Προς το περιεχόμενο

The Watchmen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα πλάκα στα παλικάρια πο δεν άρεσε η ταινια, μπορούν να μας πουν πια ταινία τους άρεσε με υπερήρωες ή αν τους άρεσε το 300?Και μην πει κανείς πάλι για to Sin City.Ας το βγάλουμε εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλάκα πλάκα στα παλικάρια πο δεν άρεσε η ταινια, μπορούν να μας πουν πια ταινία τους άρεσε με υπερήρωες ή αν τους άρεσε το 300?

 

Spiderman 1

X-men 1

Batman:The Dark Knight

 

Το Sin City μου θύμιζε τραινάκι του λούνα-παρκ...την μία φώναζες yipeee και την άλλη δέν ήξερες τι έβλεπες και αυτό με εναλλαγές ανα 5'.Σε γενικές γραμμές μου άφησε καλές εντυπώσεις.

 

Το 300;Δέν...

Πέρα απο το "Dis iz Spartahhhh!" και το Δείπνο στην κόλαση δέν μου έμεινε κάτι αξιομνημόνευτο...

 

Oh wait!Και τα σκουλαρίκια του Ξέρξη!:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι οτι μόνο οι φαν του είδους θα την ευχαριστηθούν.

 

Πιστέυω οτι ένα συντριπτικό ποσοστό των θεατών που δεν έχει διαβάσει το κόμικ θα κουραστεί, προσωπικά κι εγώ κουράστηκα λίγο, αλλά μου εν τέλει μου άρεσε. Δεν ξετρελάθηκα ομως.

 

Αυτό που με χάλασε σε σχέση με το κόμικ είναι οτι

 

θα ήθελα να είχαν δώσει μεγαλύτερη βάση στην ψυχανάλυση του rorschach, επίσης "αδικαιολόγητη" splatteria όπως είπε κάποιος πριν ήταν στη σκηνή που ο ρορ πετσοκόβει το κεφάλι του βιαστή.. θα προτιμούσα να είχαν μείνει πιστοί στο κόμικ όσον αφορά αυτό το κομμάτι.. βέβαια ίσως μετά χρειαζόντουσαν 3ώρη+ ταινία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το είδα. Σε γενικές γραμμές ευχαριστήθηκα κάποιες σκηνές αλλά κυρίως απογοητεύτηκα.

 

 

Δε με χάλασε το ότι κόψανε ένα σωρό πράγματα ή ότι αλλάξανε το τέλος για να γλυτώσουν subplots. Αυτό το περίμενα και το κατανοούσα ως αναγκαίο κακό για μια μεταφορά ενός τόσο πολυσύνθετου "βιβλίου". Με χάλασε ότι διακρίνονταν πως πίσω από αυτό υπήρχε ένας κακός σκηνοθέτης.

Η παραγωγή ήταν φοβερή, είχαν προσέξει τα πάντα, στολές σκηνικά, δίναν άμεσα το feel του κόμικ. Αλλά δεν ξέρω, στην αμερική έχουν εστιάσει τόσο στην παραγωγή που έχουν ξεχυλώσει την έννοια σκηνοθέτης μετά από αυτή του ηθοποιού.

Εφόσον ήταν επιθυμητή η πιστότητα στο κόμικ, πιστεύω παραμελήθηκαν πλάνα που ήταν στο πιάτο από το κόμικ.

 

Δυο παραδείγματα από το φινάλε στο κόμικ γιατί έτσι που τα γράφω μπορεί να μην καταλαβαίνει κάποιος τι εννοώ: Ένα, ο Βέιντ ανοίγει την tv και από αλληλοκαλυπτόμενες φωνές ρεπόρτερ γίνεται σιγά σιγά ξεκάθαρο το αποτέλεσμα του σχεδίου του. Αντί αυτού ένα ξενέρωτο πλάνο με τον Νίξον. Δύο, από καρέ σε καρέ το πλάνο "ζουμάρει" τους χαρακτήρες που ένας ένας πείθονται να συμφωνήσουν με τον Βέιντ. Καταλήγει φάτσα στον Ρορσαχ να λέει "Θα αστειέυεστε".

 

Πού κολλάω και τι ψειριάζω τώρα... Όμως το έβλεπα συνέχεια. Άψογες συνθήκες για ωραία και πιστά πλάνα που χωρίς λόγο (δεν δικαιολογούνταν από τις αναγκαστικές αλλαγές του σεναρίου) αλλάζαν.

