωκεανό από -άχρηστα- "νομίζω". [χιλιάδες ποστ χωρίς λογική αλληλουχία]

 

Κανένας δεν θα ακούγεται, αυτοί που θα θέλουν όντως να συζητήσουν θα μπλοκάρονται και τελικά, μακροπρόθεσμα θα απαξιωθεί ο χώρος συζήτησης.

 

Στην τελική, για να το φιλοσοφήσω και λιγάκι, με το "νομίζω" και την επιφανειακή προσέγγιση το μόνο που πετυχαίνεις είναι να μεταφέρεις στη συζήτηση κλισέ και στερεότυπα που υπάρχουν διαθέσιμα σε όλους χωρίς προσπάθεια [ΜΜΕ, χόλυγουντ, φθηνά μυθιστορήματα και ιστορίες εντυπωσιασμού]. Πράγματα που υπάρχουν ήδη παντού γύρω μας και η επανάληψή τους δεν προσφέρει σε τίποτα. Περισσότερο ενοχλεί. Κλισέ και στερεότυπα τα οποία διαψεύδονται με την πρώτη -ουσιαστική- επαφή με κάτι σχετικό. Που τα νιώθεις να καταρρέουν αμέσως μόλις ξεφύγεις από τη βολική επιφάνεια της ηλιθιότητας που επιβάλει η άγνοια και οι υποθέσεις της για να γνωρίσεις κάτι που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ Κανω οτι μπορω,απλα ξερεις ειχα κοιταξει 1 βιντεο στο youtube και ειχε παρει συνεντευξει απο 1 Hacker και ελεγε αυτο ποθ ειπα και εγω παραπανω οποτε και εγω σκεφτικα να το μεταφερω εδο μεσα ετσι ωστε να δω αν τελικα ισχυει κατι τετοιο.Οσο για αυτο που ειπες Cloud προσπαθω να κανω οτι κρινω σωστο για την βελτιωσει μου.Για το Ubuntu θελω να μαθω αν υπαρχει καπια εργασια που να μπορω να την κανω πανο στο Ubuntu οποτε να μαθενω κατι απο την εμπειρια καπιου αλλου,αλλα και να μαθαινω και το προγγραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα σε όλους ... αν και καθυστερημένα διάβασα το συγκεκριμένο θέμα που ανοιξε ο μικρος μας φιλος περα του ότι έχω πεθάνει στα γέλια με όλους, πραγματικα εκπλησσομαι με μερικά άτομα όπως ο cloud:lol: αλλα και πολλους άλλους.Ρε σεις ξεχνάτε οτι έχετε να κάνετε με ένα παιδι 16 χρονών ?(για όνομα του θεού).Βγήκε και είπε μια επιθυμια που έχει όπως την αντιλαμβανεται στην ηλικια που είναι, φυσικο είναι να μην ξέρει οτι ζει σε μια πλάνη καθως πηγαίνει ακομα σχολείο, όπως και όλοι μας είχαμε παει καποτε και είμασταν και εμεις βουτηγμενοι στις παραμυθένιες σκεψεις μας αναλογα με τις επιθυμιες μας.

Δεν προλαβαινει να αναφερει ποιο είναι το ονειρό του (εστω και αν προκειται πιο πολυ για όνειρο) και βγαινει ο μαγκας ο cloud και κατι αλλοι δηθεν ώριμοι για να την πουν στον μικρο!!!Φιλε cloud αν ησουν ωριμος όπως θες να δείχνεις θα αφηνες τον πιτσιρικα μονο του να καταλαβει που είναι λάθος στην επιθυμια που έχει και δε θα ερχοσουν εσυ να του κανεις μάθημα για το πως θα γραφει και πως πρεπει να είναι η σκέψη του δομημενη και μπλα μπλα μπλα μπλα (και πραγματικα πιστευω οτι εσυ χαλασες αυτο το θεμα ετσι οπως ξεκινησε.(του έδωσες αλλη τροπη απο αυτη που επρεπε να έχει.)) ... απο κατι αλλους διαβασα να λένε πρεπει ηδη να ήξερες να προγραμματιζεις (το παιδι οταν το εγραψε ήταν 16 χρονων) για να γινεις χακερ και κατι τετοια δλδ απο ποια ηλικια ρε παιδια θα πρεπει να προγραμματιζει καποιος απο το μαιευτηριο ??Τελικα εσεις που λετε αυτα είστε θυματα των media βλέποντας στις ειδησεις κατι γιαπωνεζακια που εχουν εναν μπαμπα προγραμματιστη και ετυχε απο μικρα αντι να τους λεει ποσο κανει 1+1 να τους κανει απλα μαθηματα στην perl.Γενικα είστε ολοι αχρηστοι και ανωριμοι γραφοντας τοσο σοβαρες απαντησεις σε ενα παιδι 16 που εχει καποιο ονειρο ...

