Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ, οπότε είμαστε τα ίδια ακριβώς.

Keep In Touch αδερφέ!

Εγω έχω ακόμα κάποιο μπουκωματάκι αλλα οχι τίποτα φοβερό.

Τι διαφορά έχεις δεί στην αναπνοή σου? στον ύπνο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, θα μαστε σε επικοινωνία! Παρόλο που έχω κι εγώ μπούκωμα όταν αυτό φεύγει, τα δυο ρουθούνια πέρνουν την ίδια ποσότητα αέρα. Στον ύπνο δεν ροχαλίζω, κοιμάμαι αντί για 8 ώρες κανένα 6ωρο και νιώθω ότι επιτέλους ξεκουράστηκα. Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το ίδιο οπως ακριβως το περιγραφεις.

οταν φευγει το μπουκωμα ο αερας που μπαινει ειναι ισορροπημενος και απο τις δυο πλευρες.

Επισης για το ροχαλισμα και μενα μου είπαν πως απο την ημερα που έβγαλα τα ταμπον και τις γαζες σταμάτησα να ροχαλίζω (εύχομαι να συνεχιστεί).Οσο για τον υπνο και εγω κοιμάμαι 7-9 ώρες περίπου και ξεκινάω και εγω να έχω αίσθημα ξεκούρασης.

Να σε ρωτησω, σου είπε ότι μπορεις να λουστείς ? Εμενα μου είπε οτι μπορω να κανω ενα ντους αλλα για λίγες μερες ακόμα όχι λούσιμο.

Αυριο (τετάρτη) θα περάσω από το ιατρείο του για τα διαδικαστικά (αποδειξεις για την ασφαλιστική κτλ) και να με ξαναδεί κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου είπε ότι μπορώ να λουστώ αλλά το κεφάλι να'ναι προς τα πίσω χωρίς να σκύβω. Χθες πήγα στο γιατρό να βγάλουμε τους εσωτερικούς νάρθηκες και μπορώ να πω ότι αναπνέω ακόμα καλύτερα. Βέβαια έχω ακόμα εκκρίσεις και μέχρι στιγμής το ένα ρουθούνι βούλωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οταν εχεις στραβο διαφραγμα εχεις και διογωμενες κογχες. αυτα πανε πακετο. απορω δηλαδη σε ωριλαδες απο τα lidl πηγατε? :P  απλα δεν χρειαζονται ολοι να φτιαξουν το στραβο διαφραγμα και με τις κογχες καθαριζουν.

 

οταν πχ εμενα ανοιγει το ενα ρουθουνι και κλεινει το αλλο αναλογα τις καταστασεις σημαινει οτι ξεχωριστα το ρουθουνι δεν εχει θεμα με το στραβο διαφραγμα αλλα φταινε οι κογχες που κανουν την αποφραξη. πρεπει να ειναι σοβαρη η σκολιωση του διαφραγματος για να ειναι απαραιτητη η επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα Farcry.

Δεν ειμαι ΩΡΛ για να το γνωρίζω αυτο που λες (φανταζομαι ουτε και ο HentaiGrX είναι !).

Αυτό το γνωρίζει ο ΩΡΛ που σε χειρουργεί ..and that matters I think!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα Farcry.

Δεν ειμαι ΩΡΛ για να το γνωρίζω αυτο που λες (φανταζομαι ουτε και ο HentaiGrX είναι !).

Αυτό το γνωρίζει ο ΩΡΛ που σε χειρουργεί ..and that matters I think!

 

 

για τον HentaiGrX το ειπα που το ανεφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα FarCry.

Αυτό που λες το έμαθα από τον τελευταίο ΩΡΛ που επισκέφτηκα. Ούτε εγώ είμαι ΩΡΛ πάντως απλά σώθηκα.

@Krals έβγαλες τα ράμματα; Σου είπε για φύσημα κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα FarCry.

