Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα βήματα στο Web Development


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά έπαιζα αρκετά με το Zend Framework λόγο του τεράστιου support που έχει. Και το CakePHP καλό είναι (και γρηγορότερο νομίζω) αλλά λόγο support και το ότι από πίσω είναι η Zend (άρα αρκετά resources για να το υποστηρίζει για πάντα) πήγα με Zend Framework. Απο εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις και εσύ λίγο περισσότερο να δεις τι σου ταιριάζει. Καλό επίσης θα ήταν να δεις και λίγο Rails 3.x+ και Scala.

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς για αυτόματη αναβάθμιση. Ενα απλό overwrite των παλιών αρχείων κάνεις και είσαι ΟΚ. Καλό θα ήταν βέβαια να τσεκάρεις πάντα το changelog πριν το κάνεις γιατί μπορεί να χρειαστεί να κάνεις κάποιες φορές μικρές αλλαγές για να είσαι compatible με την καινούρια έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

'Οποιος πραγματικά θέλει να εξελίσεται το κάνει, δεν χρειάζεται να ανακαλύπτεις τον τροχό κάθε φορά. Κάνε τα project σου και θα δεις ότι πάντα θα έχεις απορίες στις οποίες μπορείς να ψάξεις και να βρεις αναλυτικότερες απαντήσεις ώστε να εμπλουτήσεις τις γνώσεις σου ή να τις αγνοήσεις και απλά να συνεχίσεις την ζωή σου.

 

So true!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μπορεί κάποιος να δώσει από ένα καλό παράδειγμα ιστοσελίδας για την κάθε γλώσσα server side που υπάρχουν σε αυτό το άρθρο (Java EE, ASP.NET, Python κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

μπορεί κάποιος να δώσει από ένα καλό παράδειγμα ιστοσελίδας για την κάθε γλώσσα server side που υπάρχουν σε αυτό το άρθρο (Java EE, ASP.NET, Python κλπ)

 

Python: pinterest [source]

ASP: Myspace [source]

Ruby: Twitter[source]

Php: Facebook [source]

Java: Ebay[source]

 

Πολλά από αυτά χρησιμοποιούν διαφορετικές γλώσσες και τεχνολογίες (+στις παραπάνω, scala, c++, erlang και άλλες που δε μου έρχονται στο μυαλό ή δε γνωρίζω) για διαφορετικές δουλειές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μανιακε κσταρχας καλησπερα!!!!!

 

Ασχολουμε με προγραμματισμο απο hobby κ συγκεκριμενα μεχρι στιγμης εχω μαθει c/c++.θελω να δημιουργησω μια ιστιοσελιδα και σαφεστατα θα απευθυνθω σε καποιον που το κατεχει το αθλημα αμμεσα,αλλα εμεσα θα ηθελα να μαθω να το κανω και γω καθαρα για λογους hobby και οχι επαγκελματικα καθως η δουλεια μου δςν εχει καμια σχεση με υπολογιστες.αυτα τα οποια δεν καταλαβαινω ειναι τα εξης:

 

1)απο μερια client η καλυτερη γλωσσα ειναι η actionscript ή javascript που θα μου προτεινες να μαθω αρχικα,καθως θα με ενδιεφερε να περιεχει δυνατοτητα animation.κατι εγραψες στο αρθρο σου οτι ηjs δεν υποστηριζει link, εχει να κανει κατι με ποιον browser χρησιμοποιεις?

2)απο server μερια,ποια γλωσσα?παντα με το ευρος χρησιμοποιησης της και οχι με τη δυσκολια εκμαθησης.

3)το MYSQL τι ακριβως ειναι και για ποιο λογο χρησιμοποειτε?

4)αν θελω να κανω μια ιστιοσελιδα η διαδικασια που θα ακολουθησω ειναι: 1)dhmioyrgia σιτε,αρα απευθυνομε σε ατομα που γνωριζουν το θεμα προς το παρον,2)δινω καπoια λεφτα για hosting σε καποιο server.3)κατοχυρωση ονοματος.4)υπαρχει καπια αλλη διαδικασια που χρειαζετε για την υλοποιηση και και τη λειτουργικοτητα ενοςsite στο Internet?

