Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα πριν κανω ποστ εδο ποσ μιλανε για καποιες γλωσσες..Python-Perl-Java...Αν και ολοι λενε πος η καλυτερη ειναι η C++ αλλα λενε πως ειναι δυσκολη. Οκ να αρχισω να μαθαινω C++ αλλα πως ? Να ξεκινησω φροντιστηριο ? Η με κανενα Βιβλιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

trelaras78w, τι έχεις στο μυαλό σου;

Λες:

μόλις έχω ξεκινήσει να ασχολούμε με το "Hacking" και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την έναρξη μου στο κομμάτι.

Σκοπός μου δεν είναι να γίνω ο Master - Hacker αλλά κάποια πράγματα για το θέμα θέλω να γνώρισω

Το "hacking" δεν είναι "θέμα". Θα πρέπει να περιγράψεις τι θέλεις/φαντάζεσαι.

 

Αν και ολοι λενε πος η καλυτερη ειναι η C++ αλλα λενε πως ειναι δυσκολη

Δεν υπάρχει ένας μοναδικός άξονας στον οποίον να τοποθετούνται οι γλώσσες και στον οποίον η C++ να είναι "η καλύτερη". Αλλιώς, προφανώς, δε θα υπήρχαν άλλες γλώσσες. Θα πρέπει πρώτα κάποιος να καταλάβει τις ανάγκες του και ύστερα να εξετάσει τα χαρακτηριστικά των διάφορων γλωσσών σύμφωνα με αυτές, πριν αποφανθεί πως κάποια γλώσσα είναι η καταλληλότερη για την περίπτωση. Και πάλι, είναι μάλλον απίθανο να βρει πώς μια και μόνο γλώσσα είναι ξεκάθαρα η καλύτερη επιλογή.

 

Για πάρα πάρα πολλά πράγματα, η C++ δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Και, πιστεύω, για κάποιον που δεν έχει ξεκαθαρίσει καλά καλά στο μυαλό του τι θέλει, η C++ σίγουρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske. Απλα δν ξερω και πολλα σχετικα με προγραμματισμο για να μην πω πος δν ξερω και τιποτα.Απλα 1 ατομο μου απαντησε και μου ειπε καποια πραγματα και μου εδοσε μια συμβουλει να ξεκινησω με την C++ ετσι και εγω ειμαι ετοιμος να διαβασω σχετικα με την C++. Εχεις εσυ κατι να προτινεις πος να ξεκινησω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=273293

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=253753

 

Προσωπικά θα πρότεινα να ξεκινήσεις με μια πιο high-level γλώσσα με object-oriented φιλοσοφία, όπως η ruby και η python, και όταν και αν κρίνεις ότι χρειάζεσαι τον επιπλέον έλεγχο που προσφέρουν οι C και C++ τότε να τις πιάσεις.

 

Βέβαια αν είσαι φιλόδοξος και θέλεις να βουτήξεις στα βαθιά, με την C και η C++ θα αποκτήσεις καλύτερη κατανόηση του υπολογιστή, όμως αυτό δε σημαίνει ότι είναι "καλύτερες" για τα περισσότερα πράγματα -ρεαλιστικά, μάλιστα, όσο καλά και να τις μάθεις, το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις να χρησιμοποιείς ούτως ή άλλως μια πιο high-level γλώσσα για τις περισσότερες δουλειές.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Παιδιά και εγώ μόλις έχω ξεκινήσει να ασχολούμε με το "Hacking"

και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την έναρξη μου στο κομμάτι.

Σκοπός μου δεν είναι να γίνω ο Master - Hacker αλλά κάποια πράγματα για το θέμα θέλω να γνώρισω.Όποιος μπόρει να δώσει τα <φώτα> του.

 

δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλα στον δημιουργο του thread. αλλα για πες μας και εσυ πως δηλ "ασχοληθηκες"?

 

 

-----Προστέθηκε 2/1/2009 στις 10 : 34 : 44-----

 

 

και κατι αλλο. γιατι σχετίζετε το C++ με το Hacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο. γιατι σχετίζετε το C++ με το Hacking.

Μάλλον o ippo00 ήθελε να του δώσει απλά κάτι σκληρό για να μασήσει μέχρι να καταλάβει ότι δεν υπάρχει αντικείμενο/θεματική με όνομα "hacking" :)

 

Φαίνεται ότι πολλοί γοητεύονται από τον ήχο της λέξης -το οποίο μάλλον έχει να κάνει με τα στερεότυπα που χρησιμοποιούνται στις ταινίες και τα ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Παιδιά και εγώ μόλις έχω ξεκινήσει να ασχολούμε με το "Hacking"

και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την έναρξη μου στο κομμάτι.

