Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι δεν μπορείτε χωρίς otrivin/ronal, κόφτε τα αμέσως! Θα ζοριστητε 1-2 βράδια αλλά μετά θα γίνετε καλύτερα. Η μακροχρόνια χρήση τους προκαλεί μόνιμο αποφρακτικό πρόβλημα. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω απο 15 μέρες. Το λέει και στις οδηγίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω και εγώ σε όσους το σκέφτονται...ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΑΜΕΣΑ... σώθηκα :)

 

Πριν 1,5 χρόνο την έκανα και πλέον κοιμάμαι και αναπνέω σαν άνθρωπος και γλύτωσα και τις ιγμορίτιδες κλπ :)

 

Θέλει όντως 1 μήνα για να νιώσεις καλά, ειδικά τη 1η βδομάδα θα σαι ζόρικα, όπως και μέχρι να βγάλεις τις γάζες για 24-48 ώρες μετά την εγχείριση...αλλά ΑΞΙΖΕΙ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή ήμουν ζωηρό παιδάκι στράβωσα τη μύτη μου. Δε με ενοχλούσε απλά τα βράδια πριν τις 3-4 βούλωνε το ένα από τα 2 ρουθούνια εναλλαξ.

 

Με χρονοδιακόπτη βούλωναν;

Τη μέρα που αλλάζει η ώρα τι ώρα βουλώνει το ρουθούνι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Όσοι δεν μπορείτε χωρίς otrivin/ronal, κόφτε τα αμέσως! Θα ζοριστητε 1-2 βράδια αλλά μετά θα γίνετε καλύτερα. Η μακροχρόνια χρήση τους προκαλεί μόνιμο αποφρακτικό πρόβλημα. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω απο 15 μέρες. Το λέει και στις οδηγίες...

 

οφφτοπικ

Βασικά το "κόφτε το αμέσως" είναι κοντά στο αδυνατο για κάποιο έχει "εθιστεί" στο Otrivin. (τουλάχιστο έτσι θεωρούσα εγώ που το χρησιμοποιούσα για 6-7 χρόνια με μικρές off περιόδους).

Η βέλτιστη λύση είναι σταδιακή μείωση της χρήσης του μέσα σε μια βδομάδα, ξεκινώντας από το να το κόψεις εντελώς για το ένα ρουθούνι, και στο τέλος της βδομάδας το κόβεις για το δεύτερο. (είμαι κάπου ενα μιση χρονο χωρίς να χρειάζομαι πια το Otrivin, πέρα από μια φορά πριν δύο βδομλαδες που κολλησα μια σοβαρή ίωση, και εκεί το χρησιμοποιήσα κατά τα προβλεπόμενα και το πέταξα σε λιγότερο από βδομάδα)

/οφφτοπικ

 

Ναι. στραβό διάφραγμα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρονοδιακόπτη βούλωναν;

Τη μέρα που αλλάζει η ώρα τι ώρα βουλώνει το ρουθούνι;

 

Τι να σου πω. Περίεργα πράματα. Τώρα περί οτριβίν, σηκώνομαι για κατούρημα κατά τις 10-11 (κοιμαμαι 6-14 καθημερινά), ε με το που θα σηκωθώ και θα ξαναπέσω αναγκαστικά αναπνέω από το στόμα. Τώρα δν ξέρω αν το πρόβλημα, έχει αρχίσει από πιο πριν δλδ αν και κατά τη διάρκεια του ύπνου μου βαριανασαίνω. Το ότι δεν ροχαλίζω πάντως είναι 100% σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφτοπικ

Βασικά το "κόφτε το αμέσως" είναι κοντά στο αδυνατο για κάποιο έχει "εθιστεί" στο Otrivin. (τουλάχιστο έτσι θεωρούσα εγώ που το χρησιμοποιούσα για 6-7 χρόνια με μικρές off περιόδους).

