Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
George δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις "πατάτα" μία ταινία που κατά γενική ομολογία είναι αριστούργημα.

Μπορείς να πεις μέχρι και "δεν μου αρέσει" αν το θεωρείς αντιαισθητικό.

Να λάβεις μία απάντηση " οκ, γούστο σου", και να τελειώσει εκεί το θέμα.

 

Το να αποκαλείς την συγκεκριμένη ταινία "πατάτα" είναι τουλάχιστον προκλητικό.

 

Η ταινία δεν έχει κρυφά νοήματα, αυτά που θέλει να περάσει τα περνάει φανερώτατα.

Το να τα χαρακτηρίζεις ασόβαρα και χωρίς ειρμό, δεν υποβαθμίζεις την ταινία, αλλά το επίπεδό σου σαν θεατής.

 

 

okie, let's flame now!

 

Φιλε μου, με προσωπικες επιθεσεις δεν προκειται να ενισχυσεις την επιχειρηματολογια σου. Σοβαρα πιστευεις οτι οσοι δεν παραδεχονται αυτη τη πατατα ειναι "υποβαθμισμενου επιπεδου"?

 

Που την ειδες τη "γενικη ομολογια"? Πιασε 100 ατομα που θα το δουν και ρωτησε τους. Πιστευω οτι ενα 80% θα σου πει οτι ξερασε:lol:

 

Παντως εαν ειναι το τοπικ να συνεχιστει με υβρεολογια απ τους φανατικους υποστηρικτες της εν λογω πατατας, τοτε εχουν δικιο οι φιλοι που μιλανε για RIP thread:-D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετ μι γκιες:

 

 

dead_thread.jpg

 

ειλικρινά? το πορτοκάλι είναι controversial σχεδόν εξ'ορισμού. οπότε είναι λογικό να υπάρχει και πολύ θάψιμο. ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να βγάλει ωραία συζητησούλα με απόψεις υπέρ και κατά.

αλλά η επιχειρηματολογία μέχρι στιγμής είναι αστεία.

οπότε μάλλον

dead_thread.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, με προσωπικες επιθεσεις δεν προκειται να ενισχυσεις την επιχειρηματολογια σου. Σοβαρα πιστευεις οτι οσοι δεν παραδεχονται αυτη τη πατατα ειναι "υποβαθμισμενου επιπεδου"?

Όχι.

Είμουν ακριβής.

Είπα πως με το να τα χαρακτηρίζεις ασόβαρα και χωρίς ειρμό τις ολοφάνερες ανυσηχίες που σου περνάει, δεν υποβαθμίζεις την ταινία, αλλά το επίπεδό σου σαν θεατής.

 

 

 

Που την ειδες τη "γενικη ομολογια"? Πιασε 100 ατομα που θα το δουν και ρωτησε τους. Πιστευω οτι ενα 80% θα σου πει οτι ξερασε:lol:

Μπορείς να πιστεύεις ότι θες.

hzixznqva228ihlhktlg.jpg

 

 

-----Προστέθηκε 21/12/2008 στις 02 : 15 : 12-----

 

 

ειλικρινά? το πορτοκάλι είναι controversial σχεδόν εξ'ορισμού. οπότε είναι λογικό να υπάρχει και πολύ θάψιμο. ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να βγάλει ωραία συζητησούλα με απόψεις υπέρ και κατά.

 

Σύμφωνοι, όσον αφορά τα μυνήματα που περνάει.

Όχι όμως τον τρόπο που διαλέγει να τα περάσει.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χιλιαδες αυτοι που ψηφισαν δεν ειναι ολος ο κοσμος.

Προφανως οσοι ειχαν καλη εντυπωση εσπευσαν να ψηφισουν. Οσοι καραφλιασαν δεν καθισαν να ασχοληθουν. Ετσι γινεται συνηθως.

 

Επιμενεις να λες για "ολοφανερες ανησυχιες" που περναει.

Ποιες ανησυχιες μπορει να περναει μια σχιζοφρενικη ομαδα χουλιγκανων?

Ο καθενας θα μπορουσε να κανει μια τετοια ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν την έχω δει την ταινία. Ξέρω μέσες άκρες τι πραγματεύεται, από συζητήσεις με την παρέα (που την έχουν δει). Σκοπεύω να την δω προσεχώς, (αλλά αυτό το λέω εδώ και μερικά χρόνια και το DVD μαζεύει σκόνες).

 

Μερικές κριτικές καλές και κακές:

(metacritic rating ---> 78)

(Rotten Tomatoes Rating 90%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χιλιαδες αυτοι που ψηφισαν δεν ειναι ολος ο κοσμος.

Προφανως οσοι ειχαν καλη εντυπωση εσπευσαν να ψηφισουν. Οσοι καραφλιασαν δεν καθισαν να ασχοληθουν. Ετσι γινεται συνηθως.

