Προς το περιεχόμενο

The Watchmen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα ξεκινάω το 3ο μέρος, δυο κολλητοί μου έχουν φτάσει στο 5ο μέρος (του κόμικ) και το έχουμε κατευχαριστηθεί. Ελπίζω η ταινία να είναι ισάξια του κόμικμπουκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Εχει δει κανεις το Ultimate cut που κραταει 3,5 ωρες; Σκεφτομαι να το δω αυριο. Λετε καλυτερα να δω το animation με τα 12 chapters; Ή να παω κατευεθειαν για την ταινια;

 

Εχω και τα comic, αλλα βαριεμαι να διαβαζω, εξαλλου και αυτα 12 ειναι, οποτε θα εχουν το ιδιο θεμα με τα movie chapters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

porco_rosso21 το λες αυτο επειδη εχεις διαβασει τα κομικ και η ταινια ξεφευγει λιγο; 

 

Παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι ολες οι ταινιες θα πρεπει να ειναι πιστες στα κομικ και βιβλια. Δλδ ολα τα δεκαδες ανιματιον που εχουν βγει για τον μπατμαν, που καμια σχεση δεν εχουν με τα κομικ, ειναι αθλια; Το αντιθετο θα ελεγα.

 

Εν'παση περιπτωσει, μιλαω για αυτο το animation : http://www.imdb.com/title/tt1322240/?ref_=sr_2

 

Αξιζει; Για να παρω καποια ιδεα; Οχι πως πριν δω τα x-men, iron-man, batman, ειχα διαβασει τα κομικ.. Ιδεα δεν ειχα.. Και δε με αφορουσε για να πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με το παραπανω, απλα επειδη το συγκεκριμενο κομικ ειναι κατι σαν την βιβλο του χωρου ή τεσπα ενα απο τα μεγαλα κεφαλαια στον θεσμο της 9ης τεχνης γενικοτερα, απο εκεινα τα κομικ που δικαιολογησαν πληρως γτ η 9 τεχνη ειναι Τεχνη, ειναι κριμα να δει κανεις την ταινια και να την συνδεσει με εκεινο το αριστουργηματικο κομικ...

 

δεν ειναι μπατμαν, δεν ειναι σουπερμαν, δεν ειναι x men, ουτε στα πολυ καλα τους, ειναι κατι το οποιο καθοριζει σχεδον μια ολοκληρη τεχνη...

 

ειναι σαν να βλεπει κανεις το On the Road-που ειδα προσφατα- και να αγνοει το βιβλιο του Κερουακ που καθορισε ολη την μπητ λογοτεχνια, επειδη η ταινια ηταν απαραδεκτη...

 

δεν θα πω σε καποιον μην δεις το TDKR επειδη μπαζει ή το ενα ή το αλλο και διαβασε κανα κομικ, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για αλλα μεγενθη...

 

δες την Οδυσσεια με τον Αρμαν Ασαντε, αλλα μην διαβασεις Ομηρο, γαμησε τον μωρε...

 

δεν παει ετσι εδω...

 

η ταινια και σαν ταινια ειναι απαραδεκτη αλλα και σαν μεταφορα δεν εχει καμια σχεση με το κομικ και την νοοτροπια του...

 

οπωτε πραξτε αναλογως, το ενδιαφερον μου αν καποιος τριτος θα γνωρισει και εκτιμησει ενα πραγματικο εργο τεχνης περιοριζεται σε 2 ποστ, απο κει και περα ποσως με απασχολει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δει κανεις το Ultimate cut που κραταει 3,5 ωρες; Σκεφτομαι να το δω αυριο. Λετε καλυτερα να δω το animation με τα 12 chapters; Ή να παω κατευεθειαν για την ταινια;

 

Εχω και τα comic, αλλα βαριεμαι να διαβαζω, εξαλλου και αυτα 12 ειναι, οποτε θα εχουν το ιδιο θεμα με τα movie chapters.

 

 Το ειδα πριν κανα μηνα. Με κουρασε αρκετα. Γενικότερα αν και μ'αρεσουν τετοιου ειδους ταινίες η συγκεκριμένη με κουρασε πολύ, ισως γιατι δεν εβρισκα ενδιαφέρον στην ιστορία. Μου αρεσαν πολύ παντως οι

Αναφορες στο περελθόν κάποιων ηρωων, οι σκηνές στη φυλακη καθώς και η επικράτηση της ιδέας ότι ειναι καλύτερο να θυσιαστουν κάποιοι για το κοινο καλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με το παραπανω, απλα επειδη το συγκεκριμενο κομικ ειναι κατι σαν την βιβλο του χωρου ή τεσπα ενα απο τα μεγαλα κεφαλαια στον θεσμο της 9ης τεχνης γενικοτερα, απο εκεινα τα κομικ που δικαιολογησαν πληρως γτ η 9 τεχνη ειναι Τεχνη, ειναι κριμα να δει κανεις την ταινια και να την συνδεσει με εκεινο το αριστουργηματικο κομικ...

 

δεν ειναι μπατμαν, δεν ειναι σουπερμαν, δεν ειναι x men, ουτε στα πολυ καλα τους, ειναι κατι το οποιο καθοριζει σχεδον μια ολοκληρη τεχνη...

 

ειναι σαν να βλεπει κανεις το On the Road-που ειδα προσφατα- και να αγνοει το βιβλιο του Κερουακ που καθορισε ολη την μπητ λογοτεχνια, επειδη η ταινια ηταν απαραδεκτη...

