Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ο φιλος Disqualified το λεει συγκλονιστικη αρχη? Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται :lol:

 

 

αυτο στο κανω quote για να δεις ποιος απαξιωσε και ποιος χλευασε επειδη ετσι αναφερθηκες. Εκτος και αν αυτο εσυ το θεωρεις ευγενικη απαντηση στο γουστο μου. Προσωπικα εγω φερθηκα με σεβασμο στο γουστο σου και το γραψα και σε δυο απο τα post μου και σου εξηγησα και χωρις εντασεις κατι συγκεκριμενο για την ταινια (οπως αρμοζει σε ανταλλαγη αποψεων). Οι αλλοι δε με νοιαζει τι σου εγραψαν και ειναι δικο τους θεμα. Αλλα οπως ειπα πριν μη λεμε κι ο,τι θελουμε και να κοιταμε και τι γραφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Mα δεν απαξιωσα εσενα με αυτο! Την αρχη του εργου απαξιωσα.

Δεν συνηθιζω να κανω προσωπικες επιθεσεις.

 

Τοτε θα πρεπει να επιλεγεις προσεκτικοτερα τις εκφρασεις που χρησιμοποιεις γιατι προκαλεις και δεν το καταλαβαινεις. Και δεν χρειαζεται να απαξιωσεις ουτε το εργο απλα πες οτι δε σου αρεσε και τι δε σου αρεσε. Οι πατατες και τα λοιπα ειναι περιττα αν θες να μιλας σωστα μιας και δε σου αρεσει να σε χλευαζουν. Αυτα ισχυουν για ολους και για ολα. Αυτα..., δε χρειαζεται να το συνεχισουμε ετσι κι αλλιως παω για υπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε θα πρεπει να επιλεγεις προσεκτικοτερα τις εκφρασεις που χρησιμοποιεις γιατι προκαλεις και δεν το καταλαβαινεις. Και δεν χρειαζεται να απαξιωσεις ουτε το εργο απλα πες οτι δε σου αρεσε και τι δε σου αρεσε. Οι πατατες και τα λοιπα ειναι περιττα αν θες να μιλας σωστα μιας και δε σου αρεσει να σε χλευαζουν. Αυτα ισχυουν για ολους και για ολα. Αυτα..., δε χρειαζεται να το συνεχισουμε ετσι κι αλλιως παω για υπνο

 

Εφοσον μου λες να προσεχω γιατι προκαλω, γιατι δεν σκεφτεσαι οτι κι εγω με τη σειρα μου μπορει να προκαλουμε απ αυτα που λενε αλλοι?

Φιλε μου, αυτη δεν ειναι λογικη, να μη μπορουμε να εκφρασουμε την αποψη μας διοτι καποιοι θα προκαλουνται. Σημασια εχει να αποφευγονται οι προσωπικες επιθεσεις και χαρακτηρισμοι. Εκει ξεχωριζει ο πολιτισμενος ανθρωπος απ τον φαυλο.

Ειναι δικαιωμα μου να απαξιωσω ενα εργο που θεωρω οτι αξιζει απαξιωση. Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι δικαιωμα μου. Μη πας να βαλεις φιμωτρο σε κανεναν, αλλωστε ουτε κι εσυ θα ηθελες να σου βαλουν φιμωτρο.

Οπως ειδες, οποιος με χλευασε ελαβε την καταλληλη απαντηση.

Ειπες οτι δεν σε νοιαζει τι μου εγραφαν οι αλλοι ειναι δικο τους θεμα, ομως εσυ μιλησες και για λογ/σμο τους, εξου και το quote μου.

Τελος, επειδη ισχυριστηκες οτι "φερθηκα με σεβασμο στο γουστο σου και το γραψα και σε δυο απο τα post μου και σου εξηγησα και χωρις εντασεις..." θα σου θυμισω τι εχεις πει:

 

"lol...δεν υπαρχει λογος να γινει καποια περαιτερω σοβαρη συζητηση παρα μονο flame γι αυτους που εχουν ορεξη..."

 

