Προς το περιεχόμενο

Ταινίες με θέμα το ταξίδι στον χρόνο !!


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Donnie Darko-οπωσδήποτε(2001)

 

Donnie Darko (δες το οπωσδήποτε)

 

respectfull:-)δες παντως donnie darko...απο τις πιο γ@μηστερες ταινιες,με αυτο το θεμα...

 

Γιατί όλες οι καλές ταινίες πρέπει να έχουν ένα τραγικό/μούφα τέλος? :mad:

 

 

Παιδιά, είδα επίσης και τα :

 

Just Visiting :

αν και εντάσσεται καθαρά στις κωμωδίες κι όχι στα επ. φαντασίας, είναι από τις καλύτερες ταινίες που μπορεί να δει κανείς με αυτό το θέμα. Διασκεδαστική, έξυπνη και με καλούς ηθοποιούς. Το θέμα της είναι ένας κόμης που με παρέα τον βοηθό του από λάθος μάγια βρέθηκαν από τον 12ο αιώνα στον 21ο. Και σε μια κυριολεκτικά εξωγηίνη κονωνία γι'αυτούς πρέπει να βρουν τρόπο να επιστρέψουν στην εποχή τους. Δείτε την και δε θα μετανιώσετε.

 

 

Time Bandits :

Μια άκρως ερασιτεχνική βαρετή & παλιά μπούρδα αγγλικής παραγωγής που δυστυχώς δε θα μπορούσε να μαγέψει ούτε 7χρονο παιδάκι. Πρώτη φορά που μια ταινία αυτής της κατηγορίας με αφήνει τελείως αδιάφορο, απορώ πως άντεξα και το είδα μέχρι το 60ο λεπτό. :fear: (δεν είχα διαβάσει τόσο κακές κριτικές πάντως, ίσως είναι και θέμα γούστου)

 

 

The Lake House

Πολύ ευχάριστη και ενδιαφέρουσα ταινία (όχι & από τις καλύτερες πάντως όσον αφορά το χωροχρονικό συνεχές) που αφορά 2 νέους που ερωτεύονται μέσω αλληλογραφίας. Το αξιοπερίεργο είναι ότι η αλληλογραφία καταλήγει σε διαφορετικές εποχές μεταξύ τους, για την ακρίβεια με 2 χρόνια διαφορά, εξ'ου και η ελληνική ονομασία : Έρωτας δίχως παρόν Σε συνδυασμό με το πολύ καλό τέλος πιστεύω ότι αξίζει να της ρίξετε μια ματιά αν ενδιαφέρεστε για τη συγκεκριμένη κατηγορία όπως εγώ.

 

 

Επίσης στην αρχική λίστα που παρέθεσα, ξέχασα να αναφέρω την πολύ καλή ταινία Premonition με την Sandra Bullock (παίζει επίσης και στο Lake House ως πρωταγωνίστρια)

η ηρωίδα μέρα παρά μέρα βιώνει 2 διαφορετικές (παράλληλες) πραγματικότητες, όπου στη μία ξυπνάει και η ζωή της έχει καταστραφεί με τον άντρα της να'χει πεθάνει σε τροχαίο και τα παιδιά της ορφανά και στην άλλη τα πάντα είναι φυσιολογικά όπως πριν το δυστύχημα. Μόλις αντιλαμβάνεται ότι η μια πραγματικότητα είναι αυτή που θα βιώσει μελλοντικά αν εξελιχθούν έτσι τα πράγματα, θα προσπαθήσει να αποτρέψει το μοιραίο (δυστυχώς χωρίς επιτυχία). Αν και φαντάζομαι ότι πολλοί από σας την έχουν δει, τέσπα... :o

 

 

Αυτά μέχρι στιγμής, πιστεύω ότι το σύνολο τουλάχιστον των πιο επιτυχημένων ταινιών με αυτό το θέμα έχει αναφερθεί. Δυστυχώς μερικές παλιές δεν κατόρθωσα να τις βρω πουθενά.