 

Επιμενεις να λες για "ολοφανερες ανησυχιες" που περναει.

Ποιες ανησυχιες μπορει να περναει μια σχιζοφρενικη ομαδα χουλιγκανων?

Ο καθενας θα μπορουσε να κανει μια τετοια ταινια.

 

Eιμαι που αν τους ρωτησεις κραταει ουδετερη σταση για την ταινια δεν ειναι του γουστου μου αλλα ειναι καλη πολυ προχωρημενη για την εποχη της πολυ φουτουριστικο περιβαλλον πολυ ωραια δομημενη ειναι κατι σαν το matrix τις εποχης 70" αλλα με πιο καλιτεχνικη αποψη και θεωρω πολυ κουτο να την σχολιαζεις τοσο ρηχα ειλικρινα αναθεμα αν καταλλαβες καν τα προβλεπομενα για τον μεσου νου ανθρωπο.

Και ξανατονιζω ειναι καλη ταινια οχι του γουστου μου αλλα δεν παυει να ειναι κατι το τοσο διαφορετικο στον χωρο και οφιλουμε να το σεβομαστε καπως...

 

Χαιρομαι που μπαινεις κ στην διαδικασια διαλογου αλλα δες την λιγο χωρις προκαταληψη και ισως δεις τα μηνυματα που ηθελε να περασει(οτι δεν θα σαρεσει παλι δεν νομιζω να αλλαξει γιατι αυτα ειναι γουστα παντα)

 

Υ.Γ Μην περιμενεις (χωρις να θελω να σε θιξω φιλος) να σε παρουν καποιοι σοβαρα οταν μετα απο πολυ καλη επεξηγηση ακομα να καταλαβεις πως πεθανε ο terminator στο 2:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ george___:

http://www.collativelearning.com/a%20clockwork%20orange%20review.html

 

Διάβασε αυτή την ανάλυση, μπας και αντιληφθείς κι εσύ τι αντιλαμβανόμαστε οι λοιποί.

 

ΥΓ: Βάλε στο google λήμα έρευνας το "clockwork orange analysis" να δεις πόσοι έχουν ασχοληθεί με μια ταινία που χλευάζεις γιατί ούτε αντιλαμβάνεσαι ούτε έχεις δει ολόκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι που αν τους ρωτησεις κραταει ουδετερη σταση για την ταινια δεν ειναι του γουστου μου αλλα ειναι καλη πολυ προχωρημενη για την εποχη της πολυ φουτουριστικο περιβαλλον πολυ ωραια δομημενη ειναι κατι σαν το matrix τις εποχης 70" αλλα με πιο καλιτεχνικη αποψη και θεωρω πολυ κουτο να την σχολιαζεις τοσο ρηχα ειλικρινα αναθεμα αν καταλλαβες καν τα προβλεπομενα για τον μεσου νου ανθρωπο.

Και ξανατονιζω ειναι καλη ταινια οχι του γουστου μου αλλα δεν παυει να ειναι κατι το τοσο διαφορετικο στον χωρο και οφιλουμε να το σεβομαστε καπως...

Χαιρομαι που μπαινεις κ στην διαδικασια διαλογου αλλα δες την λιγο χωρις προκαταληψη και ισως δεις τα μηνυματα που ηθελε να περασει(οτι δεν θα σαρεσει παλι δεν νομιζω να αλλαξει γιατι αυτα ειναι γουστα παντα)

 

Υ.Γ Μην περιμενεις (χωρις να θελω να σε θιξω φιλος) να σε παρουν καποιοι σοβαρα οταν μετα απο πολυ καλη επεξηγηση ακομα να καταλαβεις πως πεθανε ο terminator στο 2:rolleyes:

 

Φιλε, με το να κανεις κι εσυ προσωπικες επιθεσεις δεν θα κερδισεις κατι. Μπουμεραγκ γυριζει σε βαρος σου;)

Ποια "καλη επεξηγηση" μου εκανε? Δυο φορες τον ρωτησα πως καταστραφηκε στο τελος το ρομποτ και επεφυγε να απαντησει(γιατι προφανως ουτε κι αυτος το καταλαβε)

Και για να τελειωνουμε με τα υβρεολογια ορισμενων, δεν "περιμενω να με παρουν σοβαρα" καποιοι που ειναι ουτως ή αλλως ασοβαροι.

 

Για να ξαναγυρισουμε τωρα στη ταινια, αρκει να διαβασετε καποιες απ τις κριτικες απ το link που εβαλε ο φιλος Praetorian:

 

Chicago Sun-Times Roger Ebert

It is just plain talky and boring. You know there's something wrong with a movie when the last third feels like the last half.

