Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες.

 

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εξετάσεις στο Ιπποκράτειο (Αθήνα) για τα προβλήματα που με ταλαιπωρούν χρόνια και όντως αποδείχθηκε ότι το διάφραγμα πρέπει να διορθωθεί (δεν πέρναγε καν το ενδοσκόπιο απ' το δεξί ρουθούνι). Επίσης είχε θέμα η βάση της μύτης που επίσης είναι καλό να διορθωθεί ταυτόχρονα για αποφυγή προβλημάτων στο μέλλον, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τί σημαίνει αυτό.

 

Με πήραν και τηλέφωνο για ημερομηνία χειρουργείου (20 Φεβρουαρίου, εισαγωγή το προηγούμενο βράδυ και εξετάσεις Παρασκευή στις 17). Έχει κανείς εμπειρίες από το συγκεκριμένο νοσοκομείο; Και ξέρετε αν υπάρχει και δυνατότητα αισθητικής επέμβασης εκεί (μόνο να "φύγει" το χοντρό σημείο που είναι στο διάφραγμα);

Παρόλο που έχω διαβάσει πολλά είμαι σε μεγάλο δίλημμα και ψάχνω ιατρούς ώστε να έχω και άλλες λύσεις, υπό την προϋπόθεση να με καλύπτει το ΙΚΑ (προφανώς στο λειτουργικό κομμάτι της μύτης).

 

Αν ήσασταν στη θέση μου θα μου προτείνατε να το προχωρήσω ως έχει, ή να ψάξω για κάποιο ιδιωτικό, δεδομένου όμως ότι δε μπορώ (όσο και αν θέλω) να δώσω μεγάλο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας φίλος μου έκανε διάφραγμα, για κάνα μήνα κρυβόταν γιατί έμοιαζε με τραβεστί που την είχαν μπλαβιασει στο ξύλο. Πρησμένο πρόσωπο με πολύχρωμους μωλοπες σκέτη φρίκη. Όλα καλά μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου έκανε διάφραγμα, για κάνα μήνα κρυβόταν γιατί έμοιαζε με τραβεστί που την είχαν μπλαβιασει στο ξύλο. Πρησμένο πρόσωπο με πολύχρωμους μωλοπες σκέτη φρίκη. Όλα καλά μετά

Ο φιλος σου δεν εκανε διαφραγμα σκετο, εκανε διαφραγμα και αισθητικη επεμβαση στην μυτη ΜΑΖΙ. Γιαυτο ειχε μωλωπες. Με σκετο διαφραγμα δεν εχεις.

Μην γραφεις ανακριβειες και τρομαζεις κοσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οποιος εχει στραβο διάφραγμα, εχει κατά 99% και διογωμενες κογχες από τη μερια που είναι πιο ανοικτο.

τις κογχες φυσικα δεν τις κοβουν τελειως γιατι όπως ειπε καποιος είναι το φιλτρο του αερα, γινεται μερικη κογχεκτομη.

υπαρχουν και άλλες μεθοδοι, αλλα εχουν μονο 30% αποτέλεσμα, δηλ οι κογχες ξαναμεγαλωνουν μετα κανα 2 χρονια

 

 

νομιζω καμια μεθοδος δεν ειναι σιγουρη για παντα. αφου δεν φτιαχνεις το διαφραγμα υπαρχει πιθανοτητα να εμφανιστει ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες.

 

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εξετάσεις στο Ιπποκράτειο (Αθήνα) για τα προβλήματα που με ταλαιπωρούν χρόνια και όντως αποδείχθηκε ότι το διάφραγμα πρέπει να διορθωθεί (δεν πέρναγε καν το ενδοσκόπιο απ' το δεξί ρουθούνι). Επίσης είχε θέμα η βάση της μύτης που επίσης είναι καλό να διορθωθεί ταυτόχρονα για αποφυγή προβλημάτων στο μέλλον, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τί σημαίνει αυτό.