 

 

Γνωριζω οτι στο 4) ξεφυγα απο το θεμα,αλλα επειδη θελω να φτιαξω ενα σιτε και επειδη ειδα απαντησεις αποweb desingers θα ηθελα να μαθω ακριβως τη διαδικασια που ακολουθειται ετσι ωστε να ξερω καπια πραγματα προτου παω σε καπιον ειδικο.

 

 

 

συγνωμη αν βγηκα απο τ θεμα,και συγνωμη που ειμια τοσο ασχετος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

luffyole καλημέρα.

Αν δεν κάνω λάθος τα πιο πολλά κοινά websites χρησιμοποιούν php.

H mysql είναι η υποδομή για τη βάση δεδομένων ενός site. Εκεί αποθηκεύονται τα δεδομένα και γίνονται ότι διεργασίες απαιτούνται.

 

Για την δημιουργία ενός website που ρωτάς αυτά χρειάζονται: κατοχύρωση ονόματος, πακέτο φιλοξενίας και προφανώς το ίδιο το site.

Αφού λες πως θα χρησιμοποιήσεις κάποια εταιρία, συνήθως τα αναλαμβάνουν όλα αυτοί για το κόστος που θα συμφωνήσεις. Δεν χρειάζεται να τρέχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μανιακε κσταρχας καλησπερα!!!!!

 

Ασχολουμε με προγραμματισμο απο hobby κ συγκεκριμενα μεχρι στιγμης εχω μαθει c/c++.θελω να δημιουργησω μια ιστιοσελιδα και σαφεστατα θα απευθυνθω σε καποιον που το κατεχει το αθλημα αμμεσα,αλλα εμεσα θα ηθελα να μαθω να το κανω και γω καθαρα για λογους hobby και οχι επαγκελματικα καθως η δουλεια μου δςν εχει καμια σχεση με υπολογιστες.αυτα τα οποια δεν καταλαβαινω ειναι τα εξης:

 

1)απο μερια client η καλυτερη γλωσσα ειναι η actionscript ή javascript που θα μου προτεινες να μαθω αρχικα,καθως θα με ενδιεφερε να περιεχει δυνατοτητα animation.κατι εγραψες στο αρθρο σου οτι ηjs δεν υποστηριζει link, εχει να κανει κατι με ποιον browser χρησιμοποιεις?

2)απο server μερια,ποια γλωσσα?παντα με το ευρος χρησιμοποιησης της και οχι με τη δυσκολια εκμαθησης.

3)το MYSQL τι ακριβως ειναι και για ποιο λογο χρησιμοποειτε?

4)αν θελω να κανω μια ιστιοσελιδα η διαδικασια που θα ακολουθησω ειναι: 1)dhmioyrgia σιτε,αρα απευθυνομε σε ατομα που γνωριζουν το θεμα προς το παρον,2)δινω καπoια λεφτα για hosting σε καποιο server.3)κατοχυρωση ονοματος.4)υπαρχει καπια αλλη διαδικασια που χρειαζετε για την υλοποιηση και και τη λειτουργικοτητα ενοςsite στο Internet?

 

 

Γνωριζω οτι στο 4) ξεφυγα απο το θεμα,αλλα επειδη θελω να φτιαξω ενα σιτε και επειδη ειδα απαντησεις αποweb desingers θα ηθελα να μαθω ακριβως τη διαδικασια που ακολουθειται ετσι ωστε να ξερω καπια πραγματα προτου παω σε καπιον ειδικο.

 

 

 

συγνωμη αν βγηκα απο τ θεμα,και συγνωμη που ειμια τοσο ασχετος!!!!

 

ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις ενα site αλλα ειναι αρκετα χρονοβορο να κανεις τροποποιησεις σε αυτο αν δεν κατεχεις το αθλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανιακε κσταρχας καλησπερα!!!!!