 

Ερμηνείες: Όπου υπήρχε κωμικός ήταν σα να βλέπω το κόμικ (πχ η σκηνή στο βιετνάμ μου άφησε την εντύπωση που περίμενα να μου αφήσει όλη η ταινία) ήταν οι ωραίες εξαιρέσεις αυτών που λέω πιο πάνω. Ρορσαχ λίγο αντίστοιχα, αλλά ζημιώθηκε από το βιαστικό χαρακτήρα της ταινίας να τα προλάβει όλα. Μανχάταν και Night Owl δε με χάλασαν, τους χάλασε πιο πολύ η σκηνοθεσία όπως και τον Ρορσαχ. Ο Βέιντ ασχέτως υποκριτικής, δεν έπειθε σε τίποτα ότι ήταν ο φοβερός τύπος που έδειρε ολόκληρο Κωμικό. Όσο για την τύπισσα... Το "πορνό" στο σκάφος που είδαμε πρέπει να ταν η audition της, γιατί αυτή ηθοποιός, δεν είναι.

 

Επίσης υπήρχαν κάνα δυο τραγικά του μοντάζ (μάλλον λόγω πολλών κομμένων σκηνών) όπως ή τραγικά απότομη μεταφορά του Μανχάταν στον Άρη.

Αλλά αυτό είναι το χόλιγουντ. Έχουμε τους φαν. Κάντους όλους ίδιους, καείτε στη λεπτομέρεια. Τρέιλερ. Ωραία θα ρθουν αυτοί, εισητήρια. Ρε σκηνοθέτα, πολύ το έκανες, θα θα ρθουν αρκετοί από τους άλλους που δεν το διάβασαν άμα δουν 200' διάρκεια. Σου κόβουμε μια ώρα κι ας θυσιάζεται η ροή και η συνοχή της ταινίας.

 

Προτελευταίο. Τα τραγούδια ήταν πολύ ωραία, γαμάτο soundtrack. Στην ταινία όμως δεν είχαν καμία σχέση κι όποτε ακούγονταν με έβγαζαν από το όποιο κλίμα. (βέβαια τα credits στην αρχή ήταν πολύ ωραία)

 

Τελευταίο. Δε με χάλασε η βία. Με χάλασε που ήταν εδώ και κει για να είναι. Κάποια σοβαρή ατμόσφαιρα δεν έφτιαξε.

 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν οι βλακείες "ΜΟΥΥΥΥΥΦΑΑΑ" ξερνάω κτλ

 

Όποιος έφυγε κατά τη διάρκεια της ταινίας και όποιας ταινίας, ας μην πηγαίνει σε ταινίες (άνθρωπος που είδε την πρώτη, 3ωρη uncut version του Ψυχή Στο Στόμα, πρώτη σειρά).

 

Αλλά μάλλον δεν αξίζει να τη δει κανείς αν δεν έχει διαβάσει το κόμικ. Διαβάστε το το ρημάδι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις και πια είναι η πλάκα?Αυτοί που ασχολούντια με το να γράφουν κριτικές για ταινίες είναι και αυτοί που δεν γουστάρουν τέτοιες παραγωγές.

 

Όμως για άλλους όπως εγώ , τέτοιες ταινίες είναι που με τραβάνε στο σινεμά.παραμύθια, σαν το Lord of The Rings.Άλλοι πάνε για το υπαρξιακό πρόβλημα του πακιστανού μετανάστη που διέσχισε την μέση ανατολή με τα πόδια.Ε οι τελευταίοι είναι αυτοί που μπορεί να φεύγουν από τις προβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είμαι τρισμέγιστος φαν του κόμικ και του τρελάρα Moore γενικότερα. Χωρίς διάθεση υπερβολής, το Watchmen είναι από τα καλύτερα βιβλία (ναι βιβλίο, είναι τόσο μεγάλο και σύνθετο που κόμικ δεν το λες) που έχω διαβάσει.

Στο δια ταύτα, η ταινία ήταν πολύ καλή αν και δεν είμαι αντικειμενικός. Οι φανς ξέραμε από πριν το δύσκολο (ακατόρθωτο για κάποιους, λέγε με Gilliam) του εγχειρήματος. Ξέραμε επίσης πως αν η ταινία ήταν 100% πιστή στο κόμικ θα είχε διάρκεια γύρω στις 2 εβδομάδες :-P

Όμως ρε φίλε, δεν μπορεί να μένεις ασυγκίνητος από την τεράστια μορφάρα που λέγεται Rorsach. Δεν μπορεί να αδιαφορείς μπροστά στο τιτάνιο σχέδιο που αποκαλύπτεται στο τέλος. Στην τελική άμα μένεις ασυγκίνητος και στις ποδάρες της silc spectre ε τί να πω, ανίατη περίπτωση :-P

Κατά τη γνώμη της πανέμορφης συνοδού μου (αχρείαστη πληροφορία, απλά ήθελα να πουλήσω μούρη) που ΔΕΝ έχει διαβάσει το κόμικ, η ταινία ήταν σούπερ.