Προσωπικα εγω ειμαι τελειωφοιτος ηλεκτρονικος μηχανικος με τηλεπικοινωνιακη κατευθυνση και νομιζω πως, οτι εχουμε ακουσει οχι μονο για χακερς αλλα και για πασης φυσεως τετοιου είδους έννοιες ανηκουν ολα στη σφαιρα των ταινιων του χολιγουντ οπου και εκει αν παρατηρησουμε ο χακερ ειναι ενας μεσα στους πολλους.Θα σου έλεγα για αρχη να ασχοληθεις με το backtrack εγω εχω το 4 οπως επισης και με προγραμματα του στυλ wireshark κτλ απλα για να κατανοησεις καποιες βασικες εννοιες για τα δικτυα.Απο κει και περα για γλωσσες προγραμματισμου δεν είμαι καλος και δεν μπορω να σου πω κατι, λιγο εχω ασχοληθει με perl και αυτο γιατι δεν μου χρειαζεται τοσο ο τομεας του προγραμματισμου.

Τελος κανεις δεν έχει το δικαιωμα να στερει το ονειρο απο καποιον αλλο με τετοιου είδους κριτηκες όπως ειπώθηκαν απο μερικους ... :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους ... αν και καθυστερημένα διάβασα το συγκεκριμένο θέμα που ανοιξε ο μικρος μας φιλος περα του ότι έχω πεθάνει στα γέλια με όλους, πραγματικα εκπλησσομαι με μερικά άτομα όπως ο cloud:lol: αλλα και πολλους άλλους.Ρε σεις ξεχνάτε οτι έχετε να κάνετε με ένα παιδι 16 χρονών ?(για όνομα του θεού).Βγήκε και είπε μια επιθυμια που έχει όπως την αντιλαμβανεται στην ηλικια που είναι, φυσικο είναι να μην ξέρει οτι ζει σε μια πλάνη καθως πηγαίνει ακομα σχολείο, όπως και όλοι μας είχαμε παει καποτε και είμασταν και εμεις βουτηγμενοι στις παραμυθένιες σκεψεις μας αναλογα με τις επιθυμιες μας.

Δεν προλαβαινει να αναφερει ποιο είναι το ονειρό του (εστω και αν προκειται πιο πολυ για όνειρο) και βγαινει ο μαγκας ο cloud και κατι αλλοι δηθεν ώριμοι για να την πουν στον μικρο!!!Φιλε cloud αν ησουν ωριμος όπως θες να δείχνεις θα αφηνες τον πιτσιρικα μονο του να καταλαβει που είναι λάθος στην επιθυμια που έχει και δε θα ερχοσουν εσυ να του κανεις μάθημα για το πως θα γραφει και πως πρεπει να είναι η σκέψη του δομημενη και μπλα μπλα μπλα μπλα (και πραγματικα πιστευω οτι εσυ χαλασες αυτο το θεμα ετσι οπως ξεκινησε.(του έδωσες αλλη τροπη απο αυτη που επρεπε να έχει.)) ... απο κατι αλλους διαβασα να λένε πρεπει ηδη να ήξερες να προγραμματιζεις (το παιδι οταν το εγραψε ήταν 16 χρονων) για να γινεις χακερ και κατι τετοια δλδ απο ποια ηλικια ρε παιδια θα πρεπει να προγραμματιζει καποιος απο το μαιευτηριο ??Τελικα εσεις που λετε αυτα είστε θυματα των media βλέποντας στις ειδησεις κατι γιαπωνεζακια που εχουν εναν μπαμπα προγραμματιστη και ετυχε απο μικρα αντι να τους λεει ποσο κανει 1+1 να τους κανει απλα μαθηματα στην perl.Γενικα είστε ολοι αχρηστοι και ανωριμοι γραφοντας τοσο σοβαρες απαντησεις σε ενα παιδι 16 που εχει καποιο ονειρο ...

Προσωπικα εγω ειμαι τελειωφοιτος ηλεκτρονικος μηχανικος με τηλεπικοινωνιακη κατευθυνση και νομιζω πως, οτι εχουμε ακουσει οχι μονο για χακερς αλλα και για πασης φυσεως τετοιου είδους έννοιες ανηκουν ολα στη σφαιρα των ταινιων του χολιγουντ οπου και εκει αν παρατηρησουμε ο χακερ ειναι ενας μεσα στους πολλους.Θα σου έλεγα για αρχη να ασχοληθεις με το backtrack εγω εχω το 4 οπως επισης και με προγραμματα του στυλ wireshark κτλ απλα για να κατανοησεις καποιες βασικες εννοιες για τα δικτυα.Απο κει και περα για γλωσσες προγραμματισμου δεν είμαι καλος και δεν μπορω να σου πω κατι, λιγο εχω ασχοληθει με perl και αυτο γιατι δεν μου χρειαζεται τοσο ο τομεας του προγραμματισμου.

