Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά παράγγειλα το παρακάτω μετά από λίγο ψάξιμο ακόμα.

https://www.skroutz.gr/s/18244684/Orient-RA-AC0E02S10B.html

nrhShTAm.jpg

7Q2zUwTm.jpg

Το βρήκα στα 106€ με μεταφορικά αλλά χωρίς έξοδα τελωνείου, από Σιγκαπούρη.

https://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-classic-ra-ac0e02s10b-automatic-mens-watch-17127.html

Αν πάνε όλα καλά και το παραλάβω (DHL), θα δώσω εντυπώσεις.

Στην Ελλάδα θα παραλάβεις? Πώς είσαι τόσο σίγουρος για το τελωνείο (dhl)?

Εκτός και αν εννοείς πως αναμένεις τα εκτελωνιστικα.

Επεξ/σία από cerato
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, cerato είπε

Στην Ελλάδα θα παραλάβεις? Πώς είσαι τόσο σίγουρος για το τελωνείο (dhl)?

Εδώ θα παραλάβω. Και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα πληρώσω τελωνείο, αυτό έγραψα στο μνμ παραπάνω (106€ με μεταφορικά και χωρίς έξοδα τελωνείου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά παράγγειλα το παρακάτω μετά από λίγο ψάξιμο ακόμα.

https://www.skroutz.gr/s/18244684/Orient-RA-AC0E02S10B.html

nrhShTAm.jpg

7Q2zUwTm.jpg

Το βρήκα στα 106€ με μεταφορικά αλλά χωρίς έξοδα τελωνείου, από Σιγκαπούρη.

https://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-classic-ra-ac0e02s10b-automatic-mens-watch-17127.html

Αν πάνε όλα καλά και το παραλάβω (DHL), θα δώσω εντυπώσεις.

Πολύ ωραίο φαίνεται , καλή παραλαβή και καλοφόρετο

Γράψε δύο λόγια για την αγορά αν μπορείς  όταν παραλάβεις ( χρόνος παράδοσης, συσκευασία κλπ) για να ξέρουμε για μελλοντική αγορά από το site

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Εδώ θα παραλάβω. Και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα πληρώσω τελωνείο, αυτό έγραψα στο μνμ παραπάνω (106€ με μεταφορικά και χωρίς έξοδα τελωνείου).

Όμορφο είναι. Καλές ώρες να δείχνει. Εγώ έχω κολλήσει με το bulova 96a225. Και το έχω βρει σε καλή τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, cerato είπε

Όμορφο είναι. Καλές ώρες να δείχνει. Εγώ έχω κολλήσει με το bulova 96a225. Και το έχω βρει σε καλή τιμή...

Φαίνεται φοβερό, έμπαινε!

Ερώτηση κρίσεως. Θα ήθελα αν με το καλό έρθει το ρολόι να πάρω κανένα λουράκι για αυτό (σκέφτομαι ένα δερμάτινο καφέ για την δουλειά και ένα υφασμάτινο μπλέ σκούρο για πιο casual ντύσιμο).

Εδώ Ελλάδα για λουράκια που κοιτάμε;

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dante80 είπε

Εδώ θα παραλάβω. Και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα πληρώσω τελωνείο, αυτό έγραψα στο μνμ παραπάνω (106€ με μεταφορικά και χωρίς έξοδα τελωνείου).

Γιατι δεν το πηρες απο Ελλαδα? Με τα εξοδα εκτελωνισμου θα πληρωσεις παραπανω συγκριτικα με εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, winawer είπε

Γιατι δεν το πηρες απο Ελλαδα? Με τα εξοδα εκτελωνισμου θα πληρωσεις παραπανω συγκριτικα με εδω

Όταν έκανα έρευνα αγοράς χθες το συγκεκριμένο online το βρήκα σε τρία μαγαζιά.

Τα οποία πήρα τηλέφωνο. Τα δύο πρώτα δεν το είχαν και δεν ήξεραν πότε θα το φέρουν και αν θα είναι στην τιμή που έγραφαν. Το τρίτο θα το έφερνε σε μια εβδομάδα, στα 211€.

Οπότε προχώρησα στην online εξωτερικό στα 106, και περιμένω να δω πόσο θα μου έρθει στο τέλος.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Όταν έκανα έρευνα αγοράς χθες το συγκεκριμένο online το βρήκα σε τρία μαγαζιά.

Τα οποία πήρα τηλέφωνο. Τα δύο πρώτα δεν το είχαν και δεν ήξεραν πότε θα το φέρουν και αν θα είναι στην τιμή που έγραφαν. Το τρίτο θα το έφερνε σε μια εβδομάδα, στα 211€.

Οπότε προχώρησα στην online εξωτερικό στα 106, και περιμένω να δω πόσο θα μου έρθει στο τέλος.

Κριμα. Θα επρεπε να περιμενεις γτ φαινοταν στην εξελιξη τιμης στο σκρουτζ οτι θα επεφτε και παλι. Υπολογισε 15 ευρω τελη εκτελωνισμου + το ΦΠΑ αρα κανα 40αρι συνολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στο Σκρουτζ έχει κάτι μαγαζιά που βρίσκονται μέσα σε γκαρσονιέρες στην Μάρνης οπότε προσοχή ακόμα και αν έχουν φυσική διεύθυνση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Εκεί στο Σκρουτζ έχει κάτι μαγαζιά που βρίσκονται μέσα σε γκαρσονιέρες στην Μάρνης οπότε προσοχή ακόμα και αν έχουν φυσική διεύθυνση.

Δεν βλεπω κατι αρνητικο σε αυτο αν και το συγκεκριμενο ρολοι δεν το βρηκα σε καταστημα στη Μαρνης.

