Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sodeli εγώ για την επέμβαση πήγα την οποία και δε μου κάνανε μετά απο 3 επισκέψεις και στο τέλος μου δώσανε 10 μέρες αναρρωτική γιατί είχα λέει οξεία ιγμορίτιδα!!

Δε λέω δε με χάλασαν οι 10 μέρες άδεια Ιούλιο μήνα αλλά η δουλειά που ήταν να γίνει δεν έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και σκέπτομαι να τη κάνω μόλις τελειώσω με τη σχολή.Γιατί έχω κακές εμπειρίες από τους γιατρούς της θεσσαλονίκης.Είναι ολίγον τι χασάπηδες.

 

 

Για να μην επαναλαμβάνω κ εγώ, με κάλυψες πλήρως. Απλά είναι κάτι που πρέπει να κάνεις γιατί αργότερα μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα, μέχρι άσθμα αν πάρεις βάρος. Εγώ παρουσίαζα συχνά βρογχίτιδα από παλιά και τελευταία ανακάλυψα ότι οφειλόταν σε αυτό. Άντε στη σειρά για τον χασάπη....:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγους μήνες, ο φίλος μου έκανε αυτή την επέμβαση. ελάχιστα πρήστηκε, δεν μελάνιασε καθόλου, απλά την πρώτη μέρα δάκρυζαν πολύ τα μάτια του. την έκανε σε δημόσιο νοσοκομείο.. κράτησε μισή ωρίτσα, αλλά η μοναδική στιγμή που πόνασε πολύ, ήταν μετά από 2 μέρες, που του έβγαλαν τις γάζες από τη μύτη, που προφανώς είχαν κολλήσει! απλά μετά χρειαζόταν να βάζει ορό και να παίρνει κάποιες αντιβιώσεις.

 

γνώμη μου είναι ότι πρέπει να την κάνεις, γιατί η αναπνοή είναι δύσκολη, ο ύπνος ακόμα δυσκολότερος και μπορεί να σου δημιουργήσει όλο αυτό διάφορα προβλήματα...άσε που μετά θα νιώσεις άλλος άνθρωπος!!

 

Υ.Γ: ενώ ο φίλος μου δεν έκανε ταυτόχρονα πλαστική(που πολλοί το επιλέγουν), το κοκαλάκι που κάνει τη μύτη καμπουρωτή, δεν υπάρχει πια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ: ενώ ο φίλος μου δεν έκανε ταυτόχρονα πλαστική(που πολλοί το επιλέγουν), το κοκαλάκι που κάνει τη μύτη καμπουρωτή, δεν υπάρχει πια!!!

 

Το τελευταίο τι ήθελες κ το πες :confused: πάνω που είχα πάρει απόφαση να την κάνω... πάει το κοκαλάκι :cry: θα το δώσουν στα σκυλιά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απο την άλλη που με είπαν οτι έχω ΕΛΑΧΙΣΤΑ στραβό διάφραγμα αλλά υπερδιογκομένες κόνχες ( Ο.ο ) και είμαι εδώ και 1 χρόνο με τις βλακείες τα σπρέι που αναφέρατε πριν τι να πω. Έχω αλλάξει έως τώρα 8 γιατρούς σε 3 διαφορετικά νοσοκομεία ( 1 ιδιωτικό και 2 δημόσια) και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Αν δεν πάρω σπρέι 2-3 φορές την ημέρα ( ronal ή dexarina ) νιώθω την ίδια συμφώριση που φαντάζομαι αρκετοί νιώθατε πριν.

 

Καμιά ιδεά για το τι φύσης πρόβλημα μπορεί να εχω, έχετε? ( έχω πάρει όλα τα χάπια για την αλλεργία, αποσυμφοριτικά χάπια, αντισταμινικά και αντιβιώσεις όλα σε full κύκλο χρήσης και δεν έχουν κάνει τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απο την άλλη που με είπαν οτι έχω ΕΛΑΧΙΣΤΑ στραβό διάφραγμα αλλά υπερδιογκομένες κόνχες ( Ο.ο ) και είμαι εδώ και 1 χρόνο με τις βλακείες τα σπρέι που αναφέρατε πριν τι να πω. Έχω αλλάξει έως τώρα 8 γιατρούς σε 3 διαφορετικά νοσοκομεία ( 1 ιδιωτικό και 2 δημόσια) και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Αν δεν πάρω σπρέι 2-3 φορές την ημέρα ( ronal ή dexarina ) νιώθω την ίδια συμφώριση που φαντάζομαι αρκετοί νιώθατε πριν.

 

Καμιά ιδεά για το τι φύσης πρόβλημα μπορεί να εχω, έχετε? ( έχω πάρει όλα τα χάπια για την αλλεργία, αποσυμφοριτικά χάπια, αντισταμινικά και αντιβιώσεις όλα σε full κύκλο χρήσης και δεν έχουν κάνει τίποτα)

 

Να διακόπτεις κ για λίγο διάστημα τα σπρέι γιατί η συνεχής χρήση μπορεί να σου χαλάσει την όσφρηση.Τι να σου πω κ εγώ έχω υπερδιογκομένες κόνχες αλλά μου παν ότι οφείλετε στο στραβό διάφραγμα κ σε κάτι κοκολακια(καπως ετσι λεγονται) κ θέλουν φτιάξιμο. Είχα φάει κ πολλές φορές τη μπάλα στη μάπα όταν ήμουν μικρός κ κάτι μπουνίδια,θα παιξαν το ρόλο τους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα χρειαστεί να το ψάξω και εγώ το θέμα..