 

Με πήραν και τηλέφωνο για ημερομηνία χειρουργείου (20 Φεβρουαρίου, εισαγωγή το προηγούμενο βράδυ και εξετάσεις Παρασκευή στις 17). Έχει κανείς εμπειρίες από το συγκεκριμένο νοσοκομείο; Και ξέρετε αν υπάρχει και δυνατότητα αισθητικής επέμβασης εκεί (μόνο να "φύγει" το χοντρό σημείο που είναι στο διάφραγμα);

Παρόλο που έχω διαβάσει πολλά είμαι σε μεγάλο δίλημμα και ψάχνω ιατρούς ώστε να έχω και άλλες λύσεις, υπό την προϋπόθεση να με καλύπτει το ΙΚΑ (προφανώς στο λειτουργικό κομμάτι της μύτης).

 

Αν ήσασταν στη θέση μου θα μου προτείνατε να το προχωρήσω ως έχει, ή να ψάξω για κάποιο ιδιωτικό, δεδομένου όμως ότι δε μπορώ (όσο και αν θέλω) να δώσω μεγάλο ποσό;

Κανε την επεμβαση στο δημοσιο μονο αν γνωριζεις τον γιατρο και την δουλεια του. Προςεξε αγαπητε, πρεπει να σαι σιγουρος για να πας στο δημοςιο μην ρισκαρεις καθολου. Αλλιως πας σε ιδιωτικο, που παλι θα πας με συσταση για διαφραγμα.εχω καλους γιατρους αν δεν βρεις, στα 2,5 χιλ παει το μαλί.

Θα μπλεξεις ασχημα αν δεν ειναι εγγυηση ο γιατρος σου, προσεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οποιος εχει στραβο διάφραγμα, εχει κατά 99% και διογωμενες κογχες από τη μερια που είναι πιο ανοικτο.

τις κογχες φυσικα δεν τις κοβουν τελειως γιατι όπως ειπε καποιος είναι το φιλτρο του αερα, γινεται μερικη κογχεκτομη.

υπαρχουν και άλλες μεθοδοι, αλλα εχουν μονο 30% αποτέλεσμα, δηλ οι κογχες ξαναμεγαλωνουν μετα κανα 2 χρονια

 

Εκανα περσυ τετοια περιοδο κογχες, διαφραγμες και σταφυλεκτομη. Καμμια σχεση πλεον με τα χαλια που ειχα και ανεπνεα απο το ενα ρουθουνι. Αλλα και παλι νιωθω το τελευταιο καιρο παλι καποια μπουκωματα. Εχω αναπτυξει μια ηλιθια θεωρια πως οταν ζεσαινομαι, και κυκλοφορει καλυτερα το αιμα, αματονωνται και οι κογχες και ψιλομπουκωνω. Η γιατρος απλα επιμενει στις πλυσεις με αλατονερο. Υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω?

ρε παιδια λιγο διαφορετικο απο το θεμα

 

μονο για καυτιριασμο κογχες ποσο παει το μαλλι σε ιδιωτικο? ξερει καποιος?

 

Αφου ξερεις οτι Ιδιωτικο δεν υπαρχουν τιμες. Μαθαινεις για γιατρους που να ακουγονται καλης φημης κανεις επισκεψεις και παιρνεις προσφορες. Και ειδικα με την τωρα κατασταση σιγουρα αμα κλαφτεις θα κοψεις και κατι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα!Βλέπω πως το θέμα είναι παλιό αλλά για μένα τώρα επίκαιρο!Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει σε πμ ονόματα γιατρών που είχαν εμπειρία από εγχείρηση διαφράγματος και κάτω ρινικών κογχών, είτε ενδοσκοπικά είτε όχι;Επίσης ΄για το αν έμειναν ικανοποιημένοι καθώς και για το κόστος;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά υποφέρω από το διάφραγμα που έχω εδώ και χρόνια. Άμα περιόδους έχω πάει σε 4 5 γιατρούς και ο κάθε ένας μου λέει το μακρύ και το κοντό του στο πως πρέπει να γίνει η εγχείρηση και στο αν θα πετύχει. Καμία ιδέα σε κάποιον γιατρό εντός Αθήνας σε δημόσιο νοσοκομείο που να μην ζητά φακελάκι και να κάνει καλή δουλειά? Γτ μου λένε ότι μπορεί να ξανά έχω κάποια στιγμή θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει ονοματα γιατρων αν δεν εχει, ας στηλει pm.

