Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και σκέπτομαι να τη κάνω μόλις τελειώσω με τη σχολή.Γιατί έχω κακές εμπειρίες από τους γιατρούς της θεσσαλονίκης.Είναι ολίγον τι χασάπηδες.

 

 

παντως ειναι καταντια του συστηματος υγειας να εχεις καποιο προβλημα και να το σκεφτεσαι αν θα πας σε δημοσιο νοσοκομειο, μηπως βγεις χειροτερα απ οτι οταν μπηκες, ξεροντας οτι δεν θα σε προσεξει κανεις, και αν συμβει αυτο πρεπει να δωσεις φακελακι..δεν ειναι ολοι ετσι οκ αλλα στην πλειοψηφια αυτο συμβαινει..

Επεξ/σία από azio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγαινε στη Γερμανία να την κάνεις .Τα ίδια λεφτά θα δώσεις ετσι κι αλλιώς και καλύτερα θα στην κάνουνε

 

jason : The stupidity generator

 

Κάνε format καλύτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επηρεάζει την αναπνοή σου να κάνεις την επέμβαση.

 

Πραγματοποιήται με γενική αναισθησία. Έχει τις επιπλοκές μιας επέμβασης, για τις οποίες θα πρέπει υποχρεωτικά να σε ενημερώσει ο γιατρός σου.

 

Πλέων είναι επέμβαση ρουτίνας. Δεν είναι κάτι που δύσκολα μπορείς να βρεις γιατρό. Κλείσε ραντεβού στα πρωινά ιατρεία του νοσοκομείου της περιοχής σου (και όχι μόνο) με τον τετραψήφιο των ραντεβού και κάνε έρευνα αγοράς... Η επέμβασή σου δεν επείγει, μπορείς να το καθυστερήσεις λίγο ψάχνοντας.

Όντως δεν καταλαβαίνεις τίποτα κατά την επέμβαση. Από τις επόμενες μέρες αρχίζουν να σου αφαιρούν τις γάζες μέσα από τη μύτη σου (δεν πονάει απλά είναι λίγο δυσάρεστο).

 

Η παραμονή στο νοσοκομείο εξαρτάται συνήθως από τον υπεύθυνο ιατρό. (Πάντως 1-2-3 ημέρες το πολύ), εφόσον δεν υπάρξουν επιπλοκές. Για τις επόμενες ημέρες θα έχεις λίγο πρήξιμο (οίδημα) στη περιοχή.

Με τίποτα δεν πειράζεις τη μύτη σου για ένα χρονικό διάστημα (δυνατό φύσημα, "σκάλισμα", κλπ ) εάν δεν θες η επέμβαση να πάει στράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα κ γω αυτη την επεμβαση πριν απο 2 και κατι χρονια σε ιδιωτικη κλινικη στην Θεσσαλονικη.. Πρεπει να πω οτι δεν πονεσα

.. Σου συστηνω να την κανεις την επεμβαση, αξιζει.. Σε 20 μερες εισαι τελεια.. Εγω, που εκανα κ πλαστικη συγχρονως, μια βδομαδα μετα την επεμβαση πηγα στον γιατρο για να βγαλει κατι σαν ναρθηκα που ειχα κ δυο σωληνακια κ βαμβακι που ειχα στα ρουθουνια.. Το βγαλσιμο των βαμβακιων ποναει απιστευτα (απιστευτα ομως) αλλα ειναι υπερβολικα συντομο (2 δευτερολεπτα το καθενα)..

 

Για καποιο καιρο (ενα μηνα περιπου) δεν πρεπει να κανεις οτιδηποτε θα σε κουρασει (οτιδηποτε που θα ανεβασει την πιεση του αιματος), κ χανεις προσωρινα την αισθηση της γευσης!! Εχεις λιγες μελανιες στα ματια αλλα δεν ειναι τπτ.. Στον νοσοκομειο εμεινα μιση μερα ολο κ ολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα να την κάνω όσο ήμουν στρατό αλλά δεν ήθελαν οι γιατροί.

