Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.hellboundhackers.org

Γράψε άλλο ένα απο τα περιβοιτα "I Need a Mentor/Looking for a mentor" threads

τρως το κράξιμο της ζωής σου απο τους "the real thing" και συνεχίζουμε την ζωή μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φίλε ούτε να <<κατουρήσω>> δεν έχω χρόνο και κάθομαι και ασχολιέμαι με τον κάθε μαλάκα !

 

Διαβάω το thread και με εκνευρίζουν οι ψευτοδικαιολογίες. Πιο πριν σου την είπαν για το ότι σκέφτεσαι σαν 11χρονο στο Myspace, απαντάς ότι δεν πειράει αφού σε φόρουμ γράφω, σου την ξαναλένε και απαντάς με το θεϊκό "Δεν έχω χρόνο". Παρατηρείς την λογική ασυνέπεια ελπίζω; B) :shifty:

 

Επιπλέον, αν δεν έχεις χρόνο ούτε να κατουρήσεις, πώς θα ασχοληθέις με το hacking, μια διεργασία που απαιτεί ΤΡΕΛΗ ποσότητα χρόνου; :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Προγραμματισμος και Hacking

[...]

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ HACKING

[...]

θα ασχολουμαστε με hacking

[...]

Τι γλωσσες πρεπει να μαθουμε για αρχη ?

[...]

τι ακριβος κανει ο hex aeditor και που θα τον χριαστω ?

[...]

οι hackers χτίζουν πράγματα' date=' οι crackers τα σπάνε

[...']

Hacking είναι προγραμματισμός για εμένα με λίγη παρανομία μέσα

[...]

γιατι ολοι οι χακερ εχουν linux και οχι windows ?

[...]

δεν έχω χρόνο

 

 

ΥΣ. Τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Δε γίνεται "να ασχοληθεί" κάποιος με "το hacking" ή να ξεκινήσει "να γίνει hacker". Είναι κάτι που δε βγάζει νόημα.

 

Ξέχνα τα στερεότυπα που κυκλοφορούν στους κύκλους της τεχνολογικά ανίδεης πλειοψηφίας.

 

Αν έχεις το μικρόβιο του πληροφορικού δεν θα ρωτήσεις "από που να ξεκινήσω" ή "σε τι θα μου χρειαστεί", θα πιάσεις το πρώτο πράγμα που θα συναντήσεις και θα προσπαθήσεις να μάθεις πώς δουλεύει σε βάθος. Αρχίκα προφανώς και θα τα βρεις σκούρα, όμως θα βρεις τουλάχιστον 5 κατευθύνσεις προς άλλα πράγματα πάνω στο οποίο βασίζεται. Θα αφήσεις στην άκρη το πρώτο και θα πιάσεις να μελετάς κάποιο από αυτά τα 5. Αυτό μπορεί να επαναληφθεί τόσες φορές ώστε όταν τελικά φθάσεις να πεις επιτέλους "κατάλαβα πραγματικά κάτι" να σου φαίνεται αστείο ότι οδηγήθηκες εκεί από κάτι τόσο φαινομενικά άσχετο.

 

Προφανώς με τον χρόνο θα συγκεντρώνεις γνώσεις για πράγματα που έχουν διάφορες πρακτικές εφαρμογές και μπορούν να συνδυαστούν με διάφορους τρόπους, αυτό για όποιον έχει πραγματικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο θα είναι ένα ευχάριστο αποτέλεσμα της τριβής του, όχι ο σκοπός για τον οποίον ασχολήθηκε εξ' αρχής με αυτό.

 

Αν αντιμετωπίζεις την πληροφορία σαν κουκιά, το διάβασμα σαν βάρος και χρειάζεται να ρωτήσεις τους άλλους τι να μάθεις, τότε μάλλον δεν έχεις βρει αυτό που σου αρέσει και θα σου πρότεινα να ψάξεις να το βρεις αντί να χάνεις το χρόνο σου με ανοησίες.

 

Το "δεν έχω χρόνο γιατί είμαι μαθητής" δε λέει κάτι, μιλάμε για ένα ανεξάντλητο αντικείμενο που υποτίθεται ότι απολαμβάνεις και με το οποίο ποτέ δε θα έχεις χρόνο για να ασχοληθείς όσο θα ήθελες. Όμως ούτως ή άλλως δε σε κυνηγάει κανείς. Ασχολείσαι όσο κρίνεις ότι επιτρέπουν οι άλλες σου υποχρεώσεις (και, ρεαλιστικά, μάλλον περισσότερο από τόσο).

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάτε εσείς, αλλά έχετε δει πόσο καιρό ΔΕΝ έχει απαντήσει;

Πληροφορίες λένε ότι hackεύει αυτές τις μέρες και του χρόνου θα έχουμε πάλι 2008!!! (είχε αγοράσει κάτι με πρώτη δόση το 2009 αλλά δεν είχε λεφτά να την πληρώσει και έτσι σκέφτηκε τις εναλλακτικές λύσεις ;-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Παιδιά και εγώ μόλις έχω ξεκινήσει να ασχολούμε με το "Hacking"

και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την έναρξη μου στο κομμάτι.

Σκοπός μου δεν είναι να γίνω ο Master - Hacker αλλά κάποια πράγματα για το θέμα θέλω να γνώρισω.Όποιος μπόρει να δώσει τα <φώτα> του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμιν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί έκανες παράθεση σε αύτο που έγραψα.

 

Γιατι ειχα βαλει μια εικονα απο κατω αλλα ο host της επεσε. I Failed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θα επρεπε να βαλουμε ενα ελαχιστο οριο ηλικιας να μην μπαίνει το καθε παιδάκι εδω μεσα και να ξεκιναει τοπικ ειδους "πως θα γινω χακερ"? να κρατησουμε λιγο το επιπεδο του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γιατί με αποκαλείτε παιδάκι ?... Δλδ τι θα έπρεπε να γραψώ ?

Βασίκα επειδή το περίμενα...

Δν είμαι κανένας πρωτάρης με τους υπολογιστές έχω αρκετή εμπειρία

και ειμαι ικανός να λύνω προβλήματα αντι να δημιουργώ.

Άπλα μάλλον δεν κοιτάτε την ουσία.

Πιθανό είναι όπος ξεκινώ εγώ τώρα να ξεκινήσατε και εσείς.Δλδ με περιφρώνηση.Δν με ενδιαφέρει τι λένε άνθρωποι σαν εσάς μπήκα στο φόρουμ για να βρώ άτομα ώριμα και οχι κριτές σαν κάπιους εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η ωριμότητα δεν έχει να κάνει με το αν θα είσαι εξαιρετικός σε κάτι.

2) Δεν μπορείς να περιμένεις να λάβεις ώριμες απαντήσεις με ανώριμες ερωτήσεις

3) Η συζήτηση για την ωριμότητα χάνει το νόημα μεχρί τα 25 όποτε και τηα καταλάβεις ότι κανείς δεν είναι ώριμος.

4) Άμα θεωρείτε ότι το thread είναι άθλιο ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το bump.

5) Η συμβουλή μου είναι να αρχίσεις με C++ και θα σε πάει μόνο του το πράγμα (κοινώς αν το κανεις θα έχεις μαθει και πως να σκέφτεσαι αλλά και πως να ψάχνεις).

 

Τέλος πάντων. Καλό βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...