Σκοπός μου δεν είναι να γίνω ο Master - Hacker αλλά κάποια πράγματα για το θέμα θέλω να γνώρισω.Όποιος μπόρει να δώσει τα <φώτα> του.

Βρε αφηστε το Hacking και πιαστε το Cracking!:-D Free programs for all ειναι το συνθημα μας!

 

Καλα δεν λεω και το Hacking εχει το ενδιαφερον του και μεγαλο μαλιστα,αλλα το να γινεις Cracker πιστευω ειναι πιο χρησιμο και πιο ενδιαφερον. Εκτος βεβαια αν το να γινει Hacker καποιος, το θελει για να εξαπατησει αλλους και να κλεψει χρησιμες ευαισθητες οικονομικες πληροφοριες και να γινει πλουσιος, αλλα αυτο δεν θα ηταν σωστο, ουτε ευκολο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βρε αφηστε το Hacking και πιαστε το Cracking! Free programs for all ειναι το συνθημα μας!

Μα αυτό ακριβώς είναι το σύνθημα του Stallman και των υπόλοιπων hackers του MIT που δημιούργησαν το Free Software Movement και το GNU Project. :-)

 

Όπως, ουσιαστικά, και των hackers του Berkeley που ξεκίνησαν το BSD, του Torvalds που ξεκίνησε τον Linux Kernel και δεκάδων χιλιάδων προγραμματιστών που συνεισφέρουν καθημερινά γράφοντας free/opensource software.

 

Η λύση τους είναι η μόνη πραγματική και ηθικά σωστή λύση: "θέλουμε πραγματικά free software γιατί βλέπουμε ότι το non-free μας περιορίζει με διάφορους τρόπους; Ας το γράψουμε και ας το μοιραστούμε δίνοντας την ελευθερία στους άλλους να κάνουν το ίδιο".

 

Αντίθετα εκείνοι που δημιουργούν τρόπους παράκαμψης συγκεκριμένων περιορισμών του proprietary λογισμικού (οι software crackers), απλά προσφέρουν ένα, αμφίβολης ηθικής και συνολικής αποτελεσματικότητας, work-around.

 

Καλα δεν λεω και το Hacking εχει το ενδιαφερον του και μεγαλο μαλιστα,αλλα το να γινεις Cracker πιστευω ειναι πιο χρησιμο και πιο ενδιαφερον. Εκτος βεβαια αν το να γινει Hacker καποιος, το θελει για να εξαπατησει αλλους και να κλεψει χρησιμες ευαισθητες οικονομικες πληροφοριες και να γινει πλουσιος, αλλα αυτο δεν θα ηταν σωστο, ουτε ευκολο βεβαια.

Το "hacking", με τη σωστή του έννοια, δεν έχει σχέση με την παραβίαση συστημάτων. Δεν αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο θεματικά, αναφέρεται στην θέληση να μελετήσει κάποιος σε βάθος πώς δουλεύει κάτι περίπλοκο και να βρει έξυπνους τρόπους για να το κάνει να δουλέψει καλύτερα ή διαφορετικά από ότι αρχικά σχεδιάστηκε, συνήθως, αλλά όχι απαραίτητα, σε όφελος κάποιας πρακτικής χρησιμότητας.

 

Αντίθετα, το "cracking", αναφέρεται συγκεκριμένα στην παραβίαση ή παράκαμψη με οποιονδήποτε τρόπο ενός συστήματος που δημιουργήθηκε για να αποτελέσει εμπόδιο προς κάτι άλλο. Οπότε ο καλός κύριος του παραδείγματός σου, αν έκλεψε τα δεδομένα παραβιάζοντας κάποιο πληροφορικό σύστημα, δεν θα ήταν απαραίτητα hacker, αλλά θα ήταν σίγουρα cracker.

 

Το cracking και το hacking δεν είναι ασύμβατες έννοιες, απλά είναι άσχετες μεταξύ τους.

Επεξ/σία από nske
added a few links
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξερω ολα αυτα για τον ορο Hacking και Hacker οτι σημαινει καποιος που καταφερνει να πραγματοποιησει κατι δυσκολο(τεχνολογικα) αλλα αναφερομουν στην εννοια του Hacking οπως αυτη εννοηθηκε απο τον topic-starter.

 

Το cracking και το hacking δεν είναι ασύμβατες έννοιες, απλά είναι άσχετες μεταξύ τους.

Το 1ο ειναι υποσυνολο του 2ου. Οι Crackers ανηκουν στους Hackers.

Ενας Cracker ειναι και Hacker, οχι ομως και το αντιστροφο.

 

Το Hacking ειναι μια πολυ γενικη κατηγορια, πχ καποιος που συναρμολογει μονος του υπολογιστες απο διαφορα κομματια(CPU,GPU,MoBo, κλπ)και τους "overcloκαρει" κλπ μπορει να θεωρηθει ως Hacker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το 1ο ειναι υποσυνολο του 2ου. Οι Crackers ανηκουν στους Hackers.

