Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω μια εμμονή με τα καταδυτικά...μετά το Citizen Promaster Diver που πήρα πριν ένα χρόνο, η επόμενη μου κίνηση είναι το θρυλικό Orient King στην επανέκδοση του για τα 40 χρόνια...

 

Orient%20King%20Diver%20brady%20tree%202

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν δεν τα δω στο χέρι μου θα αποφασίσω δύσκολα ή και στην τύχη! Θα προσπαθήσω να δω κάποια που με ενδιαφέρουν για να πάρω μια απόφαση. Είμαι Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες, ξέρετε κανένα μαγαζί με ποικιλία να ρίξω μια ματιά;

 

Με βλέπω για festina πάντως, έχει τα περισσότερα που μου άρεσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, εγώ πάλι έχω ακριβά γούστα. Μου αρέσουν τα Rolex Submariner, άλλα τόσα χρήματα δεν θέλω και δεν δεν μπορώ να διαθέσω. κάποια στιγμή σκεφτικά για ψεύτικο (FOLEX), άλλα μερικά που είχα δει παλαιότερα φωνάζαν από μακριά. Μέχρι που σήμερα εντόπισα ένα βίντεο (Link.png Site: watch-time.gr ) που παραθέτει δυο Submariner ένα ψεύτικο και ένα αληθινό, και ζητά από τους θεατές-αναγνώστες να διαλέξουν ποιο είναι το ψεύτικο. Για μένα καμιά διαφορά, δείτε μονοί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ είμαι της άποψης να φοράμε ότι σηκώνει η τσέπη μας και οκ, δέχομαι ότι εσύ δεν θέλεις να πάρεις το ρόλεξ ή το όποιο τύπου ρόλεξ για να το παίξεις κάτι, αλλά επειδή σου αρέσει οπτικά, αλλά οκ, υπάρχουν ρολόγια που μοιάζουν (είναι στο ίδιο στυλ) και από καλές και οικονομικές μάρκες. Πχ μπορείς να βρεις κάποιο seiko ή citizen πχ που να κάνει 300-400-500+ κλπ που να σε καλύψει.

 

Όσον αφορά τώρα τις ρεπλικες (αντιγραμμένα) επειδή είχα φίλο που παλία έπαιρνε αρκετά τέτοια (αλλά καλές αντιγραφές) μιλάμε για αρκετά λεφτά και πάλι ανάλογα το μοντέλο που αντιγράφει.

 

Πχ είχε πάρει αν θυμάμαι καλά ένα hublot στα 700-800 ευρώ, panerai στα 500 και πάει λέγοντας. Μόλις τον βρω θα τον ρωτήσω για ακριβώς τί και πώς με τιμές κλπ και αν είναι τα γράφω εδώ.

 

Και αν δεν κάνω λάθος (θα το επιβεβαιώσω κιόλας) είχε πάρει αντιγραμμένο ένα ρολόι που το αυθεντικό του έκανε κανα 25000 και ήταν χρυσό και το αντιγραμμένο έκανε 1500 ξέρω γω και ήταν επίχρυσο (δεν νομίζω χρυσό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά κατά την γνώμη μου τόσα λεφτά για fake. Έπαιρνε ένα καλό επώνυμο. Γενικά προσωπικά δεν μου αρέσουν τα ψεύτικα. Με ένα μικρό budget παίρνω κάτι αξιόλογο επώνυμο.

 

Όσον αφορά τον TS, πρόσεξε διότι αν δεν μπορείς να αγοράσεις real rolex και σε δούνε με "Rolex", θα καταλάβουν ότι είναι fake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και αυτά τα fake είναι καλά με καλούς μηχανισμούς, υλικά κλπ, αλλά και για μένα ισχύει αυτό που λες: '' Με ένα μικρό budget παίρνω κάτι αξιόλογο επώνυμο.''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά πολλά σημαντικά άτομα που εχω γνωρίσει δε φορούσαν τιποτα φοβερό από ρολόι ή μπορεί να μη φορούσαν και καθόλου. Έχω δει άτομα που χτυπάνε 8-10 χιλιάρικα το μήνα καθαρά να φοράνε swatch.

 

Θέλω να πω δεν το βλέπουν όλοι σαν status symbol / αντικείμενο μόστρας.

 

 

Nαι ξέχασα να πω οτι μενω Ελβετία, στην καρδιά της ωρολογοποιιας.

