Προς το περιεχόμενο

Popcorn A-110 Review : Ο απόλυτος media player ;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Α-100 δεν θα μου το συνιστούσατε? Γιατί το Α-110 ξεφεύγει ακόμα σε χρήματα ;) Αν το πάρω από εξωτερικό δεν είναι υποχρεωμένοι με την απόδειξη αγοράς να το φτιάξουν? Η μόνο από Ε.Ε. ισχύει αυτό :rolleyes: Μπορώ δηλαδή να το συνδέω με το router να κατεβάζει ασταμάτητα και όποτε θέλω να το συνδέω με Tv να βλέπω και τις ταινιούλες έτσι? Είναι απλά φοβερό και σκέφτομαι να το πάρω από εδώ αλλά το Α-100. Τι λέτε, οι ειδικοί?

 

Η διαφορα 110 με 100 ειναι μονο 25 ευρω, και το 110 παιρνει και sata σκληρους μεσα οχι μονο IDE οπως το 100, και υποστηριζει DTS (ολα σχεδον τα mkv εχουν DTS ηχο) και απευθειας στην TV (χωρις να χρειαζεται συνδεση με ενισχυτη ή μετατροπη του αρχειου mkv καταλληλη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις γύρω από το NMT της Syabas. Τα 3 πρώτα σε πωλήσεις μηχανάκια, είναι το Popcorn Hour, το Egreat EG-31b και το HDX 1000 (το πιο όμορφο κατά την γνώμη μου και από αλουμίνιο... ) Ένα πλεονέκτημα του Popcorn έναντι τον άλλων είναι ότι υποστηρίζει DTS downmix. Με άλλα λόγια, αν μια ταινία έχει ήχο σε DTS για να τον ακούσουμε θα πρέπει να στείλουμε τον ήχο για αποκωδικοποίηση είτε σε ενισχυτή με DTS είτε σε τηλεόραση με DTS. Το Popcorn Hour όμως, έχει πάρει άδεια και μπορεί να δώσει στέρεο ήχο στα RCA. Βέβαια (χε χε χε) το firmware του PCH μπορεί να γίνει crossflash και στα υπόλοιπα ΝΜΤ όπως το Egreat και να αποκτήσουν αυτή την δυνατότητα.... Αξιόλογη πρόταση για όποιον δεν ενδιαφέρεται για εσωτερικό σκληρό, δίκτυο, streaming, torrent κτλ είναι και το WD TV της Western Digital με τιμή 99 ευρώ! Βέβαια έχει ακόμη κάποια προβληματάκια τα οποία θα λυθούν με το επικείμενο firmware update, αλλά φοράει το ίδιο ακριβώς τσιπάκι με τα NΜΤ οπότε οι επιδόσεις είναι παραπλήσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ταινίες που ΔΕΝ είναι HD θα μπορείς να τις βλέπεις απευθείας από το laptop σου (κάνεις ένα share κτλ)

 

Στις HD ΑΝ αντιμετωπίσεις πρόβλημα όταν τις παίζεις από το laptop, δηλαδή AN σου κολλάει μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

1. Αν έχεις εγκαταστήσει εσωτερικό δίσκο, μπορείς να τις γράψεις εκεί (μέσω του ασύρματου δικτύου) και να τις παίξεις

2. Αν έχεις κάποιον USB δίσκο, το συνδέεις στο laptop και τη γράφεις εκεί, και μετά συνδέεις το USB δίσκο στο popcorn

 

Θα κανω μάλλον όπως το λες .Θα βλέπω τις απλές ταινίες μέσω share ή ασύρματα και τις HD θα τις βάζω σ εναν sata και τελειώνει αλλιώς δεν βλέπω φως .

Αυτές ομως που ειναι πάνω από 8GB θα τις παιξει ή δεν θ αφήσουν τα Vista?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μάλλον όπως το λες .Θα βλέπω τις απλές ταινίες μέσω share ή ασύρματα και τις HD θα τις βάζω σ εναν sata και τελειώνει αλλιώς δεν βλέπω φως .

Αυτές ομως που ειναι πάνω από 8GB θα τις παιξει ή δεν θ αφήσουν τα Vista?

 

Θα τις παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα 110 με 100 ειναι μονο 25 ευρω, και το 110 παιρνει και sata σκληρους μεσα οχι μονο IDE οπως το 100, και υποστηριζει DTS (ολα σχεδον τα mkv εχουν DTS ηχο) και απευθειας στην TV (χωρις να χρειαζεται συνδεση με ενισχυτη ή μετατροπη του αρχειου mkv καταλληλη)...

Η διαφορά τους είναι 75e και όχι 25e όπως αναφέρεις, απότι βλέπω εδώ http://www.popcornhour.gr/Home/tabid/101/Default.aspx για αυτό και το σκέφτομαι για το A-100 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά τους είναι 75e και όχι 25e όπως αναφέρεις, απότι βλέπω εδώ http://www.popcornhour.gr/Home/tabid/101/Default.aspx για αυτό και το σκέφτομαι για το A-100 :rolleyes:

 

http://www.popcornhour.com/onlinestore/

 

(Το επισημο site της εταιρειας)

 

190 ευρω με τα μεταφορικα μεσα το Α110 (χωρις το wifi adapter), 165 ευρω το Α100...

 

Βγαλε μια προπληρωμενη και ενα λογαριασμο στο paypal και παρτο στην κανονικη του τιμη και οχι οσο γουσταρει καθενας εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.popcornhour.com/onlinestore/

 

(Το επισημο site της εταιρειας)

 

190 ευρω με τα μεταφορικα μεσα το Α110 (χωρις το wifi adapter), 165 ευρω το Α100...