 

Για μενα τωρα. Εκανα την επεμβαση σχεδον 10 μηνες πισω. Ε αναπνεω καλα απο το ενα ρουθουνι μονο. Ξεβουλωνει και το αλλο αλλα πρεπει να το ξεβουλωσω εγω.

Μπουκωνω ακομα, απο το ενα ρουθουνι. Οχι παντα, συχνα.

Ο γιατρος που την εκανε μου ειπε οτι ο χωρος απο το ρουθουνι που κληνει ειναι μικροτερος σε σχεση με το αλλο. Δηλαδη εχει μεγαλυτερο χωρο το ρουθουνι που δεν κληνει σε αντιθεση με το αλλο.

Το εχει παθει κανεις; Απετυχε η ενχειρηση μου; Επισης οταν κοιμαμαι στα πλαγια, κληνει το ενα ρουθουνι, χωρις να το ακουμπαω στο μαξιλαρι.

Αν καποιος ξερει τι πρεπει να κανω ή το επαθε μετα την ενχειρηση, ας με διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο την μεθοδο SLC που γινεται στο ιατρικο. εχει αποτελεσματα, ειναι μονιμα?εχω εντονο προβλημα στραβου ρινικου διαφραγματος αναπνεω απο το ενα ρουθουνι τις μισες μερες του χρονου και ροχαλιζω σαν τρακτερ εδω και χρονια , δυστυχως δεν εχω κανει την διορθωση λογο του οτι δεν μπορω με τιποτα να λειψω πανω απο 2 μερες απο την δουλεια μου και λογο φοβου στην γενικη αναισθησια... Η συγκεκριμενη μεθοδος φαινεται να δινει λυση και στα 2 προβληματα μου (φοβου και χρονου) ομως το θεμα ειναι αν ειναι αποτελεσματικη και αν η διορθωση ειναι μονιμη η περιορισμενης διαρκειας....

Επεξ/σία από DAIDALUS0084
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο την μεθοδο SLC που γινεται στο ιατρικο. εχει αποτελεσματα, ειναι μονιμα?εχω εντονο προβλημα στραβου ρινικου διαφραγματος αναπνεω απο το ενα ρουθουνι τις μισες μερες του χρονου και ροχαλιζω σαν τρακτερ εδω και χρονια , δυστυχως δεν εχω κανει την διορθωση λογο του οτι δεν μπορω με τιποτα να λειψω πανω απο 2 μερες απο την δουλεια μου και λογο φοβου στην γενικη αναισθησια... Η συγκεκριμενη μεθοδος φαινεται να δινει λυση και στα 2 προβληματα μου (φοβου και χρονου) ομως το θεμα ειναι αν ειναι αποτελεσματικη και αν η διορθωση ειναι μονιμη η περιορισμενης διαρκειας....

 

 

φιλε μου αυτο το εχω ρωτησει και εγω. δεν μπορω να βρω κατι συγκεκριμενο.

 

απο οτι εχω διαβασει ειναι για διορθωσεις του χοντρου και οχι του κοκκαλου. απο την ερευνα που εψαξα.

