Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία 2 χρόνια τρώω μέλι καθημερινά, 2 κουταλάκια γλυκού τη μέρα οπωσδήποτε στο πρωινό και στη διάρκεια της ημέρας όταν έχω επιθυμία για γλυκό.

Σίγουρα καταναλώνω 1 κιλό ίσως και περισσότερο το μήνα.

Παρατήρησα ότι η εποχική ρινίτιδα πήγε καλύτερα (ειδικά εφέτος) και δε χρειάστηκε να πάρω αντιισταμινικά εκτός από 3-4 μέρες ενώ παλιότερα χρειαζόμουνα θεραπεία 30-45 μέρες.

Κάπου διάβασα ότι το μέλι περιέχει μικρή ποσότητα γύρης,έτσι τρώγοντας μέλι αποκτάς ανοσία.

Αρκεί βέβαια το μέλι να παράγεται στη περιοχή που βρίσκονται τα αλλεργιογόνα φυτά ώστε να τρως τη συγκεκριμένη γύρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο ρεθυμνο μπορω να κανω τεστ αλλεργιας στο νοσοκομειο; Μονο στην αθηνα γίνεται;

Εχω βγαλει εδω και 3 μερες μερικα σπυρακια σ ολο μου το σωμα και με φαγουριζουν και ζαλιζομαι λιγο.

Εμβολιο για αλλεργια δε μπορω να κανω στο ρεθυμνο;

Ρωτας αν το νοσοκομειο εχει αλλεργιολογικο τμημα και κλεινεις ραντεβου εκει δεν ξερω αν θα σε παραπεμψουν αμεσα για τα τεστ εκτος αν πας εξω και πληρωσεις.Τα σπυρακια μπορει ναναι δερματικη αλλεργια αν εχει αλλεργιολογικο το Ρεθυμνο πηγαινε σε εφημερια και κανε οτι υποφερεις.Καταρχας υπαρχουν πολλα ειδη που προκαλουν αλλεργια(μερικα δεν μπορουν να τα βρουν)οποτε πρωτα πρεπει να βρουν αν εχεις αλλεργια και μετα τι σε πειραζει(και αν μπορεσουν να το βρουν) και αν το βρουν μπορεις να πας και Ηρακλειο για το εμβολιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ρεθυμνο μπορω να κανω τεστ αλλεργιας στο νοσοκομειο; Μονο στην αθηνα γίνεται;

Εχω βγαλει εδω και 3 μερες μερικα σπυρακια σ ολο μου το σωμα και με φαγουριζουν και ζαλιζομαι λιγο.

Εμβολιο για αλλεργια δε μπορω να κανω στο ρεθυμνο;

 

μην το δέσεις κόμπο ότι είναι αλλεργία, για αρρώστεια μου ακούγεται ή έστω δερματολογικό σύμπτωμα...εν τέλει το συντομότερο σε παθολόγο ή δερματολόγο σε καποιο νοσοκομείο, θα σου πουν εκεί πού να πας, μην το αποφασίσεις εσύ εκ των προτέρων.

 

Εγώ πριν 2 καλοκαίρια είχα πάθει κνίδωση, αλλεργική αντίδραση στη κατανάλωση ορισμένων τροφών (στη δική μου περίπτωση επρόκειτο για δύο μεγάλες κρέπες με σοκολάτα μια ζεστή νύχτα του Ιουνίου), που προκάλεσε ερεθισμούς σε όλο το σώμα, που φαγουρίζαν σαν τσίμπημα κουνουπιού, αλλά σίγουρα δεν ήταν σπυράκια και σίγουρα δεν προκαλούσαν πονοκέφαλο...

...κάτι χαπάκια μου έδωσαν, μαζί με διατροφικές συμβουλές..

 

Με σπυράκια και κεφαλαλγία, όμως, δεν ακούγεται αλλεργικό ...περισσότερο παθολογικό...

 

Μην κάθεσαι και περιμένεις συζητωντας το λοιπόν σε φόρουμ και μην προκρίνεις εσύ περί τίνος πρόκειται...σήκω και τρέξε σε γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά χαλάρωσε .Μπιμπίκια έβγαλα(6-7 μπιμπικια) δεν είμαι ιατρός και δε ξέρω γι αυτό τα είπα σπυράκια,όσο για την ζαλάδα ήταν (επίσης είχα πιει και 1 λίτρο μπύρες και είχα κι ανοιχτό το παράθυρο όταν έβρεχε και φύσαγε) απ την αλλέργία γιατί μόλις πήρα χθες αντισταμινικό (που πήρα απ το φαρμακείο) μου πέρασε αμέσως και τα μπιμπίκια αρχίζουν να μου περνάνε κίολας σιγά σιγά η φαγούρα μου έφυγε κιόλας ,τώρα μένει να φύγουν και τα σημάδακια απ τα μπιμπικια

 

Επίσης όντως τους τελευταίους 2 μήνες έχω φάει κι εγώ καμμιά 15 αριά κρέπες με μαρμελάδα


Επίσης βλέπω συχνά στους τοίχους του δωματίο μου "σαρανταποδαρούσες σπιτιού"  

scutigera-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9

να περπατάνε στους τοίχους και μικρες αραχνούλες ,οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να με τσίμπησε κάτι τέτοιο ,αλλά αυτά δεν είναι τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τό βγαλες το πόρισμα, εντάξει...λίγο "σαρανταποδαρούσα", λίγο κρέπες μαρμελάδα το τελευταίο δίμηνο, έτοιμη η συνταγή γιατρού...τί άλλο θες;

...απλώς έψαχνες αν θα μπορείς να πας στο νοσοκομείο στο Ρέθυμνο ή θα πρέπει να τρέξεις στην Αθήνα...έχοντας ήδη αποφασίσει ότι είναι αλλεργία κι όχι κάτι άλλο.