 

δεν θα πω σε καποιον μην δεις το TDKR επειδη μπαζει ή το ενα ή το αλλο και διαβασε κανα κομικ, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για αλλα μεγενθη...

 

δες την Οδυσσεια με τον Αρμαν Ασαντε, αλλα μην διαβασεις Ομηρο, γαμησε τον μωρε...

 

δεν παει ετσι εδω...

 

η ταινια και σαν ταινια ειναι απαραδεκτη αλλα και σαν μεταφορα δεν εχει καμια σχεση με το κομικ και την νοοτροπια του...

 

οπωτε πραξτε αναλογως, το ενδιαφερον μου αν καποιος τριτος θα γνωρισει και εκτιμησει ενα πραγματικο εργο τεχνης περιοριζεται σε 2 ποστ, απο κει και περα ποσως με απασχολει...

Επειδη με τα αγγλικα δε τα παω καλα, και δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσω 45 ευρω για να το αγορασω στα ελληνικα, υπαρχει τιποτα απο το ιντερνετ;

 

 

 

Οι περισσοτεροι που εχουν διαβασει καποια βιβλια, τα οποια οντως ηταν αριστουργηματα, περιμενουν ακριβως το ιδιο και απο την ταινια. Δε γινεται ομως μεσα σε 2,3 ωρες να τα δειξει ολα η ταινια. Δλδ ειναι προτιμοτερο να μη γινονται ταινιες βασισμενες σε βιβλια; Τοτε δε θα υπηρχε ο κινηματογραφος οπως τον ξερουμε.

 

Δλδ για να δει καποιος το silent hill, πρεπει να παιξει τα παιχνιδια; Για να δει καποιος το batman πρεπει να διαβασει πρωτα τα κομιξ;

 

Αλλη ειναι η μαγεια ενος βιβλιου και αλλο η μαγεια στην τηλεοραση. Σε μερικους δε γινεται να τους αρεσουν και τα δυο ειδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα γτ αυτο το κομικ επιβαλλεται να διαβαστει στα αγγλικα μιας και το γραψιμο του Μουρ ειναι αλλης κλασης...

 

επισης, οχι, ειναι προτιμοτερο να μην μεταφερονται κλασσικα βιβλια ή κομικ στο σινεμα, αμα ειναι να τα γαμανε...επισης δεν ξερω πως ξερετε τον κινηματογραφο, εγω δεν τον ξερω παντως ως μια μορφη τεχνης η οποια αναλωνεται στο να μεταφερει πασει θυσια βιβλια ή κομικ ή δεν ξερω εγω τι στο πανι... προφανως παρθενογενεση δεν υπαρχει παντα, αλλα αν νομιζει κανεις οτι το ολο κλου στο σινεμα ειναι να μεταφερεται στην οθονη ενα κλασσικο βιβλιο πχ, ε οχι, δεν ειναι ετσι και 'ο κινηματογαφος οπως τον ξερουμε' δεν εξαρταται απο αυτο... εξαρταται σε μεγαλο βαθμο σημερα ισως, επειδη εχουν στερεψει ολοι απο ιδεες και εχει γινει μοδα να μεταφερεις οτι βρεις στο πανι ή να κανεις τα απειρα ρημεηκ κτλ αλλα οχι, αυτο δεν καθοριζει το σινεμα....

 

τελος ατυχες παραδειγμα με silent hill και Batman, ειπα παραπανω οτι συγκριτικα με το Watchmen και την επιρροη που ειχε, οχι μονο σε ενα ειδος κομικ αλλα σε ολοκληρο το φασμα της 9ης τεχνης, επιβαλλεται να διαβαστει οπως επιβαλλεται να διαβαστει η Οδυσσεια του Τζους και τοσα αλλα κλασσικα βιβλια...

 

τωρα εαν καποιος δεν ψηθει προφανως μαγκια του, αλλα οταν ο αλλος θα κραζει την εν λογω ταινια επειδη ειναι γτπ, την αντιθετη γνωμη αυτου που θατ ην υπερασπιστει χωρις να εχει επαφη εγω προσωπικα δεν παιρνω στα σοβαρα, οχι λογω ελιτισμου και μλκιες, απλα επειδη γενικα ειναι ανιδεος, πως να το κανουμε δλδ...τονιζω παλι οτι κλαιν μαιν για καθε μπατμαν και σια, μιλαω αποκλειστικα για κομικ τυπου watchmen κτλ που ειναι κατι πολυ παραπανω σχεδον και απο την ιδια την τεχνη που υπηρετουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εγω, οπως και οι περισσοτεροι νομιζω δε ειχαμε ιδεα για τους watchmen, πριν βγει η ταινια.. Κανω λαθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειδα το animation : Batman Year One. Μετα ειπα να δω και το αντιστοιχο comic. Ηταν ακριβως ιδιο! Δεν ελειψε ουτε μια σκηνη!

 

Αναρωτιεμαι εαν διαβαζα πρωτα το κομικ και μετα εβλεπα την ταινια, εαν την εβρισκα το ιδιο ενδιαφερον με τωρα. Δε θα ειχε κανενα νοημα, αφου ακριβως τα ιδια εγιναν και στο κομικ

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πραγματικά γιατί η ταινία έχει τόσο κακή φήμη ενώ είναι μια αρκετά καλή ταινία. 

 

Διάβασε το βιβλίο. Ο χρόνος για να απορροφήσεις μερικά πράγματα είναι πολύ μεγαλύτερος. Ειδικά το Watchmen είναι αρκετά πυκνό. 

 

¨Οντως είναι πολύ λογικό να δεις το animation και μετά το κόμικ για το λόγο που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...