Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλές οι γνώσεις γλωσσών προγραμματισμού αλλά χρειάζετε και το ταλέντο να ξέρεις να εκμεταλευτείς αυτές τις γνώσεις, και αυτό λέγεται ευφυία. Για μένα αυτό ειναι το βασικό χαρακτηριστικό ενός hacker. Τις απαραίτητες γνώσεις για να γίνει κάποιος hacker τις έχουν ενα μεγάλο ποσοστό των ατομων που δουλευουν στον τομέα του ΙΤ, ερευνητές σε πανεπιστήμια κτλ, αλλα δεν είναι όλοι hacker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή το έχουμε παιδέψει πολύ το πράμα. Δεν ξέρω τι είναι hacker και cracker, δεν ξέρω τι γλώσσες χρειάζεται να μάθεις για να γίνεις, το μόνο που ξέρω είναι ότι για να γίνεις οποιοδήποτε από τα 2, τουλάχιστον έτσι όπως το εννοούν οι αρχικοί posters, χρειάζεται να ξέρεις από Δίκτυα και Security. Όταν μάθετε, αυτοί που θέλεται, από Δίκτυα και Security τότε το ξανανοίγουμε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου φαινεται πως ειναι πιο δυσκολο απο οσο νομιζα.

Μαλλον θα πρεπει να τα παρατησω οσο ειναι καιρος.

Παντως με τον καιρο και με αρκετο ψαξιμο βρικα το BackTracΚ μπορει καποιος που ξερει να μου πει καποια πραγματακια σχετικα με το τι γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα που το καταλαβες. είναι μια εκδοση Linux βασισμενο στον πυρήνα της slackware με πολλα εργαλέια για ασφαλεια κυριως. θα σου συμβουλευα να ξεκινησεις με Ubuntu οστοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως εγινε μεγαλος σαλος για ενα παλικαρι που ο καθηγητης του του ειπε οτι ειναι πιο καλος στον προγραμματισμο (της Τριτης Λυκειου) απο τους στοκους συμμαθητες του.Πρωτον ο καθηγητης σου αν ηταν τοσο καλος προγραμματιστης θα εξασκουσε αυτο το επαγγελμα αντι να κανει τη δασκαλα στα παιδακια.Ειμαι σχεδον σιγουρος πως αν δεν ειναι παιδοφιλος ειναι απλα ενας ακομη μαθηματικος που ειπε να διαλεξει ενα πιο σοφιστικε μαθημα να διδασκει για να παιρνει αντι για 30-35 ευρω 40+ ιδιαιτερο την ωρα.Αν ησουν τοσο μπλεγμενος με τους υπολογιστες θα ειχες ηδη βασικες γνωσεις προγραμματισμου C/C++ ,θα γνωριζες επισης καποια scripting language (πχ perl)και φυσικα θα χειριζοσουν ενα unixοειδες λειτουργικο αρκετα καλα.Τωρα αντι για hacking team και αλλες τετοιου ειδους φαντασιοπληξιες καλυτερα να βρεις μια κοπελιτσα,να διαβασεις κανενα βιβλιαρακι να ανοιξεις το μυαλο σου και να κοιταξεις να μαθεις κατι που δεν εχει τοσο τραγικο ανταγωνισμο οσο ο προγραμματισμος και η πληροφορικη.Εχεις αργησει υπερβολικα θα ελεγα να αντιληφθεις την εξελιξη της τεχνολογιας,δεν προκειται ποτε να γινεις προγραμματιστης η hacker αν δεν εχεις συγκροτημενη σκεψη και δυνατοτητα αναλυσης ακομα και του μικροτερου προβληματος.Σε μια εποχη που το να γραφει κανεις κωδικα ειδικα σε γλωσσες οπως haskell,python,perl,ada κλπ αναγεται στη απαραιτητες δυνατοτητες οποιουδηποτε system administrator το να λεγεσαι προγραμματιστης θα ειναι αποτελεσμα πολλων ωρων διαβασματος και συγγραφη κωδικα απο πολυ νεαροτερη ηλικια απο τη δικη σου.Λαμβανοντας λοιπον υποψη τα παραπανω ποστ και τη ροη τη σκεψη σου (if any) η οποια ρεει αφθονη σε αυτο το thread θα σου προτεινα; σε σενα και τους φιλους σου να ασχοληθειτε με κατι πιο φειδωλο ως προς την αναγκαια ποσοτητα φαιας ουσιας που θα χρειαστει για να επιτευχθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blashyrkh+ εντάξει μαν καλά τα λες, αλλά είσαι πολύ υπερβολικός.

 

1η επαφή μου με τον προγραμματισμό ήταν 3η λυκείου με το σχετικό μάθημα, το ήξερα οτι ήμουν έτη φωτός πίσω απο αυτό που λέμε "software engineer devoloper", αλλά τη δίψα για να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό την είχα απο πολύ μικρότερος.

 

τι με απώθησε; τα κοριτσάκια (όπως λες και εσύ) και γενικότερα το γεγονός οτι τα γούστα, οι επιλογές και η σκέψη μου ήταν πολύ πιο mainstream απ'ότι είναι τωρα.

 

επίσης ωριμότητα!=ευφυίας.

 

ο τοπικ σταρτερ απλά έμπλεξε το αγνό μεράκι με τον ρομαντισμό και το hollywood. προσωπικά πιστεύω (απότι διάβασα απο τα ποστ του), οτι έχει την όρεξη να ασχοληθεί.

