Προς το περιεχόμενο

Ταινίες με θέμα το ταξίδι στον χρόνο !!


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις παιδιά, πολύτιμη η βοήθειά σας. Τα περισσότερα από αυτά που μου προτείνατε τα βρήκα σχετικά εύκολα, μόλις δω μερικά θα επανέλθω για να πω εντυπώσεις. :-)

 

να σημειώσω ότι για σειρές δεν ενδιαφέρομαι και τόσο. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ , τι μου κανατε τωρα... Δυστηχως οσο αναφπρα το ταξιδι στο χρονο , ειμαι λιγο απαιτητηκος. Το back to the future και το Time machine , ειναι οτι πρεπει! Οι υπολοιπες ταινιες ερχονται μετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μέχρι στιγμής έχω να συνοψίσω τα εξής :

 

Groundhog Day, εξαιρετική ταινία με πρωτότυπο θέμα & καλή ηθοποιία, βλέπεται άνετα 2-3 φορές.

 

Το Paycheck, δυστυχώς το χάλαγε η υπερβολική δράση & τα συνεχόμενα ανθρωποκυνηγητά. Αν επικεντρωνόταν στο βασικό θέμα που ήταν η μηχανή πρόβλεψης του μέλλοντος, σίγουρα θα είχε να δώσει πολύ περισσότερα. Στο πρώτο σκέλος, κάτι ανάλογο θα έλεγα & για το Timecop2.

 

Το Peggy Sue Got Married, αν και κάπως κοριτσίστικο (& ολίγον τι βαρετό), είχε ενδιαφέρουσα ιστοριούλα, ότι πρέπει για ένα ευχάριστο απόγευμα. Εντύπωση μου έκανε η συμμετοχή του Nicolas Cage & του Jim Carrey στην εν λόγω ταινία, για να τους αναγνωρίσω σε τόσο νεαρή ηλικία, μου πήρε λίγο χρόνο.

 

Το Frequency, το είχα δει παλιότερα στην τηλεόραση 2-3 φορές και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά μη ξέροντας το όνομα της ταινίας, δε μπορούσα να τη βρω πουθενά. Με τρομερή εναλλαγή των γεγονότων στο χωροχρόνο, μακράν από τις καλύτερες ταινίες αυτής της κατηγορίας. Must Have για οποιαδήποτε ταινιοθήκη.

 

Memento & Dark City, από παλιότερα downloads είχαν σκουριάσει σε κάποιον φάκελο στον σκληρό & ούτε που θυμόμουν πως τα είχα διαθέσιμα στο ίδιο μου το pc, θα τα δω όμως λίαν συντόμως. Το Donnie Darko δεν το είδα ακόμα, αλλά από τα λίγα στιγμιότυπα που κοίταξα & reviews που διάβασα, φαίνεται να υπόσχεται πολλά.

 

Primer/La Jetee & Langoliers, δυστυχώς δεν υπήρχαν στο video-club κι όπου τα βρήκα διαθέσιμα προς κατέβασμα, greek subs γιοκ.

 

Επίσης είδα & το A Sound Of Thunder, αν και το βασικό θέμα ήταν πολύ καλό για τη δημιουργία μιας πραγματικά ξεχωριστής ταινίας time-travelling, φαίνεται πως γυρίστηκε με λάθος σκηνοθέτη και ηθοποιούς. Επίσης, πολύ ψεύτικα σκηνικά της προϊστορικής εποχής και των δεινοσαύρων, που θύμιζαν περισσότερο κινούμενα σχέδια παρά jurassic park.

 

Αυτά εώς τώρα, εαν τύχει & βρω μερικές ακόμα που έχω βάλει στο μάτι (Somewhere In Time/Timecop/Doctor Who & μια άλλη που δυστυχώς δεν γνωρίζω ονομασία), θα κάνω ένα post ενημέρωσης.

