Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι...μονο wifi μεσο usb....Ακυρο ε? Θα δοκιμασω με ενα external dvd drive ενος φιλου... To link για download ειναι νεκρο. Που μπορω να βρω το λογισμικο? Ευχαριστω για την βοηθεια παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα προχειρο ψαξιμο λενε οτι δουλευει.

 

Αρα

 

δοκιμασε με το εξωτερικο cd drive ή

 

κανε partition στο δισκο σου , βαλε ενα vmware στα xp , βαλτου να βλεπει τον φυσικο σκληρο ολοκληρο και εγκατεστησε το απο εκει στο νεο partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta evala, anavw, pataw debian gnu/linux, with linux 2.6.32-5-686....vazw username kai password..meta??sory...eimai ligo poli asxetos..signomi gia to greekliss greeklist i opws legete..eimai apo kinito kai den mporw na grapsw ellinika..

 

ta evala, anavw, pataw debian gnu/linux, with linux 2.6.32-5-686....vazw username kai password..meta??sory...eimai ligo poli asxetos..signomi gia to greekliss greeklist i opws legete..eimai apo kinito kai den mporw na grapsw ellinika..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκίνησα και εγώ αυτό το εγχείρημα στο η/υ που έστησα για τη μητέρα μου. Στην αρχή είχα ubuntu αλλά δεν την πάλευε κάστανο!

Ο η/υ έχει Pentium 3 @ 650Mhz, ~ 256MB RAM, 8GB IDE HDD. Internet από ένα wifi usb.

Τα προβλήματα που βρήκα κατα την εγκατάσταση είναι ότι το σύστημα δεν είχε ρυθμισμένες σωστά τις λίστες με τα πακέτα και τις άλλαξα στο /etc/apt/sources.list

Επόμενο ήταν ότι δεν έβρισκε το wifi μου, και βρήκα ότι το πρόβλημα ήταν το channel που εξέπεμπα, το άλλαξα και από 13 το έκανα 11 και ήμουν οκ.

Άλλο πρόβλημα που είχα και έχω είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi χρησιμοποιώντας κωδικό, μου βγάζει ένα πρόβλημα στο encoding (WPA2 έχω).

Τώρα το επόμενο βήμα είναι να πειράξω το .bashrc και να βάλω να συνδέεται στο wifi μόνο του και να ανοίγει τον x-server.

Γίνεται να κάνω το περιβάλλον πιο απλό για κάποιον άσχετο; Αν γίνεται να κάνω καμια συντόμευση, κανα περιβάλλον σύνδεσης να μην πατάει στο terminal το στοιχεία...

Και ευχαριστούμε για την ιδέα/υποστήριξη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ αλλα ειμαι τελιος ασχετος... Πως τα κανω εγκαταστα? Κατεβαζω, περναω μεσα στον σκληρο και τρεχω το αρχειο απο εκει που ειμαι τωρα?

 

όχι. Εγκατάσταση θα κάνεις με apt-get ή aptitude, αφού συνδεθείς στο internet.

 

π.χ.

su -

dhclient

apt-get update

aptitude install ...

 

@lion2486 στο χέρι σου είναι να το κάνεις πιο φιλικό: με μεγάλα κουμπιά, σκριπτάκια να τρέχουν κατά την εκκίνηση κτλ.

 

G0vPh.png

 

 

δες και τη μαρμελάδα. :X

 

πάντως παιδιά, εναλλακτικά με τον οδηγό του tritonas00,

μπορείτε να δοκιμάσετε έτοιμες λύσεις: AntiX, Puppy και Lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδει εγω που δεν εχω ethernet twiner τι κανω? Μπορω να μπω με στικακι usb για wifi η με internet on the go tis cosmote? Καλα τα λες για lubuntu kai puppy μηπως θα εχω πιο καλο αποτελεσμα αν κατσω και κανω τα debian? Ποσο εχει μια καρτα για ethernet ρε παιδια? Εχουμε και οικονομικη κριση... Μου φενεται θα το παρατισω και θα ξαναβαλω xp... Αλλα θελω linux...pff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ βάλε το Lubuntu σ'ένα φλασάκι μέσα απ'τα windows(δες το βήμα 2)

 

κάνε boot απ'το φλασάκι και δοκίμασε το wifi.

 

επίσης δοκίμασε οπωσδήποτε το Puppy.

 

αν κάτσεις και το κάνεις σε debian, πιθανόν να έχεις καλύτερα αποτελέσματα, αλλά πρέπει να εξοικειωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...