Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου και να με συγχωρείς για αυτό .

Η αποψή μου :

Τo αναχρονιστικό έθιμο του εορτασμού του Πάσχα με την σφαγή χιλιάδων αιγοπροβάτων ,τα οποία αφού σφάζονται ζωντανά στη συνέχεια γδέρνονται για να περαστούν σε μια σούβλα αφού τους έχουν ξεριζωθεί η καρδιά , το συκώτι, το παχύ έντερο, οι πνεύμονες . Και όλα αυτά για τις γαστρονομικές απαιτήσεις, μιας και το έθιμο επιβάλλει, θυσίας στον βωμό .... Ποιανού ;

Την άποψη σου την διατύπωσες μου αρέσει δεν μου αρέσει αυτή είναι και την αποδέχομαι .

 

Αρχικά καταχωρημένο από dimpa16 Εμφάνιση Μηνύματος

Προσωπικα δεν με νιαζει αν τα προβατα τα εσφαξαν αφου τα εχουν περασει απο ψυχολογικα τεστ ή αν τους εχουν δεσει τα ματια ή αν ... μπλα μπλα μπλα μπλα

 

Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα....

 

Μαθετε πρωτα να αγαπατε τους ανθρωπους και σιγα σιγα, θα ερθουν και τα προβατα

και τα σκυλια και τα γατια και οι φαλαινες και τα χρυσοψαρα και τα μυρμηγκια...

 

 

 

Τι σε ενόχλησε ; Η διαφορετική άποψη ή χρονική συγκυρία; .... τι ;

 

μαλλον φοβαται μην του στερησουν την πετσα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου και να με συγχωρείς για αυτό .

Η αποψή μου :

Τo αναχρονιστικό έθιμο του εορτασμού του Πάσχα με την σφαγή χιλιάδων αιγοπροβάτων ,τα οποία αφού σφάζονται ζωντανά στη συνέχεια γδέρνονται για να περαστούν σε μια σούβλα αφού τους έχουν ξεριζωθεί η καρδιά , το συκώτι, το παχύ έντερο, οι πνεύμονες . Και όλα αυτά για τις γαστρονομικές απαιτήσεις, μιας και το έθιμο επιβάλλει, θυσίας στον βωμό .... Ποιανού ;

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είδους διαφωνία παίζει εδώ, αλλά ας σχολιάσω και 'γω το αποπάνου.

 

α) Σε γενικές γραμμές, όταν σφάζεις κάτι, το σφάζεις ζωντανό. Εξαιρούνται τα ζόμπι, τα βαμπίρ και οι Άγγλοι.

 

β) Σε εξίσου γενικές γραμμές, τα περισσότερα βρώσιμα πράγματα καλύπτονται από κάτι μη βρώσιμο. Αυτό περιλαμβάνει τις μπανάνες που γδέρνουμε αφού τις κόψουμε ζωντανές, τα ψάρια που τα καθαρίζουμε από τα λέπια, τη σοκολάτα από την οποία αφαιρούμε το περιτύλιγμα και τα γεννητικά όργανα αφού αφαιρέσουμε τα εσώρουχα.

 

γ) Όταν περνάς κάτι νεκρό σε μια σούβλα, δεν πονάει. Αναρωτιέμαι γιατί δεν αναφέρεται και ότι τα βάζουν πάνω σε ΚΑΥΤΗ ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ και ΠΥΡΩΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.

 

δ) Κάποια εντόσθια γενικά οφείλουν να αφαιρούνται, λυπάμαι τον άνθρωπο που για να μην ΞΕΡΙΖΩΣΕΙ τα ΣΠΛΑΧΝΑ από κάποιο ΣΦΑΓΜΕΝΟ ΖΩΝΤΑΝΟ αρνάκι, το φάει μαζί με τη χοληδόχο κύστη.

 

Τώρα, σχετικά με το έθιμο, ναι, συμφωνώ πως είναι ηλίθιο και υποψιάζομαι πως αν αντί για "φάτε αρνιά και γίδια και κοκορέτσια" ήταν "μαστιγωθείτε με βελονοφόρα μαστίγια και μετά αλατίστε τις πληγές" μάλλον δε θα 'χε τόση πέραση. Αλλά τι να κάνουμε, χριστιανοί δηλώνουν οι περισσότεροι, κρέας τρώνε ακόμα πιο πολλοί, γιατί όχι; Πρόβατα τρώνε, όχι λύγκες και μονάχους-μονάχους. Δόξα να 'χει ο Ρουμενίγκε, έχουμε πολλά απ' αυτά.

 

Εσύ που κολλάς; Στο ότι τα σφάζουν πριν τα σκοτώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλεω, το προβλημα δεν ειναι στο οτι καποιο ζωο χανει την ζωη του. αυτο μπορει να γινει και με πιο "ανθρωπινους" τροπους ωστε το ζωο να μην καταλαβει τιποτα. αλλα στα @@ του ο ελληναρας σφαγεας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου και να με συγχωρείς για αυτό .

Η αποψή μου :

Τo αναχρονιστικό έθιμο του εορτασμού του Πάσχα με την σφαγή χιλιάδων αιγοπροβάτων ,τα οποία αφού σφάζονται ζωντανά στη συνέχεια γδέρνονται για να περαστούν σε μια σούβλα αφού τους έχουν ξεριζωθεί η καρδιά , το συκώτι, το παχύ έντερο, οι πνεύμονες . Και όλα αυτά για τις γαστρονομικές απαιτήσεις, μιας και το έθιμο επιβάλλει, θυσίας στον βωμό .... Ποιανού ;

Την άποψη σου την διατύπωσες μου αρέσει δεν μου αρέσει αυτή είναι και την αποδέχομαι .

 

Αρχικά καταχωρημένο από dimpa16 Εμφάνιση Μηνύματος

Προσωπικα δεν με νιαζει αν τα προβατα τα εσφαξαν αφου τα εχουν περασει απο ψυχολογικα τεστ ή αν τους εχουν δεσει τα ματια ή αν ... μπλα μπλα μπλα μπλα

 

Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα....

 

Μαθετε πρωτα να αγαπατε τους ανθρωπους και σιγα σιγα, θα ερθουν και τα προβατα

και τα σκυλια και τα γατια και οι φαλαινες και τα χρυσοψαρα και τα μυρμηγκια...

 

 

 

Τι σε ενόχλησε ; Η διαφορετική άποψη ή χρονική συγκυρία; .... τι ;

 

Ελα να το παμε απο την αρχη.

Βλεπεις ενα βιντεακι και σε χαλαει.

Το βαζεις να το δουμε και αρχιζεις ενα θεμα για `Τo αναχρονιστικό έθιμο του εορτασμού του Πάσχα`, κανοντας περιγραφες του τυπου `αφού τους έχουν ξεριζωθεί η καρδιά , το συκώτι, το παχύ έντερο, οι πνεύμονες `,σε πληροφορω οτι δεν τα `ξεριζωσαν` αλλα τα `εκοψαν`.

`θυσίας στον βωμό .... Ποιανού ;` της κοιλιας μας φιλε.

Και τα Χριστουγεννα γαλοπουλα,που και αυτη την εχουν σφαξει, για την κοιλια μας και αυτη.

Και σου λεω οτι αυτο το εθιμο, το γουσταρει κοσμος και κοσμακης.Και δεν νιωθει τυψεις γιατι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν δει βιντεακια σαν αυτο που εστειλα εγω.

Που δειχνουν κοσμο ανθρωπινο,να πειναει.