Αυτό που λες το έμαθα από τον τελευταίο ΩΡΛ που επισκέφτηκα. Ούτε εγώ είμαι ΩΡΛ πάντως απλά σώθηκα.

@Krals έβγαλες τα ράμματα; Σου είπε για φύσημα κάτι;

 

 

ναι δεν ειπα κατι απλα μου εκανε εντυπωση να μη σου ειπαν κατι τετοιο που ειναι το πιο πιθανο δηλαδη

Πώς σχετίζονται οι υπερτροφικές κόγχες με το στραβό διάφραγμα;

 

Σχεδόν πάντοτε συνυπάρχουν υπερτροφικές κόγχες και στραβό διάφραγμα. Τα δυο αυτά προβλήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται μαζί, διότι αν το διάφραγμα μείνει στραβό και χειρουργηθούν μόνο οι κόγχες, μπορεί να ξαναμεγαλώσουν.

 

http://www.orl.gr/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%BF-%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1

 

 

 

γιατροι απο τα LIDL :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο βγάζω τα ράμματα.

Την παρασκευή πήγα και με καθάρισε λίγο μέσα και έτρεξε λίγο αίμα, αλλα οκ.

Η μ@λακια ηταν οτι μου έδωσε μια ενυδατικη κρέμα την οποια πρέπει να την έβαζα οσο πιο βαθειά μπορου΄σα στη μύτη.

Εγω βέβαια φοβούμενος οτι θα κάνω ζημιά , την έβαζα πιο έξω.

Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα οταν πηγαινε να μου βγαλει καποια υπολείμματα να με πονάει αρκετά γιατι είχαν κολλήσει στα τοιχώματα της μύτης κάποια κακαδάκια όπως λέμε.

Τώρα βάζω την κρέμα πιο μέσα.

 

Χθές το βράδυ μπούκωσα αρκετά και ξύπνησα.

Καθάρισα με μπατονέτα και ξάπλωσα πάλι.

 

Εσυ εχεις ακόμα μπουκωματα ή σου έφυγαν?

Νομιζω πως σιγα σιγα επανεργεται η γευση και η οσφρηση σε καλα επίπεδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή υπομονή με τα ράμματα. Πως πήγε η διαδικασία; Εγώ απλά είχα ένα στιγμιαίο τσίμπημα. Έχω ακόμα μπουκώματα ναι. Που και που κλείνει το ένα ρουθούνι πεισματικά. Θα συμφωνήσω σε αυτό που πες για την γεύση και την όσφρηση. Στα ίδια είμαστε. Μέχρι στιγμής πάντως μόνο πλύσεις κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ράμματα ηταν λίγο δύσκολη και επίπονη αρκετά διαδικασία.

Δάκρυσα λίγο απο τον πόνο και η αλήθεια ειναι οτι η έκφραση "έχω πάει και φαντάρος" Didnt help at all !

Εγω πηγαίνω 1 φορα την εβδομάδα και με "ξεμπουκώνει" (βαζει λαβιδα μεσα και πιάνει πράγματα που οκ, με μια απλη μπατονέτα δεν τα πιάνεις).Οταν το κάνει πραγματικά το οξυγόνο που μπαινει με εντυπωσιάζει.

Τα μπουκώματα και εγω τα έχω ναι, σιγά σιγά βέβαια μικρότερης ποσότητας.

Επίσης εχω ξεκινήσει να φυσάω την μύτη μου αλλά όχι δυνατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια οποιος εχει στραβο διάφραγμα, εχει κατά 99% και διογωμενες κογχες από τη μερια που είναι πιο ανοικτο.

τις κογχες φυσικα δεν τις κοβουν τελειως γιατι όπως ειπε καποιος είναι το φιλτρο του αερα, γινεται μερικη κογχεκτομη.

υπαρχουν και άλλες μεθοδοι, αλλα εχουν μονο 30% αποτέλεσμα, δηλ οι κογχες ξαναμεγαλωνουν μετα κανα 2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...