 

δεν εχω ομως εμπειρια και δεν εχω ρωτησει γιατρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τα 5 άτομα που έχουν κάνει εγχείρηση και το έχω συζητήσει οι τρεις μου είπαν να μην το κάνω κθλου γτ θα ταλαιπωρηθω άδικα και ότι δεν είχαν καμία διαφορά. Οι άλλοι δύο μου λένε ότι είχαν τρομερή διαφορά. Η αλήθεια είναι ότι από τους δύο που ρώτησα το ένα άτομο το έκανε σε ιδιώτη κτ που εγώ δεν μπορώ λόγω οικονομικών να πάω εκεί. Και το άλλο άτομο ο γιατρός έχει φύγει εξωτερικό. Οπότε σε κάποιον σε δημόσιο δεν έχω βρει. Σε όσους πήγα είναι σε φάση μπορεί να ξανά έχεις θέμα και ότι υπάρχει μεγάλη ουρά για να μπω. Μόνο σε ιδιώτη που πήγα ήταν σίγουρος ότι είναι κτ απλο. Βέβαια ήθελε και 1500 ευρώ. Με έχει φάει το οντριβιν.. Και ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν γίνετε αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,23 ετών έκανα και εγώ το διάφραγμα μου και καυτιριασμό υπερτροφικών κογχών ταυτόχρονα εδώ στη Γερμανία (Πανεπιστημιακή κλινική της Λειψίας, τσαμπέ όλα με ασφάλεια) Ελλάδα δεν το έκανα σε Δημόσιο που μπορούσα και εκεί τσάμπα γιατί όντως φοβήθηκα!!!  Τι να πρωτοπώ? Πέρασε ακριβώς μια εβδομάδα, όλα τέλεια, με όλικη αναισθησία γίνεται πάντα, ήταν όντως απλή εγχείρηση για τους γιατρούς εδώ, είχε άλλα 5-6 άτομα που κάναν μαζί μου την ίδια μέρα. Πρώτη μέρα λίγο είσαι off από αναισθησία κλπ (πόνος καθόλου! μόνο ένα παυσίπονο ήπια 2 μέρες στο νοσοκομείο, ούτε αντιβιώσεις, ούτε τίποτα) Βγάζουν ταμπόν πρώτο 24ωρο, καθάρισμα, κρέμες και λάδι για τη μύτη(που ακόμα συνεχίζω να τα βάζω) Πέρασε μια εβδομάδα και νιώθω ήδη πως αναπνέω από το ρουθούνι που από μικρός θυμάμαι ήμουν με nasenspray όλη μέρα. Σε κάνα 10ήμερο πιστεύω θα μαι μπόμπα. Πραγματικά πέρασε ανώδυνα, ούτε πρηξίματα ούτε τίποτε, το μόνο θέμα είναι η αναπνοή από το στόμα για κανα 5-7 μέρες που σε κουράζει λίγο αλλά δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτό που ακολουθεί για το υπόλοιπο της ζωής σου, η αλλαγή θα είναι μεγάλη. Βρείτε έναν γιατρό καλό (και ας πληρώσετε) και κάντε τη όσο το δυνατόν ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ! Αυτά από μένα, θα ενημερώσω σε καμιά εβδομαδούλα.

 

Εγώ πάντως από τα 5 άτομα που έχουν κάνει εγχείρηση και το έχω συζητήσει οι τρεις μου είπαν να μην το κάνω κθλου γτ θα ταλαιπωρηθω άδικα και ότι δεν είχαν καμία διαφορά. Οι άλλοι δύο μου λένε ότι είχαν τρομερή διαφορά. Η αλήθεια είναι ότι από τους δύο που ρώτησα το ένα άτομο το έκανε σε ιδιώτη κτ που εγώ δεν μπορώ λόγω οικονομικών να πάω εκεί. Και το άλλο άτομο ο γιατρός έχει φύγει εξωτερικό. Οπότε σε κάποιον σε δημόσιο δεν έχω βρει. Σε όσους πήγα είναι σε φάση μπορεί να ξανά έχεις θέμα και ότι υπάρχει μεγάλη ουρά για να μπω. Μόνο σε ιδιώτη που πήγα ήταν σίγουρος ότι είναι κτ απλο. Βέβαια ήθελε και 1500 ευρώ. Με έχει φάει το οντριβιν.. Και ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν γίνετε αλλιώς.

Είναι κάτι απλό! Κατά τη γνώμη μου μην τη κάνεις στην Ελλάδα σε δημόσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...