Ένας πιτσιρικάς γιατρός στο 424 μου λέει οτι δεν έχω πρόβλημα κι ότι έχω διογκομένες κόγχες.

Μου δωσε κάτι φάρμακα και λέει μ αυτά θα περάσει.Με το που τέλειωσαν τα φάρμακα επανήλθα στα παλιά δυστυχως και σε επόμενη επίσκεψη ο γιατρός μου είπε ότι δε κάνουν αισθητικές επεμβάσεις.

Τώρα ψάχνομαι να κάνω κάπου την επέμβαση αλλά δυστυχώς δεν έχω 1000+ ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα να την κάνω όσο ήμουν στρατό αλλά δεν ήθελαν οι γιατροί.

Ένας πιτσιρικάς γιατρός στο 424 μου λέει οτι δεν έχω πρόβλημα κι ότι έχω διογκομένες κόγχες.

Μου δωσε κάτι φάρμακα και λέει μ αυτά θα περάσει.Με το που τέλειωσαν τα φάρμακα επανήλθα στα παλιά δυστυχως και σε επόμενη επίσκεψη ο γιατρός μου είπε ότι δε κάνουν αισθητικές επεμβάσεις.

Τώρα ψάχνομαι να κάνω κάπου την επέμβαση αλλά δυστυχώς δεν έχω 1000+ ευρώ

 

αισθητικη επεμβαση? μα δεν ζητησες πλαστικη..:-(

 

παντως διαβασα σε αυτο το forum

http://forum.thiteia.org/viewtopic.php?f=2&t=3629

πως αν διαπιστωθει οτι εχεις προβλημα γινεται..αλλα λογικα θα πρεπει να εχεις καπως σοβαρο προβλημα..

 

 

"Άν έχετε κάποιο πρόβλημα όπως στραβό ρινικό διάφραγμα, κύστη κόκκυγα, ελιές οι οποίες πρέπει να αφαιρεθούν, φρονιμίτες οι οποίοι χρήζουν εξαγωγής μην το διορθώσετε πριν μπείτε στο στρατό. Οι επεμβάσεις αυτές είναι απλές και αν γίνουν ενώ είστε φαντάροι δε θα σας κοστίσουν τίποτα από οικονομικής απόψεως ενώ ταυτόχρονα θα σας δώσουν και αναρρωτική άδεια."

 

 

"Τα πράγματα είναι απλά. Θα απευθυνθείς στο γιατρό της μονάδας σου και θα του ζητήσεις να σε παραπέμψει στα εξωτερικά ιατρεία της ΩΡΛ του πλησιέστερου στρατιωτικού νοσοκομείου (βασικά 401 ή 424). Εκεί θα σε εξετάσουν οι ΩΡΛ και αν κρίνουν ότι χρειάζεσαι επέμβαση ρινικού διαφράγματος θα σου προγραμματίσουν ένα χειρουργείο μετά από 2-3 μήνες. Το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι 1) θα λυθεί το πρόβλημά σου, 2) θα πάρεις γενναία αναρρωτική άδεια, 3) το κόστος του χειρουργείου θα είναι μηδενικό σε αντίθεση με το αν κάνεις την ίδια επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα την επεμβαση πριν 3 βδομαδες περιπου στον ευαγγελισμο

 

η επεμβαση η ιδια ηταν ιδιαιτερα δυσαρεστη εμπειρια. Ημουν εξαιρετικα δυσκολη περιπτωση (τρελη περιπτωση σκωλιωσης διαφραγματος) και επρεπε να κοψουν κοκκαλο. Με ναρκωσανε τοπικα, δε πονεσα φυσικα καθολου, αλλα η ανατριχιλα του να σε βαρανε με σφυρι και καλεμι ειναι.... πως να το πω..... δε θα ηθελα να επαναληφθει. Την επομενη μερα πηρα εξιτηριο, αλλα για 3-4 μερες δεν ημουν σε θεση να παω δουλεια. Το προσωπο ηταν τουμπανιασμενο, η μυτη μου ειχε γιενι η τριπλασια σε μεγεθος απο το πρηξιμο. Επισης να τρεχουν μυξες ατελειωτες μαζι με αιματα για μιαμιση βδομαδα τουλ.