 

Βγαλε μια προπληρωμενη και ενα λογαριασμο στο paypal και παρτο στην κανονικη του τιμη και οχι οσο γουσταρει καθενας εδω...

Στην περίπτωση που χρειαστεί η εγγύηση όμως, δε θα ναι λίγο ζόρι/ταλαιπωρία;

Επίσης στην περίπτωση που είσαι ο super γκαντέμης και σταματήσει στο τελωνείο υπάρχει καμιά ιδέα για το πόσο παραπάνω θα στοιχίσει;

Sorry αν φεύγω λίγο offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που χρειαστεί η εγγύηση όμως, δε θα ναι λίγο ζόρι/ταλαιπωρία;

Επίσης στην περίπτωση που είσαι ο super γκαντέμης και σταματήσει στο τελωνείο υπάρχει καμιά ιδέα για το πόσο παραπάνω θα στοιχίσει;

Sorry αν φεύγω λίγο offtopic.

 

Τελωνειο κανα 50αρι πηγε σε καποιον που του το ειχαν στειλει απο ΗΠΑ. Αν στο στειλουν με EMS που ειναι και το πιο συνηθισμενο απο Κινα δεν το σταματανε συνηθως...

 

Παντως ειναι αμαρτια να δωσεις τοσα χρηματα να το παρεις απο εδω για λογους εγγυησης και να μην εχεις DTS decoding (εκτος αν δε σε ενδιαφερει να το συνδεσεις απευθειας στην TV παρα μονο σε ενισχυτη ή δε θες να παιζεις mkv αρχεια ή δε βαριεσαι να κανεις μετατροπη των αρχειων)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το videaki μπράβο, μικρές οι διαφορές ανάμεσα σε Α-100 και Α-110 όπως αναφέρει, για το Β-110 λέει μακριά ακόμα. Αν έκανε και ένα συγκριτικό με EG-M31B θα ήταν μια χαρά...Του έστειλα μήνυμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενσυρματη καλωδιωση και ενα data server για torrent downloading.

θελω ενα media player που να πεζει αρχεια (κυριως βιντεο)μεσω network ,απευθειας απο εκει.

εχω ραδιο ενισχυτη με hdmi 1.3 & dts.

τι προτεινετε καλυτερα απο τα 3 που εχετε αναφερει εδω.

για tv recording απο οτι εχω ψιλο ψαξει θα αναγκαστω να παρω και ενα dvd εγγραφης

ξεχωριστα.

 

thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημα είναι καταπληκτικού αλλά η τιμή του φθάνει την τιμή ενός απλού pc, πράγμα που σημαίνει οτι δεν αξίζει να το αγοράσει κανείς...!

 

γενικά μηχανήματα αυτού του είδους πρέπει να πωλούνται σε πολύ χαμηλότερες τιμές (~150€) για να λέγαμε οτι αξίζει τον κόπο, αλλά με 280 αγοράζεις pc με c2d,2gb ram,500hdd,vga που μπορεί να παιξει έστω ενα απλό game, έχεις os, εχεις παραμετροποιήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή ερώτηση. Έχω στο USB μου τη σειρά που θέλω για παράδειγμα να δω σήμερα και έχω κατεβάσει. 1.avi + 1.srt! Το συνδέω πάνω και βλέπω την ταινιούλα στην TV κανονικά με τους υπότιτλους που έχω κατεβάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενσυρματη καλωδιωση και ενα data server για torrent downloading.

θελω ενα media player που να πεζει αρχεια (κυριως βιντεο)μεσω network ,απευθειας απο εκει.

εχω ραδιο ενισχυτη με hdmi 1.3 & dts.

τι προτεινετε καλυτερα απο τα 3 που εχετε αναφερει εδω.

για tv recording απο οτι εχω ψιλο ψαξει θα αναγκαστω να παρω και ενα dvd εγγραφης

ξεχωριστα.

 

thanx.

 

Το 110 θες...

 

το μηχάνημα είναι καταπληκτικού αλλά η τιμή του φθάνει την τιμή ενός απλού pc, πράγμα που σημαίνει οτι δεν αξίζει να το αγοράσει κανείς...!

 

γενικά μηχανήματα αυτού του είδους πρέπει να πωλούνται σε πολύ χαμηλότερες τιμές (~150€) για να λέγαμε οτι αξίζει τον κόπο, αλλά με 280 αγοράζεις pc με c2d,2gb ram,500hdd,vga που μπορεί να παιξει έστω ενα απλό game, έχεις os, εχεις παραμετροποιήση.

 

Σωστος με 200-300 που ζητανε φτιαχνεις ενα HTPC που τα παιζει ολα και δεν εχει προβλημα με ορισμενα mkv με βαρυ encoding οπως εχουν τα popcorn και συναφη. Το προβλημα ειναι μονο οτι μπορει να ειναι ογκωδες και μπορει να ακουγονται οι ανεμιστηρες του...

 

Μια απλή ερώτηση. Έχω στο USB μου τη σειρά που θέλω για παράδειγμα να δω σήμερα και έχω κατεβάσει. 1.avi + 1.srt! Το συνδέω πάνω και βλέπω την ταινιούλα στην TV κανονικά με τους υπότιτλους που έχω κατεβάσει;

 

Σαφως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος με 200-300 που ζητανε φτιαχνεις ενα HTPC που τα παιζει ολα και δεν εχει προβλημα με ορισμενα mkv με βαρυ encoding οπως εχουν τα popcorn και συναφη. Το προβλημα ειναι μονο οτι μπορει να ειναι ογκωδες και μπορει να ακουγονται οι ανεμιστηρες του...

 

Θα σε πείραζε να κάνεις ένα παράδειγμα πως θα έκτιζες ένα HTPC για να έρθει στα 200-300 ευρώ που λες και να παίζει χωρίς πρόβλημα 1080p matroska.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...