Τελος κανεις δεν έχει το δικαιωμα να στερει το ονειρο απο καποιον αλλο με τετοιου είδους κριτηκες όπως ειπώθηκαν απο μερικους ... :shifty:

 

eidika-okhimata-mpoylntoza-HBXG-SD6--1_big--09090216563717151100.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

για σας μόλις διάβασα και εγω το θέμα .Και εγώ είμαι στην ηλικία των 13 και θέλω να μάθω για τους χάκερ. Ξέρω κάποια πράγματα απο προγραμματισμό(εχω φτιάξει και 4 προγραμματάκια) ακόμα έχω και 4 ECDL. Θα ήθελα να σας πω όμως πως λέτε όλην την ώρα μάθε τις γλώσσες προγραμματισμού αλλα δεν λέτε απο που να τις διαβάσουμε αν μπορούμε να τις κατεβάσουμε αν είναι στα ελληνικά και άλλα τέτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gui αγαπητέ μου φίλε είναι ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι του προγραμματισμού το οποίο δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για χάρη του HCI. Το gui επίσης είναι πολύ κακός τρόπος να μάθεις προγραμματισμό. Δημιουργεί πολλά προβλήματα στον τρόπο σκέψεις διότι είναι πολύ συγκεκριμένος ο τρόπος που γράφεις το gui.

 

Δεν νομίζω να υπήρχαν οι κανόνες του HCI στα πρώτα GUI που φτιάχτηκαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας μόλις διάβασα και εγω το θέμα .Και εγώ είμαι στην ηλικία των 13 και θέλω να μάθω για τους χάκερ. Ξέρω κάποια πράγματα απο προγραμματισμό(εχω φτιάξει και 4 προγραμματάκια) ακόμα έχω και 4 ECDL. Θα ήθελα να σας πω όμως πως λέτε όλην την ώρα μάθε τις γλώσσες προγραμματισμού αλλα δεν λέτε απο που να τις διαβάσουμε αν μπορούμε να τις κατεβάσουμε αν είναι στα ελληνικά και άλλα τέτια

 

Ξεκίνα από δώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς διαφωνώ για θέμα ηλικίας , σπουδών κτλ για να γίνει κάποιος προγραμματιστής κάτι που έχω ακούσει γενικά στο forum. Αν κάποιος του αρέσει μπορεί να σχοληθεί έιτε στα 10 είτε μετά την σχολή είτε ακόμα πιο μετά και μπορεί να γίνει καλύτερος μέσα σε λίγο χρόνο απο κάποιον που προσπαθεί απο τα δέκα. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και φυσικά κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές δυνατότητες.

 

Αν θέλει κάποιος να γίνει hacker πρέπει αρχικά να αποκτήσει αυτό που χαρακτηρίζει έναν hacker : Γνώση . Ο προγραμματισμός είναι ένα απλό μέσο για να εφαρμόσεις αυτήν την γνώση για την επίτευξη του στόχου σου. Και φυσικά όπως δεν πας με την ferrari για ψώνια και με το πατίνι στον Κιάμο έτσι και μια γλώσσα προγραμματισμού μπορεί να έιναι καλύτερη απο κάποια άλλη για συγκεκριμένο σκοπό. Η επιλογή αυτή θα έρθει φυσικά μέσα απο την συσσώρευση γνώσης και του τι θέλεις να κάνεις.

 

Τέλος ακόμα και αν δεν γίνεις ποτέ hacker, με την γνώση που θα έχεις αποκτήσει, θα είσαι αστεράκι και έτοιμος να μπεις στο κόσμο της πληροφορικής ανώδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eccouncil.org/certification/certified_ethical_hacker.aspx

 

Όποιος πάρει τη συγκεκριμένη πιστοποίηση μπορεί πραγματικά να θεωρείται και να είναι hacker. Δεν είναι κάτι το δύσκολο για κάποιον που έχει τελειώσει κάποια σοβαρή σχολή πληροφορικής και δε φοβάται για κάποιο διάστημα (συνήθως ένα χρόνο) να αφιερώσει αρκετές ώρες από τον προσωπικό του χρόνο σε καθημερινή βάση.

 

Στο παρακάτω pdf μπορείτε να δείτε αναλυτικά τι ακριβώς περιλαμβάνουν τα modules της συγκεκριμένης πιστοποίησης (σελ. 8 - 18 ).

http://www.eccouncil.org/ec-resources/docs/ethicalhacker.pdf

 

Αν και χρόνια στο κουρμπέτι ομολογώ ότι αρκετές από τις έννοιες που συμπεριλαμβάνονται είτε τις αγνοούσα παντελώς είτε απλά τις είχα ακουστά χωρίς να τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Φυσικά και δε χρειάζεται κάποιος να πάρει τη συγκεκριμένη πιστοποίηση για να "γίνει" hacker, απλά είναι ένα πολύ καλό μέτρο σύγκρισης καθώς επίσης και ένα πολύτιμο εφόδιο για την επαγγελματική εξέλιξη των "πληροφορικών", στη Ευρώπη τουλάχιστον γιατί στην Ελλάδα, "κλάφτα Χαράλαμπε" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...