Προς το περιεχόμενο

Ταινίες με θέμα το ταξίδι στον χρόνο !!


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Your point being?

 

Τίποτα συγκεκριμένο. Υποτίθεται ότι μιλάμε για κανονικές ταινίες όχι για anime. Τα τελευταία ανήκουν σε εντελώς διαφορετική κατηγορία κι εννοείται ότι κι εκεί έχουν βγει αρκετές αξιόλογες ταινίες/σειρές με αυτό το θέμα σαν το toki no tabibito ή το Noein.

 

Δε λέω ότι είναι κακό να προτείνονται φυσικά, αλλά εξαρχής δεν ζήτησα anime ούτε έγινε συζήτηση γι' αυτά.

 

@Voodooman, αυτό που λες είναι τελείως υποκειμενικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κι από τις δύο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δε ψάχνεις μόνο για ταινίες με χρονοταξίδι αλλά και προαισθήματα τότε να δείς και τις ''ακραίες καταστάσεις'' με τον μπρενταν φρεϊζερ και Άντυ Γκαρσία.

επίσης μίνι σειρά ψιλοενδιαφέρουσα και περνάει ευχάριστα η ώρα είναι ''το τρίγωνο των βερμουδών''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δε ψάχνεις μόνο για ταινίες με χρονοταξίδι αλλά και προαισθήματα τότε να δείς και τις ''ακραίες καταστάσεις'' με τον μπρενταν φρεϊζερ και Άντυ Γκαρσία.

επίσης μίνι σειρά ψιλοενδιαφέρουσα και περνάει ευχάριστα η ώρα είναι ''το τρίγωνο των βερμουδών''.

 

των βερμουδών???:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

των βερμουδών???:whistle:

 

Μάλλον εννοεί το The Triangle του 2005, πολύ καλή μίνι σειρά, αν κι απ' ότι θυμάμαι άφηνε αρκετά αναπάντητα ερωτήματα και στο τέλος δεν εξηγούσε τπτ.

 

 

Να αναφέρω επίσης & τα:

 

100 Million BC (2008) : Μια μέτρια σούπα που έχει να κάνει με ταξίδι στην προϊστορική εποχή και την απόδραση ενός τυρρανόσαυρου στη σύγχρονη. Προτείνετε κυρίως για τους fans του είδους.

 

Flight Of The Navigator (1986) : Αρκετά καλή οικογενειακή ταινιούλα, τπτ το ιδιαίτερο αλλά βλέπεται ευχάριστα.

 

Les Deux Mondes (2009) : Γαλλική κωμωδία με αρκετό γέλιο κατά διαστήματα κι έξυπνο θέμα.

 

Slaughterhouse Five (1972) : Μέτριο σε γενικές γραμμές αλλά σε κρατάει με το αρκετό σασπένς, ιδιαίτερα στο flashback του 2ου παγκοσμίου πολέμου.

 

 

Έφτιαξα και μια λίστα στο αρχικό post με ότι έχει προταθεί/ειπωθεί μέχρι στιγμής, ώστε αν κάποιος θέλει να προτείνει κάτι να ρίχνει μια ματιά προκειμένου να μην λέγονται οι ίδιες ταινίες ξανά & ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ πρόσφατα και δυστυχώς είναι μια πατάτα και μισή. Σε όσους σκοπεύουν να τη δουν, προτείνω να την αποφύγουν.

 

Όσο για το toki wo kakerou shojou (the girl who leapt through time), είναι αρκετά καλή ταινία, μόνο που είναι... anime ταινία. :-D

 

+1, φοβερή ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ΄όσο είδα δεν έχει αναφερθεί και ένα άλλο που μου άρεσε πολύ:

 

http://www.imdb.com/title/tt0146315/

 

Tom's Midnight Garden (1999) με Greta Scacchi, Joan Plowright ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάπα το καρπούζι, απλά μακριά.

 

Το returner??

Δεν το έχω δει ούτε εγώ ακόμα αλλά είναι στη λίστα μου, μου το έχουν προτείνει αρκετές φορές.

Στο προτείνω κι εγώ, για ιαπωνική παραγωγή είναι αρκετά καλή, ενώ δε της λείπει & το στοιχείο της κωμωδίας παρόλο που δεν εντάσσεται εκεί.

 

Frequently Asked Questions About Time Travel.ασδαφαφσφσ

Αυτό έτυχε να το δω πριν μερικές εβδομάδες (ξέχασα να το αναφέρω) και θα έλεγα ότι είναι πολύ συμπαθητική ταινία. Αγγλικής παραγωγής, αν και ερασιτεχνική δεν τη βαριέσαι καθόλου.

 

απ΄όσο είδα δεν έχει αναφερθεί και ένα άλλο που μου άρεσε πολύ:

 

http://www.imdb.com/title/tt0146315/

 

Tom's Midnight Garden (1999) με Greta Scacchi, Joan Plowright ;)

Ωραία, θα τα έχω στα υπόψιν & αυτά. :-)

 

 

Μία ακόμα αξιόλογη ταινία που δεν αναφέρθηκε, είναι το Sphere με τον Dustin Hoffman, απορώ με τη βαθμολογία που έχει στο imdb γιατί προσωπικά μου άρεσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...