Προς το περιεχόμενο

Nvidia Drivers


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω προσοχή πάντως με τους συγκεκριμένους drivers γιατί σε πολλούς δημιούργησε πρόβλημα..

 

*Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται μόνο σε αυτούς με multi monitor setup( όπως και εγώ), τον ήπιαν και άλλοι με single monitors..

 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49dghk/some_users_may_be_experiencing_issues_w_game/

Για καλή μου τύχη είχα κρατήσει και τα 7 στον άλλο μου δισκο, οπότε βρήκα το αρχείο που μου έκανε την ζημιά και πήρε πόδι.  

 

To αρχείο που προκαλούσε το bsod. ''nvlddmkm.sys'' Το βρήκα στο system32/drivers το ονόμασα nvlddmkm.sys.old και όταν ξαναμπήκα στα Windows ήταν σαν να μην υπήρχαν drivers. Οπότε ddu, και φτου και από την αρχή drivers etc.

clean installation επίσης αλλιώς qq..  Γίνεται λίγο της κακομοίρας στα ξένα φόρουμ αν κάνετε τον κόπο και ρίξετε μια ματιά..

 

Απαράδεκτα πράγματα. Κάποιος που δεν νοιώθει και πολλά από αυτά, θα είχε αναγκαστεί να κάνει format απλά επειδή τόλμησε να εγκαταστήσει τους 364.47 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα πω προσοχή πάντως με τους συγκεκριμένους drivers γιατί σε πολλούς δημιούργησε πρόβλημα..

 

*Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται μόνο σε αυτούς με multi monitor setup( όπως και εγώ), τον ήπιαν και άλλοι με single monitors..

 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49dghk/some_users_may_be_experiencing_issues_w_game/

 

Για καλή μου τύχη είχα κρατήσει και τα 7 στον άλλο μου δισκο, οπότε βρήκα το αρχείο που μου έκανε την ζημιά και πήρε πόδι.  

 

To αρχείο που προκαλούσε το bsod. ''nvlddmkm.sys'' Το βρήκα στο system32/drivers το ονόμασα nvlddmkm.sys.old και όταν ξαναμπήκα στα Windows ήταν σαν να μην υπήρχαν drivers. Οπότε ddu, και φτου και από την αρχή drivers etc.

 

clean installation επίσης αλλιώς qq..  Γίνεται λίγο της κακομοίρας στα ξένα φόρουμ αν κάνετε τον κόπο και ρίξετε μια ματιά..

 

Απαράδεκτα πράγματα. Κάποιος που δεν νοιώθει και πολλά από αυτά, θα είχε αναγκαστεί να κάνει format απλά επειδή τόλμησε να εγκαταστήσει τους 364.47 

Δηλαδή με DDU και πέρασμα μετά είναι safe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με DDU και πέρασμα μετά είναι safe?

Nαι, κανονικά με ddu και βασικό να κάνεις check το clean install όταν τους βάζεις. Δεν θα έχεις πρόβλημα, τους τεστάρω εδώ και πόσες ώρες μετά το συμβάν και δεν μου έχει δείξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να μάθουν όλοι να χρησιμοποιούν DDU λοιπόν, το ότι και η ίδια η εταιρεία το έχει sticky το νήμα για το DDU στο επίσημο forum της λέει πολλά..Αφού είναι άχρηστες οι εταιρείες στο να κάνουν σωστό καθαρισμό, το κάνει τρίτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα σχόλια που έχω διαβάσει για το θέμα που υπάρχει, μάλλον δεν είναι η μη χρησιμοποίηση ddu που το προκαλεί όλο αυτό. Πιο πολύ το clean installation είναι που δεν έκαναν check οι περισσότεροι, μαζί και εγώ και φάγαμε άκυρο στα μισά. Εγώ αυτό βλέπω να μην έκαναν οι περισσότεροι.

 

Έγινε του restore το κάγκελο πάντως για πολλούς..

 

Εντάξει ρε συ psycho, 15 χρόνια κατεβάζουμε drivers από nvidia, και παλιότερα AMD, τέτοια πατάτα δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει. Μιλάμε για brick-αρισμενους drivers,θα δούμε hotfix λογικά σύντομα ή άλλους drivers μέσα στην εβδομάδα.

 

Η nvidia υποστήριζε πως το θέμα ήταν για τα multiple monitor setups, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και άλλοι την έπαθαν με single monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαριτάρια κάνουν αμφότερες εταιρείες με την AMD να το ξεφτιλίζει κάποιες φορές και να βγάζει hotfix στο hotfix. Από σένα δεν το περίμενα να πάθεις τέτοιο πράγμα, αποδείχτηκες κατώτερος των περιστάσεων και μπαίνεις στην λίστα των end users :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόδωσα (και εγώ), τι να κάνω xD

 

DDU χρησιμοποιώ ανά δύο, μερικές φορές και ανά 3 drivers, ειδικά τώρα με την συχνότητα που τους κάνει release η κυρα nvidia. Επίσης έκατσα και ασχολήθηκα και ενεργοποίησα και το safe mode στα Win10, γιατί θα μου χρειαστεί πιθανόν στο μέλλον, και τα Windows το έχουν by default να μην μπαίνει με την χρήση του f8. Γιατί το έκαναν αυτό μόνο αυτοί της Ms ξέρουν..

 

Όλο και κάτι μαθαίνεις παραπάνω όταν προκύπτει πατάτα. Τώρα φυσικά και θα είμαι πιο προσεχτικός, μέχρι να ξεχάσω αυτό που έγινε:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω την πατησα εχθες .. την γλυτωσα με safe mode ddu και περασμα κατι παλιους απο την  Gigabyte 

 

με ενα μονιτορ εννοείτε , ειναι για πολλα μπινελικια εκει στην nvidia...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα DDU χρησιμοποιω για αυτο και δεν αλλάζω αμέσως drivers σε καθε release, βαριεμαι τη διαδικασία, τωρα ειμαι με τους 362.00 προφανως δεν βαζω τους νεους και περιμενω να φτιάξουν stable για division. Επισης κανω install μονο τον driver και τιποτα αλλο απο τα bloatware nvidia experience, 3d vision κτλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...