Συμπέρασμα: επενδύστε άφοβα σε κινηματογράφο ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, ΠΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μαζευτειτε και άλλα παιδάκια που το αίμα πέφτει βαρύ στο στομαχάκι τους,που ένα πέος τους κάνει να χαχανίζουνε και να σοκάρονται σαν πεντάχρονα και που αν το 40% της ταινείας δεν έχει ξύλο και δράση, να ξυπνήσουνε ρε αδερφέ, χαρακτιρίζουνε την ταινεία μαλακία,βαρετή,ασυνάρτητη κτλ...Μαζευτείτε και άλλοι λέω, και αν το Hollywood έβγαζε μια τέτοια ταινειάρα κάθε 5 χρόνια, με την υποδοχή αυτή θα βγάζει κάθε 10...και βάααααλεε...Και μην ξεχάσετε να πείτε πόσο καταπληκτικό θα είναι το το νέο Spiderman μιας και οι εκρήξεις θα είναι τόσες πολλές και δυνατές που θα ανατριχιάσουν οι π@υτσοτριχές σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις και πια είναι η πλάκα?Αυτοί που ασχολούντια με το να γράφουν κριτικές για ταινίες είναι και αυτοί που δεν γουστάρουν τέτοιες παραγωγές.

 

Όμως για άλλους όπως εγώ , τέτοιες ταινίες είναι που με τραβάνε στο σινεμά.παραμύθια, σαν το Lord of The Rings.Άλλοι πάνε για το υπαρξιακό πρόβλημα του πακιστανού μετανάστη που διέσχισε την μέση ανατολή με τα πόδια.Ε οι τελευταίοι είναι αυτοί που μπορεί να φεύγουν από τις προβολές.

 

Μάλλον με παρεξήγησες. Η παραγωγή ήταν εξαιρετική, κι εγώ θέλω να πηγαίνω σε τέτοιες ταινίες, πόσο μάλλον το LOTR (από δυο φορές στο σινεμά, και πήρα και τα 12 dvd που τα χω δει δυο φορές). Πάντα σκηνοθετικά μιλάω, το στοιχείο στο οποίο έπασχε νομίζω το watchmen. Αλλά ο άρχοντας ήταν σχεδόν το ανάποδο από αυτό που λέω. Είχε παύσεις. Πριν πει ο aragorn "For Frodo..." έχει μισό λεπτό σιγής, και αυτό το κάνει ανατριχιαστική ατάκα και στιγμή που λες "ΑΝΤΕ ΡΕ ΤΡΕΝΟ ΦΑΤΟΥΣ!!". Στο watchmen δε βρήκα στιγμή που το ένιωσα αυτό.

 

 

Για την "φυγή" από τις αίθουσες είναι γενικότερο σχόλιο στη νοοτροπία που με ενοχλεί αλλά όχι από κουλτουριάρικη άποψη. Μια-δυο-τρεις ώρες να' ναι. Τι θα πάθεις λίγη υπομονή να κάνεις βρε αδερφέ; Και δεν αναφέρομαι σε σένα, άλλος νομίζω το πε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η ταινία. Δηλαδή οκ ήταν ωραία σαν εικόνα... Και οι χαρακτήρες ήταν οκ.. Ειδικά ο Rorschach. Έγραψε. Αυτός ο ηθοποιός μοιάζει λίγο με τον Thom Yorke ή μου φαίνεται? Λολ. Γέλασα αρκετές φορές.. Και εγώ και οι υπόλοιποι στο cinema. Επίσης μου άρεσε αρκετά και ο Dr. Manchatan αν εξαιρέσεις ότι που και πού έβγαζε το "σλιπάκι" του για να μας δέιξει τα προσόντα του.. καμία επίδραση το κρύο πάνω του :P Επίσης για κάποιο λόγο όταν ο Dr. Manchatan ήταν στο Άρη κάνανε ένα περίεργο κοντινό στα "οπίσθια" του.. If you know what i mean.. Και μετά μας δείξανε πανοραμικά τον Άρη. Εκεί γελάσαμε όλοι. Επίσης της Miss Spectre δεν τις αρέσαν τα latex... Τι να πώ.. Σε αρκετά σημεία ήταν κακογυρισμένη κ που και που πετούσαν βλακίες.. πχ η latex στολή της δεσποινίδος.