"Παντως αν ησουν γνωστης του χωρου και κινηματογραφοφιλος θα ειχες ηδη δει την ταινια τουλαχιστον 3 φορες και θα το χες ψαξει πιο πολυ, δε θα ρωταγες για δηθεν κρυφα νοηματα και δε θα την κατεβαζες μολις χθες για να "ριξεις μια ματια"."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα μονο για λογαριασμο μου και για κανεναν αλλο, αλλα σε εσενα τα γραφω γιατι με εσενα ειχα ενα μικρο διαλογο για την ταινια, αλλα αν θες να κανεις quote να κανεις ολο το μηνυμα για να αποδωθει σωστα το νοημα αυτων που γραφω, ασε που δεν υπαρχει χλευασμος εδω παρα μονο μια ελαχιστη δοση ειρωνιας στη δευτερη προταση αφου μεχρι εκεινη τη στιγμη απαξιωνεις την ταινια με το χαρακτηρισμο πατατα και μετα την κατεβαζεις να τη δεις επειδη δεν τη θυμασαι!!! Αυτο επετρεψε μου δεν ειναι κριτικη κινηματογραφοφιλου και γνωστη του χωρου. Επισης ουτε σε φιμωσα αλλα επισης εχω γραψει οτι ειναι θεμα γουστου και οτι καθε αποψη δεκτη, κατι τα οποια δεν εβαλες στα quote σου. Αυτο ειναι φιμωση και λογοκρισια? Καληνυχτα ελπιζω για τα καλα αυτη τη φορα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koυφα πραγματα λες.

Καταρχην διαβασε ολο το thread για να δεις τι βρισιες δεχτηκα.

Δεν μπηκα σε κανεναν... "κυκλο", οπως ουτε και κανεις μπηκε στο κυκλο μου.

Καποιος εκανε thread για να πουμε τη γνωμη μας για το Κουρδιστο Πορτοκαλι, και ενω μετα απο μερες δεν ειχε απαντησει κανεις, εκανα τον κόπο να απαντησω εγω. Που να το φανταστω οτι θα συναντουσα ενα τοσο χαμηλό επιπεδο και προσωπικες επιθεσεις ...

Δεν υπαρχει προβλημα να ειναι καποιος εχθρικα διακειμενος απεναντι μου, το προβλημα ειναι να μην εχει τροπους.

 

 

..κάποιος μίλησε για "τρολιά".

Εγώ θα μιλήσω για ανώριμη συμπεριφορά, χωρίς την παραμικρή διάθεση μείωσης (πόσο μάλλον που η δική μου αίσθηση για την ταινία δεν απέχει και τόσο απ' την δική σου), και φυσικά θα δώσω και τον λόγο :

 

Λέγοντας ότι λέω κουφά, είμαι βέβαιος πως δεν τραβάς κανένα ζόρι μαζί μου.

Κουφά σου φαίνονται, γι' αυτό και όπως και σε μια παρέα, κουφά θα τα χαρακτήριζες.

Κανένα πρόβλημα από 'μενα.

Τα θέματα όμως είναι τα εξής :

 

ΕΣΥ, όταν ΑΠΛΑ βγαίνει και σου λέει ο άλλος

Αρχικά καταχωρημένο από p_under

φιλε εισαι πολυ λαθος κ δεν μπορεις να ριξεις μια ματια σε τετοια ταινια...Πραγματικα εισια λιγος γοα να ριξεις απλα μια ματια κ να καταλαβεις ...

....του απαντάς

Oxι φιλε μου, εσυ εισαι λαθος. Ειμαι κινηματογραφοφιλος και γνωστης του χωρου εδω και πολλα χρονια. Αυτο με κανει να ξεχωριζω τις πραγματικα καλες ταινιες απο τις πατατες. Αλλο ομως ειναι το θεμα. Δεν μπορεις να βριζεις κοσμο και να τους λες "λιγους" επειδη δεν αρεσει σε ολους η "ταινιαρα" σου.

...το οποίο ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ σημαίνει το εξής :

Είναι ΟΚ για 'σενα να βγεις και να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ το γούστο κάποιου

(και το γούστο για τους ανθρώπους ΔΕΝ είναι αστείο : Είναι τα συναισθήματά τους, είναι οι ιδέες τους, είναι μέρος της προσωπικότητας και της ύπαρξής τους, και είναι όλα αυτά που συνθέτουν την υπόστασή τους ως ανθρώπους), μιλώντας για λαχανικά.

Μέχρι εδώ, οκ για 'μένα. Και ειδικά για την περίπτωση, μα πάνω απ΄όλα γενικά, μιας και σε μία "αντιπαράθεση" ιδεών και προσωπικοτήτων, ΠΡΟΤΙΜΑΩ να βγει ο άλλος και να πει

"ξεκούρδιστη πατάτα ήτανε, παρά κουρδιστό περτικάλι",

παρά

" 'νταξ', κααααααλή ήταν, αλλά ωχ μωρέ, μ' αυτά θ' ασχολιόμαστε τώρα; Τί θες μεσ' στο πιτόγυρο;".

Και για ΑΚΟΜΑ "χειρότερα", πάλι μέσα είμαι. Γιατί τη στιγμή που ΕΧΩ πράγματα να του απαντήσω, δε με πολυκόφτει τί θα πει.

Αν όμως απλά με χλεύη απαντήσει, chances are ό,τι θα εισπράξει χλεύη back X τόσο.

