Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω και παλι. εγω στα 16 μου ειχα μηχανακι και γυρνουσα για γκομενες:) το καλυτερο σε αυτην την ηλικια. σημερα τα παιδια το μονο που ξερουν ειναι να λιωνουν στο warcraft και δεν εχουν δει μ***ι στην ζωη τους. συγνωμη κιολας.!!!:D:-)

Επεξ/σία από georgeuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

georgeuk γράφε με το ελληνικό αλφάβητο γιατί βλέπω να τρως χακιά από κανά mod, χα! Επίσης, αντί να προτείνεις αυτά στο παιδί πες του πρώτα τί είναι ο hex editor...

μπορεις να μου πεις τι ακριβος κανει ο hex aeditor και που θα τον χριαστω ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i-will-use-google-b4-dump-question-bart.png

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hex_editor

 

 

teo τα έσπασε το σχόλιο σου XD

 

 

αν όποιος νομίζει οτι ειναι ή όποιος θέλει να γίνει hacker είχε μια στοιχειώδη ευγένεια τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω και παλι. εγω στα 16 μου ειχα μηχανακι και γυρνουσα για γκομενες:) το καλυτερο σε αυτην την ηλικια. σημερα τα παιδια το μονο που ξερουν ειναι να λιωνουν στο warcraft και δεν εχουν δει μ***ι στην ζωη τους. συγνωμη κιολας.!!!:D:-)

 

Περιεργο γιατι εγω συνεχως ακουω για τη νεα γενια (παιδια γυμνασιου-λυκειου) οτι εχει ξεσαλωσει και και δεν εχει καμια σχεση με μας που ημασταν καπως πιο συγκρατημενοι.

Τελικα τι ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον ένα μηνά επάνω λιπών ο καθηγητής μου (Μακροπούλης όπως τον φωνάζουμε τον όποιο θεωρώ έναν από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και ένα πολύ καλό hacker )

 

Γιατί δεν τον ρωτάς να σου πεί τι χρειάζεσαι για να γίνεις hacker?? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και οταν τα μαθεις ολα αυτα και εχεις γινει χακερ και μπορεις να σπας τα παντα, θα εχεις φτασει 45 χρονων και θα αναρωτιεσαι που πηγε η ζωη σου. Πηγε στο να καθεσαι 5ωρα και 10ωρα προσπαθωντας να σπασεις μια σελιδα και να χαιρεσαι τελικα που το καταφερες. Μεγαλη χαρα, μεγαλο κατορθωμα!:-(

 

Βρε ασε τα χακινγκ και τις ματαιοδοξες αηδιες, βρες εκει κανα 2-3 όντα αντιθετου φυλου καθε εβδομαδα και με προσοχη κανε το αυτονοητο, πηγαινε καμια βολτιτσα στη φυση(βρες κανενα ωραιο δασος ή καμια ωραια παραλια) με αυτα τα οντα οχι απαραιτητα για το αυτονοητο αλλα ετσι για βολτα, βγες με τους φιλους σου και γλεντα, παιξε κανα μπασκετ, κανα ποδοσφαιρο και ασχολησου και με τα κομπιουτερ, γιατι οχι?, ωραια ειναι και αυτα, ειτε παιζοντας παιχνιδια, ειτε μαθαινοντας προγραμματισμο να φτιαξεις κανα προγραμμα, κλπ, ακου μουσικη στην φυση ή και οχι στην φυση και πολλα αλλα ωραια που μπορεις να κανεις.

 

Αλλα προς θεου! Μην κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Don't die in vain!

 

ClouD και Bspus θα σας μαλλον απαντησω αυριο, μολις γυρισα απο 5ημερο ταξιδι και ειμαι πτωμα.

 

Πλέον όμως η νέα μόδα είναι το να γίνεσαι "EMO" και όχι ιη φύση και οι κοπέλες κλπ.

Καλλύτερα λοιπόν να γίνει χάκερ, παρά emo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες τρόπο που βρήκε να σε παιδέψει? Βρε άτομο, έψαχνες-έψαχνες και τελικά δεν πήρες χαμπάρι πως έγραψε κατά λάθος kostas01 αλλά εννούσε το post του kostakis01. Θέλεις να μου γίνεις και χακεράκος, χα, ουουου...

:lol: :lol: :lol:

 

 

Καλό afnman, χα, πού πήγες και το πέτυχες, χα! :-D

 

 

Βλέπετε εσείς κανένα post του kostas01 για εγώ δεν μπορώ να δω , δεν φταίω εγώ όταν οι άλλοι τα γραφούν λάθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει μια εκκρεμότητα συγγνώμη .

 

Όπως ξέρετε όλοι στην Γ λυκείου κάνουμε προγραμματισμό ( γλωσσομάθεια ) .