 

Τέλος πάντων, εδώ μιλάμε για αλλεργική ρινίτιδα κι όχι για αλλεργίες γενικά, αφού το έλυσες μπράβο..πάμε παρακάτω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τό βγαλες το πόρισμα, εντάξει...λίγο "σαρανταποδαρούσα", λίγο κρέπες μαρμελάδα το τελευταίο δίμηνο, έτοιμη η συνταγή γιατρού...τί άλλο θες;

...απλώς έψαχνες αν θα μπορείς να πας στο νοσοκομείο στο Ρέθυμνο ή θα πρέπει να τρέξεις στην Αθήνα...έχοντας ήδη αποφασίσει ότι είναι αλλεργία κι όχι κάτι άλλο.

 

Τέλος πάντων, εδώ μιλάμε για αλλεργική ρινίτιδα κι όχι για αλλεργίες γενικά, αφού το έλυσες μπράβο..πάμε παρακάτω...

και ποιος σου ειπε οτι εδω μιλανε για αλλεργικη ρινιτιδα;

το thread γραφει τι θα γινει με αυτην την αλλεργια..αοριστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος σου ειπε οτι εδω μιλανε για αλλεργικη ρινιτιδα;

το thread γραφει τι θα γινει με αυτην την αλλεργια..αοριστα :)

Δεκτόν αλλά ο topic starter αναφέρετε στην εποχική αλλεργική ρινίτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος σου ειπε οτι εδω μιλανε για αλλεργικη ρινιτιδα;

το thread γραφει τι θα γινει με αυτην την αλλεργια..αοριστα :)

 

Θα πρέπει να έχεις διαβάσει λίγο το νήμα για να το διαπιστώσεις...και το αρχικό μήνυμα και η συντριπτική πλειονότητα των μηνυμάτων αφορούν την αλλεργική ρινίτιδα.

 

Αντ' αυτού ο φίλος παραπάνω κάνει εικασίες για συμπτώματα που μπορεί να μην αφορούν καν αλλεργία (αυτός το αποφάσισε) κι ακόμη κι αυτή είναι εκτός θέματος.

Δε θα τρέχω στα νοσοκομεία με το παραμικρό.Δεν είμαι κομπλεξικός

 

Καταρχάς εσύ (σαν κομπλεξικός;; ) ρώτησες για το νοσοκομείο Ρεθύμνου ή ακόμη και για πιθανή μετάβαση στην Αθήνα...

Επίσης εσύ "διάλεξες" το ποιόν της πάθησής σου και άρχισες να το συζητάς σε φόρουμ, αντί να ζητήσεις γνώμη γιατρού...

 

Κατ' εσέ λοιπόν, αυτός που αποφασίζει μόνος του συμτπώματα και ασθένειες και δηλώνει πρόθυμος να πάει σε νοσοκομείο, αλλά δεν το κάνει (από φόβο; ), δεν είναι κομπλεξικός...

...κατ' εσέ κομπλεξικός είναι αυτός που θέλει ιατρική διάγνωση για εξανθήματα που καλύπτουν το σώμα του και συνοδεύονται από κεφαλαλγία...

 

...αλλά ξέχασα, έφαγες κρέπες μαρμελάδα το τελευταίο δίμηνο κι έχεις "οικιακές σαρανταποδαρούσες"....γουατέβα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ είχα κεφαλαλγία τελικά νόμιζα πως είχα .ΤΕΛΟΣ .Ειπα μία λέξη και συ με εβγαλες ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΟ .ΕΛΕΟΣ .

Εσυ δεν εισαι που νομιζες οτι ειχες καρκινο και σου διναμε 10 σελιδες κουραγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συμβουλή για άμεση ιατρική διάγνωση, με βάση δικούς σου ισχυρισμούς.αναφορές, εξισώνεται με το "σε έβγαλα ετοιμοθάνατο"; Εσύ δεν ήθελες να πας σε αλλεργιολόγο σε νοσοκομείο στο Ρέθυμνο ή και στην Αθήνα;

 

Με βάση τις δικές σου αναφορές εγώ σου είπα να πας να κάνεις διάγνωση, και να μην "βαφτίζεις" εσύ τα συμπτώματα αλλεργία.....το να πας σε γιατρό για σένα = προοπτική θανάτου; για να καταλάβω δλδ...

 

Εσύ είχες "αποφασίσει" πάλι ότι είχες καρκίνο, εγώ σε βγάζω "ετοιμοθάνατο" που σου λέω να πας για διάγνωση;

 

Τσάμπα κόπος και τσάμπα η κουβέντα εν προκειμένω....κατά φαντασία ασθένειες, κατά φαντασία θεραπείες και ιατρο-φοβίες και καντήλες στην προοπτική επίσημης διάγνωσης (που μπορεί να διαψεύδει υποχονδριακές φαντασιώσεις) ...άλλος είναι το τρολλ...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...