 

Chicago Reader Dave Kehr

A very bad film--snide, barely competent, and overdrawn--that enjoys a perennial popularity, perhaps because its confused moral position appeals to the secret Nietzscheans within us.

 

και μερικες κριτικες θεατων:

 

A very poor movie. Incredibly boring in addition to being loathsome. It would be 0 out of 10 if not for Wendy Carlos' soundtrack.

 

Complete crap... I watched no more than 40 minutes of this garbage and couldn't take it anymore. I would rather chew glass while sitting in an oven than watch another millisecond of this crap again!

 

...this film sucked for lack of a better word. It was disgusting and captured nothing that Burgess intended to portray in his novel. BOO HISS, go read the book if you've only seen the movie because it did it absolutely NO justice.

 

Σοβαρα θα τους απαξιωσετε ολους αυτους που συμφωνουν με μενα?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Υ.Γ Μην περιμενεις (χωρις να θελω να σε θιξω φιλος) να σε παρουν καποιοι σοβαρα οταν μετα απο πολυ καλη επεξηγηση ακομα να καταλαβεις πως πεθανε ο terminator στο 2:rolleyes:

 

i rofled hard at this one...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@οfftopic:

 

Φιλε, με το να κανεις κι εσυ προσωπικες επιθεσεις δεν θα κερδισεις κατι. Μπουμεραγκ γυριζει σε βαρος σου

Ποια "καλη επεξηγηση" μου εκανε? Δυο φορες τον ρωτησα πως καταστραφηκε στο τελος το ρομποτ και επεφυγε να απαντησει(γιατι προφανως ουτε κι αυτος το καταλαβε)

 

Ασχετο, αλλα μπορεις να μου πεις τι εγινε στο τελος γιατι δεν το καταλάβα? Πως σκοτωθηκε ο Εξολοθρευτης? Απο μόνος του??

 

Τι ρωτάς τώρα?? Όχι μόνος του δεν μπορούσε για αυτο έδωσε το χειριστήριο στην Κόνορ να τον κατεβάσει μέσα. Το θέμα είναι πως η ταινία είχε δυνατή αρχή-μέση και τέλος.. Απίστευτο πράγμα..

 

To ξερω οτι εχει δυνατη μεση-μεση-τελος (οχι φυσικα οσο το Νο1:-)) αλλα η απορια μου ειναι τι συνεβη στο τελος και καταστραφηκε... Mετα την απαντηση σου εξακολουθω να μην καταλαβαινω.

 

 

Το εχω δει στην tv το εργο σκηνες σκηνες και καταλαβα πληρως τι ειπε...ποσο πιο λιανα να στο κανει?Ειναι σαν να τον κοροιδευεις...

 

Οκ φιλος ειναι μαπα η ταινια και εσυ θα εκανες καλυτερη το 1971 ειμαι σιγουρος να σταματησουμε να βιαζουμε το τοπικ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ποια "καλη επεξηγηση" μου εκανε? Δυο φορες τον ρωτησα πως καταστραφηκε στο τελος το ρομποτ και επεφυγε να απαντησει(γιατι προφανως ουτε κι αυτος το καταλαβε)

Η επόμενη κίνηση είναι να δεις την ταινια (ή να την ξαναδεις εν πάσει περιπτώση να φρεσκάρεις τη μνήμη σου). Δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ πως κάποιος μπορεί να μην κατάλαβε τι έγινε σε εκείνη τη σκηνή (εξήγησα τους λόγους σε εκείνο το topic).

 

Και για να τελειωνουμε με τα υβρεολογια ορισμενων, δεν "περιμενω να με παρουν σοβαρα" καποιοι που ειναι ουτως ή αλλως ασοβαροι.

Δεν είναι όλοι εναντίον σου.

Και θα σε συμβούλευα να δώσεις στο topic λίγο περιθώριο να... αναπνεύσει. Νομίζω ότι ήσουν σαφής με την άποψή σου....

 

Για να ξαναγυρισουμε τωρα στη ταινια, αρκει να διαβασετε καποιες απ τις κριτικες απ το link που εβαλε ο φιλος Praetorian:

Για την ιστορία, τα link τα έβαλα γιατί πρόκειται για δυο αξιολογα site, όπου ακούγονται με επιχειρήματα (στις αναλυτικές κριτικές έστω) και οι δύο απόψεις. Το ότι κάποιοι συμφωνούν με τη δική σου άποψη, δεν αποκλείει την ύπαρξη άποψης από τους υπόλοιπους που διαφωνούν.

 

On a special note, βρήκα στην αναζήτηση ένα διαμαντάκι-παλιότερο θέμα που ξεκίνησε ο Akujin και τα έχωνε ο καθένας σε ταινίες και ηθοποιούς (ξεχωρίζοντας και κάποιες που του άρεσαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...