Η βέλτιστη λύση είναι σταδιακή μείωση της χρήσης του μέσα σε μια βδομάδα, ξεκινώντας από το να το κόψεις εντελώς για το ένα ρουθούνι, και στο τέλος της βδομάδας το κόβεις για το δεύτερο. (είμαι κάπου ενα μιση χρονο χωρίς να χρειάζομαι πια το Otrivin, πέρα από μια φορά πριν δύο βδομλαδες που κολλησα μια σοβαρή ίωση, και εκεί το χρησιμοποιήσα κατά τα προβλεπόμενα και το πέταξα σε λιγότερο από βδομάδα)

/οφφτοπικ

 

Ναι. στραβό διάφραγμα και εγώ.

 

Εμένα πάντως γιατρός όταν του είπα οτι χρησιμοποιούσα 2 χρόνια otrivin μόνο που δεν σηκώθηκε να με πλακώσει στις μπουνιές. Μου είπε να το κόψω μαχαίρι και έτσι έκανα. Δύο βράδια δεν μπόρεσα να κοιμηθώ καθόλου. Αναγκαστικά αναπνοή απο το στόμα και συχνές πλήσεις με φυσιολογικό ορό μέχρι να γίνεις κάπως καλύτερα. Τώρα αυτό το σταδιακό που λές ίσως και να είναι καλύτερο. Απλά εμένα με φόβισε ο γιατρός με αυτά που μου είπε και το έκοψα αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το otrivin ειναι ρινικο αποσυμφορητικο.

 

Δρα προκαλοντας αγγειοσυσπαση μειωνοντας ετσι την καταροη.

 

Ομως, σε παρατεταμενη χορηγηση, η συνεχης αγγεισυσπαση προκαλει παρατεταμενη ισχαιμια με αποτελεσμα ρινιτιδα, δυσκολα αντιμετωπισιμη.

Δεν αποτελει λοιπον λυση. (χονδρικα δεν πρεπει να χρησιμοποιειται πανω απο μια βδομαδα συνεχομενα)

 

Καλο ειναι οποιος αντιμετωπιζει προβλημα με την αναπνοη να επισκεφτει ΩΡΛ ωστε να δει το κατα ποσο εχει "στραβο" διαφραγμα, να κρινει αν χρειαζεται επεμβαση ή να χορηγησει αγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα σε ωρλ και μου είπε μετά την εξεταστική να το χειρουργήσω οπωσδήποτε.. γμτ.. μετά μου είπε να μου γράψει κανένα φαρμακο για την διόγκωση των ρουθουνιών (or something) αλλά το απέφυγα.

 

Πάω λέει στα εξωτερικά σε κάποιο νοσοκομείο και με βάζουν για εξετάσεις και αφού βγουν, μπαίνω για την εγχείρηση; Κατάλαβα καλά; Το μόνο που σκεφτόμουν την ώρα που μου μίλαγε ήταν

 

όταν σου βγάζουν τις γάζες (και είναι πάρα πολλές) αν έχουν ψιλοκολλήσει με το αίμα, είναι σαν να προσπαθούν να σου βγάλουν τον εγκέφαλο μέσα από την μύτη.

Αναθεματισμένε Aκίλη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τώρα πια οι περισσότεροι γιατροί δεν βάζουν γάζες αλλά ταμπόν μέσα απ τα οποία περνάνε σωληνάκια για να μπορείς να αναπνέεις κ απλά μετά το τραβάει για να βγει κ ούτε που προλαβαίνεις να αισθανθείς τον πόνο. Έκανα την επέμαβση πριν 8 χρόνια, όταν ήμουν 17, τις 2 πρώτες μέρες ταλαιπωρήθηκα αλλά αυτό ήταν όλο. Ο καθένας περνάει διαφορετικά τις μετενχειρητικές επιπτώσεις, έκανε κ η αδερφή μου την επέμβαση και ήταν μια χαρά με το που βγήκε απ το χειρουργίο.

Μην το σκέφτεσαι, απλά κάν'την. Θα αλλάξει η ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ χρήσιμα τα όσα διάβασα στο topic και σίγουρα, εκτός λίγων εξαιρέσεων ελπιδοφόρα.