 

Στον ένα μηνά επάνω λιπών ο καθηγητής μου (Μακροπούλης όπως τον φωνάζουμε τον όποιο θεωρώ έναν από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και ένα πολύ καλό hacker ) αφού έβλεπε ότι έχω μια ευχέρεια μέσα στην τάξη και μπορώ να λύνω προβλήματα με πολύ μεγάλη άνεση τα οποία οι συμμαθητές μου δεν μπορούν .

 

Μου είπε ότι αυτό γίνετε γιατί έχω βρει έναν ιδιαίτερο τρόπο να σκέπτομαι , δεν το πολύ κατάλαβα αλλά τεσπα.

 

Όπως ξέρετε όλοι στην Γ λυκείου κάνουμε προγραμματισμό ( γλωσσομάθεια ) .

 

Στον ένα μηνά επάνω λιπών ο καθηγητής μου (Μακροπούλης όπως τον φωνάζουμε τον όποιο θεωρώ έναν από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και ένα πολύ καλό hacker ) αφού έβλεπε ότι έχω μια ευχέρεια μέσα στην τάξη και μπορώ να λύνω προβλήματα με πολύ μεγάλη άνεση τα οποία οι συμμαθητές μου δεν μπορούν .

 

Μου είπε ότι αυτό γίνετε γιατί έχω βρει έναν ιδιαίτερο τρόπο να σκέπτομαι , δεν το πολύ κατάλαβα αλλά τεσπα.

Έτσι με παροτρύνε να ασχοληθώ στο μέλλον με προγραμματισμό αλλά μου είπε να αρχίσω από τώρα όταν έχω ελεύθερο χρόνο μετά τα διαγωνίσματα δηλαδη

Έτσι με παροτρύνε να ασχοληθώ στο μέλλον με προγραμματισμό αλλά μου είπε να αρχίσω από τώρα όταν έχω ελεύθερο χρόνο μετά τα διαγωνίσματα δηλαδη !

 

Κοιτα το οτι σκεφτεσαι με εναν ιδιαιτερο τροπο ειναι απλα ενα καλο σημαδι στο να γινεις καλος στο προγραμματισμο. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει αν επεκτηνεις παραπολυ την σκεψη σου για να γινεις καλος προγραμματιστης. Προς το παρων, μπορεις να καταλαβεις τη κανει καθε "προγραμμα" που γρεφεις απλα με ενα πινακα γραφοντας τις τιμες των μεταβλητων. Αν αρχισεις να μαθαινεις καποια γλωσσα προγραμματισμου θα δεις και μονοσ σου οτι αυτος ο τροπος σκεψης ειναι πολυ λιγος (το βιωνω καθημερινα) και οτι για να γραψεις ενα κωδικα που απλα δεν εχεις ιδεα τι πρεπει να κανεις θα πρεπει να στηψεις το μυαλο σου...

 

Φιλικα.

 

Υ.Γ.: προσεχε τι σχολες θα δηλωσεις στο μηχανογαρφικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να φανω εξυπνακιας ουτε ειμαι hacker αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχετε φερει το hacking τοσο στενα σε επαφη με τον προγραμματισμο. το εχουμε ξαναπει αυτο. αν ξερεις καλα γλωσσες προγραμματισμου αυτο δεν σε κανει χακερ. ειναι ενα εφοδιο μεν ναι. αλλα η ουσια ειναι να ξερεις καλα απο δικτυα και λειτουργικα συστηματα, να μπορεις να αναγνωριζεις κενα ασφαλειας (vulnerabilities) σε ενα λειτουργικο συστημα η εστω ενα προγραμμα πχ. και να βρεις τροπους να παρεις προσβαση στο συστημα. εγω αυτο που σχετιζω περισσοτερο με hacking ειναι ασφαλεια (security)παρα με προγραμματισμο. τα εχω αναφερει και σε προηγουμενο ποστ μου. κρυπτογραφηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έψαχνα για ένα θέμα και που σχετίζετε με αυτό και έπεσα κατά λάθος επάνω εδώ . Μου έκανε εντύπωση το άρθρο του μικρού .

 

Το hacking και οι hackers είναι από την φύση τους παράνομοι , δεν υπακούν σε νόμους και δεν γνωρίζουν ώρια ( τα αντιλαμβάνονται ) . Τώρα αν ο Eric Steven Raymond γράφει τις δικιές του απόψεις για να απομακρύνει τους hackers και να τους κάνει να δουν το θέμα από άλλη πλευρά αυτό είναι άλλο θέμα . Πάντως πολύ έξυπνη κίνηση , και από ότι έχω δει έχει πιάσει .

 

SkY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...