Επεξ/σία από Cloud_7
add spoiler tags
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά το Groundhog Day όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο δεν το είχα δεί ποτέ.Αλλα είναι η καλύτερη ταινία που έχω δει τον τελευταίο καιρό.Έριξα τρελό γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω ενα κολλημα με το θεμα ''ταξιδια στο χρονο'', ΜΙΑ ειναι η σειρα:

(καλα δεν εχει αλλους μεγαλους εδω μεσα? :whistle:)

 

http://www.imdb.com/title/tt0083500/

 

περιμενα χρονια για να βρω τροπο να την αποκτησω σε dvd, αν καποιος ενδιαφερεται τα εχω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
επειδη εχω ενα κολλημα με το θεμα ''ταξιδια στο χρονο'', ΜΙΑ ειναι η σειρα:

(καλα δεν εχει αλλους μεγαλους εδω μεσα? :whistle:)

 

http://www.imdb.com/title/tt0083500/

 

περιμενα χρονια για να βρω τροπο να την αποκτησω σε dvd, αν καποιος ενδιαφερεται τα εχω ;)

Τι θυμήθηκες...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που ετοιμαζόμουν να ψάξω το topic, το βρήκα έτοιμο πρώτο απ'όλα με σημερινά replies. :-D

 

Βρήκα και είδα επίσης & το Langoliers (λίγο παραπάνω ψάξιμο ήθελε), πολύ καλή ταινία με αρκετό σασπένς, δεν την βαρέθηκα ούτε για ένα λεπτό στη διάρκειά της. Ο Steven King δίνει μια δική του διάσταση στο θέμα του χωροχρονικού ταξιδιού και σε κρατάει καθηλωμένο από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

Πρόσφατη ταινία σχετικά με time-travel που την ανέφερε κι ένας φίλος στο προτελευταίο post, είναι το Timecrimes, την οποία είδα και σήμερα. Αν και σε γενικές γραμμές βρίσκεται λίγο πάνω από τα όρια της μετριότητας, είναι πολύ καλή όσον αφορά την ''περι''πλοκή των χρονικών παραδόξων. Μετά το τέλος της, πραγματικά χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις αν οι σκηνοθέτες έκαναν τπτ παράδοξο ή αν τα παράδοξα που διαδραματίστηκαν ήταν όντως λογικά. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+6 ακόμα.

 

13 Going On 30 (2004) : Καλή ταινιούλα που είναι παράλληλα και κομεντί/κωμωδία. Συμμετέχει ο Matthew Broderick που είχε πρωταγωνιστήσει και στο : You Can Count On Me.

 

Black Night (2001) : Μέτρια κωμωδία σε γενικές γραμμές με ελάχιστες ξεκαρδιστικές σκηνές, σε στυλ Just Visiting αλλά αντιστρόφως ανάλογη.

 

If Only (2004) : Δεν την είδα ακόμα αλλά από reviews που διάβασα είναι σε στυλ Premonition, αρκετοί την ανέφεραν ως σπαραξικάρδια & υπερβολικά ρομαντική.

 

Kate and Leopold (2001) : Αν και την είχα ακούσει αρκετές φορές στο παρελθόν δεν ήξερα ότι έχει σχέση με time-travel, την είδα προχθές και μου άρεσε αρκετά, δυστυχώς κακό & ερασιτεχνικό φινάλε.

 

Somewhere In Time (1980) : Κάποιος φιλοτιμήθηκε να κάνει την μετάφραση & έτσι την κατέβασα, για πρώτη φορά την είχα ακούσει στα extras του butterfly effect όπου οι σκηνοθέτες την ανέφεραν ως την καλύτερη & παράλληλα πιο κλασική ταινία με αυτό το θέμα, που σχημάτισαν αυτήν την άποψη δε μπορώ να καταλάβω, ίσως δε μου άρεσε και τόσο επειδή έχω ένα κόλλημα με τις κλασικές.

 

The Final Countdown (1980) Η κλασική ταινία του Don Taylor όπου το αεροπλανοφόρο Νίμιτς ύστερα από μια θύελλα που αποκτά την ιδιότητα χρονοδίνης, μεταφέρεται στον β' παγκόσμιο πόλεμο 40 χρόνια πριν. Για την εποχή της πιστεύω πως είναι εξαιρετική και αν & κλασική την είδα με μεγάλη ευχαρίστηση.

 

Αυτή που δε βρήκα πουθενά είναι το Time After Time & μάλλον θα είναι πολύ δύσκολο. Την είχα δει στην τηλεόραση πριν μερικά χρόνια και μου έχει κολλήσει από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Doctor Who οπωσδήποτε..!! Ξεκίνα με τα καινουρια (απο το 2005 και μετά) και μετα αν έχεις όρεξη βρίσκεις και τα κλασικά παλιά..

 

---------- Προσθήκη στις 16:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:13 ----------

 

α καλάαα.... το 2008 ξεκίνησε το θρίντ.. λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Μπήκα στο thread έτοιμος να προτείνω 2-3 ταινίες, και αντ' αυτού βρέθηκα να σημειώνω για να δω κι εγώ :P

 

Χα, κι εγώ το ίδιο. Έχω ήδη τσεκάρει καμια δεκαριά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...