Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συν τα γυναικεία συνήθως είναι fashion watches, όποτε να βρεις φθηνό αυτόματο μάρκας δύσκολο. Ίσως βρεις στα 100 κάποιο με τον chienese standard movement αλλά δεν το λες και αξιόπιστο. Παλευεται απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι orient γυναικεία αυτόματα που είχα αγοράσει παλαιότερα ήταν προβληματικά.

Τελικά στην τότε δικιά μου της πήρα ένα seiko kinetic και ησύχασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτό με τα νούμερα. Ο nh35II (4r15) είναι και hand winding και hacking. Γιατί τα άλλα είναι μεγαλύτερο νούμερο και δεν το έχουν αυτό;

Ο 4S26 είναι σίγουρα πολύ παλιός, ο 4R15 αν θυμάμαι καλά βγήκε γύρω σε 2007 και τον έβαλαν για πρώτη φορά στο Seiko sumo; Γενικά από ότι θυμάμαι ήταν εξέλιξη του 4S26 και είναι αρκετά καλύτερος.

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Πω πω δύσκολη η επιλογή του ρολογιού, έχω αλλάξει πόσες γνώμες μέσα σε 2 βδομάδες.

Στο μόνο σίγουρος είμαι για το μπρασελέ και για τα 42mm-44mm και σίγουρα με μαύρο καντράν. Τώρα Orient, Citizen, Seiko πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Πολύ λεπτά θέματα οι μηχανισμοί και γενικότερα η ποιότητα. Απ`τη μία σκέφτομαι να πάρω ένα ότι να`ναι Armani, Seiko οτιδήποτε στα 100 ευρώ quartz για να μην το ζαλίζω άλλο

από την άλλη σκέφτομαι πως αφού μπορώ να τα διαθέσω και τα 200 γιατί να μην πάρω ένα αυτόματο; To θέμα είναι πως τα 100 δεν θα τα μετανιώσω, στα 200 πάω στα διπλά λεφτά, εκεί δηλαδή δεν θα έλεγα κλάιν εάν μετάνιωνα την αγορά.

Εγώ το 2001 πήρα το πρώτο μου αυτόματο, το citizen NY0040, 68 χιλιάδες παλιές δραχμούλες!.. Ακόμη δουλεύει, ακόμη το φοράω και έχω να θυμάμαι ένα σωρό πράγματα μαζί του. Οποιαδήποτε από τις τρεις μάρκες και να διαλέξεις, δεν θα κάνεις λάθος, όλα τα μοντέλα που αναφέρουμε είναι δοκιμασμένα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

citizen NY0040 Εξαιρετικό ρολόι που έχω ακόμα και τουλάχιστον το συγκεκριμένο που έχω αγορασμένο από ebay συναγωνίζεται  σε ακρίβεια τα quartz. Με δυνατό φωσφορούχο φωτισμό που κρατάει όλη τη νύχτα.

Η διόρθωση γίνεται κάθε 6 μήνες που αλλάζει η ώρα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Casio Duro, αγαπημένο, αλλά για Ελλάδα που το βρίσκουμε; Αμαζον δεν στέλνει.

Ψηνομαι για αγορα απο amazon uk χωρις τελωνειο, το εχω βρει απο πωλητη που στελνει Ελλαδα. Μολις τωρα το βλεπω και στο chrono24 απο Ισπανια χωρις εξοδα αποστολης !!!

Βαζω λινκ

https://www.chrono24.com.gr/casio/reloj-hombre-buceo-casio-mdv-106-1a--id7370954.htm

https://www.amazon.co.uk/Casio-MDV106-1AV-Black-Resin-Quartz/dp/B009KYJAJY/ref=sr_1_1?s=watch&ie=UTF8&qid=1521388924&sr=1-1&keywords=casio+mdv106

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοιτούσα κι εγώ αυτό, πολύ ωραίο! Το amazon.com έστελνε σίγουρα τότε, μπορεί να είναι προσωρινό το ότι δεν στέλνει. Αλλά κάπου εκεί στα 60-70€ έβγαινε έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικά με το SKX007 με τα όσα διάβασα έχει παλιότερο μηχανισμό από το RAY II άλλα κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι περισσότερο αξιόπιστος αυτός του Seiko, θα φανεί στην πορεία των χρόνων εάν βγει καλύτερος.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, οι μηχανισμοί αλλάζουν μόνο όταν βγαίνει καινούργιο μοντέλο ή μπορεί να αλλάξει και στο ίδιο ακριβώς μοντέλο με διαφορά ας πούμε κάποια έτη (παράδειγμα)?

Σε κάποια συζήτηση στο Reddit νομίζω το είχα δει,  κάποιος ήθελε να αγοράσει ένα από τα ρολόγια που αναφέρουμε και κάτοχος του ρολογιού υποστήριζε πως έχει παλιότερο μηχανισμό ενώ έχει ανανεωθεί.

Στο RAΥ II ξεχωρίζω το μεταλλικό περίβλημα που έχει στην ένδειξη της ημερομηνίας και το διακριτικό πιστοποιητικό αντοχής νερού που είναι με ψηλά γράμματα και όχι κόκκινο όπως στο SKX. Η καδένα του SKX μου αρέσει περισσότερο και το καντράν που είναι πιο επίπεδο σε σχέση με το στρογγυλό του RAY II. Είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά με λίγο παραπάνω το seiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιο συχνό είναι ο ίδιος μηχανισμός να χρησιμοποιείται σε πολλά μοντέλα, ακόμη και μεταγενέστερα. Από τα λίγα που ξέρω, δεν μου έρχεται περίπτωση στο μυαλό που να άλλαξε ο μηχανισμός μέσα στο ίδιο σχεδιαστικά μοντέλο. H Omega βέβαια κάποια στιγμή πέρασε τον cal.8500 στο Seamaster planet ocean πχ., αλλά ανάμεσα στα seamaster που κυκλοφορούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα μόνο το όνομα παραμένει το ίδιο.

Η επιλογή ανάμεσα σε Ray II και SKX για εμένα είναι εύκολη. Το Ray II είναι ελαφρά πιο dress όπως τα παλιότερα seamaster, το SKX είναι πιο tool watch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Voodooman είπε

Η επιλογή ανάμεσα σε Ray II και SKX για εμένα είναι εύκολη. Το Ray II είναι ελαφρά πιο dress όπως τα παλιότερα seamaster, το SKX είναι πιο tool watch.

Άρα με ποιο θα πήγαινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Άρα με ποιο θα πήγαινες;

Προσωπικά πιο πολύ θα πήγαινα προς το SKX, άλλά αντικειμενικά το Orient είναι πιο all around, φοριέται καλύτερα σε περισσότερες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπαιρνα το seiko το οποίο σηκώνει και άπειρες παραμετροποίησεις. Απο το πιο απλό , λουράκι, ως στεφάνη & dial. 

Το παίρνεις λοιπόν και το έχεις με μπρασελέ, με δερμάτινο αν θες για πιο καλο, με NATO για το καλοκαιρι, με rubber... με ολα παει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...