Τωρα τα καλα. Αναπνεω. Η αισθηση που εχω τωρα ειναι πολυ ικανοποιητικη και οπως μου εχουν πει θα βελτιωθει και αλλο καθως υποχωρουν και τα τελευταια πρηξιματα. Χαλαρα αξιζε τον κοπο.

Για το οικονομικο, εγω πηγαινοντας σε δημοσιο, και οντας ασφαλισμενος στο ΙΚΑ, απλα δε πληρωσα δεκαρα τσακιστη. Και ο γιατρος ηταν πολυ καλος, αν καποιος ενδιαφερεται, ας μου στειλει ΡΜ να του πω ονομα.

 

Ηταν κατι που επρεπε να γινει. Καταρχην, δε μπορουσα να κοιμηθω βαθια λογω αναπνοης, με αποτελεσμα να κοιμαμαι 8ωρο+ και να μη ξεκουραζομαι. Σηκωνομουν και ημουν ζομπι. Το τελευταιο χρονο επισης πηγαινα να ανεβω μια σκαλα και λαχανιαζα. Με την ηλικια το πραγμα χειροτερευει βλεπετε. Γιαυτους που λενε πως μπορεις να ζησεις με το προβλημα, υπαρχει το εξης ζητημα, ειναι μια κατασταση που οχι μονο δε διορθωνεται μονη της, αλλα με το περασμα των χρονων, οσο μεγαλωνεις γινεται χειροτερο. Στανταρ αυτο. Και απο μια ηλικια και μετα, οι γιατροι δισταζουν ολο και περισσοτερο να σου κανουν την επεμβαση. Αυτη η επεμβαση ΔΕΝ ειναι ευκολη απο τεχνικης αποψεως. Ειναι τετριμενη ναι, και αυτο γιατι την κανουν συχνα, ειναι προβλημα που το εχουν πολλοι, αλλα δεν ειναι ευκολη.

 

Αυτα απο μενα, αν καποιος θελει να ρωτησει κατι στη διαθεση σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου προταθηκε ολικη ναρκωση σε πρωτη φαση..... και εγω δεν ηξερα. Ισως δεν ειχαν συνειδητοποιησει το ποσο χαλια περιπτωση ημουν, τι να πω

 

η επεμβαση θεωρητικα διαρκει 40 λεπτα, εμενα πηγε πανω απο ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και γω το ιδιο προβλημα (το ενα ρουθουνι ειναι σχεδον μονιμα βουλωμενο) ειχα παει στο στρατο στον ωρλ και μου ειχε δωσει ενα σπρει, μια μλκια και μιση ηταν, δε το χρησιμοποιησα. ενα αλλο φιλαρακι σειρα, εκανε την επεμβαση, για καμια 10ρια μερες ειχε ορατο πρηξιμο και μελανιασμα και ελεγε οτι ολη την ωρα εφτυνε φλεμα με αιμα και οτι ειχε συνεχεια μια απαισια γευση απο τον καυτηριασμο. αλλα μετα απο κανα μηνα ηταν τζαμι.

πρεπει να κλεισεις ραντεβου στο 184 σε ωρλ πρωτα, η να πας χυμα σε καποιο εφημερευον νοσοκομειο για να κανονισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό με το στρατό γίνεται αβέρτα. Ίσως Finn να έπεσες σε στραβόξυλο ή άσχετο. Όσοι γνωστοί μου πήγαν φαντάροι και χωρίς να έχουν τόσο μεγάλα προβλήματα όσο αυτά στο παρόν thread, τον πρώτο μήνα κιόλας έκαναν την επέμβαση και τσίμπησαν και την αναρωτική τους.;)

Επεξ/σία από sodeli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...