Εκει με τρωνε οι τυψεις μου, στο οτι δεν μπορω να τους προσφερω την πεντανοστιμη πετσα του αρνιου στη σουβλα.Δεν ειρωνευωμαι και ας ακουγεται σαν ειρωνια.

Το `Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα...` μην το περνεις προσωπικα, δεν παει για σενα, ειναι εκφραση οργης, στο οτι ασχολουμαστε με τα αρνια και οχι με τους ανθρωπους.

Οσο για τον Πυθαγορα που μου εβαλες, τις αποψεις του μου ελεγες, που φανταζομαι σε βρισκουν συμφωνο.Οποτε δεν τα λεω σε εκεινον.

Γι`αυτο και σου ειπα, οτι οσο οι ανθρωποι σφαζομαστε, πως περιμενεις να μην σφαζουν με ασχημο τροπο τα ζωα.Ναι, υπαρχουν και οι καραγκιοζηδες στην ιστορια αυτη.

Αυτο ομως δεν ειναι λογος γαι να τα ισοπεδοσουμε ολα, ηθη, εθιμα και οτι, στο κατω κατω μας εμεινε.

Παντος φιλε,θα σου πω κατι και μην με παρεξηγησεις.

Εβαλες ενα θεμα.

Για τα ματια μου, αν σε εβλεπα ποτε να τρως κρεας,θα σε εφτυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ξεσσαλονίκη.....

 

 

 

 

Προσωπικα δεν με νιαζει αν τα προβατα τα εσφαξαν αφου τα εχουν περασει απο ψυχολογικα τεστ ή αν τους εχουν δεσει τα ματια ή αν ... μπλα μπλα μπλα μπλα

Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα....

http://www.cultureunplugged.com/play/1081/Chicken-a-la-Carte

Μαθετε πρωτα να αγαπατε τους ανθρωπους και σιγα σιγα, θα ερθουν και τα προβατα

και τα σκυλια και τα γατια και οι φαλαινες και τα χρυσοψαρα και τα μυρμηγκια...

...ρε συ dimpa, με τέτοια ποιότητα χιούμορ που σου έχω αναγνωρίσει, δεν περίμενα τόσο χοντρόπετσες απόψεις...sad_smile.gif

" Όλοι" έχουμε "επαφή" με την πραγματικότητα....άλλα έλεος ρε συ.

Επιπλέον, με οργίζεις (...) που το γυρνάς στο "αγαπήστε πρώτα τους ανθρώπους". Γιατί ρε Γιώργο :

 

α) θα πρέπει πρώτα να αγαπήσουμε τα άλλα 7 δις, για να γυρίσουμε να δούμε και τ' άλλα ζωντανά; Επειδή καταλαβαίνεις τον άνθρωπο ως θεόσταλτο, και τα υπόλοιπα μόνο ως τροφή με μάτια και με πόδια; Damn. Νιώθουν και αυτά, ξέρεις.

 

β) έχεις την εντύπωση, ότι "και καλά δεν αγαπάμε τους ανθρώπους" ; Ποιός σου λέει εσένα ότι είτε υποφέρει παιδί, γέρος, νέος, πρόβατο, γατί, σκυλί, γελάδι, δε μου σκίζει εμένα παρομοίως την καρδιά ; Παρομοίως όμως.

 

γ) θα πρέπει πρώτα να βάλουμε σε τάξη τα 7 αυτά γαμημένα δις, για να γυρίσουμε να κοιτάξουμε και τ' άλλα ; Επειδή δεν τα υπολογίζεις ; Επειδή δεν θα γυρίσουν να σε πολεμήσουν ; Επειδή δεν μπορείς να συννενοηθείς μαζί τους στα Ελληνικά, στ' Αγγλικά, στα Κινέζικα, στα Σουαχίλι ; Επειδή αν σε πετύχει μια λεοπάρδαλη στο δάσος, θα σε φάει με συνοπτικές, άρα δεν της χρωστάς τίποτα αν τη βρεις πληγωμένη ; Επειδή αποφεύγεις "χαμένα από χέρι παιχνίδα", και γυρνάς την πλάτη;

 

δ) αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την ηθική σου, το να έχει ξεφύγει ο άνθρωπος ως σύνολο, και να έχει καταντήσει κατ' επέκταση η μάστιγα του ίδιου του πλανήτη που ζει, να πρέπει όλοι να αρχίσουν να το βλέπουν έτσι; Ε όχι ρε Γιώργο.

 

ε) θα πρέπει να την μπερδεύεις με την βούρτσα ; Δίνεις παράδειγμα του Μπους, παράδειγμα όντως σιχασιάς και "διπροσωπίας" - αλλά από ΑΥΤΟΝ κρίνεις τους άλλους που νοιάζονται; Ξέρεις, υπάρχουν δίποδα που διατηρούν τετράποδα, και που πέραν του "δικού τους" τετράποδου δεν δίνουν ούτε ένα ΑΡΧΙΔΙ για πχ τα αδέσποτα γύρω τους. Τα προσπερνάνε, και δεν κάνουν ΟΥΤΕ την ελάχιστη κίνηση, να τους πετάξουν μια μπουκιά φαΐ, να τους γεμίσουν ένα κύπελο νερό, στις βρωμοασφαλτουπόλεις που είναι υποχρεωμένα να ζούνε, και είναι φτιαγμένες για γραβάτες και όχι για τρίχωμα, και πολλά από αυτά, αργά ή γρήγορα, θα υποφέεεεεεεεεερουν.

Ε, ΑΥΤΑ τα δίποδα, δε με νοιάζει κι αν ψοφήσουν....(...που δεν πρόκειται πάντως να υποφέρουν, γιατί αυτού του είδους, φροντίζουν και κάνουν τον τρόπο τους).

Εν ολίγοις, όπως δεν στεναχωριέμαι για τον λέοντα που θα κάνει τα κουμάντα του στη σαβάνα για να επιβιώσει, έτσι δεν στεναχωριέμαι και για πολλά δίποδα. Θα στεναχωρηθώ όμως όταν τα δίποδα θ' αρχίσουν τις ανωμαλίες είτε πάνω στα τετράποδα, είτε στ' άλλα δίποδα.

 

στ) τη στιγμή που το ζώο είναι σε σαφώς πιο ανυπεράσπιστη θέση από τον άνθρωπο (όντας νοητικά η μέρα με τη νύχτα με τον άνθρωπο, ζώντας κάτω από τις ανθρώπινα ορισμένες συνθήκες), να μην δίνει κανείς άλλη βαρύτητα στην τύχη του ;

 

Η απάντηση βέβαια είναι απλή και ΜΙΑ : διότι δε σου καίγεται καρφί για τα ζώα, διότι 1) δεν είναι άνθρωποι 2) είναι απλά "χρήσιμα" για 'σένα.

Stick to it ρε συ τουλάχιστο, αυτό είναι και μόνο, έχε το σημαία, δικαιωμά σου στο κάτω-κάτω, αλλά ΤΙ το ανακατεύεις με το να κατασκευάζεις "ζωοφιλικές διπροσωπίες", και με το να το "γυρνάς" στην έλλειψη ενδιαφέροντος προς τον άνθρωπο ;!

 

 

 

Συμφωνώ λίγο με dimpa16, δε μας νοιάζει ο συνάνθρωπος μας και θέλουμε να σώσουμε τον κόσμο.

slip...μια απ' τα ίδια.

Άμα νοιάζεσαι-νοιάζεσαι γενικώς.

...Άντε να μην αρχίσω τώρα με τον "συνάνθρωπο", διότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αγρίμι δεν ξέρω από τον άνθρωπο, ως σύνολο.

