Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα έχεις λάθος . Το game σαν game σαν Content είναι ότι καλύτερο . Το ότι το χαλάει το p2w καο η εταιρία είναι άλλο θέμα ... αν το wow πχ το είχε άλλη εταιρία .. θα ήταν νομίζεις τόσο καλό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι και? Το ανέλαβε ξαφνικά η Blizzard? Αν όχι γιατί το αναφέρεις? Δηλαδή αν γράψω ότι ο Λεβαδειακός αν είχε για προπονητή τον Μουρίνιο με το ίδιο ρόστερ θα χτυπούσε Ευρώπη αλλάζει το γεγονός ότι είναι για υποβιβασμό? 

 

Τα δεδομένα είναι ότι βάση προτίμησης του κόσμου:

Tier 1: WoW

Tier 2: FF14-ESO-GW2

Tier 3: Τα υπόλοιπα

 

Το παραπάνω είναι γεγονός και δεν αμφισβητείται. Δεν είναι άποψη.

 

Καλά κάνεις και το γουστάρεις το ΑΑ και σε ζηλεύω που έχεις αυτό το πάθος για παιχνίδι (εγώ το έχω χάσει εδώ και χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις ποιο παιχνίδι είναι καλύτερο, πρέπει πρώτα να απαντήσεις στην ερώτηση "για ποιόν;" Τα νούμερα δεν λένε πολλά πέρα από την πιθανότητα που έχει κάτι να σου αρέσει. Αν είναι έτσι jim να μην συζητάμε καθόλου και να κοιτάμε πόσα πούλησε το κάθε παιχνίδι/ταινία/τραγούδι και να βγάζουμε από κει συμπεράσματα. 

 

Πέρα από το ότι είναι τεράστια κουβέντα το γιατί κάτι πουλάει όσο πουλάει. Και δεν είναι μόνο το πόσο αρέσει, παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο.

 

Προφανώς το Archeage απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένα γούστα. Εξακολουθώ να το θεωρώ σχετικά μέτριο παιχνίδι ως σύνολο γιατί υπάρχουν παράγοντες που το τραβάνε κάτω, αλλά για κάποιον που ψάχνει κάτι στο είδος (sandbox) δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Υπάρχει το Eve το οποίο όμως είναι sci-fi και πολύ διαφορετικό σε στυλ, επομένως αν κάποιος ψάχνει ένα medieval fantasy sandbox MMO, η μόνη αξιόλογη επιλογή αυτήν την στιγμή είναι το Archeage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση "για ποιόν?" η απάντηση είναι "για τους περισσότερους". Είναι όπως ακριβώς τα είπες. Δεν έχω κάπου να διαφωνήσω αλλά δε μπορούμε να απαξιώνουμε τα νούμερα που είναι και ο μόνος αντικειμενικός παράγοντας.

 

Και γω κατά καιρούς παίζω ένα αρχαίο παιχνίδι σε private servers με 40άτομα Usercount (Legend of Mir) αλλά δε γράφω "Δεν είναι αξιόλογο game to legend of mir μόλις είπε ένας αντικειμενικός παίχτης του wow ..." Είναι αστείο να παίζεις ένα μη δημοφιλές παιχνίδι και να μιλάς για αντικειμενικότητα.

 

Σκέψου την ακόλουθη συζήτηση:
- Μέτριος παίκτης ο Αντετοκούμπο.

- Τι να μας που για τον Αντετοκούμπο και οι αντικειμενικοί οπαδοί του Τζόρνταν.

Τι να κάνουμε που ακόμη και αν οι προσωπικές σου προτιμήσεις και τα γούστα σου σε κάνουν να γουστάρεις Αντετοκούμπο με τα χίλια όταν οι αριθμοί δείχνουν ποιος είναι τι. Εννοείται να συνεχίσεις να υποστηρίζεις Αντετοκούμπο και να στάζεις μέλι όταν μιλάς γι'αυτόν αλλά άλλο αυτό και άλλο να λες μπούρδες.

 

Υπόψην, το WoW το έχω παρατήσει εδώ και μήνες οπότε δεν έχω λόγο να κάνω τη διαφήμιση που κάνει ο galanos στο AA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφήμιση κάνω ! ; συζήτηση κάνουμε . Είπα μόνο ότι αξιει μια ευκαιρία μπορεί να είναι και fail . Αλλά την δεδομένη στιγμή εμένα πρωσοπικα που μου αρέσουν μόνο τα mmo δεν υπάρχει τίποτα καλό ούτε θα βγει μέχρι lost ark . Άρα θ του δώσω άλλη μια ευκαιρία ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που έχω δει και για το lost ark και το lineage eternal κρατώ πολύ μικρό καλάθι. Δε θα μου έκανε πλέον καμία αίσθηση σε ARPG loot-mmo να μην έχει AH-trading και όλα να ειναι soulbound στο δρόμο που χάραξε η blizzard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ... τι να κανω μονο Mmo παιζω ... οτι αλλο και να δοκιμασω σε λιγες ωρες το εχω βαρεθει ... ουτε το witcher δεν μπορω να παιξω... overwach paragon και αυτα ειναι για μια στο τοσο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

πιο mmo να αρχισω??

 

ψαχνω να αρχισω καποιο καινουργιο mmo γιατι αυτα που παιζω τωρα elder scrolls online και guid wars τα χω βαρεθει.

 

απτα παρακατω 3 πιο προτεινεται??

 

1. skyforge

 

2. blade & soul

 

3. black desert online

 

 

η κατι αλλο καινουργιο σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...