Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2022 στις 5:32 ΜΜ, Milkofree είπε

Είχα παλιότερα ένα Ferrari, το είχα πάρει από Ferrari Store στα 300€, με 5atm μεγάλη μούφα σαν ποιότητα, χάλασε το λουράκι στον 1 χρόνο, το άλλαξα 80€ και ξαναχάλασε σε 6 μήνες και το πέταξα.

 

image.png.c2ddf3463d41c901278de9dcdfbeea15.png

 

 

Πλέον έχω ένα Casio G Shock ατσάλινο μπρασελέ, 20atm, τρομερό σε αντοχή περισσότερο όχι τόσο σε ντιζάιν που το λές απλά καλό, το πήρα κάπου 400€, δεν το αλλάζω.

 

image.png.e1be7d73efd3ce72a241cc1262af6088.png

 

Δεν θα ήθελα κάτι πιο ακριβό, είμαι ικανοποιημένος με αυτό που έχω[είναι και δύσκολες οι εποχές, οπότε...]

Έχω σχεδόν το ίδιο casio στην συλλογή μου ....εξαιρετικό ρολοι αυτό με το Bluetooth δεν είναι ;το ηλιακό;

Επεξ/σία από czarjuly
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Έχω σχεδόν το ίδιο casio στην συλλογή μου ....εξαιρετικό ρολοι αυτό με το Bluetooth δεν είναι ;το ηλιακό;

Ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpepa75 είπε

παιδια εχω και εγω ενα gshock τετοιο αλλα με λουρι ξερετε αν υπαρχει τροπος και ποσο κανει να βαλω μπρασελε??

 

Αν έχεις το ακριβές μοντέλο (ή βάλε μια εικόνα το ρολόι εδώ), μπορούμε να το βρούμε σαν ανταλλακτικό. Αλλά είναι συνήθως ακριβά έχε υπόψιν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 5:32 ΜΜ, Milkofree είπε

Είχα παλιότερα ένα Ferrari, το είχα πάρει από Ferrari Store στα 300€, με 5atm μεγάλη μούφα σαν ποιότητα, χάλασε το λουράκι στον 1 χρόνο, το άλλαξα 80€ και ξαναχάλασε σε 6 μήνες και το πέταξα.

 

image.png.c2ddf3463d41c901278de9dcdfbeea15.png

 

 

Πλέον έχω ένα Casio G Shock ατσάλινο μπρασελέ, 20atm, τρομερό σε αντοχή περισσότερο όχι τόσο σε ντιζάιν που το λές απλά καλό, το πήρα κάπου 400€, δεν το αλλάζω.

 

image.png.e1be7d73efd3ce72a241cc1262af6088.png

 

Δεν θα ήθελα κάτι πιο ακριβό, είμαι ικανοποιημένος με αυτό που έχω[είναι και δύσκολες οι εποχές, οπότε...]

400 ευρώ δεν το λες και φτηνό βέβαια.....:lol: .....δεν είναι και του 100ρικου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 4:46 ΜΜ, Dakonblackblade είπε

 

 

EFV-100D-1AVUEF

Το πήρα για τον πατέρα μου για τα γενέθλιά του. Μιλάμε το συγκεκριμένο ρολόι είναι πραγματικά αψεγάδιαστο, το χάζευα 2 μέρες στο κουτί του. Έχω πάθει πλάκα για τα 85 ευρώ. Όποιος έχει καρπό (γενικά) πρέπει οπωσδήποτε να του ρίξει μια ματιά

Βγήκε και καινούριο edifice στα πρότυπα του πολύ επιτυχημένου πολύγωνου EFR-S108 αλλά στρογγυλό

EFB-108D-7AVUEF | EDIFICE | Watches | Products | CASIO (casio-europe.com)

EFB-108D-1AVUEF.jpg

EFB-108D-7AVUEF.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους.

Σκέπτομαι να παραγγείλω το κατωτέρω ρολόι

https://www.amazon.de/-/en/Orient-RA-AC0K04E10B-Automatic-Watch-Bracelet/dp/B08HDKQ284/?_encoding=UTF8&pf_rd_p=523d9b62-8ba8-4e7b-a981-8020d4f39987&pd_rd_wg=ZHewX&pf_rd_r=CAE6FGVQ9BSF7G0CC9B5&content-id=amzn1.sym.523d9b62-8ba8-4e7b-a981-8020d4f39987&pd_rd_w=ZRVfG&pd_rd_r=4e2dd5f5-95c4-403f-b066-79d53063b032&ref_=ci_mcx_mr_hp_atf_m

Οrient diver με πράσινο καντράν και coated μπρονζέ κάσα, 200 μ. στεγάνωση, βιδωτή κορώνα, σαπφείρι, in house μηχανισμός της Orient, όχι πιστοποιημένο καταδυτικό αλλά αδιάφορο αφού είναι κυρίως για desk diving.