Επισης εχε στο νου σου οτι επειδη το αγορασες απο grey market δεν εχεις εγγυηση στην Ελλαδα οποτε να ευχεσαι να μην σου ερθει προβληματικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το σχόλιο μου είναι ειρωνικό για να δείξω το τι επικρατεί με τους απατεώνες στην αγορά.  Τα χρήματα μας δεν πρέπει να τα δίνουμε όπου να ναι,  μόνο για τις φτηνές τιμές.  Θυμίζω τις δύο τελευταίες περιπτώσεις. GF electronics Mobilepoint. Εξυπακούεται ότι οι απάτες δεν αφορούν μόνο καταστήματα με κινητά.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 4:18 ΠΜ, czarjuly είπε

Αυτη η σειρα δεν ανοιγει για επισκευη τωρα δε ξερω αν αλλαζει το τζαμακι απο πανω ή επιδεχεται καποια επεξεργασια ,παντως εκανε 50-60000 δρχ δεν το λες και φθηνο αξιζει να το κοιταξεις

 

Στις 28/10/2020 στις 1:39 ΜΜ, sphinxgr είπε

Στα swatch αν ειναι πλαστικό το τζαμι το περνάνε απο "τριβείο" και γυαλίζει στη swatch. Επίσης τυχαία μου είπαν σε ένα κατάστημα, πως η swatch σου αλλάζει μπαταρίες, δωρεάν για πάντα, για τα ρολόγια της! Δεν έχω ασχοληθεί να πάω όμως. Πιο έυκολο είναι να τις αλλάζω μόνος μου

Αν είναι γυαλί υπάρχει αυτό που κάνει αρκετά καλή δουλειά (ψάξε βιντεάκια κλπ) 

image.png.f5440d27da8348fab1390615b0bf51b8.png

 

Στις 28/10/2020 στις 1:29 ΜΜ, villasg είπε

https://stefanidis-watches.gr/ 

για φτηνη και καλη επισκευη απο ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΟ με πτυχιο

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις

Μετα απο επικοινωνία με τη Swatch.. μου ειπαν οτι στα περισσότερα μοντελα Irony (οπως είναι το συγκεκριμενο) άλλαζει το τζαμακι αλλά.. μ ειπαν οτι δεν αξιζει και να το παω σε καταστηματα τους για γυαλισμα..όπως και ΄έκανα...

Η γρατζουνια αν και βαθιά μετα το γυαλισμα εφυγε γενικα φαινεται για την ωρα(!) σαν καινουργιο.. μ άλλαξαν κ μπαταρια...  και... ολα δωρεαν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 12:29 ΜΜ, Neo4 είπε

Γράψε δύο λόγια για την αγορά αν μπορείς  όταν παραλάβεις ( χρόνος παράδοσης, συσκευασία κλπ) για να ξέρουμε για μελλοντική αγορά από το site

Ενημέρωση για τα μέχρι τώρα. Θα το φάω το καπέλο της φορτωτικής, τουλάχιστον μπορεί να βοηθήσει η εμπειρία μου άλλους που ενδιαφέρονται για αγορές από Σιγκαπούρη.

Η αγορά έγινε μέσω paypal, χθες πρωινές ώρες. Στο καπάκι έλαβα ενημερωτικό από το site, και από paypal.

DVGe22R.png

Gjr2cSH.png

Το site ονομάζεται Creationwatches (δεν κάνω διαφήμιση btw), αλλά η χρέωση στο paypal έγινε σε έναν λογαριασμό με το όνομα REDSOL PPE LTD. Με έπιασαν τα φίδια με το που το είδα όταν πήγα να πληρώσω, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο είναι legit (δλδ το ένα όνομα πράγματι αντιστοιχεί στο άλλο).

Στο επιβεβαιωτικό του σάιτ έγραφε πως η αποστολή γίνεται με DHL και χρόνο αναμονής 2-4 μέρες περίπου.

18 ώρες μετά, έλαβα τρία e-mail στο καπάκι. Δύο από το αναφερόμενο σάιτ και ένα από λογαριασμό της DHL.

To πρώτο email ήταν από κάποιον Jason (customer support?) και μου ανέφερε πως το ρολόι έφυγε.

TT5ZRvZ.png

Στο καπάκι μου ήρθε και ένα μάλλον αυτόματο μέιλ από το ίδιο σάιτ, που έλεγε τα ίδια (το πακέτο έφυγε). Επίσης έλεγε πως θα μου στείλει μέιλ η DHL σχετικά.

juOujMC.png

Μετά από ένα λεπτό, έστειλε μέιλ η DHL για την φορτωτική. Όμως, δεν ήταν το email που ανέφερε η Creationwatches ότι θα μου έρθει. Άλλος λογαριασμός, άλλη λεζάντα, ίδιο θέμα. 

Ysf3IWy.png

Και μετά από οχτώ ώρες από αυτά και 26 ώρες συνολικά (σήμερα το πρωϊ) μου ήρθε δεύτερο mail από DHL (αυτό που θεωρητικά περίμενα) με λεπτομέρειες για tracking κλπ.

8bI76oR.png

Το πακέτο αναμένεται την Δευτέρα (αισιόδοξους τους βλέπω αλλά τέσπα). Στο tracking της εταιρίας, το πακέτο φαίνεται να πέρασε τον έλεγχο στην Σιγκαπούρη. Και θα έρθει με απευθείας πτήση (?).

wuXkuGb.png

Για να δούμε τι έχουμε να πάθουμε. Θα ενημερώσω για νεότερα. 😝

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...