Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανταστω πως περα απο μενα ειστε και εσεις αρκετοι που ταλαπιωρειστε με αυτην την αλλεργια της ανοιξης. Το προβλημα για μενα ειναι πως λογω της δουλειας μου πρεπει να ερχομαι σε επαφη με εξωτερικους χωρους που ενδεχομενως να υπαρχει καποια βλαστηση, παρουσια γυρης και τα συναφη. Τις προαλλες αναγκαστηκα να διασχισω κατι χορταρια και ξεκινησε ενα σερι 10-15 φτερνισματων, εκλεισε ο λαιμος μου, πρηστικαν τα ματια μου, και βουλωσαν και τα αυτια μου!

 

Εννοειται πως θα κλεισω αμεσα ραντεβου με αλλεργιολογο για να δουμε πως εχει η κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι πως θα με χαπακωσει, και δεν τα μπορω καθολου τα φαρμακα. Θελω να διατηρω το οργανισμο καθαρο, τουλαχιστον απο πλευρας φαρμακων. Ειμαι της αποψης πως ποτε δεν ξερεις την παρενεργειες μπορουν να σου προξενησουν και ποια αλλη παθηση μπορει να εμφανιστει απο το πουθενα.

 

Γενικα εσεις πως το αντιμετωπιζεται το ζητημα, τι ειδους προληψη υπαρχει, πως μπορεις να το περιορισεις το ζητημα?

 

Περιμενω τις αποψεις σας!

 

Τελικα πως την καταπολεμησες την αλλεργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πρόβλημα με την μύτη μου. Μπουκώματα, καταρροή και όλη την ώρα με ένα χαρτομάντιλο στο χέρι.

 

Μετά από επίσκεψη στο Σωτηρίας με ραντεβού για αλλεργιολόγο, μου έδωσε θεραπεία και από την 1η ημέρα σταμάτησαν όλα αυτά.
Δεν έχω φυσήξει την μύτη μου εδώ και 1 μήνα, αναπνέω καλύτερα και το ροχαλητό έχει μειωθεί αισθητά.

 

Έχει προηγηθεί και επέμβαση για το στραβό διάφραγμά μου.

 

Προσωπική μου γνώμη, επισκεφτείτε έναν γιατρό να δείτε τι έχετε και να ακολουθήσετε την θεραπεία που θας σας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πρόβλημα με την μύτη μου. Μπουκώματα, καταρροή και όλη την ώρα με ένα χαρτομάντιλο στο χέρι.

 

Μετά από επίσκεψη στο Σωτηρίας με ραντεβού για αλλεργιολόγο, μου έδωσε θεραπεία και από την 1η ημέρα σταμάτησαν όλα αυτά.

Δεν έχω φυσήξει την μύτη μου εδώ και 1 μήνα, αναπνέω καλύτερα και το ροχαλητό έχει μειωθεί αισθητά.

 

Έχει προηγηθεί και επέμβαση για το στραβό διάφραγμά μου.

 

Προσωπική μου γνώμη, επισκεφτείτε έναν γιατρό να δείτε τι έχετε και να ακολουθήσετε την θεραπεία που θας σας πει.

 

ε γιατί δεν μας λες και τι θεραπεία σου έδωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε γιατί δεν μας λες και τι θεραπεία σου έδωσε?

Τι να έδωσε,τα γνωστά αντιισταμινικά χάπια και σπρει για τη μύτη,εκτός και αν έκανε το έγκλημα να δώσει κορτιζόνη.

Δεν υπάρχει άλλη αγωγή για τα συμπτώματα.

Δεν είναι θεραπεία είναι αγωγή.

Του χρόνου πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έδωσε,τα γνωστά αντιισταμινικά χάπια και σπρει για τη μύτη,εκτός και αν έκανε το έγκλημα να δώσει κορτιζόνη.

Δεν υπάρχει άλλη αγωγή για τα συμπτώματα.

Δεν είναι θεραπεία είναι αγωγή.

Του χρόνου πάλι τα ίδια.

 

Αυτό ακριβώς. Κανα Nasonex + Aerius θα έδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εγώ πήγα σε αλλεργιολόγο και με έστρωσε. Ξεκίνησα θεραπεία με εμβόλια η οποία θα διαρκέσει αρκετά. Τώρα πάω μια φορά τον μήνα και κάνω τα εμβόλια. Εδώ και ένα χρόνο που ξεκίνησα, είμαι άλλος άνθρωπος. Έχω ξεχάσει τι είναι τα σπρέι και τα χάπια! Είναι ωραίο πράγμα να μπορείς να κοιμηθείς και να αναπνέεις από την μύτη, όπως και να μην χρειάζεται να είσαι με 2 πακέτα χαρτομάντιλα όλη την ώρα. Το κομοδίνο είναι άδειο από τα σπρέι (γιατί πάντα είχα 2-3 διαφορετικά) και δεν ψάχνω εφημερεύοντα φαρμακεία γιατί κάποιο τελείωσε!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzgt4 και εμένα μου είπε για θεραπεία με εμβόλια αλλά στις αλλεργίες που έχω.

Δηλαδή για κάθε αλλεργία και ξεχωριστή θεραπεία. Εγώ έχω πάρα πολύ σε γάτα και μετά σκύλο, σκόνη και γύρη από τα δέντρα.

 

Μου είπε για 5 χρόνια να πηγαίνω μια φορά τον μήνα. Δεν ξέρω εάν θα πάω.

 

Η αγωγή που μου έδωσε είναι ένα σπρέυ για την μύτη (Nasonex) όπου ξεπλένω με θαλασσινό νερό πρωί βράδυ και ένα χάπι το βράδυ (Singulair).