 

Ασχολουμε με προγραμματισμο απο hobby κ συγκεκριμενα μεχρι στιγμης εχω μαθει c/c++.θελω να δημιουργησω μια ιστιοσελιδα και σαφεστατα θα απευθυνθω σε καποιον που το κατεχει το αθλημα αμμεσα,αλλα εμεσα θα ηθελα να μαθω να το κανω και γω καθαρα για λογους hobby και οχι επαγκελματικα καθως η δουλεια μου δςν εχει καμια σχεση με υπολογιστες.αυτα τα οποια δεν καταλαβαινω ειναι τα εξης:

 

1)απο μερια client η καλυτερη γλωσσα ειναι η actionscript ή javascript που θα μου προτεινες να μαθω αρχικα,καθως θα με ενδιεφερε να περιεχει δυνατοτητα animation.κατι εγραψες στο αρθρο σου οτι ηjs δεν υποστηριζει link, εχει να κανει κατι με ποιον browser χρησιμοποιεις?

2)απο server μερια,ποια γλωσσα?παντα με το ευρος χρησιμοποιησης της και οχι με τη δυσκολια εκμαθησης.

 

 

Εγώ έχω να πω ότι η καλύτερη γλώσσα πάντα είναι η όποια είναι η ποιο απλή που σου κάνει την δουλειά που θέλεις.

Δηλαδή αν για το hobby σου θέλεις να φτιάξεις μια απλή σελίδα με μερικές σελίδες που απλά λες κάποια πράγματα δείχνεις κάποιες εικόνες κτλ ,τότε η καλύτερη γλώσσα είναι το html,τα animation στα οποία αναφέρεσαι δεν κατάλαβα, μπορείς να έχεις έτοιμα animation σε gif ή ακόμα και σε flash ή ότι άλλο και να τα εισάγεις με απλές εντολές.

 

Μια σελίδα μπορεί να αποτελείται από πλήθος γλωσσών, μπορεί να αρχίσεις με html και μέσα να βάλεις και ρουτίνες js(όπως μπορείς να κάνεις call κάποια ρουτίνα σε c++ από πρόγραμμα γραμμένο σε basic) και οτιδήποτε,το θέμα είναι να μάθεις πρώτα τα βασικά που είναι το html.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 9 μήνες μετά...

Αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με τα τερτίπια αυτά. Σαν χόμπυ και σαν προγραμματιστής που σέβεται τον εαυτό του. Αρχή ακόμα οπότε είμαι στην HTML ακόμα. Θέλω να ρωτήσω αν έχετε εύκαιρα μερικά test, ασκήσεις κτλ για να εξασκηθώ πάνω στον κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλογραμένο και χρήσιμο topic. Μπορείς όμως να κάνεις μερικές διορθώσεις γιατί τα δίχνει κάππος σε 2-3 σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας! είναι η 1η φορά που θα ασχοληθώ με κάποιο project σχετικό με βάσεις δεδομένων.. Θα θέλα τη βοήθειά σας για το πως να ξεκινήσω. Λοιπόν μας έχει ζητηθεί να φτιάξουμε μία βάση δεδομένων (όπου οι πληροφορίες του εξοπλισμού είναι ήδη καταχωριμένες σε αρχεία excel) και μας είπαν ότι θέλουνε οι χρήστες να μπαίνουν στη βάση και να μπορούν να κάνουν: 1)προβολή και αναζήτηση των ήδη καταχωρημένων εγγραφών (π.χ. αντικείμενα όπως τραπέζια,καρέκλες) 2) επεξεργασία/ διαγραφή/ δημιουργία νέας εγγραφής-καταχώρησης εξοπλισμού 3) δημιουργία ενός 'αντικειμένου'/οντότητας που σ'αυτό θα πρέπει να υπάρχουν καταχωρημένες πληροφορίες σχετικά με τη χρονική διάρκεια, όνομα, περιγραφή , υπεύθυνος μιας έκθεσης, τα αντικείμενα-εξοπλισμός (τα οποία θα επιλέγονται απ'την ήδη υπάρχουσα λίστα του εξοπλισμού μέσω tick/check boxes) και μέσα στην καρτέλα της έκθεσης να μπορούν να δημιουργούνται δυναμικά οι οντότητες 'έργο' (π.χ. παραπάνω από 1 έργο αν θέλει ο χρήστης) το οποίο θα περιέχει κάποια στοιχεία όπως όνομα, περιγραφή κ.ά. Επίσης ο εξοπλισμός που θα επιλέγεται στην έκθεση να μην μπορεί να επιλεχθεί παράλληλα σε 2η εκθεση που τυχόν θα γίνεται σε χρονικό διάστημα που θα συμπίπτει με την 1η έκθεση. * Υπάρχει τρόπος να γίνει μέσω της ms access? (γιατί έτσι είπε αυτός που το ζήτησε) ή μόνο μέσω php mysql? Για κάποιον αρχάριο ποια μέθοδος είναι πιο βατή? ** Μας έχουνε δώσει υπολογιστή με windows 2000 που δεν γίνεται αναβάθμιση/format και ms access 2000 Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! είναι η 1η φορά που θα ασχοληθώ με κάποιο project σχετικό με βάσεις δεδομένων.. Θα θέλα τη βοήθειά σας για το πως να ξεκινήσω. Λοιπόν μας έχει ζητηθεί να φτιάξουμε μία βάση δεδομένων (όπου οι πληροφορίες του εξοπλισμού είναι ήδη καταχωριμένες σε αρχεία excel) και μας είπαν ότι θέλουνε οι χρήστες να μπαίνουν στη βάση και να μπορούν να κάνουν: 1)προβολή και αναζήτηση των ήδη καταχωρημένων εγγραφών (π.χ. αντικείμενα όπως τραπέζια,καρέκλες) 2) επεξεργασία/ διαγραφή/ δημιουργία νέας εγγραφής-καταχώρησης εξοπλισμού 3) δημιουργία ενός 'αντικειμένου'/οντότητας που σ'αυτό θα πρέπει να υπάρχουν καταχωρημένες πληροφορίες σχετικά με τη χρονική διάρκεια, όνομα, περιγραφή , υπεύθυνος μιας έκθεσης, τα αντικείμενα-εξοπλισμός (τα οποία θα επιλέγονται απ'την ήδη υπάρχουσα λίστα του εξοπλισμού μέσω tick/check boxes) και μέσα στην καρτέλα της έκθεσης να μπορούν να δημιουργούνται δυναμικά οι οντότητες 'έργο' (π.χ. παραπάνω από 1 έργο αν θέλει ο χρήστης) το οποίο θα περιέχει κάποια στοιχεία όπως όνομα, περιγραφή κ.ά. Επίσης ο εξοπλισμός που θα επιλέγεται στην έκθεση να μην μπορεί να επιλεχθεί παράλληλα σε 2η εκθεση που τυχόν θα γίνεται σε χρονικό διάστημα που θα συμπίπτει με την 1η έκθεση. * Υπάρχει τρόπος να γίνει μέσω της ms access? (γιατί έτσι είπε αυτός που το ζήτησε) ή μόνο μέσω php mysql? Για κάποιον αρχάριο ποια μέθοδος είναι πιο βατή? ** Μας έχουνε δώσει υπολογιστή με windows 2000 που δεν γίνεται αναβάθμιση/format και ms access 2000 Ευχαριστώ!!!

Πάντως δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με ms access, καλύτερα php, mysql και ποιο συγκεκριμένα με έτοιμη πλατφόρμα όπως το Link.png Site: Joomla!

 

Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά, αλλά δε νομίζω να υπάρχει βατή μέθοδος σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το κείμενο πραγματικά θα βοηθήσει πολλά άτομα τα οποία έχουν την διάθεση να ασχοληθούν με αυτόν τον τομέα! Πολύ αναλυτικές πληροφορίες! Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το συγκεκριμένο site, έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να το προτιμάμαι για διάβασμα. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι, γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...