 

Πάνω κάτω τι σημάδια είχατε; Ότι αν κουραστείς, δεν σου αρκεί με τπτ ο αέρας αν ανασαίνεις από τη μύτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απο την άλλη που με είπαν οτι έχω ΕΛΑΧΙΣΤΑ στραβό διάφραγμα αλλά υπερδιογκομένες κόνχες ( Ο.ο ) και είμαι εδώ και 1 χρόνο με τις βλακείες τα σπρέι που αναφέρατε πριν τι να πω. Έχω αλλάξει έως τώρα 8 γιατρούς σε 3 διαφορετικά νοσοκομεία ( 1 ιδιωτικό και 2 δημόσια) και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Αν δεν πάρω σπρέι 2-3 φορές την ημέρα ( ronal ή dexarina ) νιώθω την ίδια συμφώριση που φαντάζομαι αρκετοί νιώθατε πριν.

 

Καμιά ιδεά για το τι φύσης πρόβλημα μπορεί να εχω, έχετε? ( έχω πάρει όλα τα χάπια για την αλλεργία, αποσυμφοριτικά χάπια, αντισταμινικά και αντιβιώσεις όλα σε full κύκλο χρήσης και δεν έχουν κάνει τίποτα)

 

Τα σπρει που χρησιμοποιεις, οπως κατι το otrivin παρουσιαζουν το "rebound effect". Δηλαδή ενω βελτιώνουν πρόσκαιρα, μακρυπρόθεσμα κάνουν την κατάσταση μάλλον χειρότερη. Οπως μου ειπαν ο γιατρος κ ο φαρμακοποιος αυτα ειναι για ενα κρυολογημα μονο, δηλ για χρηση μιας βδομαδας το πολυ. Η μακροχρονια χρηση δηλιουργει προβληματα, δεν κανει να τα παιρνεις.

 

Απο μονος σου τα παιρνεις αυτα? Δε σου εγραψε κανα αλλο ο γιατρος? Εμενα μου γραφει ο γιατρος ενα αλλο σπρει, το buderen, το οποιο ειναι ακινδυνο σε γενικες γραμμες και βοηθαει αρκετα..Δεν ειναι οπως το otrivin που μολις το βαλεις ανοιγει η μυτη τελειως, αλλα αναπνεεις αρκετα καλυτερα..Το εχεις χρησιμοποιησει ποτε?

 

το οτι εχεις υπερδιογκομένες κόνχες δεν σου ειπαν που ωφειλεται? εμενα μου ειπε οτι ωφειλεται στο λιγο στραβο διαφραγμα που εχω γιατι καθως εισερχεται ο αερας και το διαφραγμα δεν ειναι σωστο προκαλει ερεθισμο και διογκωση στις κογχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sodeli εγώ για την επέμβαση πήγα την οποία και δε μου κάνανε μετά απο 3 επισκέψεις και στο τέλος μου δώσανε 10 μέρες αναρρωτική γιατί είχα λέει οξεία ιγμορίτιδα!!

Δε λέω δε με χάλασαν οι 10 μέρες άδεια Ιούλιο μήνα αλλά η δουλειά που ήταν να γίνει δεν έγινε

 

Ταλαιπωριέμαι τον τελευταίο καιρό απο ιγμορίτιδες ( πολύ σπαστικό) οι οποίες προκαλούνται ακριβώς από το στραβό διάφραγμα...

 

Αλλα φοβάμαι τις εγχειρήσεις, δεν το παίρνω απόφαση:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα αυτην την εγχειρηση(εμενα μου σπασανε και το κοκκαλο της μυτης για καλυτερο αποτελεσμα αλλα με περισσοτερη ταλαιπωρια)πριν 11 μηνες τι αποριες υπαρχουν?

 

Υ.Γ αν δεν σου σπασουνε μυτη και δεν παιζει γυψακι ειναι επεμβαση ρουτινας χωρις πολλα πολλα θα σε πληρως πισω στις δραστηριοτιτες σου το πολυ σε μηνα αν εχει και σπασιμο αστο καλυτερα θελει πολυ προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή ήμουν ζωηρό παιδάκι στράβωσα τη μύτη μου. Δε με ενοχλούσε απλά τα βράδια πριν τις 3-4 βούλωνε το ένα από τα 2 ρουθούνια εναλλαξ. Τον τελευταίο χρόνο όμως έχει αλλάξει η αίσθηση του βουλώματος, σε σημείο που να αναπνέω από το στόμα και λύνεται μόνο με ρονάλ-οτριβίν.

 

Οταν λέτε για δραστηριότητες τι εννοείτε? Ουτε καν γράψιμο στο pc, gaming κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέτε για δραστηριότητες τι εννοείτε? Ουτε καν γράψιμο στο pc, gaming κτλ?

 

lol για διαφραγμα πας οχι για διπλο bypass..:-D

δε νομιζω να χρειαζεται να καθεσαι για ενα μηνα..απλα σε ενα μηνα η μυτη σου ειναι εντελως οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέτε για δραστηριότητες τι εννοείτε? Ουτε καν γράψιμο στο pc, gaming κτλ?

 

Οmni ενοουμε αν και μονο περιεχει και σπασιμο η επεμβαση θα πρεπει να αποφυγεις για καποιο χρονικο διαστημα ομαδικα αθληματα μην φας καμια στην μυτη και τρεχα γυρευε μετα(Μετα απο ενα χρονο θεωρειται οτι αναρωνει η μυτη απο επεμβαση τετοια γιατι οπως ειπαμε ειναι κανονικο σπασιμο)

 

Αν παλι τωρα δεν εχει σπασιμο τπτ δεν χανεις τπτ απο την ζωη σου ισως και μες στο μηνα να πας και για μπαλα λεμε τωρα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...