 

Για μια ακόμα φορά ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη συμμετοχή στο topic !! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Donnie Darko (δες το οπωσδήποτε)

Evil Dead IΙI: Army of Darkness (νομίζω, αυτό δεν είναι που γυρίζει ο Ash πίσω στο Μεσαίωνα και τα γαμάει όλα; )

Monty Pythons: Time Bandits (όχι από τις καλύτερες στιγμές τους, αλλά έχει φάση, και είναι αντιπροσωπευτική του είδους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις παιδιά, πολύτιμη η βοήθειά σας. Τα περισσότερα από αυτά που μου προτείνατε τα βρήκα σχετικά εύκολα, μόλις δω μερικά θα επανέλθω για να πω εντυπώσεις. :-)

 

να σημειώσω ότι για σειρές δεν ενδιαφέρομαι και τόσο. :o

 

 

δηλαδη τι?:mad:

δεν ξερεις τον λατρεμενο μας Hiro?:mad::mad::mad:

:mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Time Travel TOP 10:

The Time Machine (1960)

Planet of the Apes (1968)

12 Monkeys (1996)

Scrooge (1970)

Back to the Future (1985)

Groundhog Day (1993)

Star Trek - The Voyage Home (1986)

The Final Countdown (1980)

The Langoliers (1995)

Minority Report (2002)

 

Memory Tricks-Flashbacks:

The Machinist (2004)

Jacob's Ladder (1990)

Wings of Desire (1987)

Flatliners (1990)

Memento (2000)

The Jacket (2005)

The Lathe of Heaven (1980)

Dark City (1998)

The Dead Zone (1983)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Time Travel TOP 10:

The Time Machine (1960)

Planet of the Apes (1968)

12 Monkeys (1996)

Scrooge (1970)

Back to the Future (1985)

Groundhog Day (1993)

Star Trek - The Voyage Home (1986)

The Final Countdown (1980)

The Langoliers (1995)

Minority Report (2002)

 

Memory Tricks-Flashbacks:

The Machinist (2004)

Jacob's Ladder (1990)

Wings of Desire (1987)

Flatliners (1990)

Memento (2000)

The Jacket (2005)

The Lathe of Heaven (1980)

Dark City (1998)

The Dead Zone (1983)

 

Αυτή είναι η δικιά σου άποψη, ή στοιχεία κάποιας σελίδας? Τα 2 πρώτα για την εποχή τους ήταν κάτι παραπάνω από πρωτότυπα και μαγευτικά δεδομένης της τότε τεχνολογίας, τώρα μάλλον φαντάζουν ερασιτεχνικά και κακόγουστα.:-D Τα remake πάντως πολύ αξιόλογα, αν και το time machine (2002) κάπως μας τα χάλασε από τη μέση και μετά.

 

Επίσης το The Jacket δε θα έλεγα ότι έχει να κάνει με memory flashback, πρόκειται για καθαρό ταξίδι στο κοντινό μέλλον και για την ακρίβεια 14 χρόνια μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η δικιά σου άποψη, ή στοιχεία κάποιας σελίδας?

Ειναι οι δικες μου επιλογες, βαση του δικου μου γουστου.

Ως εκ τουτου, δεν ειναι θεμα προς συζητηση._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πρώτα για την εποχή τους ήταν κάτι παραπάνω από πρωτότυπα και μαγευτικά δεδομένης της τότε τεχνολογίας, τώρα μάλλον φαντάζουν ερασιτεχνικά και κακόγουστα.:-D Τα remake πάντως πολύ αξιόλογα, αν και το time machine (2002) κάπως μας τα χάλασε από τη μέση και μετά.

 

.

 

:shock::confused::confused:υβρις,το planet of the apes ειναι αριστουργημα, και θα παραμεινει για παντα,το αλα μπαρτον ρημεηκ ομως,υπερτατο σκουπιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω το Rent Lola, Rent, με τη Φράνκ Ποτέντε. Μου φαίνεται περίεργο που δεν αναφέρθηκε ακόμα :)

 

Αα ναι το είχα ξεχάσει αυτό, όντως πολύ αξιόλογη ταινία. Παρ'όλα αυτά ξεφεύγουμε κάπως από το αρχικό μοτίβο, από time-travel & πρόβλεψη γεγονότων περάσαμε στις χρονικές εκδοχές. Δε πειράζει όμως, καλό είναι να προτείνονται τόσο καλές ταινίες. :-)

 

:shock::confused::confused:υβρις,το planet of the apes ειναι αριστουργημα, και θα παραμεινει για παντα,το αλα μπαρτον ρημεηκ ομως,υπερτατο σκουπιδι...

 

Καθ'ένας με τα γούστα του. :-D Εγώ για παράδειγμα τις περισσότερες φορές δε τα μπορώ αυτά που λέμε : old time classics. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Καθ'ένας με τα γούστα του. :-D Εγώ για παράδειγμα τις περισσότερες φορές δε τα μπορώ αυτά που λέμε : old time classics. :shifty:

 

respectfull:-)..............δες παντως donnie darko...το εχουν πει ηδη,απλα ομως ειναι απο τις πιο γ@μηστερες ταινιες,με αυτο το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...