 

 

Να πω επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, οτι και εγω παντα για ένα speedmaster ψαχνόμουν αν και ολο το αναβαλλω γιατι το ποσο ειναι μαλλον παραλογο για κάτι που είναι πρακτικά κόσμημα. Η τουλάχιστον σε συγκριση με ενα ρολόι των 100 ευρω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, οτι και εγω παντα για ένα speedmaster ψαχνόμουν αν και ολο το αναβαλλω γιατι το ποσο ειναι μαλλον παραλογο για κάτι που είναι πρακτικά κόσμημα. Η τουλάχιστον σε συγκριση με ενα ρολόι των 100 ευρω.

 

 

yep, το μόνο απενοχοποιημένο κόσμημα για τους άντρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα 4 ωραίες μέρες στον πολιτισμό (Λονδίνο) και καθώς ακόμα δεν έχω καταλήξει βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω αρκετά -εκεί στις κυριλέ αγορές (oxford st, reagent, bond st) σε κάθε γωνία κυριολεκτικά έχει boutique rolex και Ω.

 

Σκέφτηκα αφού τα σκάω ας τα σκάσω.. μαζί μας θα τα πάρουμε? Απλά δεν θέλω να ξεφύγω από τα πλαίσια της λογικής. Πάρτε μερικές φώτο μαζί με σχόλια κτλ. για το πως το βλέπω το πράμα. Όπου έχει χρυσό είναι 18κ

 

  • longines conquest moonphase. (αυτό με το οποίο είχα αναστήσει το νήμα πριν από 2 ευδομάδες). 

 

Τιμή καταλόγου 4.500. Το 2ο καλύτερο οπτικά ρολόι. Σε real life δεν φαίνεται τόσο φορτωμένο όπως στις φώτο. Μια χαρά είναι.. αλλά μου τα έχουν ζαλίσει όλοι θα δώσεις τόσα να πάρεις longines... το boss λέει δεν μπαίνεις μέσα στην εταιρία με longines χαχαχα

 

 

 

FVJRlAz.jpg?1

45L1Ujh.jpg?1

 

 

 

  • Longines conquest chronograph two tone.. Αυτό που άρεσε στην margaret το βρήκα real life. Προτιμώ το από επάνω ειδικά δίπλα δίπλα. Τιμή καταλόγου 4100.

 

 

 

wdn1VlG.jpg?1

rv9qUWQ.jpg?1

 

 

 

  • Tudor grandtour chronograph. Στις φώτο (στο internet ) φαίνεται πολύ καλύτερο. Real life ήταν πολύ meh... η Tudor ανήκει στην rolex και είναι η "μικρή" πειραματική , φτηνή rolex. Κάπου 5800

 

 

KXn8SPQ.jpg?1

 

 

 
 
  • Ω aqua terra gmt steel, κάπου 6500 τιμή καταλόγου. Φοβερό ρολόι πολυ όμορφο όπως λέει ο Φώτης λίγο fail Ω σε αυτά τα λεφτά

 

 

 

ZoRsNJH.jpg?1

DcZoDjf.jpg?1

 

 

 
  • Ω aqua terra gmt 2 tone steel / gold. To πιο ωραίο ρολόι από όλα. Τιμή καταλόγου κάπου 10.500. Πολύ ακριβό για Ω . Πιστεύω το steel aqua terra έπρεπε να είναι στα 4 και το 2 tone στα 6.5.. εκεί δεν θα είχε ανταγωνισμό. 

 

 

4F35E5P.jpg?1

l1T5VBm.jpg?1

 

 

 

  • Rolex sea dweller, το καινούριο που είναι ίδιο size με το subariner. Το submariner no date θα πάρω αν πάω εκεί αλλά είναι 95% ίδια σε μέγεθος και look με το seadweller οι διαφορές είναι σχεδόν ανύπαρκτες αν δεν τα δεις δίπλα δίπλα. Τιμή καταλόγου (για το sub) κάπου 7k. Ultra classic ρολόι το αναγνωρίσιμο 60 χρόνια, τρομερό πλεονέκτημα ότι φοριέται άνετα με όλα τα ρούχα, τζινάκι αλλά και κουστούμι η και tuxedo. Είναι κάπως σαν punch in the face στυλ. fuck off 

(στην τρίτη φώτο είναι το sub αλλά με ένα χαζό καπάκι.

 

 

 

00OKnpO.jpg?1

y1cXunv.jpg?1

QJk5BHM.jpg?1

 

 

 

  • Rolex milgaus. Το πιο trendy Rolex. Κάπου 6.5 .. μου άρεσε αρκετά εώς πολύ για rolex (ξενέρα :D). Γενικά rolex μου αρέσουν μόνο αυτό το sub και το gaytona

 

 

YSuGaBl.jpg?1

EHa6myM.jpg?1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε δω με κάνα tudor.. Χαχα χαχα χαχα

 

Δεν μου αρέσουν ούτε τα δύο από κάτω του. Βασικά από αυτά,για μένα λένε τα πρώτα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...