Και δε μιλάω για ανήμπορες γιαγιάδες κι εγκαταλελειμμένα ορφανά.

 

 

 

 

Scripta maneΝt.B)

fixed :P

 

 

 

 

Και `γω σου λεω οτι, οσο οι ανθρωποι σφαζουν ανθρωπους, τοτε τα ζωα θα σφαζονται ακομα χειροτερα.

Το αν ο Bush εχει σκυλους γιατι ειναι φιλοζωος, ο παλιο υποκριτης ,αυτο δεν τον εκανε λιγοτερο δολοφονο.(ενα μικρο παραδειγμα ειναι αυτο)

ΓΚΕΓΚΕ?

...το ΓΚΕΓΚΕ σου δε σε τιμάει καθόλου πάντως.-

Όσο για το ότι όσο οι άνθρωποι θα σφάζονται αναμεταξύ τους, τα ζώα θα σφάζονται απ' αυτούς χειρότερα,

 

α) δεν το "καταλαβαίνω" : γιατί δηλαδή το λες; Για να καταννοήσουμε "τη φύση του ανθρώπου"; Χαίρω πολύ.....ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ.

 

β) ...για να την "αποδεχτούμε" ; Όχι ρε φίλε, υπάρχουν κι άλλοι, που η φύση τους τους προστάζει αλλιώς. Θα είναι οι χαμένοι της ιστορίας ίσως πεις; So what. Την αλήθεια του ότι επιβιώνει ο ισχυρότερος, δε θα την κάνω και σημαία πάντως. Άσε που με τέτοιες σημαίες, δε θα δούμε ΟΥΤΕ οι άνθρωποι, ως σύνολο, προκοπή μελλοντικά.

 

Κοίτα καλύτερα να μάθεις να ξεχωρίζεις τους ανθρώπους από τα δίποδα γενικώς. Δεν είναι όλοι το ίδιο-και δεν αξίζουν όλοι το ίδιο. Έχω την πολυτέλεια βέβαια να το νιώθω εγώ αυτό, που δεν πιστεύω σε μια ανθρωποκεντρική θρησκεία.........

Αν πχ μου βάζανε το δίλημμα να καθαρίσω τον Μπους-της-Αμερικής ή έναν σκίουρο, ούτε που θα το σκεφτόμουνα. Δεν τον θεωρώ καν "συνάνθρωπο" τον πρώτο.

Έτσι απλά.

 

 

 

 

 

παντως αν ξαφνικα, σημερα, σταματουσαν ολες οι σφαγες των αθωων :-D θα προεκυπταν σοβαρα προβληματα δημοσιας υγειας, με κοπαδια αρνιων και στρατιες απο κοτοπουλα μαζι με τους γονεις τους που θα αφηνονταν να λοιμοκτονησουν.

με τα θαλασσινα δεν θα ειχαμε προβληματα, οι ωκεανοι χωρανε τα παντα ;)

...κι εσύ λοιδωρία, τέκνον Φραντζέσκα ;! :-(

...Ούτε "ξαφνικά" γίνεται να σταματήσουν, ούτε το θέμα είναι να μην καταναλώνει κανείς ζώα παραγωγής.

Από 'δω το φέρνετε-από 'κει το πάτε..........το θέμα ξεφεύγει : η ΑΛΟΓΙΣΤΗ εκτροφή/διάθεση/με συνέπεια τις τυράννιες που περνάνε, είναι το θέμα. Και δεν είναι "δικιολογία" το ότι "ζητάει ο κόσμος".(ΕΤΣΙ ζητάνε και όπλα, και καμιά μέρα θα τιναχτούμε όλοι εκεί που ποστάρουμε. Μετά θα είναι αργά βέβαια...)

 

 

 

 

Δεν τους κατηγορησα γι' αυτό. Απλά έδειξα ποιες είναι οι πεποιθήσεις τους. Αντιθέτως ο καθε κομήτης με <5 ποστς έρχεται και μας τα κάνει τσουρέκια χωρίς λόγο. Μην πιστεύεις, πρόβλημα σου τράβα στο ψυχολόγο σου. Οχι εδώ ή διάλεξε άλλη εποχή του χρόνου.

σιγά ρε μη λύνουμε τα προβλήματά μας όπως εσύ

 

 

 

Τι απάντηση μπορώ να πάρω από το link που παρέθεσες; Είδα μια κοπέλα, ευαίσθητη γύρω από το όλο θέμα να περιγράφει τη σφαγή αρνιών και να κρατιέται για να μη κλάψει. Ξαναλέω, αν ο άνθρωπος δε σέβεται τον συνάνθρωπο του πως απαιτείς να σεβαστεί το ζώο που στη τελική το θεωρεί και κατώτερο του; Ναι, πολλά ζώα σφάζονται βίαια δίχως να τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και δίχως να ενδιαφέρεται κανείς να προσφέρει έναν -όσο περισσότερο γίνεται- ανώδυνο θάνατο στο ζώο. Όπως είπαν και πιο πάνω, όταν κάποιος βιάζεται και θέλει να πουλήσει δε τα κοιτάει αυτά.

Η κοπελιά στο βίντεο φαίνεται να είναι απ' το Ισραήλ (ίσως κάνω λάθος). Θα μπορούσε σε ένα δεύτερο βίντεο να αναλύσει τη σφαγή των παλαιστινίων.

α) χαίρω πολύ ρε slip...ΜΑ TI ΛΕΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ

β) ...άμα η κοπελιά πάντως δε δίνει δεκάρα για τσ' Παλαιστίνιοι, δεμπανακλαίει για τα πρόβατα ; Καλή ανατίναξη της εύχομαι στην επόμενη επίθεση...

 

 

 

 

 

Ουτε και γω μπορω να απολογηθω για τις βλακειες των αλλων στα ζωα,αλλα βαζω προτεραιοτητα τον ανθρωπο.

...διόρθωση : ΔΕΚΑΡΑ δε δίνεις για τα υπόλοιπα πέραν του "ανθρώπου".

Έσο ειλικρινής και ουσιαστκός έστω , ρε γαμώτο....

 

 

 

 

Πες μου ποιον έβρισα, με την παραπάνω πρόταση. Απλά έκανα μια διαπίστωση. Τώρα αν θεωρείς πως το να πηγαίνεις σε ψυχολόγο είναι προσβλητικό, δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ γι' αυτό.

...προσβλητικό δεν είναι που πηγαίνεις....Λυπηρό είναι που το χρειάζεσαι...

(άμα δεν μπορείς, ρώτα τον ψυχολόγο btw. Όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει)

 

 

 

οντως οι συνθηκες μεταφορας τους ειναι κακιστες.συμφωνω με τον τοπικ σταρτερ οτι

κατι πρεπει να γινει.εγω γενικα δεν τρωω κρεας,και φυσικα ουτε αρνι,και μπραβο σε

οσους γενικα υποστηριζουν την μη κακομεταχειριση των ζωων(ολων).:-)

...με εκπλήσσει ο κύριος, απρόσμενα.

Μπράβο πάντως.

...Και το θέμα δεν είναι να τρως ή όχι, το ξαναλέμε : τρως-δεν τρως, η ουσία είναι πάνω απ' όλα στη φρενίτιδα που επικρατεί προ της σφαγής, και στην όλλλη τυράννια...

Όχι στο σφάξιμο. Το σφάξιμο μη σου πω είναι η λύτρωση.

 

 

 

 

Και συ, αν διαβασεις το @ 1,με θεμα ενα βιντεακι που δειχνει τον κακομεταχειρισμο προβατων πριν τα σφαξουν για να ερθουν στη σουβλα, με εναν τιτλο `Η σφαγή του Πάσχα`, που θυμιζει τιτλο ειδησεων, που κανουν το σκοινι τριχεια (κατσε να δεις τι σφαγη που εχει να γινει με τον γυρισμο των εκδρομεων),τι ακριβως ζητας?