Κι άμα πειραχτεί και το πάει στο προσωπικό, όλο και "χειρότερα" θ' ακούσει. Μέχρι να πει τίποτα για καμμιά θεία μου, και να εισπράξει καμμιά μάπα...

Το θέμα όμως είναι ότι όλα αυτά θα φτάσουνε σ' αυτό το σημείο, αν ο άλλος αρχίσει ΑΠΛΑ με μια απαξίωση, ΧΩΡΙΣ να δώσει και λόγους.

Κι αν ΕΓΩ τα βλέπω τόσο "αναλυτικά", πίστεψέ με οι περισσότεροι τα βλέπουν ακόμα λιγότερο.

Τί είδαμε δηλαδή ;

Αρχίζει ο ένας το thread, δηλώνει το γούστο του για την ταινία, και βγαίνεις ατάκα εσύ και τί του λες ; "Πατάτα. Απορώ τί γούσταρες".

...ΑΝΤΕ να έβγαινες και να του έλεγες "που λες ρε συ μπλαμπλαμπλα και μπλαμπλαμπλα γι' αυτό μπλαμπλαμπλα οπότε μπλαμπλαμπλα ΠΑΤΑΤΑ...".

Δεν το 'κανες όμως.

Αλλά βγήκες και με τη μία είπες έναν χαρακτηρισμό, χωρίς ΕΣΤΩ στο καπάκι να τον δικαιολογήσεις. Καν. Και για την ακρίβεια, όπως προείπα, θα "έπρεπε" ΠΡΩΤΑ να δικιολογήσεις, και ΜΕΤΑ να κοτσάρεις και τον χαρακτηρισμό.

Τουναντίον, πέταξες το μπαλάκι στον άλλον κατευθείαν : "Πατάτα. ΠΕΣ μου τί σου άρεσε".

...Πάει στο διάλο, το άρχισες στραβά (θυμίσου αυτά που είπα περί ανθρώπων και γούστου, που άλλωστε ΚΑΙ για 'σένα, ΕΤΣΙ λειτουργεί).

...Το χειρότερο ήταν ότι το ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ έτσι.

Και το ΑΚΟΜΑ χειρότερο ότι ενώ ΕΣΥ "μπορείς να προκαλείς"....μόλις πει κάτι παραπάνω ο άλλος,,,,τρελλαίνεσαι.

Και το ΕΝΝΟΩ το "τρελλαίνεσαι" : Εδώ επανερχόμαστε σ' ένα απ' τα quote που έχω κάνει σ' αυτό το post : ...Σου λέει ο άλλος (για να κλείσουμε και τη λούπα)

QUOTE]Αρχικά καταχωρημένο από p_under

φιλε εισαι πολυ λαθος κ δεν μπορεις να ριξεις μια ματια σε τετοια ταινια...Πραγματικα εισια λιγος γοα να ριξεις απλα μια ματια κ να καταλαβεις ...

...So WHAT.

Τί σου είπε δηλαδή.

ΕΣΥ όμως το χαρακτηρίζεις ΑΜΕΣΩΣ-ΑΜΕΣΩΣ ως ΥΒΡΙ.

...Δηλαδή έλεος.

Και το "κρατάς".

Και από 'κεινο το σημείο, "αμύνεσαι επιτιθέμενος".

Γιατί ρε παλληκάρι ;

Πρωτ' απ' όλα - και στο ξανάπα - ΠΩΣ μπορείς να "υβρίζεις" εσύ (...ρώτα τον p_under, και είμαι σίγουρος ότι γι' αυτόν τα δικά σου αρχικά λόγια για λαχανικά και απόδοση κατασκευασμένων νοημάτων, τα ένιωσε το ίδιο υβριστικά), και να ΜΗΝ περιμένεις σχετικές αντιδράσεις ;

 

...Άντε να το πω κι αλλιώς :

Πας σε μια παρέα (που δεν έχεις φάει και ψωμί κι αλάτι κι όλας μαζί της), και ΣΤΕΓΝΑ τους λες πχ για την ομάδα τους που την κουβεντιάζουν, ότι είναι παλτά.

Και το λες με το θάρρος της γνώμης σου - κάτι πολύ σημαντικό για 'σένα.

Ωραία.

Όμως αν ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ να ΜΗΝ έχεις αντιδράσεις, εκτός του ότι γελιέσαι, και βλέπεις το δέντρο χάνοντας το δάσος, και είσαι και φάουλ.

ΕΧΕ τα κότσια να δεχτείς αντιδράσεις.

Εκτός κι αν περίμενες όπως είπα να σκύψουν το κεφάλι και να πουν "καλά που ήρθες και μας φώτισες".

Στο είπα πρωτύτερα περί "κύκλου", και συ το μόνο που κατάλαβες ήταν να μου απαντήσεις "δεν μπήκα σε κανέναν κύκλο και κανείς στο δικό μου".

