Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Η οθόνη είδα κι εγώ ότι είχε όντως ένα σπασιματάκι, και σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει αυτό. Ο μηχανισμός γιατί; Φταίει κι αυτός; Πρόκειται για το μοντέλο w-25 και φοράει τον 181 module. Είναι πολύ παλιό και μάλλον πολύ δύσκολο να βρεθούν ανταλλακτικά. 

Να φανταστείς ότι πριν 4-5 χρόνια που μου το έδωσε ο θείος μου, δεν φόραγα καν ρολόι εδώ και πολλά χρόνια. Μου έδωσε αυτό και από τότε άρχισα να ξαναφοράω. Θυμάμαι μάλιστα ότι μου είπε πως δούλευε κανονικά, απλά ήθελε μπαταρία. Εντάξει μια αλλαγή μπαταρίας ήξερα να κάνω και τότε, αλλά δεν ήξερα πως γίνεται ac reset μετά την αλλαγή της και έδειχνε διάφορα. Το πήγα σε ένα "ρολογάδικο" εδώ στο Κιάτο και αυτός πρέπει να μου χάλασε την οθόνη, γιατί του είχα πει να το καθαρίσει και λίγο καθώς είχε κάτι σκουπιδάκια στην οθόνη. Μου το έδωσε πίσω χωρίς να ανάβει καν, μόνο το φωτάκι δούλευε. Το έβαλα στο συρτάρι κι εκεί έμεινε μέχρι χτες, όπου το έλυσα μόνος μου. Τι είχε κάνει ο άνθρωπος λέτε, έβαλε την οθόνη ανάποδα, το μέσα έξω... Ξέρω λάθος μου που δεν το πήγα σε κάποιον άλλο εδώ που να είναι ωρολογοποιός και όχι έμπορος, αλλά αν μπορεί να φτιαχτεί, πολύ θα το ήθελα.

Οθόνη κ μηχανισμός είναι ένα κομμάτι. Δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Οπότε πάνε όλα μαζί. 

Αν εξαιρέσεις ότι είναι 30+ ετών και ας πούμε ίσως έχει συναισθηματική αξία, είναι ένα ρολόι των 10€. Οπότε και δεν ασχολείται κανείς να το φτιάξει.

Πάρε ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/375128/Casio-Ψηφιακό-Ρολόι-με-Καουτσούκ-Λουράκι-σε-Μαύρο-χρώμα-F-91W-1YEF.html

ή ακόμα καλύτερα ενα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/375200/Casio-Ψηφιακό-Ρολόι-Χρονογράφος-με-Καουτσούκ-Λουράκι-σε-Μαύρο-χρώμα-DW-5600E-1VER.html

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Ξέρετε αν μπορεί να διορθωθεί; Από την φωτογραφία μπορεί κανείς να καταλάβει τι μπορεί να φταίει;

Στην φωτογραφία ή ώρα είναι 9:33 

Έχει πρόβλημα στα ψηφία των λεπτών, των δευτερολέπτων και στα σύμβολα των SNZ και PRE.AL ακριβώς από κάτω. 

_20220606_094122.JPG

Έχω ένα Casio DW-1000 του 1982, πλήρως λειτουργικό (απλά αυτή τη στιγμή δεν έχει μπαταρία, γι' αυτό δεν ανεβάζω δική μου φωτογραφία). Είναι το ρολόι στον παρακάτω σύνδεσμο, με το συνθετικό λουράκι:

http://www.digital-watch.com/DWL/1work/vintage-casio-digital-lcd-dw-1000-snorkler-watch

Από ό,τι καταλαβαίνω μπορεί να έχει τον ίδιο μηχανισμό με του δικού σου.

Πριν πολλά χρόνια παρουσίασε δυσλειτουργία στην απεικόνιση των ψηφίων ημέρας (πάνω αριστερά στο καντράν), παρόμοια με το δικό σου. Σε κάποια αλλαγή της μπαταρίας, ο "μάστορας" που την άλλαξε έβαλε ένα χαρτάκι μεταξύ του τζαμιού της πρόσοψης και του μηχανισμού, στην εμπρόσθια πάνω πλευρά του, ώστε να πιέζονται και να πατάνε πιο σφιχτά οι ακροδέκτες της οθόνης στον υπόλοιπο μηχανισμό. Το πρόβλημα λύθηκε, αν όχι στο 100%, τουλάχιστον σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πρόσφατα, πριν την εξάντληση της μπαταρίας, το πρόβλημα επανήλθε. Όταν θα αλλάξω την μπαταρία, θα το πάω στην ΕΛΜΗ ή θα ψάξω κάποιον που ειδικεύεται σε digital ρολόγια για να το συνεφέρει.