 

Να μην τα κακομεταχειριζονται?

Να μην τα σφαζουν?

Να παψουν να σουβλιζουν αρνια το Πασχα?

Να μην εχουμε Πασχα,ωστε να μην χρειαζεται να τα σφαζουν?

Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα ζωα?

Και για τους ανθρωπους?

 

Γιατι οπως καταλαβες, στο θεμα σου υπαρχουν πολλες απαντησεις...

 

...ναι, επειδή εσύ δε θες να χαλάς τη ζαχαρένια σου, γίνεται τριχιά η τρίχα...Άσε ρε Γιώργο.....

 

[άμα εν τω μεταξύ, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος που καταλαβαίνεις, μιας και το ΕΧΕΙΣ πιάσει το θέμα (...), είναι "να μην έχετε Πάσχα".....Ε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ....]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ που κολλάς; Στο ότι τα σφάζουν πριν τα σκοτώσουν;

Κολλάω στο ότι για ένα συμβολικό αλλά και αναχρονιστικό έθιμο χιλιάδες ζώα θα κακομεταχειρισθούν και θα σφαγιαστούν .
Παντος φιλε,θα σου πω κατι και μην με παρεξηγησεις.

Εβαλες ενα θεμα.

Για τα ματια μου, αν σε εβλεπα ποτε να τρως κρεας,θα σε εφτυνα.

 

Καταρχήν είμαι φίλη :-).

 

Μετά ..., δίνω και εγώ τον αγώνα μου για να ζώ την ουτοπία μου λίγη λίγη αλλά κάθε μέρα , και σε πληροφορώ δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό .

Τα άπαρτα βουνά ανεβαίνω κάθε μέρα και προσπαθώ να μην λοξοδρομώ .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:02 ----------

 

...Ξεσσαλονίκη.....

 

 

 

 

 

...ρε συ dimpa, με τέτοια ποιότητα χιούμορ που σου έχω αναγνωρίσει, δεν περίμενα τόσο χοντρόπετσες απόψεις...sad_smile.gif

" Όλοι" έχουμε "επαφή" με την πραγματικότητα....άλλα έλεος ρε συ.

Επιπλέον, με οργίζεις (...) που το γυρνάς στο "αγαπήστε πρώτα τους ανθρώπους". Γιατί ρε Γιώργο

 

α) θα πρέπει πρώτα να αγαπήσουμε τα άλλα 7 δις, για να γυρίσουμε να δούμε και τ' άλλα ζωντανά; Επειδή καταλαβαίνεις τον άνθρωπο ως θεόσταλτο, και τα υπόλοιπα ως τροφή με μάτια και με πόδια; Damn. Νιώθουν και αυτά, ξέρεις.

 

β) έχεις την εντύπωση, ότι "και καλά δεν αγαπάμε τους ανθρώπους" ; Ποιός σου λέει εσένα ότι είτε υποφέρει παιδί, γέρος, νέος, πρόβατο, γατί, σκυλί, γελάδι, δε μου σκίζει εμένα παρομοίως την καρδιά ; Παρομοίως όμως.

 

γ) θα πρέπει πρώτα να βάλουμε σε τάξη τα 7 αυτά γαμημένα δις, για να γυρίσουμε να κοιτάξουμε και τ' άλλα ; Επειδή δεν τα υπολογίζεις ; Επειδή δεν θα γυρίσουν να σε πολεμήσουν ; Επειδή δεν μπορείς να συννενοηθείς μαζί τους στα Ελληνικά, στ' Αγγλικά, στα Κινέζικα, στα Σουαχίλι ; Επειδή αν σε πετύχει μια λεοπάρδαλη στο δάσος, θα σε φάει με συνοπτικές, άρα δεν της χρωστάς τίποτα αν τη βρεις πληγωμένη ; Επειδή αποφεύγεις "χαμένα από χέρι παιχνίδα", και γυρνάς την πλάτη;

 

δ) αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την ηθική σου, το να έχει ξεφύγει ο άνθρωπος ως σύνολο, και να έχει καταντήσει κατ' επέκταση η μάστιγα του ίδιου του πλανήτη που ζει, να πρέπει όλοι να αρχίσουν να το βλέπουν έτσι; Ε όχι ρε Γιώργο.

 

ε) θα πρέπει να την μπερδεύεις με την βούρτσα ; Δίνεις παράδειγμα του Μπους, παράδειγμα όντως σιχασιάς και "διπροσωπίας" - αλλά από ΑΥΤΟΝ κρίνεις τους άλλους που νοιάζονται; Ξέρεις, υπάρχουν δίποδα που διατηρούν τετράποδα, και που πέραν του "δικού τους" τετράποδου δεν δίνουν ούτε ένα ΑΡΧΙΔΙ για πχ τα αδέσποτα γύρω τους. Τα προσπερνάνε, και δεν κάνουν ΟΥΤΕ την ελάχιστη κίνηση, να τους πετάξουν μια μπουκιά φαΐ, να τους γεμίσουν ένα κύπελο νερό, στις βρωμοασφαλτουπόλεις που είναι υποχρεωμένα να ζούνε, και είναι φτιαγμένες για γραβάτες και όχι για τρίχωμα, και πολλά από αυτά, αργά ή γρήγορα, θα υποφέεεεεεεεεερουν.

Ε, ΑΥΤΑ τα δίποδα, δε με νοιάζει κι αν ψοφήσουν....(...που δεν πρόκειται πάντως να υποφέρουν, γιατί αυτού του είδους, φροντίζουν και κάνουν τον τρόπο τους).

Εν ολίγοις, όπως δεν στεναχωριέμαι για τον λέοντα που θα κάνει τα κουμάντα του στη σαβάνα για να επιβιώσει, έτσι δεν στεναχωριέμαι και για πολλά δίποδα. Θα στεναχωρηθώ όμως όταν τα δίποδα θ' αρχίσουν τις ανωμαλίες είτε πάνω στα τετράποδα, είτε στ' άλλα δίποδα.

 

στ) τη στιγμή που το ζώο είναι σε σαφώς πιο ανυπεράσπιστη θέση από τον άνθρωπο (όντας νοητικά η μέρα με τη νύχτα με τον άνθρωπο, ζώντας κάτω από τις ανθρώπινα ορισμένες συνθήκες), να μην δίνει κανείς άλλη βαρύτητα στην τύχη του ;

 

Η απάντηση βέβαια είναι απλή και ΜΙΑ : διότι δε σου καίγεται καρφί για τα ζώα, διότι 1) δεν είναι άνθρωποι 2) είναι απλά "χρήσιμα" για 'σένα.

Stick to it ρε συ τουλάχιστο, αυτό είναι και μόνο, έχε το σημαία, δικαιωμά σου στο κάτω-κάτω, αλλά ΤΙ το ανακατεύεις με το να κατασκευάζεις "ζωοφιλικές διπροσωπίες", και με το να το "γυρνάς" στην έλλειψη ενδιαφέροντος προς τον άνθρωπο ;!

 

 

 

 

slip...μια απ' τα ίδια.

Άμα νοιάζεσαι-νοιάζεσαι γενικώς.

...Άντε να μην αρχίσω τώρα με τον "συνάνθρωπο", διότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αγρίμι δεν ξέρω από τον άνθρωπο, ως σύνολο.

Και δε μιλάω για ανήμπορες γιαγιάδες κι εγκαταλελειμμένα ορφανά.