...Με τέτοια αντίληψη, θα σου πω να...προσέχεις, μην καταλήξεις σε κανέναν καυγά κάπου κάπως κάποτε με το χειρότερο σενάριο να βρεθείς δαρμένος ή,,,σφαγμένος...:-)

Γιατί το ένα φέρνει τ' άλλο.

Και μην πεις καμμιά χοντράδα τώρα, γιατί και εσύ αν είσαι ο σφάχτης, κι ο άλλος ο σφαγμένος, ΠΑΛΙ κακό (και) για 'σένα θα είναι...:-)

( Ελπίζω ΤΩΡΑ να συνειδητοποίησες ότι ΟΝΤΩΣ έχω διαβάσει ΟΛΟ το thread, και δεν έμεινα με λάθος εντύπωση του τί παίχτηκε.

Εσύ, ΡΩΤΑΩ, το έκανες; :-)

Ή μήπως έχεις μείνει με τις εντυπώσεις που είχες καθώς διάβαζες κι έγραφες κάθε φορά ; ΑΝ όχι,,,ξαναδιάβασέ το. Όχι για 'μενα...για 'ΣΕΝΑ ).

 

...Ας αφήσουμε τα "τραβηγμένα" [:rolleyes:] σενάρια όμως (και δεν χρειάζεται να μου πεις να μην ανησυχώ για 'σενα:P) , κι ας μείνουμε στα εδώ :

Ζάλισα @@ για να εξηγήσω το περί "ανώριμης ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ", στο εδώ thread τουλάχιστο, και πάμε λίγο παρακάτω, σ' αυτό που σου είπα σε προηγούμενο post περί της "φαυλότητας" που είπες.

ΜΕΧΡΙ το σημείο που το έγραψες, ΚΑΝΕΝΑΣ δε φέρθηκε έτσι.

Μάλλον φέρθηκαν "αμυνόμενοι" στη δική σου "απρέπεια" (απρέπεια δεν ήταν να μη σου αρέσει η ταινία, απρέπεια δεν ήταν να το ΠΕΙΣ, απρέπεια ΔΕΝ ήταν να την πεις πατάτα,,,απρέπεια αν δεν έχεις καταλάβει μετά από όσα έχω γράψει τί ακριβώς ήταν, δεν θα το καταλάβεις σύντομα, έστω), και αν εσύ τους "γρατσούνισες", ανταπέδωσαν "αναλόγως"...πάνω-κάτω.

Οπότε αυτός που το χόντρυνε πολύ, ήσουν εσύ.

Και ΠΑΛΙ όμως, για 'μενα όλα σε "ανθρώπινα πλαίσια" ήταν...

Για την ακρίβεια, ΨΙΛΟΓΕΛΑΣΑ όταν διάβασα να γράφεις περί φαυλότητας, και να "δίνεις αγωνιστικούς χαιρετισμούς" στους,,,όποιους "συντρόφους" (επιτέλους :lol:) εμφανιστήκανε...:-)

Αν θέλεις και την άποψή μου, "ΕΧΑΣΕΣ στα μάτια μου" με αυτά...

Αν σε νοιάζει...δώσε βάση.

Αν ΔΕ σε νοιάζει...με γειά σου με χαρά σου.

...Κάπου εδώ να σου θυμίσω, ότι η γνώμη/συναισθήματα μου κτλ κτλ για την ταινία,,,ΣΥΝΑΔΟΥΝ αρκετά με τα δικά σου. Πού να μην ήταν έτσι δηλαδή :-)

Για να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, αν έχεις καμμιά αμφιβολία, αν είμαι "βαλτός" ή όχι, αν είμαι προκατειλλημένος ή όχι...Και σαφώς δεν το λέω για κολλητιλίκι.

 

...Είπαμε ότι σε "ανθρώπινα πλαίσια" ήταν τα πράγματα , παρ' όλ' αυτά.

Όταν όμως, εμμέσως πλην ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ, κάποιος ΟΝΤΩΣ

α)σε...παρεξήγησε (..δε νομίζω με την καμμία ότι "μπήκες" εδώ μέσα για να κάνεις τζερτζελέ, απλά όντως τον ευατό σου κατέθεσες)

β)σε χαρακτήρισε με ΟΝΤΩΣ άθλιο τρόπο (..χάνοντας ΚΑΙ αυτός, ακόμα περισσότερο κι από 'σενα, στα μάτια μου),,,τότε το πράγμα όντως άρχισε να ξεφεύγει.

Κι εντάξει, άνθρωπος είναι ΚΑΙ αυτός, αλλά ρε πούστη μου τι θα γίνει, θα το τραβάει ο καθ' ένας ΠΟΛΥ μακρύτερα απ' ό,τι του αρμόζει ;;

 

Από τραβήγματα ξέρουμε, όλη την ώρα τα βλέπουμε.

