Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα βήματα στο Web Development


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς να με συγχωρέσετε που δεν έχω προσθέσει το τελευταίο κομμάτι για τις databases, σκοπεύω να το κάνω άμεσα απλά έχω μπλέξει με δουλειά.

 

snik, το Framework είναι μια συλλογή από APIs. Η διαφορά τους είναι ότι το Framework σε αναγκάζει (ή σε παροτρύνει) να κάνεις development με έναν συγκεκριμένο τρόπο και να χρησιμοποιήσεις την δική του ροή - και βασίζεται σε κάποια API - ενώ άμα χρησιμοποιείς ένα API δεν είσαι αναγκασμένος να κάνεις κάτι τέτοιο. Ένα καλό Framework παρότι σου δείχνει ποιον τρόπο πρέπει να ακολουθήσεις μπορεί ταυτόχρονα και να σε αφήσει να κινηθείς όπως θες. Αυτό προσωπικά δεν το θεωρώ και πολύ σοφό από την στιγμή που επιλέγει κάποιος να παίξει με ένα Framework γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι τυχαίος ο δρόμος που σου δείχνει ένα Framework αφού κάποιοι άνθρωποι έχουνε ξοδέψει αρκετό χρόνο για να τα σκεφτούν όλα αυτά.

 

Το Zend Framework είναι ένα καλό παράδειγμα. Είναι μια συλλογή από APIs ( Database API, Cache API κτλ) τα οποία μπορείς είτε να τα χρησιμοποιήσεις από μόνα τους ή να ακολουθήσεις τον δρόμο που σου δείχνει το Zend με το να παίξεις με όλο το Framework τους.

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα. Συνήθως αυτές τις έννοιες τις κατανοείς βαθύτερα με το να ασχοληθείς με αυτά παρά με το να διαβάσεις 2-3 γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εξαιρετικο αρθρο.

Μια επισημανση μονο για το silverlight.

Το silverlight ειναι υποσυνολο του windows presentation foundation πραγμα που σημαινει οτι δε λεει απολυτως τιποτα να ειναι καποιος εξοικιωμενος με c#.

Και αυτο γιατι το wpf ειναι ενας εντελως αλλος κοσμος απο τις windows forms.

Ουσιαστικα ειναι σα να μαθαινεις μια αλλη γλωσσα.

Ακομα το wpf δεν εχει υποστηριχθει ακομα αρκετα τοσο απο τη microsoft οσο και απο τριτους με αρκετα components και ετσι δισταζουν παρα πολλοι developers να ασχοληθουν γιατι απαιτει και αρκετα μεγαλο learning curve, αρκετα μεγαλη προσωπικη επενδυση δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια επισημανση για τα frameworks.

Μπορει η υλοποιηση ενος framework να ειναι πολλες φορες καλυτερη απο την υλοποιηση καποιων πραγματων απο οτι αυτη της μητρικης εταιριας της εκαστοτε γλωσσας προγραμματισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο linux υπάρχει επίσημη υποστήριξη silverlight, αλλά όχι από την microsoft.

Ονομάζεται moonlight, και το αναπτύσει η novell με technical specifications της Microsoft.

Υπάρχει η έκδοση 1 Stable, και 2 Beta. Για έκδοση 3 ακόμα αναμένουμε.

http://mono-project.com/Moonlight

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι συμφωνούμε, αλλά στην Ελλάδα πολλοί web developer κάνουν και γραφιστικά και πολλοί γραφίστες δηλώνουν web developer.

 

Στην περίπτωσή μου web developer είμαι, αλλά κάνω και τα γραφιστικά. Όταν μου έλεγαν διάφοροι freelancer γραφίστες 1500 με 2000 ευρώ για τον σχεδιασμό του site, δεν μπορούσε να τα πληρώσει ο πελάτης οπότε αναλάμβανα και την σχεδίαση εγώ σε πιο λογική τιμή.

Έτσι έγινα και web designer, θέλοντας και μη.

 

update

Θυμήθηκα τώρα και πολλούς designer που κάνουν "κορυφαία" δουλειά, αλλά κατά "σύμπτωση" τα site τους είναι ολόιδια με τα templates που πουλάει γνωστή εταιρεία. Όσοι ασχολούνται με το θέμα θα έχουν δει πολλά παραδείγματα.

Δεν καταλαβαίνουν ότι και οι web developer τα ξέρουν τα site με templates. Όποιος web designer θέλει να ξεχωρίσει πρέπει να πάει ένα βήμα πιο μπροστά και να κάνει κάτι πρωτότυπο, όχι μόνο copy paste.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι...

θέλω να λέω πως είμαι web developer, έχω ασχοληθεί αρκετούτσικα με php html mysql και λίγο javascript.

Τώρα θέλω να ανοίξω το θέμα AJAX..

Δεν έχω ιδέα απο cms και τέτοια πράγματα, το μόνο πρόγραμμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι το dreamweaver cs4.

Με τI προτείνετε εσείς οι πιο έμπειροι να ασχοληθώ??

ROR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι...

θέλω να λέω πως είμαι web developer, έχω ασχοληθεί αρκετούτσικα με php html mysql και λίγο javascript.

Τώρα θέλω να ανοίξω το θέμα AJAX..

Δεν έχω ιδέα απο cms και τέτοια πράγματα, το μόνο πρόγραμμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι το dreamweaver cs4.

Με τI προτείνετε εσείς οι πιο έμπειροι να ασχοληθώ??

ROR?

 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες.Το Cms τι σχέση έχει με Ajax? Αν θες να μάθεις να στηνεις σελίδα με κάποιο cms θα σου πρότεινα το Joomla.Αλλά δεν έχει καμιά σχέση με την εκμάθηση σου σε Ajax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ήμουν και πολύ ξεκάθαρος. Ajax θα μάθω όπως και να έχει είναι κάτι πολύ σημαντικό (νομίζω).

Πέρα από Ajax πρέπει να μάθω και κάποιο cms, δεν μπορώ να γράφω κώδικα μόνο σε dreamweaver και σε notepad++..

Για το joomla είχα ακούσει πως ήταν από τα καλύτερα αλλά είναι ξεπερασμένο πλέων. (είχα ακούσει, δεν έχω δική μου άποψη δεν ξέρω από cms ακόμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ποιά η διαφορά ανάμεσα στην γλώσσα Ruby και στην Ruby on Rails?

Διάβασα online οτι η μια ειναι γλώσσα προγραμματισμού (έτσι γενικά) και η άλλη γλώσσα προγραμματισμού για webapp.

Δηλαδή με την ruby δεν μπορείς να προγραμματίσεις ένα δυναμικό website?

Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Παρήγγειλα το βιβλίο "The Ruby Programming Language" απο το amazon γιατί θέλω να την μάθω αλλά τελικά δεν ξέρω εαν είναι καλύτερα να ασχοληθώ με RoR γιατί το προορίζω για web developing/design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...