 

 

 

 

 

fixed :P

 

 

 

 

 

...το ΓΚΕΓΚΕ σου δε σε τιμάει καθόλου πάντως.-

Όσο για το ότι όσο οι άνθρωποι θα σφάζονται αναμεταξύ τους, τα ζώα θα σφάζονται απ' αυτούς χειρότερα,

 

α) δεν το "καταλαβαίνω" : γιατί δηλαδή το λες; Για να καταννοήσουμε "τη φύση του ανθρώπου"; Χαίρω πολύ.....ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ.

 

β) ...για να την "αποδεχτούμε" ; Όχι ρε φίλε, υπάρχουν κι άλλοι, που η φύση τους τους προστάζει αλλιώς. Θα είναι οι χαμένοι της ιστορίας ίσως πεις; So what. Την αλήθεια του ότι επιβιώνει ο ισχυρότερος, δε θα την κάνω και σημαία πάντως. Άσε που με τέτοιες σημαίες, δε θα δούμε ΟΥΤΕ οι άνθρωποι, ως σύνολο, προκοπή μελλοντικά.

 

Κοίτα καλύτερα να μάθεις να ξεχωρίζεις τους ανθρώπους από τα δίποδα γενικώς. Δεν είναι όλοι το ίδιο-και δεν αξίζουν όλοι το ίδιο. Έχω την πολυτέλεια βέβαια να το νιώθω εγώ αυτό, που δεν πιστεύω σε μια ανθρωποκεντρική θρησκεία.........

Αν πχ μου βάζανε το δίλημμα να καθαρίσω τον Μπους-της-Αμερικής ή έναν σκίουρο, ούτε που θα το σκεφτόμουνα. Δεν τον θεωρώ καν "συνάνθρωπο" τον πρώτο.

Έτσι απλά.

 

 

 

 

 

 

...κι εσύ λοιδωρία, τέκνον Φραντζέσκα ;! :-(

...Ούτε "ξαφνικά" γίνεται να σταματήσουν, ούτε το θέμα είναι να μην καταναλώνει κανείς ζώα παραγωγής.

Από 'δω το φέρνετε-από 'κει το πάτε..........το θέμα ξεφεύγει : η ΑΛΟΓΙΣΤΗ εκτροφή/διάθεση/με συνέπεια τις τυράννιες που περνάνε, είναι το θέμα. Και δεν είναι "δικιολογία" το ότι "ζητάει ο κόσμος".(ΕΤΣΙ ζητάνε και όπλα, και καμιά μέρα θα τιναχτούμε όλοι εκεί που ποστάρουμε. Μετά θα είναι αργά βέβαια...)

 

 

 

 

 

σιγά ρε μη λύνουμε τα προβλήματά μας όπως εσύ

 

 

 

 

α) χαίρω πολύ ρε slip...ΜΑ TI ΛΕΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ

β) ...άμα η κοπελιά πάντως δε δίνει δεκάρα για τσ' Παλαιστίνιοι, δεμπανα κλαίει για τα πρόβατα ; Καλή ανατίναξη της εύχομαι στην επόμενη επίθεση...

 

 

 

 

 

 

...διόθωση : ΔΕΚΑΡΑ δε δίνεις για τα υπόλιπα πέραν του "ανθρώπου".

Έσο ειλικρινής και ουσιαστκός έστω , ρε γαμώτο....

 

 

 

 

 

...προσβλητικό δεν είναι που πηγαίνεις....Λυπηρό είναι που το χρειάζεσαι...

(άμα δεν μπορείς, ρώτα τον ψυχολόγο btw. Όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει)

 

 

 

 

...με εκπλήσσει ο κύριος, απρόσμενα.

Μπράβο πάντως.

...Και το θέμα δεν είναι να τρως ή όχι, το ξαναλέμε : τρως-δεν τρως, η ουσία είναι πάνω απ' όλα στη φρενίτιδα που επικρατεί προ της σφαγής, και στην όλλλη τυράννια...

Όχι στο σφάξιμο. Το σφάξιμο μη σου πω είναι η λύτρωση.

 

 

 

 

 

 

...ναι , απειδή εσύ δε θες να χαλάς τη ζαχαρένια σου, γίνεται τριχιά η τρίχα...Άσε ρε Γιώργο.....

 

[άμα εν τω μεταξύ, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος που καταλαβαίνεις, μιας και το ΕΧΕΙΣ πιάσει το θέμα (...), είναι "να μην έχετε Πάσχα".....Ε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ....]

 

Οτι και να γράψω μετά από αυτό θα είναι το λιγότερο ιεροσυλία .

 

Απλά RESPECT

 

Υ.Γ.Kαι όχι ... μην .... κάνεις καμιά διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ξεσσαλονίκη.....

 

 

 

 

 

...ρε συ dimpa, με τέτοια ποιότητα χιούμορ που σου έχω αναγνωρίσει, δεν περίμενα τόσο χοντρόπετσες απόψεις...sad_smile.gif

" Όλοι" έχουμε "επαφή" με την πραγματικότητα....άλλα έλεος ρε συ.

Επιπλέον, με οργίζεις (...) που το γυρνάς στο "αγαπήστε πρώτα τους ανθρώπους". Γιατί ρε Γιώργο

 

α) θα πρέπει πρώτα να αγαπήσουμε τα άλλα 7 δις, για να γυρίσουμε να δούμε και τ' άλλα ζωντανά; Επειδή καταλαβαίνεις τον άνθρωπο ως θεόσταλτο, και τα υπόλοιπα ως τροφή με μάτια και με πόδια; Damn. Νιώθουν και αυτά, ξέρεις.

 

β) έχεις την εντύπωση, ότι "και καλά δεν αγαπάμε τους ανθρώπους" ; Ποιός σου λέει εσένα ότι είτε υποφέρει παιδί, γέρος, νέος, πρόβατο, γατί, σκυλί, γελάδι, δε μου σκίζει εμένα παρομοίως την καρδιά ; Παρομοίως όμως.

 

γ) θα πρέπει πρώτα να βάλουμε σε τάξη τα 7 αυτά γαμημένα δις, για να γυρίσουμε να κοιτάξουμε και τ' άλλα ; Επειδή δεν τα υπολογίζεις ; Επειδή δεν θα γυρίσουν να σε πολεμήσουν ; Επειδή δεν μπορείς να συννενοηθείς μαζί τους στα Ελληνικά, στ' Αγγλικά, στα Κινέζικα, στα Σουαχίλι ; Επειδή αν σε πετύχει μια λεοπάρδαλη στο δάσος, θα σε φάει με συνοπτικές, άρα δεν της χρωστάς τίποτα αν τη βρεις πληγωμένη ; Επειδή αποφεύγεις "χαμένα από χέρι παιχνίδα", και γυρνάς την πλάτη;

 

δ) αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την ηθική σου, το να έχει ξεφύγει ο άνθρωπος ως σύνολο, και να έχει καταντήσει κατ' επέκταση η μάστιγα του ίδιου του πλανήτη που ζει, να πρέπει όλοι να αρχίσουν να το βλέπουν έτσι; Ε όχι ρε Γιώργο.