Δε βλέπω κανέναν μάγκα όμως να προσπαθεί αν όχι να τα μαζέψει, τουλάχιστον να τα συγκρατήσει...

 

Μία εξαίρεση ο disqualified, who...qualified for me, και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τον πήρε κι αυτόν η "μπάλα ΣΟΥ". Και ΑΥΤΟΝ, εγώ νιώθω πως τον αδίκισες. Σ' ΑΥΤΟΝ, ΔΕΝ έπρεπε να κάνεις την τρίχα τριχιά.

Αν "βγάζεις το ξίφος σου και το κραδαίνεις αμυνόμενος", και παίρνεις έτσι παραμάζεμα τα "λάθος άτομα",,,ε τί να πω. Κοίταξέ το. :-)

 

Να ολοκληρώσω (χεχ) λέγοντας πως ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ την ταμπακιέρα...όχι πολλά.

Αν ήμουν στη θέση σου, για να σταματήσουν και όσοι προφασίζονται ότι πας να καταστρέψεις το thread, θα έκανα μια ωραία αναλυσούλα καμμιά 20σαρια γραμμών

 

μαλακίες λέω..καμμιά κατοστή θα έκανα εγώ:P

 

για να την προσέξουν οι "αντίθετοι", και όχι απλά τα σποραδικά που έχεις "πετάξει" μέχρι τώρα.

Βέβαια εσένα μπορεί να μη σου καίγεται καρφί, μπορεί να σε κουράζει και μόνο που βλέπεις άσπρα κοστούμια, αναρχία και γάλατα,,,αλλά να σου τονίσω ότι ΑΚΟΜΗ και η..."ουσιαστική σου Νέμεση" στο thread, ΕΚΑΝΕ τον κόπο να αναλύσει κάποια πράγματα για το τί σημαίνει η ταινία γι' αυτόν, κι αυτό τον τιμά - άσχετα που για 'μένα σου φέρθηκε σαν παρτάλι.

Από εσένα αυτό που φαίνεται να μένει είναι το ότι με μια κουβέντα "προκλητική" θέλεις να καθαρίσεις, στο καπάκι "φωνάζεις" "βοήθεια μου την μπέφτουνε - με βρίζουνε", και ότι δεν ξέρεις ( ; ) να ξεχωρίζεις...Ακούς δηλαδή λιγότερο απ' όσο μιλάς, ενώ θα έπρεπε να είναι τό ίδιο....

Αν σε νοιάζει, δες τα αυτά λίγο πιο χαλαρά.

Αν δε σε νοιάζει, γούστο σου και καπέλο σου.

Ισχύουν όμως, ξέρε το.

 

Επίσης, μου την έχει δώσει πολύ η "ευκολία" με την οποία κάποιοι είπανε "ωχ παέι το thread". Ακόμη και ο starter το είπε ( ! ).

Έλεος δηλαδή.

Όποιοι λοιπόν γουστάρετε, είστε ΚΑΙ εσείς λίγοι, με το να λέτε απλά ότι ο άλλος είναι λίγος.

Βάλτε τα πληκτρολόγιά σας κάτω, και μιλήστε για την ταινία.

ΤΟΣΟ καλή είναι λοιπόν, που δεν μπορείτε να την υπερασπιστείτε ; ;

Ερώτημα : Την πέσατε στον george___ πως είτε δεν την είδε, είτε δεν καταλαβαίνει άλλο από Jean Claude GodDamn.

EΣΕΙΣ την καταλάβατε στα ΣΙΓΟΥΡΑ ;

ΜΗΠΩΣ πρέπει να την δείτε κι άλλη/άλλες φορές για να την απομυθοποιήσετε επιτέλους;

ΔΕΝ ξέρω.

Ρωτάω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καταλάβατε? Τον νευριάσατε...

 

Φίλε Γιώργο με το να μηδενίζεςι οτιδήποτε λέει ο άλλος όπως πολύ επαναστατικά λέει και ο ο washcloud δεν θα βγει άκρη. Λέει ο Disqualified ότι του άρεσε η αρχή και αμέσως του λές ''Αυτο ο φιλος Disqualified το λεει συγκλονιστικη αρχη? Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται''. Έτσι δεν νομίζω ότο βγαίνει νόημα. Πες μου μια ταινία που σου αρέσει να δεις πως με τον τρόπο σου θα την κάνω άθλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ένταση των αντιπαραθέσεων στο thread αυτό αποδεικνύει την αξία και διαχρονικότητα της εν λόγω ταινίας.

 

Όλοι όσοι έγραψαν εδώ, δικαίωσαν την ταινία και τον σκηνοθέτη της.