Ενας Cracker ειναι και Hacker' date=' οχι ομως και το αντιστροφο.[/quote']

Όχι απαραίτητα, π.χ. κατεβάζω ένα buffer overflow exploit που έγραψε κάποιος σε C. Δεν έχω ιδέα και δε με ενδιαφέρει πώς δουλεύει το exploit και τι γίνεται στο compile, απλά το κάνω compile και το τρέχω για να αποκτήσω πρόσβαση σε έναν server. Είμαι cracker, γιατί με κάποιον αδιάφορο τρόπο κατάφερα να παραβιάσω ένα σύστημα, αλλά όχι hacker, αφού δεν έκανα κάτι που να επιδεικνύει σημαντική κατανόηση και ευρηματικότητα.

 

καποιος που συναρμολογει μονος του υπολογιστες απο διαφορα κομματια(CPU,GPU,MoBo, κλπ)και τους "overcloκαρει" κλπ μπορει να θεωρηθει ως Hacker.

Η σύνθεση hardware και το overclocking είναι mindless διαδικασίες. Βασίζονται περισσότερο στο trial-and-error και στην τήρηση συγκεκριμένων οδηγιών παρά στην κατανόηση και την ευρηματικότητα. Hack είναι π.χ. να πάρεις μια παλιά Amiga και να βρεις τρόπο να την κάνεις να μιλήσει με μια συσκευή ATA, ενώ δεν διαθέτει ATA interface.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα, π.χ. κατεβάζω ένα buffer overflow exploit που έγραψε κάποιος σε C. Δεν έχω ιδέα και δε με ενδιαφέρει πώς δουλεύει το exploit και τι γίνεται στο compile, απλά το κάνω compile και το τρέχω για να αποκτήσω πρόσβαση σε έναν server. Είμαι cracker, γιατί με κάποιον αδιάφορο τρόπο κατάφερα να παραβιάσω ένα σύστημα, αλλά όχι hacker, αφού δεν έκανα κάτι που να επιδεικνύει σημαντική κατανόηση και ευρηματικότητα.

 

Έχεις ένα δίκιο αλλά αυτός που κάνει κάτι τέτοιο δεν είναι αυτό που θα έλεγε κάποιος "σοβαρός" cracker :P

 

Άμα δεν είσαι hacker, και δεν μπορείς να μπεις και να εξερευνήσεις ένα σύστημα και τις λειτουργίες του, τότε δεν μπορείς να δημιουργήσεις προγράμματα που θα παρακάμψουν ή θα παραβιάσουν αυτό το σύστημα. Συνεπάγεται ότι θα μπορείς να κάνεις cracking μόνο σε συστήματα που έχουν crackarei άλλοι πριν από εσένα και έχουν φτιάξει το κατάλληλο πρόγραμμα.

 

Hacker και Cracker είναι έννοιες που έχουν σχέση όπως έχουν οι έννοιες δημιουργός ιών και δημιουργός προγραμμάτων anti-virus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά ακούστηκαν περί hacking/cracking/νομιμότητας/παρανομίας κτλ.

 

Για να γίνετε hacker:

1) Φτιάξτε ένα δεύτερο account στο pc σας, βάλτε το ξαδερφάκι σας να αλλάξει το password και μετά προσπαθήστε:

α. Να μπείτε στο account χωρίς να γνωρίζετε το password

β. Να βρείτε το password

 

2) Βάλτε το ίδιο ξαδερφάκι να κλειδώσει το ασύρματο του router σας. Μετά προσπαθήστε να συνδεθείτε ασύρματα στο router σας χωρίς να κάνετε reset το router.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Πριν ξεκινήσετε βεβαιωθείτε πως αναιρούνται οι αλλαγές που θα κάνετε, ώστε να μη μείνετε κλειδωμένοι απ'έξω και τρέχετε για support στα multirama της γειτονιάς.

 

Περί νομιμότητας:

Το PC και το router είναι δικά σας, οπότε μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε χωρίς να διαπράτετε οποιοδήποτε αδίκημα.

 

Εργαλεία/hints:

Υπάρχουν όλα στο internet. Μάθετε να κάνετε τις σωστές ερωτήσεις στο google

 

Extra Hint:

Η απάντηση "Αυτό ΔΕΝ γίνεται" σε ορισμένες περιπτώσεις είναι αποδεκτή

Η απάντηση "Αυτό ΔΕΝ γίνεται επειδή (... ανάλυση των αιτίων που δεν γίνεται)" είναι πάντα αποδεκτή, μέχρι να βρεθεί κάποιος να αμφισβητήσει τα αίτια

 

Happy Hacking and Have a Nice 11111011001!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...