 

ε) θα πρέπει να την μπερδεύεις με την βούρτσα ; Δίνεις παράδειγμα του Μπους, παράδειγμα όντως σιχασιάς και "διπροσωπίας" - αλλά από ΑΥΤΟΝ κρίνεις τους άλλους που νοιάζονται; Ξέρεις, υπάρχουν δίποδα που διατηρούν τετράποδα, και που πέραν του "δικού τους" τετράποδου δεν δίνουν ούτε ένα ΑΡΧΙΔΙ για πχ τα αδέσποτα γύρω τους. Τα προσπερνάνε, και δεν κάνουν ΟΥΤΕ την ελάχιστη κίνηση, να τους πετάξουν μια μπουκιά φαΐ, να τους γεμίσουν ένα κύπελο νερό, στις βρωμοασφαλτουπόλεις που είναι υποχρεωμένα να ζούνε, και είναι φτιαγμένες για γραβάτες και όχι για τρίχωμα, και πολλά από αυτά, αργά ή γρήγορα, θα υποφέεεεεεεεεερουν.

Ε, ΑΥΤΑ τα δίποδα, δε με νοιάζει κι αν ψοφήσουν....(...που δεν πρόκειται πάντως να υποφέρουν, γιατί αυτού του είδους, φροντίζουν και κάνουν τον τρόπο τους).

Εν ολίγοις, όπως δεν στεναχωριέμαι για τον λέοντα που θα κάνει τα κουμάντα του στη σαβάνα για να επιβιώσει, έτσι δεν στεναχωριέμαι και για πολλά δίποδα. Θα στεναχωρηθώ όμως όταν τα δίποδα θ' αρχίσουν τις ανωμαλίες είτε πάνω στα τετράποδα, είτε στ' άλλα δίποδα.

 

στ) τη στιγμή που το ζώο είναι σε σαφώς πιο ανυπεράσπιστη θέση από τον άνθρωπο (όντας νοητικά η μέρα με τη νύχτα με τον άνθρωπο, ζώντας κάτω από τις ανθρώπινα ορισμένες συνθήκες), να μην δίνει κανείς άλλη βαρύτητα στην τύχη του ;

 

Η απάντηση βέβαια είναι απλή και ΜΙΑ : διότι δε σου καίγεται καρφί για τα ζώα, διότι 1) δεν είναι άνθρωποι 2) είναι απλά "χρήσιμα" για 'σένα.

Stick to it ρε συ τουλάχιστο, αυτό είναι και μόνο, έχε το σημαία, δικαιωμά σου στο κάτω-κάτω, αλλά ΤΙ το ανακατεύεις με το να κατασκευάζεις "ζωοφιλικές διπροσωπίες", και με το να το "γυρνάς" στην έλλειψη ενδιαφέροντος προς τον άνθρωπο ;!

 

 

 

 

slip...μια απ' τα ίδια.

Άμα νοιάζεσαι-νοιάζεσαι γενικώς.

...Άντε να μην αρχίσω τώρα με τον "συνάνθρωπο", διότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αγρίμι δεν ξέρω από τον άνθρωπο, ως σύνολο.

Και δε μιλάω για ανήμπορες γιαγιάδες κι εγκαταλελειμμένα ορφανά.

 

 

 

 

 

fixed :P

 

 

 

 

 

...το ΓΚΕΓΚΕ σου δε σε τιμάει καθόλου πάντως.-

Όσο για το ότι όσο οι άνθρωποι θα σφάζονται αναμεταξύ τους, τα ζώα θα σφάζονται απ' αυτούς χειρότερα,

 

α) δεν το "καταλαβαίνω" : γιατί δηλαδή το λες; Για να καταννοήσουμε "τη φύση του ανθρώπου"; Χαίρω πολύ.....ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ.

 

β) ...για να την "αποδεχτούμε" ; Όχι ρε φίλε, υπάρχουν κι άλλοι, που η φύση τους τους προστάζει αλλιώς. Θα είναι οι χαμένοι της ιστορίας ίσως πεις; So what. Την αλήθεια του ότι επιβιώνει ο ισχυρότερος, δε θα την κάνω και σημαία πάντως. Άσε που με τέτοιες σημαίες, δε θα δούμε ΟΥΤΕ οι άνθρωποι, ως σύνολο, προκοπή μελλοντικά.

 

Κοίτα καλύτερα να μάθεις να ξεχωρίζεις τους ανθρώπους από τα δίποδα γενικώς. Δεν είναι όλοι το ίδιο-και δεν αξίζουν όλοι το ίδιο. Έχω την πολυτέλεια βέβαια να το νιώθω εγώ αυτό, που δεν πιστεύω σε μια ανθρωποκεντρική θρησκεία.........

Αν πχ μου βάζανε το δίλημμα να καθαρίσω τον Μπους-της-Αμερικής ή έναν σκίουρο, ούτε που θα το σκεφτόμουνα. Δεν τον θεωρώ καν "συνάνθρωπο" τον πρώτο.

Έτσι απλά.

 

 

 

 

 

 

...κι εσύ λοιδωρία, τέκνον Φραντζέσκα ;! :-(

...Ούτε "ξαφνικά" γίνεται να σταματήσουν, ούτε το θέμα είναι να μην καταναλώνει κανείς ζώα παραγωγής.

Από 'δω το φέρνετε-από 'κει το πάτε..........το θέμα ξεφεύγει : η ΑΛΟΓΙΣΤΗ εκτροφή/διάθεση/με συνέπεια τις τυράννιες που περνάνε, είναι το θέμα. Και δεν είναι "δικιολογία" το ότι "ζητάει ο κόσμος".(ΕΤΣΙ ζητάνε και όπλα, και καμιά μέρα θα τιναχτούμε όλοι εκεί που ποστάρουμε. Μετά θα είναι αργά βέβαια...)

 

 

 

 

 

σιγά ρε μη λύνουμε τα προβλήματά μας όπως εσύ

 

 

 

 

α) χαίρω πολύ ρε slip...ΜΑ TI ΛΕΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ

β) ...άμα η κοπελιά πάντως δε δίνει δεκάρα για τσ' Παλαιστίνιοι, δεμπανα κλαίει για τα πρόβατα ; Καλή ανατίναξη της εύχομαι στην επόμενη επίθεση...

 

 

 

 

 

 

...διόθωση : ΔΕΚΑΡΑ δε δίνεις για τα υπόλιπα πέραν του "ανθρώπου".

Έσο ειλικρινής και ουσιαστκός έστω , ρε γαμώτο....

 

 

 

 

 

...προσβλητικό δεν είναι που πηγαίνεις....Λυπηρό είναι που το χρειάζεσαι...

(άμα δεν μπορείς, ρώτα τον ψυχολόγο btw. Όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει)

 

 

 

 

...με εκπλήσσει ο κύριος, απρόσμενα.

Μπράβο πάντως.

...Και το θέμα δεν είναι να τρως ή όχι, το ξαναλέμε : τρως-δεν τρως, η ουσία είναι πάνω απ' όλα στη φρενίτιδα που επικρατεί προ της σφαγής, και στην όλλλη τυράννια...

Όχι στο σφάξιμο. Το σφάξιμο μη σου πω είναι η λύτρωση.

 

 

 

 

 

 

...ναι , απειδή εσύ δε θες να χαλάς τη ζαχαρένια σου, γίνεται τριχιά η τρίχα...Άσε ρε Γιώργο.....

 

[άμα εν τω μεταξύ, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος που καταλαβαίνεις, μιας και το ΕΧΕΙΣ πιάσει το θέμα (...), είναι "να μην έχετε Πάσχα".....Ε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ....]

 

το ξερω οτι σε εξεπληξα πρωην μελισσα.μεχρι 15 χρονων ημουν στην γερμανια και εκει

σωστα σε μαθαινουν απο μικρο παιδι να αγαπας τα ζωα.δυστυχως εδω στην ελλαδα

πρεπει να αλλαξουν πολλα και πρωτα μεσα στα σχολεια για να βελτιωθει η κατασταση.