 

Η λέξη κλειδί είναι "Σύγκρουση".

 

Ο Kubrick τελικά τα κατάφερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σόρι αλλά αυτό ήταν γεώμηλο :-D

 

 

 

...Σοβαρά όμως τώρα.

Το θεωρώ υπεραπλούστευση να λέγεται ότι έτσι αποδεικνύεται η διαχρονικότητα και αξία της.

Η "controversiality" της,,,μπορεί.

Για 'μενα έχει την ίδια αξία να λέμε "αποδεικνύεται η αξία του Κούγια", επειδή είναι ρηξικέλευθος, προκλητικός, απαίσιος, χώνεται παντού, κτλ κτλ.

Ποιά "αξία" του ακριβώς "αποδεικνύεται" έτσι ; Της δικανικής του δεινότητας ; Του ηθικού του υποβάθρου ;

Για 'μενα το ότι συζητιέται η ταινία ακόμα, απλά και μόνο "αποδεικνύει" ότι...συνεχίζει να μην περνά απαρατήρητη. ΓΙΑΤΙ όμως : Επειδή "χώρισε" τον κόσμο σε "στρατόπεδα".

Αν ΣΚΟΠΟΣ του συγγραφέα και αργότερα του σκηνοθέτη ήταν,,,να τους χωρίσει σε στρατόπεδα, για να μείνει στην επιφάνεια, σόρι αλλά δεν μου κάνει.

Είναι πολύ λίγο.

Να ΕΝΩΣΕΙ τον κόσμο, ΕΣΤΩ και δια πυρός και σιδήρου, αυτό μάλιστα.

Αλλιώς τα περί "απόδειξης της αξίας", προσωπικά τα θεωρώ καραμέλα...

 

Να μου πεις για κάποια ΑΛΛΗ της πτυχή, και να την περιγράψεις, οκ.

Το ξαναλέω : Μέχρι στιγμής, μόνο ο frenzy την "υπαρασπίστηκε" με κάποια "αρκετά" και "ουσιαστικά" επιχειρήματα.

Κι ακόμα κι αν δεν "γράψανε" το ίδιο για 'μένα...δεν μπορώ να μην τα αναγνωρίσω.

Προσωπικά δε, τόνισα προτύτερα τί ακριβώς με "απώθησε", με άφησε με απορίες και σκεπτικισμό, και γενικά έγινε λόγος που με "έχασε" η ταινία...

 

Κατά τ' άλλα, οι περισσότεροι είτε απλά μιλήσανε για τους ευρυγώνιους φακούς, και πιο πολύ βάρος δόθηκε σε μια "στεγνή" περίληψη του τύπου "ήταν πρωτοποριακή και προφητική".

 

Οι "πολύ προσωπικοί σκηνοθέτες", που "είτε σε κερδίζουν, είτε σε χάνουν",,,δεν ξέρω αλλά δεν μου καλοκάθονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω απλά κι εγώ, ότι παρόλο που από τα ποστ μου και σύμφωνα με την κακή λογική με την οποία γίνεται η κουβέντα, μπορεί να φάνηκε ότι μου άρεσε το κουρδιστό πορτοκάλι, εν τέλει δε μου άρεσε.

 

Απλά συμφωνώ (απόλυτα και ξετρελάθηκα με την ανάλυση) με τον washcloud όσον αφορά τη συζήτηση.

 

Και για να προχωρήσω, αν έπρεπε να σχολιάσω την ταινία (που το έχω κάνει σε άλλο thread), θα το έκανα ως εξής:

 

Δε μου άρεσε η ταινία γιατί διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις και τα πράγματα που προβάλλει ως "αντικειμενικές αλήθειες". Αλλά δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά σκηνοθετημένη (πραγματικά κάθε σκηνή είναι μοναδική) και ότι χρειάστηκε πολλά κότσια για να γυριστεί την εποχή που γυρίστηκε.

 

Θα ήταν (περίπου, λέμε τώρα) σαν να γύριζε κάποιος σήμερα ταινία με θέμα την παιδική πορνογραφία, με ωμό τρόπο.

 

Συμφωνώ επίσης με τον JimmyFox ότι ο Κιούμπρικ πήρε αυτό που ήθελε. Γενικά ας κρατήσουμε στο μυαλό μας ότι μια ταινία για να είναι πετυχημένη, δε σημαίνει ότι πρέπει να σε κάνεις να νιώσεις συγκεκριμένα πράγματα. Απλά πρέπει να σε κάνει να νιώσεις.

 

Είναι σαν τις χαζομάρες στην τηλεόραση που τους βάζουν να τσακώνονται ή να λένε μπαρούφες για να τσατίζεται ο κόσμος και να συζητάει ποιος έχει δίκιο ή τι χαμηλό επίπεδο έχει η τηλεόραση.