Το θέμα είναι οτι έχω καρπό περίπου 17.3 mm και το ρολόι έχει διάμετρο 43.4. Θα το σηκώνει ο καρπός μου;

Το ρολόι είναι sold by and dispatched from Amazon.

Πρέπει να προσέξω κάτι κατά την αγορά του αν τελικά αποφασίσω να προχωρησω;

Εγγύηση καλύπτεται από Αmazon;

Επεξ/σία από Silkcut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dxLHVP9.png

Η διάμετρος δεν είναι το πρόβλημα, το μήκος και το πάχος είναι. Αν προσθέσεις τα δύο κομμάτια του λουριού από κάτω, το πάχος ανεβαίνει στα 15mm. Δυστυχώς, σε συνδυασμό με το >50mm l2l το ρολόι είναι ελαφρώς οριακό για τον καρπό σου. Σίγουρα τα καταδυτικά φοριούνται στην πράξη αρκετά μικρότερα από το πραγματικό μέγεθός τους (λόγω του timing bezel που μικραίνει το καντράν), αλλά μιλάμε για μεγάλο ρολόι εδώ.

Επιπρόσθετα, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ένα αρκετά ελαφρύ IP coating στην κάσα. Σε περίπτωση γρατσουνιάς θα δεις από κάτω το ατσάλι σε άλλο χρώμα, μπορεί να σε χαλάσει αυτό.

Από Amazon μην φοβάσαι τπτ, είναι πολύ καλοί. Έχε υπόψιν σου όμως πως η αντιπροσωπεία της Orient στην Ελλάδα είναι βλαμμένη.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως προς τις γρατσουνιές, έχω υπόψη ότι μπορεί να προκληθεί φθορά στην επικάλυψη αλλά παίρνω το ρίσκο γιατί δε βρίσκω άλλα ρολόγια με πράσινο καντράν που να κάνουν αίσθηση σε αυτή την τάξη κόστους πχ kamasu, seiko 5kx, citizen NY0084 δεν με πολυενθουσιάζουν σε πράσινο.

Το πάχος δε με ενοχλεί επίσης, άλλωστε το αρχικό Νeptune-Triton ήταν παχύτερο λόγω πιο εξελιγμένου μηχανισμού. Μπορεί να αλλαχθεί και το λουράκι ώστε να καθίσει πιο χαμηλά απ'ο,τι με nato.

Το πρόβλημα ειναι, οπώς πολύ σωστά επισημαίνεις, το lug to lug μήκος τη στιγμή που τα ιαπωνικά καταδυτικά έχουν γενικά πιο συμμαζεμένα lugs και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το βρω για να το δοκιμάσω δια ζώσης. Οπότε είναι δίλημμα...

 

Επεξ/σία από Silkcut
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 12:38 ΠΜ, Kapetanakos είπε

Ναι όλα καλά πήγαν.

μια ερωτηση μονο , κανονικα μεσα δεν θα επρεπε να ειχε ενα βιβλιαρακι?επισης η καρτα της εγγυησης δεν εχει καποια σφραγιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

μια ερωτηση μονο , κανονικα μεσα δεν θα επρεπε να ειχε ενα βιβλιαρακι?επισης η καρτα της εγγυησης δεν εχει καποια σφραγιδα.

Για βιβλιαράκι δεν ξέρω, πάντως σφραγισμένη εγγύηση δεν θα έπαιρνες έτσι και αλλιώς. Ρολόι από Αμερική αγόρασες (και εκτελώνισες μέσω Amazon), μόνο μέσω Amazon η εγγύησή του.. Επίσης, όπως είδες στην σελίδα του προϊόντος:

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Warranty If you'd like a copy of the manufacturer's warranty for a product found on Amazon.com, you can contact the manufacturer directly or visit their website for more information. Manufacturer's warranties may not apply in all cases, depending on factors like the use of the product, where the product was purchased, or who you purchased the product from. Please review the warranty carefully, and contact the manufacturer if you have any questions.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...