 

Εγώ θα κάνω πολύ σύντομα :shock: την επέμβαση για διάφραγμα και κόγχες και έτσι θα μπορέσω να δώσω φρέσκιες πληροφορίες.

Θέλω να καταθέσω την δική μου εμπειρία η οποία ίσως βοηθήσει κάποιους: Έχω πρόβλημα με το διάφραγμα πάνω από μια δεκαετία, όπως μου είχαν επισημάνει από τότε οι γιατροί, αλλά είχα υποτιμήσει το θέμα. Πριν 4 χρόνια όμως άρχισα να νιώθω μια περίεργη κούραση και νευρικότητα όταν έκανα επί ώρα εργασίες που απαιτούσαν σωματική η πνευματική κούραση. Επίσης άρχισα να έχω φουσκώματα στο στομάχι - αεροφαγία.

Για να μην πολυλογώ, έκανα αρκετές επισκέψεις σε γιατρούς οι οποίοι δεν βρήκαν τίποτα. Η κατάσταση αυτή υποχώρησε χωρίς όμως να περάσει τελείως και κατά καιρούς εμφάνιζα τα ίδια συμπτώματα.

Τελικά διαπίστωσα μετά από τόσα χρόνια ότι έχω σοβαρό πρόβλημα με τις κόγχες οι οποίες έχουν διογκωθεί υπερβολικά και πως αυτές πρέπει να είναι η αιτία των προβλημάτων μου γιατί ασυνείδητα συνήθιζα να κάνω το εξής καταπληκτικό: Όταν ασχολιόμουν με μια δουλειά που απαιτούσε προσήλωση, από την ένταση έκλεινα το στόμα, αναπνέοντας ανεπαρκώς από την μύτη - εξού η απότομη περίεργη κούραση. Επιπλέον κάτω από τις ίδιες συνθήκες προφανώς κατάπινα αέρα. Αν και η συνηθισμένη αντίδραση όταν δεν αναπνέεις καλά από την μύτη είναι να ανοίγεις το στόμα εγώ δεν το έκανα - πρέπει να είμαι περίπτωση!!!

Πριν πέντε μήνες ξεκίνησα θεραπεία για την ρινίτιδα, η κατάσταση της μύτης μου βελτιώθηκε και η κούραση και τα φουσκώματα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Ωστόσο δεν μπορώ να αποφύγω την επέμβαση!!!

Σε λίγες μέρες θα την κάνω και θα μπορέσω να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά, αν και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η αεροφαγία συνδέεται με την κακή αναπνοή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ όποιος έχει κάνει την επέμβαση και έχει πολύ καλή εμπειρία ή και κακή από χειρούργους ΩΡΛ ας μου στείλει ένα πμ. Είμαστε σε αναζήτηση γιατρού με το σύζυγο, υπάρχει πρόβλημα με κόγχες και διάφραγμα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας...επειδη σκοπευω να κανω εγχειρηση για στραβο διαφραγμα και με την ευκαιρια θα κανω και μια ρινοπλαστικη...μηπως ξερει καποιος ποσο περιπου θα κοστισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γραψω και εγω τα δικα μου.ειχα παντα πολυ στραβο ρινικο διαφραγμα αφου οταν πιεζες με το χερι την μητη απο τα πλαγια απο την μια ειχε μεγαλο κενο και απο την αλλη εβρισκες κοκκαλο.πηγα και την εκανα στο 401 οταν ημουν φανταρος.ως τωρα μου ειχαν πει και μενα τα κλασικα,να γινει ψιλοεπεμβαση στις κογχες και παιρνε αυτο το καταραμενο sprey dixarinasprey το οποιο εχει και κορτιζονη αλλα μπορει να σου κανει και αιμοραγια μετα απο παρα πολυ καιρο χρησης γιατι μαμαει την μυτη και ολα αυτα ηταν απλα προσωρινα μετρα.οταν μπηκα φανταρος πηγα και εκανα την εγχειριση.το κοκαλακι της μυτης πλεον πολυ ισιο με ροχαλητο πολυ σπανια ενω παλια ειχα θεματακι γιατι ανεπνεα απο το στομα συνεχεια.η εγχειρηση δεν ηταν κατι.πραγματι μελανιαζει λιγο η μυτη σοθυ και πριζεται.αυτο που ισως λιγο πονεσε ηταν οταν σου βγαζουν τις γαζες που ειναιο απλα λιγο σαν αηδια και οχι κατι παραπανω.μετα εεκανα καθαρισμους μεχρι που μου αφαιρεσαν και τα 2 κοματακια σιλικονηες μεσα απο την μυτη.ολα εχουν παει τελεια και πανε ηδη δεκα χρονια που εχω κανει την εγχειριση.κανω καταδυσεις κανονικα χωρις προβλημα και πιο ανετα.αξιζει τρελα να την κανεις .στον στρατο δεν πληρωσα τιποτα αλλα πραγματι ειναι μια εγχειριση ρουτινας και ολα τα αλλα που λενε εκτος απο εγχειριση ειναι απλα βλακειες και προσωρινα μετρα.επισης και ο αδερφος μου εχει κανει μαζι με πλαστικη και εκεινος πολυ μια χαρα.αυτα τα λιγα και απο εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκα νέα για την επέμβαση του διαφράγματος - πιο φρέσκα δεν γίνεται!!!

