Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλορίζικη λοιπόν. Αν μπορέσεις να κάνεις και πλύσεις με θαλασσινό νερό για να ξεμπουκώσει, ακόμα καλύτερα. Φαντάζομαι θα στο είπε και ο γιατρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος που εχει κανει εγχειρηση για το διαφραγμα μηπως ξερει να μου πει περιπου ποσο κοστιζει?

εγω με ΙΚΑ σε δημοσιο νοσοκομειο (ευαγγελισμο) δεν εδωσα τιποτε (ουτε φακελακι γιατι εχω γνωστο μεσα). Υποθετω το ιδιο ισχυει και για τα αλλα ταμεια. Αν θες ιδιωτικο δε ξερω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω κι εγώ την επέμβαση.Προς το παρόν έχω τη δυνατότητα να κάνω την επέμβαση μόνο σε δημόσιο.

Να το επιχειρήσω ή να περιμένω και να το κάνω σε μια ιδιωτική κλινική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επομενη εβδομάδα θα κάνω και εγω επεμβαση διαφραγμα - κογχες ειμαι λιγο φοβισμένη...ολικη ναρκωση ειναι αυτη!Μετα την επέμβαση μελανίαζεις και πρίζεσαι?

Θα την κανω σε ιδιωτικη κλινικη 1800ευρώ θα στοιχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
την επομενη εβδομάδα θα κάνω και εγω επεμβαση διαφραγμα - κογχες ειμαι λιγο φοβισμένη...ολικη ναρκωση ειναι αυτη!Μετα την επέμβαση μελανίαζεις και πρίζεσαι?

Θα την κανω σε ιδιωτικη κλινικη 1800ευρώ θα στοιχίσει.

 

Αγαπητή Porki πως πήγε?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:23 ----------

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Εάν κάποιος έχει παραπάνω κιλά απο το κανονικό,μπορεί να γίνει η εγχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μελανιάζεις, πρήζεσαι λίγο αλλά τπτ ιδιαίτερο ( αυτό το παθαίνεις αν κάνει και πλαστική ). Απλά επειδή θα έχεις το βαμβάκι μέσα, θα σου φαίνεται η μύτη σα μελιτζάνα, αλλά μόλις το βγάλουν θα είναι όλα οκ.

 

Λοιπόν, έχω να πω το εξής...

 

Πριν 2 χρόνια έκανα την εγχείρηση, μεγάλη διαφορά κλπ...κι όμως πριν λίγες μέρες, ξαναγέμισε λίγο το 1 ιγμόριο + μετωπιαία κολπίτιδα...

 

Δηλ, ναι μεν βοηθάει πολύ στην αναπνοή, αλλά δεν δε καθαρίζεις με το θέμα 1 για πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κι εγώ να κάνω κάτι άμεσα. Σε τόσους γιατρούς έχω πάει, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη αν έχω στραβό διάφραγμα ή οχι. Έχω ακούσει όλες τις εκδόσεις: Έχω, έχω λίγο, δεν έχω.... άντε βγάλε άκρη.

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχω τεράστιο πρόβλημα, η μύτη μου είναι συνεχώς βουλωμένη και κάθε λίγο και λιγάκι την φυσάω. Φανταστείτε οτι την εβδομάδα χρησιμοποιώ δύο κουτιά με 150 χαρτομάντιλα έκαστος! 95% της αναπνοής μου γίνεται απο το στόμα. Πολλές φορές δυσκολεύομαι και να φάω αφού παθαίνω σχεδόν ασφυξία, και η ποιότητα του ύπνου μου είναι χάλια τελείως. Είμαι 29 χρονών, και είμαι σε αυτή την κατάσταση όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (μια ζωή δηλαδή).

 

Έχω βαρεθεί πλέον αυτή την κατάσταση. Τον τελευταίο καιρό μου συστήθηκε απο φίλο ένας πολύ καλός γιατρός, ο οποίος κάνει την όλη διαδικασία (επέμβαση/ανάρωση) τελείως ανώδυνη κατά τα λεγόμενά του. Να πάω να κάνω οτι είναι να ησυχάσω επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Εάν κάποιος έχει παραπάνω κιλά απο το κανονικό,μπορεί να γίνει η εγχείρηση?

 

Χωρίς κανένα πρόβλημα. Και 'γω όταν έκανα είχα αρκετά παραπανίσια κιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κι εγώ να κάνω κάτι άμεσα. Σε τόσους γιατρούς έχω πάει, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη αν έχω στραβό διάφραγμα ή οχι. Έχω ακούσει όλες τις εκδόσεις: Έχω, έχω λίγο, δεν έχω.... άντε βγάλε άκρη.

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχω τεράστιο πρόβλημα, η μύτη μου είναι συνεχώς βουλωμένη και κάθε λίγο και λιγάκι την φυσάω. Φανταστείτε οτι την εβδομάδα χρησιμοποιώ δύο κουτιά με 150 χαρτομάντιλα έκαστος! 95% της αναπνοής μου γίνεται απο το στόμα. Πολλές φορές δυσκολεύομαι και να φάω αφού παθαίνω σχεδόν ασφυξία, και η ποιότητα του ύπνου μου είναι χάλια τελείως. Είμαι 29 χρονών, και είμαι σε αυτή την κατάσταση όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (μια ζωή δηλαδή).

 

Έχω βαρεθεί πλέον αυτή την κατάσταση. Τον τελευταίο καιρό μου συστήθηκε απο φίλο ένας πολύ καλός γιατρός, ο οποίος κάνει την όλη διαδικασία (επέμβαση/ανάρωση) τελείως ανώδυνη κατά τα λεγόμενά του. Να πάω να κάνω οτι είναι να ησυχάσω επιτέλους!

 

Μπορεί να μην έχεις στραβό διάφραγμα άλλα κάτι παρεμφερές ( πχ, χοντρά ρυνικά τειχώματα ). Μήπως είναι αλλεργία το έχεις κοιτάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο ο deathlord. Πάντως από γεννησιμιού μου είχα πρόβλημα με φλέματα. Από τότε που πήρα φάρμακο για ακμή, έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το σοραθ. Πάντα έξω κυκλοφορώ με ρονάλ ή ότι άλλο διαθέσιμο. αλλά τα ίδια συμπτώματα αρχίζουν να τα έχουν και κάποιοι γνωστοί που ποτέ δεν τα 'χαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει αλλεργικό τεστ για να δω αν έχω κάποια αλλεργία. Έχω παρατηρήσει οτι ενώ η κατάστασή μου είναι κακή όλο το χρόνο, κατά κανόνα γίνομαι χειρότερα όταν έρχεται το καλοκαίρι.

 

Επίσης, τα φάρμακα ανακούφισης όπως πχ το Ρονάλ δεν κάνουν απολύτως τίποτα σε μένα. Μόνο αυτό με την κορτιζόνη με έκανε μια χαρά, αλλά επειδή είχα ακούσει οτι δεν κάνει καλό η χρήση του, το έχω σταματήσει πολλά χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...