 

Τέλος, αν η ταινία δεν ήταν καλή, δε θ' ασχολούμουν καν μαζί της, ως "αντίπαλο" στις απόψεις μου. Ασχολούμαι με κάποιον που διαφωνώ, όταν είναι πειστικός. Όταν νιώθω ότι μιλάει χωρίς να πείθει κανέναν, δεν έχω λόγο να τον αντικρούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κάποιος μίλησε για "τρολιά".

 

Όταν όμως, εμμέσως πλην ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ, κάποιος ΟΝΤΩΣ

α)σε...παρεξήγησε (..δε νομίζω με την καμμία ότι "μπήκες" εδώ μέσα για να κάνεις τζερτζελέ, απλά όντως τον ευατό σου κατέθεσες)

β)σε χαρακτήρισε με ΟΝΤΩΣ άθλιο τρόπο (..χάνοντας ΚΑΙ αυτός, ακόμα περισσότερο κι από 'σενα, στα μάτια μου),,,τότε το πράγμα όντως άρχισε να ξεφεύγει.

Κι εντάξει, άνθρωπος είναι ΚΑΙ αυτός, αλλά ρε πούστη μου τι θα γίνει, θα το τραβάει ο καθ' ένας ΠΟΛΥ μακρύτερα απ' ό,τι του αρμόζει ;;

 

Από τραβήγματα ξέρουμε, όλη την ώρα τα βλέπουμε.

Δε βλέπω κανέναν μάγκα όμως να προσπαθεί αν όχι να τα μαζέψει, τουλάχιστον να τα συγκρατήσει...

:-)

 

Ο κάποιος και στις δύο περιπτώσεις λέγεται φρενζυ. Και δεν παρεξήγησα κανέναν. Τον κατηγόρησα ευθέως πως σκοπό είχε να ικανοποιήσει την νεύρωσή του που του υπαγορεύει πως αντικονφορμισμός είναι να αντιδράς υπερβολικά σε κατεστημένες αξίες (βλέπε επαναστάσεις και αγώνες κλπ σχόλια). Τον αποκάλεσα επίσης ευθέως ηλίθιο καθώς δε βλέπω κάτι ιντελεκτουέλ στο να μπαίνεις σε ένα θρεντ για μια ταινία που είτε δεν έχεις δει ή δεν θυμάσαι και να κάνεις και πρώτο ποστ κατακρίνοντας. Επίσης δε βλέπω καμία εξυπνάδα στο να κατεβάζεις την ταινία μετά από 2-3 ποστ για να σιγουρευτείς πως ήταν πατάτα. Άρα είχα τους λόγους μου και μπορεί ο όρος ηλίθιος να ακούγεται βρισιά αλλά στην πραγματικότητα είναι απλά μια κατάταξη προσαρμοστικής ικανότητας. Και όλοι είμαστε εν δυνάμει ηλίθιοι αναλόγως ποιόν έχουμε απέναντί μας. Τώρα θέλεις να μιλήσουμε για τον Κιούμπρικ, για την ταινία ή να διδάξουμε κανόνες καλής συμπεριφοράς ο ένας στον άλλο; Όσον αφορά στο τράβηγμα και μάζεμα αυτά είναι δουλειές για τηλεπαράθυρα. Λέει ο καθένας τη γνώμη του και βγάζει αυτό που είναι και κρίνεται επίσης. Δεν έχω και δεν θα έχω ποτέ κανένα πρόβλημα με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ επίσης με τον JimmyFox ότι ο Κιούμπρικ πήρε αυτό που ήθελε. Γενικά ας κρατήσουμε στο μυαλό μας ότι μια ταινία για να είναι πετυχημένη, δε σημαίνει ότι πρέπει να σε κάνεις να νιώσεις συγκεκριμένα πράγματα. Απλά πρέπει να σε κάνει να νιώσεις.

Είναι σαν τις χαζομάρες στην τηλεόραση που τους βάζουν να τσακώνονται ή να λένε μπαρούφες για να τσατίζεται ο κόσμος και να συζητάει ποιος έχει δίκιο ή τι χαμηλό επίπεδο έχει η τηλεόραση.

 

...κουβέντα κάνουμε, κι ούτε κριτικοί κινηματογράφου είμαστε (ελπίζω:P), και καλώς "ξαναρχίσαμε" την ΚΟΥΒΕΝΤΑ,,,κι όχι το μαλλιοτράβηγμα.