Έκανα την επέμβαση προχθές - την Παρασκευή το πρωί- διάφραγμα και κόγχες. Είχα μπει από το προηγούμενο απόγευμα και έκανα μερικές γρήγορες εξετάσεις: καρδιογράφημα, ακτινογραφίες, αιματολογικές και μίλησα με τον καρδιολόγο για το ιστορικό μου.

Κατά τις 8:30 έφαγα κάτι ελαφρύ και μετά τις 12:00 δεν έφαγα και δεν ήπια τίποτα. Το πρωί στις 8:00 με πήραν στο χειρουργείο - η νάρκωση ήταν ολική αλλά πολύ ελαφριά, ξύπνησα εύκολα.

Ειλικρινά λέω πως ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Λίγο κάψιμο ένοιωθα μόνο για ένα δίωρο, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Η μύτη ήταν κλεισμένη με γάζες και έτρεχε λίγο αίμα, οπότε που και που μου αλλάζανε μια εξωτερική γάζα που φόραγα σαν ... μουστάκι.

Επαναλαμβάνω: ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟΣ. Αρκετή ταλαιπωρία ήταν που δεν μπορούσα να αναπνεύσω από την μύτη και αναγκαζόμουν να έχω το στόμα ανοιχτό για να αναπνέω και επειδή ξεραινόταν έπινα κάθε τόσο νερό. Σε αυτό με βοήθησε πολύ το ζελέ που μου δώσανε - μόλις ξεκίνησα να το τρώω άρχισα να κάνω σάλιο οπότε τα πράγματα ήταν μετά πιο εύκολα.

Την ίδια μέρα το βράδυ βγήκα από το νοσοκομείο και πήγα σπίτι μου. Το βράδυ ήταν λίγο δύσκολος ο ύπνος λόγω ξερού στόματος. Την επομένη, πήγα στο ιατρείο του γιατρού για να μου αφαιρέσει τις γάζες - με πολύ υπομονή και σιγά-σιγά. Ένα εικοσάλεπτο κράτησε η διαδικασία με διαλείμματα. Είναι αρκετά ενοχλητικό είναι η αλήθεια αλλά υποφερτό. Από την στιγμή εκείνη και μετά όλα καλά - βάζω μια αλοιφή και παίρνω αντιβίωση και αντισταμινικό.

Οι πρώτες εντυπώσεις από την αναπνοή μου πολύ καλές αν και το τελικό αποτέλεσμα θα φανεί σε κανένα μήνα. Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις σχετικά με το αποτέλεσμα γιατί ακόμα είναι λίγο νωρίς.

Πάντως το μέχρι τώρα προσωπικό συμπέρασμα:

Ταλαιπωρία μιάμισης μέρας για καλή αναπνοή την υπόλοιπη ζωή σου

ΑΞΙΖΕΙ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...