 

@nasp βάλε ubuntu και ξεκίνα να ασχολείσαι με εντολές στο terminal και συγκεκριμένα με script σε bash (ενας απο τους προεγκατεστημένους, και o default φλοιός του πυρήνα του linux γενικότερα), εκεί θα δείς τις δυνατότητες των γλωσσών σεναρίων (βλ. python που άδικα και απο ασχετοσύνη - no offence - την απορίπτεις), και φυσικά είναι μια καλή αρχή για να μπείς στο νόημα του προγραμματισμού.

 

μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή γεύση απο script σε bash (και scripting languages γενικότερα), απο εδώ.

 

φιλικά πάντα. κάθε προσπάθεια (και εγώ εκεί πιστεύω οτι είμαι ακόμα) για να ενταχθείς και εσύ στη κοινότητα των προγραμματιστών ευπρόσδεκτη και η συνεργασία είναι η πεμπτουσία του προγραμματισμού.

 

φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως εγινε μεγαλος σαλος για ενα παλικαρι που ο καθηγητης του του ειπε οτι ειναι πιο καλος στον προγραμματισμο (της Τριτης Λυκειου) απο τους στοκους συμμαθητες του.Πρωτον ο καθηγητης σου αν ηταν τοσο καλος προγραμματιστης θα εξασκουσε αυτο το επαγγελμα αντι να κανει τη δασκαλα στα παιδακια.Ειμαι σχεδον σιγουρος πως αν δεν ειναι παιδοφιλος ειναι απλα ενας ακομη μαθηματικος που ειπε να διαλεξει ενα πιο σοφιστικε μαθημα να διδασκει για να παιρνει αντι για 30-35 ευρω 40+ ιδιαιτερο την ωρα.Αν ησουν τοσο μπλεγμενος με τους υπολογιστες θα ειχες ηδη βασικες γνωσεις προγραμματισμου C/C++ ,θα γνωριζες επισης καποια scripting language (πχ perl)και φυσικα θα χειριζοσουν ενα unixοειδες λειτουργικο αρκετα καλα.Τωρα αντι για hacking team και αλλες τετοιου ειδους φαντασιοπληξιες καλυτερα να βρεις μια κοπελιτσα,να διαβασεις κανενα βιβλιαρακι να ανοιξεις το μυαλο σου και να κοιταξεις να μαθεις κατι που δεν εχει τοσο τραγικο ανταγωνισμο οσο ο προγραμματισμος και η πληροφορικη.Εχεις αργησει υπερβολικα θα ελεγα να αντιληφθεις την εξελιξη της τεχνολογιας,δεν προκειται ποτε να γινεις προγραμματιστης η hacker αν δεν εχεις συγκροτημενη σκεψη και δυνατοτητα αναλυσης ακομα και του μικροτερου προβληματος.Σε μια εποχη που το να γραφει κανεις κωδικα ειδικα σε γλωσσες οπως haskell,python,perl,ada κλπ αναγεται στη απαραιτητες δυνατοτητες οποιουδηποτε system administrator το να λεγεσαι προγραμματιστης θα ειναι αποτελεσμα πολλων ωρων διαβασματος και συγγραφη κωδικα απο πολυ νεαροτερη ηλικια απο τη δικη σου.Λαμβανοντας λοιπον υποψη τα παραπανω ποστ και τη ροη τη σκεψη σου (if any) η οποια ρεει αφθονη σε αυτο το thread θα σου προτεινα; σε σενα και τους φιλους σου να ασχοληθειτε με κατι πιο φειδωλο ως προς την αναγκαια ποσοτητα φαιας ουσιας που θα χρειαστει για να επιτευχθει.

 

Δηλαδή όποιος πρωτοασχοληθεί με τον προγραμματισμό στα 15 του είναι χαμένος;

Ελάτε ρε μάγκες τώρα... Δεν είναι όλοι ίδιοι. Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων. Τώρα, αν υπάρχει και η όρεξη και ο ενθουσιασμός, πιστεύω πως δέσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματικα κάποιος θέλει να μάθει προγραμματισμός,ποτέ δεν είναι αργά.το δύσκολο για αυτούς που αρχήσαν τώρα ειναι το να μάθεις γλώσσες του τύπου pascal η c,κ αυτό διότι δεν έχει περιβάλλον κ

τελικά ο άλλος κουράζεται γρήγορα...

ενώ "εμείς" που ξεκινήσαμε με τέτοια πψ(εγώ με 286),μας φαινόταν μαγεία η όλη διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματικα κάποιος θέλει να μάθει προγραμματισμός,ποτέ δεν είναι αργά.το δύσκολο για αυτούς που αρχήσαν τώρα ειναι το να μάθεις γλώσσες του τύπου pascal η c,κ αυτό διότι δεν έχει περιβάλλον

Τι θα πει διοτι δεν εχει περιβαλλον?:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια,το ιδιο ειναι να κανεις προγραμματισμο σε vb2008 και πασκαλ?

στην πασκαλ γραμματα παντου..

κ οκ,εμενα μου αρεσε επειδη ειμαι εκείνης της εποχής

τα παιδια που εχουν συνηθήσει windows?(gui)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματισμός=γράμματα παντού (για να μη πω "άσους" και "μηδενικά").

Το άλλο είναι "ζωγραφική". Και όσο καλός ζωγράφος και να είσαι, άμα θες να φτιάξεις κάτι όμορφο μεν, που όμως να "δουλεύει", πρέπει να γράψεις ΚΑΙ πολλά, ΚΑΙ έξυπνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...