 

X-men φορ έβα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με παρεξήγησες. Η παραγωγή ήταν εξαιρετική, κι εγώ θέλω να πηγαίνω σε τέτοιες ταινίες, πόσο μάλλον το LOTR (από δυο φορές στο σινεμά, και πήρα και τα 12 dvd που τα χω δει δυο φορές). Πάντα σκηνοθετικά μιλάω, το στοιχείο στο οποίο έπασχε νομίζω το watchmen. Αλλά ο άρχοντας ήταν σχεδόν το ανάποδο από αυτό που λέω. Είχε παύσεις. Πριν πει ο aragorn "For Frodo..." έχει μισό λεπτό σιγής, και αυτό το κάνει ανατριχιαστική ατάκα και στιγμή που λες "ΑΝΤΕ ΡΕ ΤΡΕΝΟ ΦΑΤΟΥΣ!!". Στο watchmen δε βρήκα στιγμή που το ένιωσα αυτό.

 

 

Για την "φυγή" από τις αίθουσες είναι γενικότερο σχόλιο στη νοοτροπία που με ενοχλεί αλλά όχι από κουλτουριάρικη άποψη. Μια-δυο-τρεις ώρες να' ναι. Τι θα πάθεις λίγη υπομονή να κάνεις βρε αδερφέ; Και δεν αναφέρομαι σε σένα, άλλος νομίζω το πε :-)

Δεν θέλω καν να μπω σε τέτοιες συγκρίσεις. Απλά, θυμίζω ότι και το TTT στην cinema version ήταν κουραστικό, ασύνδετο και ακατανόητο (κάπου εκεί που ονειρευόταν ο Aragorn ημι-λιπόθυμος), κάτι που παραδόξως δεν ίσχυε στην extended version η οποία, αν και πιο μεγάλη, ήταν πολύ πιο δεμένη και κατανοητή. Ίσως, τελικά, μια extended version του The Watchmen να τη "σώσει" στη συνείδηση των funs, αρκεί βεβαίως να γίνει η απίστευτη δουλειά του LOTR, ξανά μουσική, συμπληρωματικά γυρίσματα κλπ και όχι ένα edit στο windows movie maker (λέμε τώρα)... Όταν και αν βγει τέτοια έκδοση σε dvd, θα της δώσουμε άλλη μια ευκαιρία.

 

Όσο για το feeling, τις στιγμές σιωπής, τη μαγεία των πλάνων, τη μουσική επένδυση και το χειρισμό της... όπως είπα, δεν αξίζει καν η παραμικρή απόπειρα σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η ταινία. Δηλαδή οκ ήταν ωραία σαν εικόνα... Και οι χαρακτήρες ήταν οκ.. Ειδικά ο Rorschach. Έγραψε. Αυτός ο ηθοποιός μοιάζει λίγο με τον Thom Yorke ή μου φαίνεται? Λολ. Γέλασα αρκετές φορές.. Και εγώ και οι υπόλοιποι στο cinema. Επίσης μου άρεσε αρκετά και ο Dr. Manchatan αν εξαιρέσεις ότι που και πού έβγαζε το "σλιπάκι" του για να μας δέιξει τα προσόντα του.. καμία επίδραση το κρύο πάνω του :P Επίσης για κάποιο λόγο όταν ο Dr. Manchatan ήταν στο Άρη κάνανε ένα περίεργο κοντινό στα "οπίσθια" του.. If you know what i mean.. Και μετά μας δείξανε πανοραμικά τον Άρη. Εκεί γελάσαμε όλοι. Επίσης της Miss Spectre δεν τις αρέσαν τα latex... Τι να πώ.. Σε αρκετά σημεία ήταν κακογυρισμένη κ που και που πετούσαν βλακίες.. πχ η latex στολή της δεσποινίδος.

 

X-men φορ έβα. :-D

 

Α ρε Οφηλία.Δεν έπιασες καθόλου το κλίμα της ταινίας.Κλασικά ήσουν με παρέα που λέει χαριτωμενιές στο σινεμά ή έπεσες στη μέρα (ξέρεις τι γέλιο ρίξανε άλλοι στον Άρχοντα των δαχτυλιδιών?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...