οσο για το να μην τρως κρεας πιστεψε με κανει πολυ καλο στην υγεια.(καπου-καπου δεν κανει κακο.)χαιρομαι που αρκετοι στο φορουμ διαφωνουν με αυτο το βαρβαρο εθιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slip...μια απ' τα ίδια.

Άμα νοιάζεσαι-νοιάζεσαι γενικώς.

...Άντε να μην αρχίσω τώρα με τον "συνάνθρωπο", διότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αγρίμι δεν ξέρω από τον άνθρωπο, ως σύνολο.

Και δε μιλάω για ανήμπορες γιαγιάδες κι εγκαταλελειμμένα ορφανά.

 

Δε ξέρω τι εντύπωση έχω δώσει, αλλά σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ με τη βίαιη σφαγή ζώων και δε μιλάω μόνο για τις μέρες του πάσχα αλλά γενικά. Ένα πρόβατο που σφάζεται όπως όπως για να καταλήξει στο στομάχι κάποιου δε διαφέρει από ένα ζώο που το ξεσκίζουν ζωντανό για να φορέσει τη γούνα του μια κυράτσα. Το θέμα όμως είναι πως ο άνθρωπος καλώς ή κακώς, τις περισσότερες φορές υπερέχει του ζώου. Έτσι είναι τα πράματα, ο άνθρωπος σκοτώνει το ζώο για να φάει, δε γίνεται αλλιώς.

 

Ο σεβασμός προς το συνάνθρωπο είναι ζωτικής σημασίας. Ναι, ο άνθρωπος είναι το χειρότερο ζώο που έχει περάσει από αυτόν το πλανήτη. Είναι ζώο ΚΑΙ επειδή δε σέβεται γενικώς. Όπως είπα πριν, όταν κάποιος δε σέβεται την ανθρώπινη ζωή δε γίνεται να σεβαστεί ένα ζώο το οποίο βλέπει ως κατώτερο του. Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα, δεν υπάρχουν αξίες και ιδανικά. Άρα γιατί απορείτε που δε σέβονται και τα ζώα;

 

 

α) χαίρω πολύ ρε slip...ΜΑ TI ΛΕΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ

 

Το είχες γράψει κι εσύ και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Όσοι εκτρέφουν ζώα ΠΡΕΠΕΙ να διασφαλίζουν τις απαραίτητες συνθήκες υγιεινής, όχι μόνο κατά τη μεταφορά των ζώων στο σφαγείο αλλά και κατά την εκτροφή τους. Πρέπει επίσης να εφαρμόζονται μέθοδοι ώστε τα ζώα να μη πονάνε πολύ. Ξεκάθαρα πράματα...

 

 

Προσωπικά είμαι πολύ επιλεκτικός στο κρέας που καταναλώνω, δεν τρώω αρνιά, κατσίκια, γαλοπούλες. Αυτό δε με κάνει λιγότερο ένοχο, μπορώ όμως με σιγουριά να πω πως δεν είμαι υποκριτής καθώς δε θα χλαπακιάζω ένα αρνάκι αφού πρώτα θα έχω κάνει ποστ διαμαρτυρίας για τις απαράδεκτες συνθήκες που επικρατούν στα σφαγεία παραθέτοντας και σχετικό βιντεάκι.

 

Και κάτι τελευταίο... σε έχει πλησιάσει ποτέ άνθρωπος που δεν ήξερε ελληνικά και έκανε απεγνωσμένα τη χαρακτηριστική κίνηση με τα χέρια ότι πεινάει; Γιατί μπροστά σε κάτι τέτοια όλα τα προηγούμενα πάνε στο διάολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είμαι δεν είμαι κρεατοφάγος (που είμαι), δεν μπορώ να καθίσω να την πω στον άλλον που είναι. Δικαίωμά του - ΜΕΧΡΙ εκεί, ΥΠΑΡΧΕΙ ισσοροπία.

Το πρόβλημα για 'μενα δεν είναι να σφάξει ο άλλος. Ασ' να σφάξει (και η χοληστερόλη του δικό του πρόβλημα). Το πρόβλημα είναι ότι πάει απ' το κακό στο χειρότερο, και θα πάει και ακόμα χειρότερα με τα τα προ της αφαγής. Με κορυφώσεις σε "εορταστικές περιόδους".

 

Και πραγματικά πιστεύω όταν θ' αρχίσει να σέβεται ΠΡΩΤΑ τα περί αυτόν ο άνθρωπος, ΤΟΤΕ θ' αρχίσει να σέβεται και τον "ίδιο". Και όχι το ανάποδο.

...θυμήθηκα τώρα μια σκηνή, από το "...και οι θεοί τρελλάθηκαν" : Με τον βουσμάνο που κυνήγαγε, κι όταν χτύπησε το θήραμα, μόνο που δεν του πήρε πίπα, για να δείξει τον σεβασμό του προς αυτό, που θα θρέψει αυτόν και την οικογένειά του...Τί το λέω ; Απλά θυμήθηκα μια σκηνή από μια ταινία....

 

Η ιστορία δείχνει ότι όταν πρώτα ασχολείται με την παρτάρα του, εκεί μένει. Και μου φαίνεται "φυσιολογικό", που καταλήγει έτσι. Και το βλέπω και στην καθημερινότητα.

Πώς θα χορτάσουν και πώς θα πηδήξουνε νοιάζονται πρωτίστως. Γι' αυτό και οι περισσότεροι εκεί μένουν. Λένε ένα δε γαμιέστε ρε αρνάκια, μετά το λένε για το όζον, μετά για τα Παλαιστινιάκια, μετά για τα Εξαρχειωτάκια, μετά για το άλλο κόμμα, μετά για τον Ολυμπιακό, μετά για τους Πακιστανούς της γειτονιάς, μετά για τον συνάδερφο στη δουλειά, μετά για τη γιαγιά που έχει ζάχαρο, μετά για τον/την σύζυγο, μετά για τα κωλόπιαδα - μια μέρα θα γυρίσουν και θα πουν και "..μωρ' δε γαμιέμαι και 'γω;!"

 

 

Όσοι δεν αναγνωρίζετε ευατόν στην παραπάνω περιγραφή, μη μου τα ζαλίζετε.

Όσοι τον αναγνωρίζετε,

 

 

 

@@sos@@, don't worry, δεν έχω καμμία πρόθεση να κάνω την παραμικρή διόρθωση στο ποστ που ανέφερες (εκτός ίσως από πιθανές ορθογραφικές). Απλά διότι ξέρω πολύ καλά τί έγραφα, όταν το έγραφα.

Και δεν γράφω πίνοντας ούζα εγώ.

...Aλλά και να έπινα, είτε και πάλι θα ήξερα τί έγραφα, είτε δε θα είχα τη δύναμη να γράψω, οπότε και δε θα έγραφα...

 

 

 

 

 

..τί έγινε ρε, όλοι οι "Γερμανοί", σ' αυτό το φόρουμ μαζευτήκαμε ; !

 

 

 

 

 

slip, με έχει πλησιάσει άνθρωπος, με έχουν πλησιάσει πολλοί άνθρωποι (μην ανοίξουμε κουβέντα όμως για τα είδη των περιπτώσεων, το τί ζόρι ακριβώς τραβούσε ο καθ' ένας απ' αυτούς) , και στα Τούρκικα, εδώ που είμαι, να μου το "λέει", και στα Ελληνικά, ένα φεγγάρι που έκανα Αθήνα, και με μορφασμούς να μου το κάνει επειδή ήταν μουγγός (...), και, και , και....

