Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα βήματα στο Web Development


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
πολύ καλό το άρθρο, μια αποροία όμως. Αν η php δεν είναι oop τότε αυτό τι είναι http://php.net/manual/en/language.oop5.php ?

 

Δεν είναι OO, έχει στοιχεία OO και σου δίνει την δυνατότητα για OOP (όσο μπορεί) αλλά η ίδια γλώσσα δεν είναι OO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι OO, έχει στοιχεία OO και σου δίνει την δυνατότητα για OOP (όσο μπορεί) αλλά η ίδια γλώσσα δεν είναι OO.

 

ΟΚ thnx! Πάντως αν και η δομή της γλώσσας δεν είναι OO νομίζω ότι υπάρχουν παραδείγματα "καθαρής" OOP εφαρμογής, για παράδειγμα του Joomla! που εφαρμόζει και το MVC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μπορώ να πώ ότι το άρθρο είναι πολύ καλό!!!

 

Με στοιχεία, ψάξιμο, αναφορές!!

 

Δεν ήξερα το Flex μπορεί να παίξει με drupal :confused:

Αν και ακόμα δεν έχει υοθετηθεί στοιχειωδώς σε αντίθεση με την Ajax

 

Ωραίο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα, έχω διαβάσει εδώ και καιρό το άρθρο και είναι πολύ χρήσιμο. Σπουδάζω πληροφορική και ασχολούμαι παράλληλα με web development. Έχω ξεκινήσει διάφορα project αλλά συνήθως με κρατάει πίσω το θέμα της συντήρησης και της επέκτασης. Προσπαθώ να συμβαδίζω με MVC αλλά πολλές φορές νομίζω πως η έλλειψη πείρας σε αυτό το κομμάτι είναι εμφανής. Έχω κοιτάξει κάποια frameworks για λίγο, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ο χρόνος να μάθεις να χρησιμοποιείς ένα framework ή αν είναι καλύτερα να φτιάξεις κάτι μόνος σου από την αρχή. Θέλω να έχω τον έλεγχο και τη κατανόηση τι γίνεται μέσα στα αρχεία μου, αλλά με κουράζουν μερικές φορές να φτιάχνω κομμάτια κώδικα που είναι πολύ διαδεδομένα και χρησιμοποιημένα (sessions, user managment, admin panel, cache, sql security κτλ) αλλά από την άλλη δεν μπορώ να λέω ότι φτιάχνω κάτι και να μην ξέρω και ασχολούμαι με όλα αυτά τα απαραίτητα! Η απορία μου είναι ξεκινάς σε κάποιο framework; έχεις δυνατότητες αναβάθμισης στις επόμενες εκδόσεις του λογικά, άρα είναι σαν να δουλεύεις εσύ για το project, και άλλη μια ομάδα για τα θέματα του framework. Είμαι σε μια σύγχυση και σκέψη για όλα αυτά, και τελικά πιο πολύ σκέφτομαι και δεν παράγω αυτό που θέλω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα και εγώ κάποτε την σύγχηση την οποία νιώθεις αλλά με τον καιρό κατέληξα στο ότι να τα κάνεις όλα από την αρχή μόνος σου είναι απλά χάσιμο χρόνου. Το να χρησιμοποιείς ένα έτοιμο framework δεν σε κάνει κακό developer ούτε σε αφήνει στάσιμο. Αντιθέτως σου προσφέρει γνώση γιατί ενσωματώνει τεχνικές που ένας η περισσότεροι άνθρωποι έχουνε ήδη κάτσει και έχουνε μελετήσει για να λύσουν trivial (ή και πιο δύσκολα) προβλήματα και σε εμπνέει στο να αναπτύξεις και δικές σου. Καθώς γίνεσαι πιο έμπειρος με τον να χρησιμοποιείς frameworks τρίτων θα μπορείς και εσύ με την σειρά σου να τα επεκτήνεις όποτε αυτά δεν καλύπτουν 100% τις ανάγκες σου.

 

Φυσικά και μαθαίνεις πολλά με το να κάτσεις να γράψεις έναν δικό σου session manager αλλά πιθανόν αυτοί που έχουνε τα frameworks πιθανόν είναι καλύτεροι ήδη οπότε θα ήταν πιο σοφό να μελετήσεις τον δικό τους πρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο ή να το δεις σαν ένα black box και να το χρησιμοποιήσεις όπως είναι, no questions asked. 'Οποιος πραγματικά θέλει να εξελίσεται το κάνει, δεν χρειάζεται να ανακαλύπτεις τον τροχό κάθε φορά. Κάνε τα project σου και θα δεις ότι πάντα θα έχεις απορίες στις οποίες μπορείς να ψάξεις και να βρεις αναλυτικότερες απαντήσεις ώστε να εμπλουτήσεις τις γνώσεις σου ή να τις αγνοήσεις και απλά να συνεχίσεις την ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Για κάποιον αρχάριο σχετικά με όλα τα frameworks, υπάρχει κάποιο που προτείνεται; Επίσης είμαι λάτρης των IDE (Eclipse) οπότε θα με ενδιέφερε να μπορώ να το ενσωματώσω εκεί. Δοκίμασα πολύ λίγο το cakephp, αλλά μου φάνηκε περίεργος ο τρόπος που του ενσωματώνεις λειτουργίες (το είδα με το δικό του οδηγό). Επίσης φαντάζομαι ότι θα γίνεται σε όλα τα γνωστά frameworks αυτόματη αναβάθμιση, εννοώ χωρίς να ανακατευτείς με τα αρχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...