Προς το περιεχόμενο

The Watchmen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει ο Dakonblackblade.

Πρέπει να έχει διαβάσει, και μάλλον να ψιλοενδουσιαστεί κάποιος με το κόμικ, για να του αρέσει η ταινία.

Γενικά, αν περιμένετε να δείτε ακόμη ένα x-men μην πάτε. Σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Στα παραπάνω έχω διαφορετική άποψη :)

Τα τραγούδια μου φάνηκαν το λιγότερο άκυρα και κάθε φορά με έβγαζαν από τον "όποιο ρυθμό" είχε η ταινία. Θα προτιμούσα να είχε ένα συγκεκριμένο genre (π.χ. rock) μιας και μου θύμισε κάπως το dark city (metropolis) στο στήσιμο.

I respectfully disagree. :-)

 

Η μουσική ήταν, εν τέλει, το μόνο που έδινε στην ταινία ρυθμό και προσπαθούσε να εκμαιεύσει "άποψη". Το δε εκπληκτικό κομμάτι του Philip Glass δέσποσε στις συγκεκριμένες σκηνές που ακούστηκε.

 

Η σκηνοθεσία από την άλλη, πολύ δυνατή. Μαζί με τους χαρακτήρες/ερμηνείες τα μοναδικά πράγματα που με κράτησαν "ζωντανό" καθ' όλη την διάρκεια της ταινίας (πήγα και σε μεταμεσονύχτια παράσταση!)

Η σκηνοθεσία μου φάνηκε άνευρη και ελλιπής για αυτό που παρουσίασε. Πιο πολύ τόνιζε τα (πραγματικά εξαίρετα) ειδικά εφέ παρά στην προσπάθεια να επιβάλλει ρυθμό και κατεύθυνση.

 

Και πάλι, τονίζω ότι δεν έχω διαβάσει το comic, θα το διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία και ενδεχομένως θα χρειαστεί να ξαναδώ την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I respectfully disagree. :-)

 

Και πάλι, τονίζω ότι δεν έχω διαβάσει το comic, θα το διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία και ενδεχομένως θα χρειαστεί να ξαναδώ την ταινία.

 

 

Kαλά δεν σου έφτασε μία φορά τετοιο εργο τέχνης ????:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το ιδιο θελω να ρωτησω.Αξιζει να δωσουμε λεφτα να το δουμε σινεμα η οχι?Φιλος μου ειπε οτι ειναι η χειροτερη που εχει δει φετος + οτι απτο σινεμα την κοπανησανε πολλοι κατα την διαρκεια(οχι οτι σημαινει κατι αλλα οσο ναναι...ειχανε πληρωσει και στην βε μαξ)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς να το χω δει, για να μεταφράσω τα σχόλια που γίνανε ως τώρα, δεν αξίζει. Αν πας να δεις κάτι που δεν ξέρεις να είναι, όταν η ταινία απ'ότι φαίνεται προσπάθησε να ικανοποιήσει τους fans, όχι ότι είναι απαραίτητα καλή, αλλά αυτοί δε φαίνεται να ξενέρωσαν και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είναι να μιλάω εφόσον δεν έχω δει την ταινία, αλλά γενικότερο σχόλιο.

 

Το "η τάδε ταινία είναι x λεπτά, άρα..." είναι invalid επιχείρημα. Έχει σχέση με το τι είναι η ταινία. Μπορεί μια ταινία 90 λεπτών να είναι "μεγάλη". Το watchmen από την άλλη αν σκεφτούμε ότι οι προηγούμενες απόπειρες κατέληγαν σε αντιπροτάσεις των σκηνοθετών για μινι σειρά σημαίνει ότι οι 2 ώρες και 45 λεπτά είναι λίγες. Και λογικά ακριβώς επειδή πήγαν να κάνουν κάτι δυσανάλογο επιχειρώντας μια μέση λύση, αποτύχανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η ταινια ειναι 2 ωρες και 45 λεπτα, κανει απιστευτη κοιλιά, εχει στοιχεια splatter και ειναι πολυ κατωτερη του κομικ!

 

Γιατί έχεις διαβάσει το κόμικ;

Και πού είναι το σπλάττερ; (το οποίο δεν υπάρχει στο κόμικ ε;)

Επεξ/σία από garnele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία έχει, πάντως, στοιχεία σπλάτερ, αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου, ότι και να παίζει στο κόμικ που δεν το χω διαβάσει, ούτε πρόκειται να το διαβάσω φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε ντε, βιάστηκες κι εσύ να βγάλεις συμπέρασμα από κάποιον κολλημένο που δεν του άρεσε. Είπαμε η ταινία είναι love it or hate it και γαμάει και δέρνει. Δες την και τα λέμε.

 

Επίσης, παιδιά, κάποιος που να διάβασε το κόμικ και να μην του άρεσε υπάρχει; Αλλά να το διάβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε ντε, βιάστηκες κι εσύ να βγάλεις συμπέρασμα από κάποιον κολλημένο που δεν του άρεσε. Είπαμε η ταινία είναι love it or hate it και γαμάει και δέρνει. Δες την και τα λέμε.

 

Επίσης, παιδιά, κάποιος που να διάβασε το κόμικ και να μην του άρεσε υπάρχει; Αλλά να το διάβασε.

 

Μα θα τη δω. Βασικά το 'πα λάθος. Όχι κακή, αλλά κάνει κακό. Πιο πολύ απ' ότι κατάλαβα είναι πρόβλημα της προώθησης. Γιατί μου λένε "είδα 2 λεπτά trailer με δράση, και μετά 2μιση ώρες ταινία με 10 λεπτά δράση, και μπερδεύτηκα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...