 

Λίγο παρακάτω, άμα θα έβλεπα, σκελετωμένο και ψωριασμένο σκυλί να μου "ζητάει" με "παρόμοιο" τρόπο, προσωπικά τον ίδιο πόνο θα ένιωθα (και παίζει να τους έχω συναντήσει καπάκι, έτσι ακριβώς, άνθρωπο και σκύλο ή έστω με ανάποδη σειρά) (...και μη σου πω ότι ο άνθρωπος, έχει πολύ περισσότερες ελπίδες....), και όχι φίλε μου, δεν πάει ΤΙΠΟΤΑ περίπατο από τα προηγούμενα........... Όχι για 'μενα.

 

Εκτός τί να πω, αν εσύ πιστεύεις πως η τυράννια που έχω σκυλοβαρεθεί να λέω, δικιολογείται, διότι λέει την τραβάνε γιατί τρέχουν να προλάβουν τους λιμοκτονούντες αυτού του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλάω στο ότι για ένα συμβολικό αλλά και αναχρονιστικό έθιμο χιλιάδες ζώα θα κακομεταχειρισθούν και θα σφαγιαστούν .

 

Με την κακομεταχείριση και τη σκληρότητα συμφωνώ.

 

Αναφορικά με τη θανάτωση, θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι σχετικά με το πως το βλέπεις πριν απαντήσω: αν το έθιμο ήταν αντί για σούβλισμα αρνιού, βραστό μαρούλι, θα είχες πάλι αντίρρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κακομεταχείριση και τη σκληρότητα συμφωνώ.

 

Αναφορικά με τη θανάτωση, θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι σχετικά με το πως το βλέπεις πριν απαντήσω: αν το έθιμο ήταν αντί για σούβλισμα αρνιού, βραστό μαρούλι, θα είχες πάλι αντίρρηση;

Nαι , και στο άγιο όρος από ότι έχω διαβάσει τρώνε ιχθύ και όχι αρνί το Πάσχα . Δεν μπορώ να ενστερνιστώ την άποψη της γιαγιάς μου: "μην κόβεις τα νύχια σου σήμερα είναι ....μικρή τρίτη θα ....κολαστείς ".

To να κάνω κάτι με προσδοκία " παραδείσου "ή την δαμόκλειο σπάθη από πάνω μου με περιορίζει και δεν το αντέχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είμαι δεν είμαι κρεατοφάγος (που είμαι), δεν μπορώ να καθίσω να την πω στον άλλον που είναι. Δικαίωμά του - ΜΕΧΡΙ εκεί, ΥΠΑΡΧΕΙ ισσοροπία.

Το πρόβλημα για 'μενα δεν είναι να σφάξει ο άλλος. Ασ' να σφάξει (και η χοληστερόλη του δικό του πρόβλημα). Το πρόβλημα είναι ότι πάει απ' το κακό στο χειρότερο, και θα πάει και ακόμα χειρότερα με τα τα προ της αφαγής. Με κορυφώσεις σε "εορταστικές περιόδους".

 

Και πραγματικά πιστεύω όταν θ' αρχίσει να σέβεται ΠΡΩΤΑ τα περί αυτόν ο άνθρωπος, ΤΟΤΕ θ' αρχίσει να σέβεται και τον "ίδιο". Και όχι το ανάποδο.

...θυμήθηκα τώρα μια σκηνή, από το "...και οι θεοί τρελλάθηκαν" : Με τον βουσμάνο που κυνήγαγε, κι όταν χτύπησε το θήραμα, μόνο που δεν του πήρε πίπα, για να δείξει τον σεβασμό του προς αυτό, που θα θρέψει αυτόν και την οικογένειά του...Τί το λέω ; Απλά θυμήθηκα μια σκηνή από μια ταινία....

 

Η ιστορία δείχνει ότι όταν πρώτα ασχολείται με την παρτάρα του, εκεί μένει. Και μου φαίνεται "φυσιολογικό", που καταλήγει έτσι. Και το βλέπω και στην καθημερινότητα.

Πώς θα χορτάσουν και πώς θα πηδήξουνε νοιάζονται πρωτίστως. Γι' αυτό και οι περισσότεροι εκεί μένουν. Λένε ένα δε γαμιέστε ρε αρνάκια, μετά το λένε για το όζον, μετά για τα Παλαιστινιάκια, μετά για τα Εξαρχειωτάκια, μετά για το άλλο κόμμα, μετά για τον Ολυμπιακό, μετά για τους Πακιστανούς της γειτονιάς, μετά για τον συνάδερφο στη δουλειά, μετά για τη γιαγιά που έχει ζάχαρο, μετά για τον/την σύζυγο, μετά για τα κωλόπιαδα - μια μέρα θα γυρίσουν και θα πουν και "..μωρ' δε γαμιέμαι και 'γω;!"

 

Συμφωνώ.

 

slip, με έχει πλησιάσει άνθρωπος, με έχουν πλησιάσει πολλοί άνθρωποι (μην ανοίξουμε κουβέντα όμως για τα είδη των περιπτώσεων, το τί ζόρι ακριβώς τραβούσε ο καθ' ένας απ' αυτούς) , και στα Τούρκικα, εδώ που είμαι, να μου το "λέει", και στα Ελληνικά, ένα φεγγάρι που έκανα Αθήνα, και με μορφασμούς να μου το κάνει επειδή ήταν μουγγός (...), και, και , και....

 

Λίγο παρακάτω, άμα θα έβλεπα, σκελετωμένο και ψωριασμένο σκυλί να μου "ζητάει" με "παρόμοιο" τρόπο, προσωπικά τον ίδιο πόνο θα ένιωθα (και παίζει να τους έχω συναντήσει καπάκι, έτσι ακριβώς, άνθρωπο και σκύλο ή έστω με ανάποδη σειρά) (...και μη σου πω ότι ο άνθρωπος, έχει πολύ περισσότερες ελπίδες....), και όχι φίλε μου, δεν πάει ΤΙΠΟΤΑ περίπατο από τα προηγούμενα........... Όχι για 'μενα.

 

Εκτός τί να πω, αν εσύ πιστεύεις πως η τυράννια που έχω σκυλοβαρεθεί να λέω, δικιολογείται, διότι λέει την τραβάνε γιατί τρέχουν να προλάβουν τους λιμοκτονούντες αυτού του κόσμου.

 

Δεν δικαιολογώ τη τυραννία. Η φύση έχει τους δικούς της τρόπους να "εκδικείται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας μα κανενας μας δεν θελει να βασανιζονται ζωα ειδικα αν θελει να λεγεται καλος χριστιανος

Απο κει και περα οπως δειχνει και το αλλο βιντεο που εβαλα (το πολυ πιο ανατριχιαστικο) ζωα βασανιζονται καθε μερα σε ολο τον πλανητη χωρις να ειναι πασχα χριστουγεννα ραμαζανι κτλ

Ας δουμε το βιντεο και μην ευαισθητοποιουμαστε μονο για να βρισουμε τις θρησκειες

Καλο ειναι να μη θελουμε να μπερδευουμε τη λουτσα με τη βουρτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συννενοούμαστε ιδιαίτερα. Ας επαναδιατυπώσω:

θα προτιμούσες αντί για σούβλισμα αρνιού να ήταν βράσιμο λάχανου;

Δεν θά έφτανα ποτέ στο σημείο να διατυπώσω άποψη του στυλ " το μη χείρον βέλτιστον " ούτε καν υποθετικά .

Τώρα αν και πάλι με το πιστόλι στον κρόταφο με ρωτούσαν θα απαντούσα μόνο και μόνο για να τους την σπάσω "το λάχανο ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...