 

Μου είπε να τα παίρνω συνέχεια. Γιατί του χρόνου πάλι τα ίδια; Σκέφτομαι να τα σταματήσω μετά από κανένα 6μηνο να δω εάν θα επανέλθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επανέλθουν λέει η λογική. Εγώ μόνο 2 αλλεργίες έχω οπότε και κάνω 2 εμβόλια μια φορά τον μήνα. Ναι καμιά πενταετία θα πρέπει να κρατήσει η θεραπεία. Αλλά αξίζει με τα χίλια. Αν παίρνεις κάθε μέρα χάπια και σπρέι είναι χειρότερο από το να κάνεις εμβόλια νομίζω, άσε που με τα χρόνια αρχίζουν να μην σε πιάνουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uberalles_gr

Γύρη δε παίζει συνήθως αυτή την εποχή,τα singulair είναι περισσότερο για αεραγωγούς και πνευμόνια (άσθμα-αλλεργικό ή μη).

 

Άρα μάλλον τα ζωάκια πρέπει να αποφύγεις,αν εκλείπει ο αλλεργιογόνος παράγοντας δεν υπάρχει λόγος να φαρμακώνεσαι.

Αλλεργία στα δέντρα σου είπε δηλαδή φλου,πρέπει να πας σε ειδικό αλλεργιολόγο να σου κάνει τα τεστ για να βρει σε τι ακριβώς είσαι αλλεργικός και να συζητήσεις τα περί απευαισθητοποίησης.

Μόνο το κυπαρίσσι δε θεραπεύεται γνωρίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσε και καμιά 30αρια αιματολογικές εξετάσεις να κάνω, που δεν έχω πάει ακόμα γιατί εφησυχάστηκα με την βελτίωση που είδα.

 

alexzgt4 που πας και κάνεις τα εμβόλια και πόσο κοστίζουν; Δεν παίρνεις χάπια ή σπρέυ όλο αυτό τον καιρό που κάνεις τα εμβόλια; Και για τι αλλεργίες κάνεις τα εμβόλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έδωσε,τα γνωστά αντιισταμινικά χάπια και σπρει για τη μύτη,εκτός και αν έκανε το έγκλημα να δώσει κορτιζόνη.

Δεν υπάρχει άλλη αγωγή για τα συμπτώματα.

Δεν είναι θεραπεία είναι αγωγή.

Του χρόνου πάλι τα ίδια.

 

 

Μου είπε να τα παίρνω συνέχεια. Γιατί του χρόνου πάλι τα ίδια; Σκέφτομαι να τα σταματήσω μετά από κανένα 6μηνο να δω εάν θα επανέλθουν.

 

Εξηγώ αυτό που σου έγραψε ο opera με ένα ακραίο παράδειγμα γιατί μάλλον δεν το κατάλαβες:

 

Έχεις έναν όγκο στον εγκέφαλο (αλλεργία)

Σου προκαλεί τρομερούς πονοκέφαλους (καταρροή, φτερνίσματα)

Πας στο γιατρό.

Σου λέει να πάρεις depon (nasonex + singulair) για να σου περάσει ο πονοκέφαλος (συμπτώματα) και να πας να κάνεις εξετάσεις για να δεις τι τον προκαλεί.

Εσύ παίρνεις το depon (nasonex + singulair)

Σου περνάει ο πονοκέφαλος.

Λες καλά είμαι, δεν ξαναπάω.

Έφυγε ο όγκος απ'τον εγκέφαλο; Όχι. Απλά σου πέρασε ο πόνος.

 

Άρα λοιπόν, γι'αυτό σου γράφει του χρόνου πάλι τα ίδια.

Μόλις σταματήσεις αυτά που παίρνεις, σε δέκα μέρες θα σε πιάσουν οι αλλεργίες σου.

Επίσης, το Nasonex στις οδηγίες λέει να μην το παίρνεις πάνω από 6 βδομάδες.

 

Για να σου "περάσουν" οι αλλεργίες, πρέπει να πας να κάνεις απευαισθητοποίηση (ανοσοθεραπεία) [τα "εμβόλια" που γράφει ο alexzgt4] σε αυτούς τους παράγοντες που σου προκαλούν την αλλεργία και πάλι τα αποτελέσματα δεν είναι εγγυημένα. Καλύτερο αποτέλεσμα έχουν όσοι έχουν μία ή δύο αλλεργίες το πολύ. Αν έχεις πιο πολλές, αμφίβολο αν θα ησυχάσεις τελείως.

 

Εννοείται πως προσπαθείς να αποφεύγεις τα πράγματα που σου προκαλούν αλλεργία

 

Το internet γεμάτο πληροφορίες, δες και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 αλλεργίες έχω στην ελιά και στα αγριόχορτα (αν και είναι κάπως γενικό το 2ο). Στην Θεσσαλονίκη μένω οπότε τα κάνω σε έναν γιατρό εδώ για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα και μάλλον ισχύουν. Μου παίρνει 10 ευρώ την επίσκεψη. Τα εμβόλια με συμμετοχή τα είχα πάρει νομίζω κοντά στα 100 ευρώ αλλά είναι για αρκετές φορές. Χάπια πρέπει να πήρα σύνολο καμιά 20 αριά σε 1+ χρόνο που ξεκίνησα την θεραπεία. Από σπρέι σχεδόν τίποτα.

Το κόστος είναι λίγο υψηλό αλλά και ανασφάλιστος να ήμουν, με την βελτίωση που έχω δει, θα τα έκανα και ας έκοβα από άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...