Αν και όλα μεσ' στο "παιχνίδι" είναι...:-)

 

...Με την ευκαιρία λοιπόν, απλά θέλω να σχολιάσω αυτό το τελευταίο από Manuel :

AN o Κιούμπρικ, ΕΙΧΕ στόχο (ειλικρινά δεν έχω διαβάσει εμπεριστατωμένες αναλύσεις, η πρώτη μου ήταν ένα λινκ απο paredwse πριν κάτι σελίδες, με ΔΗΛΩΣΕΙΣ από Κιούμπρικ "ναι ρε παιδιά, να ανάψουν τα αίματα ήθελα") να γίνει της μουρλής (με αποτέλεσμα να...αυτο-εξοριστεί κι όλας), τότε ΚΑΤΙ δεν μου πάει καλά.

Διότι ΠΟΙΟΣ επωφελείται εκτός του...ΝΕΑΝΙΑ Alex ;

Eιπώθηκε η επωφέλεια των "τηλεοπτικών", με τα "τερτίπια τους". ΔΕΝ νομίζω πως άλλος λόγος πέραν της προβολής=δημοτικότητας=sponsoring=€, υπάρχει.

Ε, αν ο Σταν τα έκανε αυτά επιδή ήταν του Αμύνεσθαι Περί Πάρτης...στην πυρά κι αυτός κι οι γρίφοι του, για 'μενα.

 

Μόνο που δεν το πολυπιστεύω αυτό το συνομοσιολογικό.

Το είπα και πριν, υπόννοιες απλά μου μπαίνουν, second thoughts, κτλ.

Το ΠΙΟ πιθανό για 'μενα είναι να ήταν "αγνός".

Αλλού γι' αλλού όμως. Για 'μενα.

Και αλήθεια, θυμάμαι από μικρός, ΑΚΟΥΓΑ "περί Κιούμπρικ". Και ΜΙΑ ακόμη ταινία (το Dr Strangelove), την είχα δει. Κι αυτό που θυμάμαι χρόοοοοοοονια μετά, είναι και ΠΑΛΙ πως είχα μείνει με μια αίσθηση "μα ΠΟΥ είναι αυτή η εκπληκτική σκηνοθεσία που ακούγα..."

Τελευταία όλο έλεγα να την ξαναδώ....Δεν έχει κάτσει. Αλλά πού θα πάει

Άντε να δούμε πόσο στραβός είν' ο γυαλός μου :-)

 

 

 

*..όχι μόνο τον παρεξήγησες, αλλά πας να φας και την δόξα της Άννας Ρίζου, αλλά τεσπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλίθιος είναι κάπως φλού.

Κάποιος που έχει αραδιάσει τρία κιλά πατάτες σε τόπικ για το Κουρδιστό Πορτοκάλι, είναι μπαστουνόβλαχος.

Το να μην του αρέσει η ταινία όπως πχ του Μανουέλ και το Γουόσκλάουντ, το καταλαβαίνω.

 

Ελπίζω, οι αρμόδιες αρχές του φόρουμ να πιάσουν την ειρωνιά και να μην θεωρήσουν το περιεχόμενο αυτού του ποστ υβριστικό.

Οι υπόλοιποι, ελεύθερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...no prayer for the dying...:-D

 

 

Ωχ , 'ντάξει, μάθετέ του "να φέρεται", όπως το καταλαβαίνετε...:P

 

(πες όμως και τπτ για την ταινία live ε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μα ΠΟΥ είναι αυτή η εκπληκτική σκηνοθεσία που ακούγα..."

Τελευταία όλο έλεγα να την ξαναδώ....Δεν έχει κάτσει. Αλλά πού θα πάει

Άντε να δούμε πόσο στραβός είν' ο γυαλός μου :-)

 

Ενα δειγμα της ειναι στα πολυ κοντινα και στη γωνια της καμερας οταν μιλαει καποιες φορες ο παρανοϊκος στρατηγος και στα συμμετρικα πλανα που χρησιμοποιει πολυ ο κιουμπρικ, στον καουμπου που κανει σα να ειναι σε ροντεο οταν πεφτει απο την βομβα, στην αντιφατικη μουσικη οταν δειχνει τα πυρηνικα μανιταρια, στα πλανα μεσα στην αιθουσα πολεμου...

 

Μεσα της και μια απο τις πιο θανατηφορες ατακες στην ιστορια του σινεμα, ενας ξεφρενος διαλογος μεταξυ των δυο προεδρων, οι συνομιλιες στην αιθουσα πολεμου και το ναζιστικο παραληρημα του dr.strangelove που πλεον υπηρετει "την αλλη πλευρα"

 

Ειναι μια ταινια που ετσι κι αλλιως την κατατασσω στις 10 πιο αγαπημενες μου με τον sellers να τα δινει ολα σε 3 διαφορετικους ρολους και δεν τη χορταινω οσες φορες και να τη δω. Μια απο τις πιο γεματες ταινιες που εχω δει χωρις τιποτα το περιττο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...