Προτείνω να πράξεις αναλόγως. Πάντως μην απελπίζεσαι.

Edit: στην πιο πάνω σελίδα λέει ότι το δικό μου "φοράει" το module 280, άρα μάλλον δεν έχουν τον ίδιο μηχανισμό.

Επεξ/σία από cirith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα πρόβλημα επαφών. Κάπου κόπηκε η ηλεκτρική συνέχεια. Απλά δεν νομιζω να ασχοληθεί κάποιος να το φτιάξει. Και να ασχοληθεί, το κόστος θα περνάει την αξία του ρολογιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε καλά το ξέρω ότι το κόστος επισκευής θα είναι σαφώς υψηλότερο από την πραγματική αξία του ρολογιού, και ότι με ένα απλό casio των 20€ έχω το ίδιο μέγεθος ώστε να είναι μικρό και λεπτό για να το φοράς άνετα χωρίς να ενοχλεί... Το συναίσθημα και την νοσταλγία θα πληρώσω αν βρω κάποιον να το φτιάξει γιατί δεν είμαι και στην Αθήνα ώστε να βρω εύκολα κάποιον ειδικό. Μοντέλο του 1982, 40 ετών... 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, haris013 είπε

Φανταστικό! Από που και σε τι τιμή αν επιτρέπεται το πήρες?

To συγκεκριμένο το είχα πετύχει σε βαθιά έκπτωση στο Amazon (jp), οπότε το έφερα από Ιαπωνία. Νομίζω πως μου κόστισε περί τα 450€ μαζί με όλα τα έξοδα.

Περισσότερα εδώ: 

 

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ξηγήθηκε η γυναίκα, για μεγάλο ρολόι είναι άριστο στο χέρι μου.  Τι θα γίνει τώρα? Θα μαζεύω G shock?
image.jpeg.cba23439f333ba4850386f88b97189cb.jpeg
Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε,

Είμαι στο τσάκ να πάρω το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/20734809/Citizen-Ρολόι-Radio-Control-Χρονογράφος-με-Δερμάτινο-Λουράκι-σε-Καφέ-χρώμα-CB5865-15E.html

Για casual αλλά και για πιο επίσημες εμφανίσεις λέτε θα είναι OK?

 

20211118152133_citizen_roloi_radio_control_chronografos_me_dermatino_louraki_se_kafe_chroma_cb5865_15e.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2022 στις 9:06 ΜΜ, JimxxZe είπε

Χαίρετε,

Είμαι στο τσάκ να πάρω το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/20734809/Citizen-Ρολόι-Radio-Control-Χρονογράφος-με-Δερμάτινο-Λουράκι-σε-Καφέ-χρώμα-CB5865-15E.html

Για casual αλλά και για πιο επίσημες εμφανίσεις λέτε θα είναι OK?

 

20211118152133_citizen_roloi_radio_control_chronografos_me_dermatino_louraki_se_kafe_chroma_cb5865_15e.jpeg

Αν μας ρωτούσες σχετικά με την ποιότητα του ρολογιού, θα μπορούσαμε να σου πούμε ότι είναι καλό. Από εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά και ο καθένας θα σου απαντήσει τι θα έκανε ο ίδιος.

Ποτέ δεν αγόρασα παρόμοιο ρολόι για αρκετούς λόγους. Πρώτον, μου αρέσουν τα όσο γίνεται καθαρά καντράν. Δεύτερον, δεν θα χρησιμοποιήσω αρκετές από τις λειτουργίες του, μια και δεν είμαι πιλότος. Και ακόμη χειρότερα τώρα πια, λόγω πρεσβυωπίας...

Για casual δεν το συζητάμε, φοράς ό,τι θέλεις. Τώρα για επίσημο, εγώ δεν θα το φορούσα. Για εμένα ο κανόνας είναι ότι το "επίσημο" ρολόι πρέπει να χωράει αβίαστα κάτω από το πουκάμισο, χωρίς δηλαδή να το σπρώχνεις εσύ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2022 στις 9:06 ΜΜ, JimxxZe είπε

Χαίρετε,

Είμαι στο τσάκ να πάρω το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/20734809/Citizen-Ρολόι-Radio-Control-Χρονογράφος-με-Δερμάτινο-Λουράκι-σε-Καφέ-χρώμα-CB5865-15E.html

Για casual αλλά και για πιο επίσημες εμφανίσεις λέτε θα είναι OK?

 

20211118152133_citizen_roloi_radio_control_chronografos_me_dermatino_louraki_se_kafe_chroma_cb5865_15e.jpeg

Γούστα είναι βέβαια, αλλά εμένα δεν μου αρέσει γιατί έχει άπειρο οπτικό θόρυβο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...