Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το SARB017  ειναι ωραιο πραγματικα. Στο μυαλο μου εχω συνδιασει τα seiko ως πιο αθλητικα casual ρολογια χωρις βεβαια να ξερω πολλα πραγματα. Λανθασμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, txcellas είπε

Το SARB017  ειναι ωραιο πραγματικα. Στο μυαλο μου εχω συνδιασει τα seiko ως πιο αθλητικα casual ρολογια χωρις βεβαια να ξερω πολλα πραγματα. Λανθασμενα;

H Seiko φτιάχνει τα πάντα που χρειάζεται ένα ρολόι για να κατασκευαστεί, μόνη της. 

Ακομα και οι μηχανισμοί είναι δικά της σχέδια οχι αντιγραφές ΕΤΑ με μια ελάχιστη αλλαγή για να τους λενε inhouse.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι μπορεί να πάθει ένα απλό ρολόι και να μη δουλεύει σε 10 χρόνια δηλαδή;

Να σαπίσει, σπάσει, κολλήσει, τα πάντα. Δες βίντεο στο YouTube. Ή απλά να ξερυθμιστει και να μην χτυπάει στον ρυθμό που πρέπει. Όσο πιο απλός στην κατασκευή αλλά προσεγμένος ο μηχανισμός, τόσο πιο αξιόπιστος είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, txcellas είπε

Mεταχειρισμενο με 500 ευρω;;; Για tag μιλας μονο η γενικοτερα;

Για μένα 500 ευρώ για ρολόι θα πάρεις κάτι τις σειράς άγνωστο. 3 λυσεις. 

1 φτηνό swatch

3 μαζεύεις αλλα 500 600 άρα κάπου στα 1200 παίρνεις ρολοι

3 παίρνεις μτχ σε άριστη κατάσταση με εγγύηση από σοβαρό μαγαζί. 

Όχι μόνο tag. Όλες τις σοβαρές εταιρίες. 500 για αυτό που έδειξες με τίποτα. Τζάμπα λεφτά. Σκέψου το. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος εχει παραγγείλει δύο klok-08 από το kickstarter. Πείπου 150€ το ένα τότε. Στην ουσία ο δείκτης είναι σταθερός και γυρίζουν όλα τα αλλα.

image.png.fc791cbb550a7953c1fab5b77fa660de.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μικρός κι εγώ είχα κολλημα με τα ρολογια.  Στα 18 μάζεψα χρήματα και πήρα ενα Adidas που το εβλεπα για καιρό σε μία βιτρίνα κοντα στην κανιγγος. Περιπου 70000 δρχ τότε. Το λουράκι ήταν λαστιχο με καλύψη από ατσάλι και επειδή τα λουράκια χαλαγαν ευκολα και εκαναν 50€ το ένα πήγα σε ενα αλλο adidas που το λουράκι ήταν ενιαίο. Κάλυπτε δηλαδή περιμετρικά το ρολόι. 2 φορές που το αλλαξα (30€) το μόνο που εμεινε ίδιο ήταν η πλάτη και ο μηχανισμός. Δυστυχώς τότε έγιναν αλλαγές με τον εισαγωγέα Adidas στην ελλαδα (ή τουλαχιστον αυτό θυμαμαι) οποτε και σταματησε η εισαγωγή στα λουράκια. Και τα 2 ρολογια βγήκαν αχρηστα λοιπον. Υπηρχαν απομιμισεις για το ένα από τα δύο αλλα δεν ήταν της προκοπής

 

Για αρκετό καρό εμεινα χωρίς ρολοι για καθε μέρα. Μου είχε δώσει δώρο ο πατέρας μου ένα lancaster chronograph αλλα ήταν μόνο για.... καλές περιπτωσεις. Γαμους κλπ.

 

Πριν από περίπου 7 χρόνια πήρα ένα swatch περίπου 180€ για καθημερινό κυρίως λόγω βάρους. Πριν από περίπου 1 χρόνο μου έκαναν δώρο ένα nautica chronograph που δεν το φοράω καθημερινά αλλα το φοράω συχνά.

 

Τους τελευταιους 3 μήνες εχω ξεπέσει και φοράω ένα Miband 2 κυρίως γιατί είναι σαν να μην το φοράω.

 

ΥΓ: Φωτό εχω μόνο στο nautica γιατί στα αλλα δεν ξερω το μοντελο. Θα ανεβάζω λογικά το βράδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, txcellas είπε

Το SARB017  ειναι ωραιο πραγματικα. Στο μυαλο μου εχω συνδιασει τα seiko ως πιο αθλητικα casual ρολογια χωρις βεβαια να ξερω πολλα πραγματα. Λανθασμενα;

Η Seiko βγάζει τα πάντα, από cocktail ρολόγια μέχρι divers και "αθλητικά".

Εξαιρετικά ποιοτικά και με φοβερούς μηχανισμούς. 

Αν θες κάτι περισσότερο επίσημο δες και τα Seiko Presage (έρωτας το καινούργιο Seiko Presage Sakura Fubuki). Μπορείς να τα βρεις και με 300-400€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, txcellas είπε

δηλαδη με 500 ευρω κατι πιο αξιολογο δεν μπορω να βρω; Απο μαρκες οπως longines, citizen κλπ; Ψαχνω ρολοι να μου κρατησει για πολλα χρονια. Εχουμε ενα citizen πανω απο 35 χρονια και λειτουργει κανονικα. Για ρολοι με τετοια ποιοτητα ψαχνω!

....tissot, όπως προείπαν, ή hamilton. Και εννοείται μόνο αυτόματο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως ξεκολατε λιγο μια χαρα ρολογαρες (φθηνοτερες) υπαρχουν απο τις μεγαλες ελβετικες και με quartz ,δεν ειναι αναγκη να παει σε αυτοματο,ενα που με ψηνει τον τελευταιο καιρο να βαλω στη συλλογη :http://www.inglessis.gr/product/5445/rologiaandrika-eponyma-rologialongines-conquest-v.h.p.-l37164966-/

με μετρητο και αποδειξη φανταζομαι θα παει 650 και ειναι quartz

με καλυτερη ερευνα αγορας στο κεντρο μαλλον θα το βρω και πιο κατω

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, txcellas said:

Το SARB017  ειναι ωραιο πραγματικα. Στο μυαλο μου εχω συνδιασει τα seiko ως πιο αθλητικα casual ρολογια χωρις βεβαια να ξερω πολλα πραγματα. Λανθασμενα;

Αυτη τη στιγμη το Alpinist παιζει στα 330 ευρω μεσω ebay και ερχεται απο Ιρλανδια, αρα χωρις τελωνειο. Το εχω απο περυσι και ειναι φανταστικο ρολοι και σε λογικο μεγεθος, οχι ρολοι καρπου/τοιχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

παντως ξεκολατε λιγο μια χαρα ρολογαρες (φθηνοτερες) υπαρχουν απο τις μεγαλες ελβετικες και με quartz ,δεν ειναι αναγκη να παει σε αυτοματο,ενα που με ψηνει τον τελευταιο καιρο να βαλω στη συλλογη :http://www.inglessis.gr/product/5445/rologiaandrika-eponyma-rologialongines-conquest-v.h.p.-l37164966-/

με μετρητο και αποδειξη φανταζομαι θα παει 650 και ειναι quartz

με καλυτερη ερευνα αγορας στο κεντρο μαλλον θα το βρω και πιο κατω

Πολύ όμορφο!

 

Όντως τα quartz τα σνομπάρουν αρκετοί... κάποιοι δεν τα θεωρούν ρολόγια καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...